جولای ماه حساسی برای بازارها (لایو 7 جولای-16 تیرماه 1401)

زمان میانگین برای مطالعه 5 دقیقه

بروزرسانی: 21 تیر، 1401
نظرات 34

سومین جلسه تحلیلی تیر ماه مصادف شده است با صورت جلسه ژوئن FOMC. از طرف دیگر همین ماه یعنی جولای شامل خبرها و داده های اقتصادی ای است که می تواند جهت بازار را به نوعی مشخص کند. در انتهای لایو نیز به این سوال پرداخته ایم اگر رکود رخ دهد چه می شود؟

دانلود فایل تصویری لایو 7 جولای -16 تیر 1401-کیفیت عالی

دانلود فایل تصویری لایو 7 جولای -16 تیر 1401- کیفیت متوسط

دانلود فایل تصویری لایو 7 جولای -16 تیر 1401-کیفیت پایین

دانلود فایل صوتی لایو7 جولای -16 تیر 1401

سومین جلسه تحلیلی تیر ماه مصادف شده است با صورت جلسه ژوئن FOMC. از طرف دیگر همین ماه یعنی جولای شامل خبرها و داده های اقتصادی ای است که می تواند جهت بازار را به نوعی مشخص کند. اگر به خاطر داشته باشید در جلسه 23 ژوئن عرض شد که به نظر می رسد 10 هفته صعود فرسایشی یا نزول فرسایشی پیش رو خواهیم داشت. نشانه های تکنیکال هم برای آن قرار دادیم مثلا ثبت LOW  جدید، در کنار این نشانه های تکنیکال عوامل بنیادی نیز تاثیر ویژه ای در جهت بازارها خواهد گذاشت و جولای ماهی است که در چند تاریخ شامل داده ها و رویدادهای اقتصادی مهم است از این بابت جولای ماه حساسی برای بازارهاست که ارزیابی کنند نرخ بهره و انقباض اقتصادی تا کی قرار است پیش روی آنها قرار داشته باشد.

صورت جلسه ژوئن FOMC :

صورت جلسه منتشر شده برای ماه ژوئن، شامل هیج لحن داویش(تضعیف کننده دلار) نبود. مهم ترین موارد به شرح ذیل است :

- تورم بسیار بالاست و هدف رسیدن به تورم 2% است.

- برای جلسه FOMC در تاریخ 26 . 27 جولای، گزینه های روی میز 50 و 75 نقطه افرایش نرخ بهره است.

- همچنین مقامات هیچ صحبتی از رکود به میان نیاورده بودند و فقط اشاره شده بود ممکن است رشد اقتصادی کند شود.

پس در واقع صورت جلسه تکرار همان صحبت های بیانیه ماه قبل بوده است و پیغام جدیدی به بازارها مخابره نکرده است، علی الخصوص به خاطر اینکه به سبب کاهش 1.6% تولید ناخالص داخلی در فصل اول 2022، بازارها چند روزی است با سنتیمنت رکود انتظارات خود را مدیریت می کنند. تنها نکته قابل توجه صورت جلسه نیز همین است که کم کم نظرات راجع به رکود در حال تغییر است، با اینکه مقامات تاکنون هیچ صحبتی در این باره نکرده اند اما دیری نخواهد گذشت که ایشان نیز همانند بانک ها صحبت خواهند کرد.

تقویم اقتصادی ماه جولای :

جهت درک کامل توضیحات این بخش پیشنهاد می شود فایل ویدئویی قرار داده شده را مشاهده بفرمایید.

-8 جولای داده های مربوط به اشتغال.

تاریخ رکود 2 فصل پیاپی در اقتصاد است که 2 ویژگی دارد :تعییرات تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی منفی می شود و دوم اینکه نرخ بیکاری افزایش پیدا می کند. این 2 همچون واگرایی های اندیکاتورها در تکنیکال کلاسیک عمل می کنند.اکنون تغییرات تولید ناخالص داخلی به اندک مقداری کاهش پیدا کرده اما اوضاع اشتغال قوی است و این نقطه تکیه مقامات فد برای قوی بودن اقتصاد است. در اعلان پیش رو، در صورت کاهش اشتغال ریسک رکود افزایش پیدا کرده اما در صورتی که در محدوده های پیش بینی یا بالاتری اعلام شود شاخص دلار به سمت 108-110 واحد حرکت می کند.

