رکود اقتصادی، بیت کوین و اتریوم (12 ژوئن – 22 خرداد)

زمان میانگین برای مطالعه 4 دقیقه

بروزرسانی: 02 آذر، 1401
نظرات 54

در چهارمین جلسه تحلیلی خرداد ماه قرار است که راجع به برخورد احتمالی رکود اقتصادی و بیت کوین صحبت کنیم. در تازه ترین داده های اقتصادی منتشر شده آمریکا، شاهد ایجاد سقف جدید CPI در ماه می بودیم.

دانلود فایل تصویری لایو  12 ژوئن- 22 خرداد ماه (کیفیت عالی)

 دانلود فایل تصویری لایو 12 ژوئن- 22 خرداد ماه (کیفیت متوسط)

 دانلود فایل تصویری لایو 12 ژوئن- 22 خرداد ماه (کیفیت پایین)

دانلود فایل صوتی لایو 12 ژوئن- 22 خرداد ماه

در چهارمین جلسه تحلیلی خرداد ماه قرار است که راجع به برخورد احتمالی رکود اقتصادی و بیت کوین صحبت کنیم. در تازه ترین داده های اقتصادی منتشر شده آمریکا، شاهد ایجاد سقف جدید CPI در ماه می بودیم. سیگنالی که به نفع بازارهای نقدینگی نیست. چرا که مخاطب محترم دیگر می داند وقتی تورم کنترل نمی شود یعنی ما در ریل طبیعی اقتصاد قرار نداریم و همین امر زمینه ساز تهاجم بیشتر بانک مرکزی آمریکا خواهد بود.

در جلسه تحلیلی 26 می (بعد از انتشار صورتجلسه FOMC) و همچنین جلسه تحلیلی 6 ژوئن صحبت کردیم که با این قیمت های حامل های انرژی نمی توانیم انتظار کاهش معنا دار CPI را داشته باشیم. حال با انتشار داده های تورمی می بینیم که نه تنها تورم کاهش معنا داری نداشته بلکه به خاطر فشار افزایش قیمت از ناحیه انرژی، حمل و نقل و اجاره بها و ... سقف جدیدی هم ثبت کرده است.

این موضوع یک پیغام واضح دارد، مقامات غربی 2 انتخاب بیشتر ندارند، رکود(رکود تورمی) یا تورم. صحبتی که ابتدای سال 2022 با هم داشتیم. خاطرتان هست؟ که دسته شرط بندی می کنند فد قادر به کنترل تورم نخواهد بود. حال از آنجایی که مشکل اصلی امروز دنیا تورم است بعید نیست که فد با شدید ترین ابزارهای انقباضی خود وارد عمل شود. از طرف دیگر ممکن است به خاطر ادامه دار بودن مشکلات ناشی از جنگ اوکراین و روسیه از شدید ترین ابزارهای انقباضی خود استفاده نکند و بهانه های جدیدی بتراشد.

 

 

در هر 2 حال یک چیز واضح است : بازارها حداقل تا بعد از جلسه سپتامبر FOMC در زیر سایه رکود اقتصادی قرار دارند و اگر قرار به عقب نشینی فد باشد حداقل در چشم انداز چند ماه پیش رو(تا سپتامبر) چنین چیزی نیست. فلذا سایه ریسک گریزی از بابت رکود اقتصادی در تمامی بازارهای نقدینگی دیده می شود. جزئیات چرایی این موضوع در جلسات قبلی بررسی شده بود.

اما در میان سقف جدید CPI شاهد کاهش جزئی Core CPI یا تورم خالص هم بوده این که از 6.2% به 6% رسید .هر چند که مقالات آموزشی مربوط به CPI در وب سایت موجود است اما مختصرا اشاره می شود که تورم خالص یا  Core CPI همان CPI است که انرژی و غذا از آن حذف شده است.

بایدن در جدید ترین صحبت های خود در این باره گفته است که : "کاهش تورم خالص گزینه خوبی است. اما تورم با سرعتی که باید کاهش پیدا نمی کند." دولت بایدن متوجه است که صرفا افزایش نرخ بهره سبب کاهش تورم نخواهد شد و لازم است در کنار ابزارهای پولی فدرال رزرو از ابزارهای مالی دولت هم استفاده شود. از این رو قرار است که به کمک مصوبات مجلس تسهیلاتی را برای حمل و نقل قرار داده و الگوی مصرف انرژی را بهبود بخشد تا اینگونه شاید CPI با سرعت معقولی رو به کاهش رود. آیا در این مسیر موفق خواهند شد؟ بازارها در این باره شک دارند. اکنون 90% فعالان انتظار 50 نقطه افزایش نرخ بهره در جلسه ژوئن و 10% هم انتظار افزایش 75 نقطه ای نرخ بهره را دارند.انتظاراتی که مسلما نشات گرفته از خوش بینی به اقتصاد نیست.

 

 

اکنون بازارها پیش بینی می کنند که سیاست های بایدن موثر نبوده و با این اوضاع در سال 2023 تورم نرخ بهره بالاتر از 2.75% و تورم هم فاصله زیادی از هدف 2% خواهد داشت. از این رو احتمال رکودی ولو در یک دوره کوتاه را در دیدگاه های خود دارند و به سبب وجود رسانه و بحث های گذشته ای که داشتیم همین احتمالشان سریع از خود واقعه در قیمت نمایان می شود پس طبیعی است که در کوتاه مدت بازارها تحت فشار فروش بیشتری قرار بگیرند. صد البته که خروجی جلسه ژوئن FOMC ژوئن در کمرنگ یا پر رنگ کردن دیدگاهشان نقش بسیار موثری دارد.