-13 جولای اعلام CPI ژوئن

برای اینکه خیلی خوب درک کنید که شاخص بهای مصرف کننده چیست روی این دو عنوان مقاله از آقای اسماعلیل بلیار کلیک کنید :

فشار سنج اقتصاد قسمت اول (تاثیر CPI بر روی بازارهای مالی)

شاخص CPI قسمت دوم (تاثیر CPI بر روی بازارهای مالی)

مهم ترین خبر این ماه CPI است.  اکنون بازارها روی 75 نقطه افزایش نرخ بهره، و شدت گرفتن ریسک رکود شرط بندی کرده اند، یورو در بدترین وضعیت خود بوده، شاخص دلار صعودی به سمت 108 الی 110 واحد را داشته و نزدیک ترین آماری که می تواند بیشتر از سایرین در تشدید یا نفس گیری بازارها موثر بوده و انتظارات بازار را برای نیمه دوم ماه و جلسه آتی کمیته بازار آزاد فدرال مدیریت کند همانا CPI است. کاهش معنا دار شاخص بهای مصرف کننده امتیاز مثبتی برای ریکاوری بازارها خواهد بود و بالعکس در صورتی که در محدوده پیش بینی یا بالاتر باشد سیگنال خوبی برای دارایی های ریسکی نخواهد بود. رد گیری 6 ماهه CPI و چیدن استراتژی بر مبنای آن یکی از موثر ترین و کم تنش ترین کارهایی بود که طی فصل اول 2022 در سایت گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی انجام دادیم.(آرشیو رو جهت صحت موضوع بررسی بفرمایید)

 

-27 جولای جلسه FOMC

در انتهای ماه، چه چیزی مهم تر از تعیین نرخ بهره بین بانکی وجود دارد؟ اکنون 2 گزینه روی میز است 50 نقطه و 75 نقطه،در صورتجلسه ماه ژوئن که در ابتدای جلسه بررسی شد هیچ صحبتی از افزایش 100 نقطه ای به میان نیامد، در نیمه ماه CPI است که می تواند این موضوع را تحت تاثیر قرار دهد، حال گه CPI اعلام نشده، بر اساس انتظارات بازارها پیش می رویم، 50 نقطه سیگنال بهتری برای بازارهای نقدینگی بوده و 75 نقطه و 100 نقطه هم سیگنال خوبی نیست.

همچنین در انتهای جلسه صحبتی راجع به DXY به میان آمده و عرض شده که افزایش شاخص به خاطر تقویت بیش از حد دلار با خبرهای اقتصادی خوب از اقتصاد آمریکا نیست، بلکه به خاطر تضعیف یورو به واسطه خبرهای بد از اقتصاد اروپا و تضعیف ین به خاطر وضعیت ژاپن است. برای اینکه شاخص دلار مهار شود تمامی اخبار اقتصادی باید به سمت مسیر طبیعی اقتصاد آمده (به زبان ساده نشان از بهبود شرایط کل مردم و اقتصاد بدهند) تا شاهد سیر کاهشی شاخص باشیم.

در انتهای این جلسه راجع به این سوال صحبت کرده ایم که : اگر رکود شود چه می شود!

همچنین از آنجا که متن ابزار مناسبی برای توضیح این موارد نیست پیشنهاد می شود حتما ویدئو قرار داده شده را تماشا بفرمایید.در نهایت هم عرض می شود که ریسک بخش جدا ناپذیر بازارهاست، در این شرایط اقتصادی هر تحلیل و بررسی از سمت گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی صورت می گیرد جهت افزایش آگاهی، درنظر گرفتن نیروهای بازار و بهبود قدرت تحلیل دوستان است و گروه از بابت تصمیمات مخاطب محترم سلب مسئولیت می نماید.

کلمات کلیدی:

نظرات

توان
2 هفته پیش
اصلاح میکنم ism pmiمنفی نبودهflash service pmi بوده ک نمیدونم فرقشون چیه ممنون میشم تفاوتشو بهم‌بگین و اینکه مدعیان بیکاری به ۲۵۰ افزایش پیدا کرده
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 هفته پیش
علی جان مثال میزنم راحتتر درک بشه، الان پنج شنبه GDP هست درسته؟ اما Advance هست، یعنی برآورد اولیه ای از تولید ناخالص داخلی در فصل گذشته. این برآورد اولیه عموما بر اساس دیتای نیم فصل محاسبه میشه پس در واقع مشت نمونه خروار هست نه آمار نهایی و اصلی. آمار نهایی کی اعلام میشه؟ آخر فصل یعنی ماه اخر فصل برای فصل قبل اعلام میشه. حالا برای مدیران خرید هم تقریبا چنین سازوکاری هست، یه نوع داره که تخمینی هست که میشه flash service که عین برآورد اولیه تولید ناخالص داخلی هست، اما خوب تخمینه و اصلی نیست، اصلی کدومه؟ همون ISM PMI.  تاثیر کدوم بیشتره؟ علی بسته به وضع بازار داره اتفاقا این جز مباحث پسا چارت هست که بسته به وضع بازار یعنی چی، در حال حاضر نظر شخصی بر اینه تخمینی ها اصلا کم اهمیت نیستن،
پاسخ دهی
توان
2 هفته پیش
استاد سلام
عرضم به خدمتتون که علاوه بر gdp فکر کنم  ism pmiهم در سیگنال رکودی موثر باشه و ۴۷ اومد از طرفی نظرتون درباره nfpچیه ک ۳۸۴ بود ۳۷۲ اومده بنظرتون کاهشش چشم گیره؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 هفته پیش
سلام علی جان،
گل بر فرمایشت، بله صد البته تاثیر داره، همونطور که PCE برای فدرال رزرو مهم تر از CPI است، PMI (انواع) مهم تر از GDP(انواع) هست، اما فعالان بیشتر به GDP توجه دارند. اتفاقا یه رشته استوری آماده کرده بودم بذارم در این باره، چون یکم زمخت بود نذاشتم ساده ترش می کنم میذارم، در مورد کاهشش هم بله قابل توجه هست علی الخصوص اگه تکرار بشه (منظورم خود PMI هست 47.5)
پاسخ دهی
علیرضا
3 هفته پیش
و اینکه استادجان ما در شرایط کنونی هم نیروی فزاینده قیمت برای بازارهای سهام رو داریم( تورم) و هم نیروی کاهنده قیمت(سیاست های انقباضی) به دلیل بیشتر بودن زور نیروی کاهنده هست که بازارها میریزن؟ ببخشید اگر صحبتهام درحد یک فعال تازه کار هست
پاسخ دهی
مهدی رجبی
3 هفته پیش
اختیار داری علیرضا جان راحت باش اتفاقا سوال ها خیلی هم خوبه،
فرمایشت درسته به سبب زور بیشتر نیروهای سخت گیرانه هست که اینطوریه اما چرا به این حالت هست؟ چرا الان نیروهای انقباضی فشار بیشتری وارد می کنند؟ این چرایی بر میگرده به ادوار تجاری یا بیزینس سایکل. تورم تا یه حدی برای اقتصاد خوبه و بازارها با تورم رشد می کنن، اما از یه حدی بالاتر دیگه عامل بازدارنده و کاهنده است. اما اون حد کجاست؟ اون حد در اداوار تجاری مشخص میشه، اگر ما در اوایل دوران رونق یا تورم باشیم اتفاقا وجود تورم کمک کننده به بازارهاست اما اگر در پیک دوران تورم باشیم این ریسک به وجود میاد که بانک مرکزی هر چه سریع تر و تهاجمی تر انقباضی عمل کنه و این میشه عامل بازدارنده. در اصل علیرضا جان قصدم این هست بگم تورم همیشه هم نیروی فزاینده نیست بعضی وقتها مثل الان تورم سبب کاهش قدرت خرید ارز اون کشور میشه و لازمه که سیاست گذار پولی سریع و تهاجمی وارد عمل بشه، این سریع و تهاجمی وارد عمل شدن با ادوار تجاری همراه میشه(دیگه دوران اوج گذشته) و باعث میشه که زور نیروهای نزولی بیشتر باشه.
پاسخ دهی
علیرضا
3 هفته پیش
توی لایو ۲ بهمن میگین  که برخی فکر میکنن وضع تحت کنترل فد نیست و  تورم کنترل نمیشه و اگر نظر این عده درست باشه بیت خیلی زودضررش‌جبران میکنه امادرلایوهای بعدی میگید اگرباوجود سیاست انقباضی تورم کنترل نشه ما وارد رکودتورمی میشیم ایااین۲موردبهم ربط دارن؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
3 هفته پیش
علیرضا جان ربط دارن، اما ربطی که هیچ تاریخچه ای نداره، یعنی بر اساس نظریه پردازی عرض میشه نه اینکه در گذشته بارها تکرار شده باشه. و ربطش چی هست، وقتی اقتصاد درگیر رکود تورمی میشه عموما اولویت سیاست گذار پولی به جای مهار تورم ، کنترل رکود خواهد بود. و این یعنی که سیاست های انقباضی ناتمام رها میشن و سر همین دارایی های نقد شونده که در دوره انقباض ریختن، به حدود تعادل خودشون برمیگردن.(مثلا بیت تعادلش بالاتر از 40 هست).
و اما نکته بعدی چیزی که ارتباطی با هم ندارن، رکود و تورم هست. یعنی این 2 قاعدتا معکوس هم هستن و در رکود (برای این مورد دیتای گذشته هست) دارایی های ریسکی افت می کنند. البته برای بیت هیچ دیتایی نیست جز برهه ای اندک در دوران کرونا، پس منظور از دارایی ریسکی اینجا الزاما بیت نیست. منظور سهام و ... هستن.
پاسخ دهی
علیرضا
3 هفته پیش
یعنی کلیت به این صورت هست که اگر با وجود انقباض های صورت گرفته مدتی بگذره و تورم مهار نشه ، فد از تهاجم خودش کم میکنه و این باعث نفس کشیدن بازارها میشه؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
3 هفته پیش
به شرط رکود تورمی کاملا درسته،
پاسخ دهی
علیرضا
3 هفته پیش
سلام استاد ببخشید من از اونجایی که قصد داشتم ازتون علم اقتصاد رو یاد بگیرم از اولین لایوهایی ک توی سایت ذخیره شده دارم نگاه میکنم و حالا یک سوالی برام پیش اومده البته پیشاپیش اگر اشتباه متوجه شدم ازتون عذر میخوام 
سوالم رو در کامنت بعدی میگم خدمتتون
پاسخ دهی
مهدی رجبی
3 هفته پیش
سلام علیرضا جان، اختیار داری ، چشم می خونم پاسخ میدم
پاسخ دهی