به درستی که بحث در رابطه با رکود اقتصادی در یک جلسه جمع بندی نخواهد شد، ده ها جلسه تحلیلی از ابتدای سال 2022 برگزار شده و در اکثریت آنها در رابطه با این مسائل صحبت کرده ایم. حال در این جلسه ما فرض را بر این می گذاریم که رکود اقتصادی در چشم انداز وجود دارد سپس با این فرض می خواهیم به همراه میهمان این جلسه بردیا برآبادی عزیز به بحث پیرامون این موضوع بپردازیم.

محوریت صحبت های این جلسه شامل موارد زیر خواهد بود :
 

- ریسک رکود اقتصادی چقدر جدی است؟

- آیا سقف تورم رویت شده است؟

- با فرض رکود اقتصادی بیت کوین و آلت کوین ها چطور عمل خواهند کرد؟

- عوامل کمرنگ کننده رکود اقتصادی چیست؟

- آیا اتریوم در آستانه یک بحران درونی است؟

کلمات کلیدی:

نظرات

آرش جهانگیری
2 سال پیش
سلام مربی عزیز... یادمه زمانی که بیت نزدیک سقف بود فرمودید از اینجا به بعد عملکردی مهمه و تکنیکال و اینا خیلی جواب گو نیست... به نظرتون الانم تو همچین وضعیتی قرار داریم؟ و به عنوان سوال دوم ایا احتمال شرت اسکوییز در این کندل ماهانه وجود داره؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام آرش جان، دقیقا درست اشاره فرمودی، در جلسه اول و دوم پسا چارت راجع به جریان اصلی(جریان متعارف)  صحبت می کنم و خیلی بهتر درک می کنی چرا در چرخه ها بعضی وقت ها هیچ رهیافتی برای ترید وجود نداره و چاره ای جز مدیریت ریسک نیست. در خصوص شورت اسکوئیز نه هنوز شرایط نیست، قیمت بالاتر بره حجم تیکرهای خریدار بالا بره، اون زمان شرایط میشه الان پر رنگ نیست.
پاسخ دهی
مسیح
2 سال پیش
سلام مجدد شما لطف داری.منظورم برگشت به بالای۲۰و نزدیک شدن به اعداییه که گفتی البته درصورت رسیدن به۱۰-۱۳هزاردلار.
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلامت باشی مسیح جان، اون بازگشت رو سریع می زنه، عین یه کش در نظر بگیر که دارن میکشن، موج وقتی اینطوری کش میاد وقتی رها بشه سریع به منشا ها برمیگرده.
پاسخ دهی
مسیح
2 سال پیش
سلام مهدی جان وقتت بخیر 
بنظر شما اگه بیت عددای۱۴ومحدوده۱۰هزار رو بهر دلیلی بتونه ببینه
از نظر زمانی چقدر طول میکشه تا بتونه خودشو یکم جمع و جور کنه؟ببخش من خیلی سوال میپرسم عذرخواهم.
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
مسیح جان سلام، اختیار داری، اتفاقا سوالات شما خوبه، جمع و جور رو میشه بگی یعنی چی؟ مثلا 36 تا 43 جمع و جور کردن هست؟ این 1 ساله میزنه به نظرم اون محدوده رو
پاسخ دهی
Saeed khalili
2 سال پیش
درود به نظر مردم عادی هنوز اونقدر ترسیده نشدن به قولی هنوز فاز تسلیم شکل نگرفته به نظر بعد از یه صعود تا محدوده ۳۰ هزار یه برگشت به ۱۲۰۰۰ هزار داریم آیا موافقید سنتیمنت بازار هنوز فاز تسلیم رو تایید نمیکنه
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام سعید جان، همونطور که فاز انباشت میتونه یک باکس بزرگ و طولانی باشه، فاز تسلیم هم میتونه اندازه اش بزرگ باشه،چرا؟ به درصد بسنجنید لطفا، یکی از شرایط تسلیم ایجاد ضرر تحقق یافته در اکثریت افراد هست، حالا اکثریت این اکثریت افرادی هستن که بازه ضرر قیمتی اون ها بزرگ هست، هنوز یک سوم هولدر های بیت در سود هستن، پس به نظر شخص بنده از لو زیر 28-27 هزار تسلیم شروع شده، و ادامه داره و اینکه کی به انباشت ختم می شود حتی اگر الان هم به انباشت ختم شده باشد هیچ کس نمی تونه تشخیصش بده.
پاسخ دهی
ali
2 سال پیش
سلام استاد از کجا باید بفهمیم ارز پاشی داره صورت میگیره؟خودشون اعلام میکنن؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام علی جان، نه خودشون که اعلام نمی کنن، از خبرها و کارشناس های اقتصادی می تونید پیگیر باشید، یا خبرها رو از بانک مرکزی دنبال کنید و خودتون ارزیابی کنید، بهتر بگم وقتی دیدید بدون هیچ دلیل بنیادی یا سیاسی قیمت کاهش پیدا کرد ذهنتون اول سمت ارز پاشی بره.
پاسخ دهی