تحلیل بیت کوین با توجه به عوامل درونی و بیرونی (30 ژوئن – 9 تیر)

زمان میانگین برای مطالعه 12 دقیقه

بروزرسانی: 12 تیر، 1401
نظرات 32

در دومین جلسه تحلیلی تیرماه می خواهیم نگاهی جزئی تر و کوتاه مدت به عوامل درونی و بیرونی و نیروهای بازار کریپتو بیاندازیم.

دانلود فایل تصویری لایو 30 ژوئن-9 تیر 1401-کیفیت عالی

دانلود فایل تصویری لایو 30 ژوئن-9 تیرماه 1401- کیفیت متوسط

دانلود فایل تصویری لایو 30 ژوئن-9 تیرماه 1401-کیفیت پایین

دانلود فایل صوتی لایو 30 ژوئن-9 تیرماه 1401

در جلسه 23 ژوئن طی 4 گزاره (عوامل کلان اقتصادی – تورم – عوامل درونی – نگاه سایکلیک) به بررسی چشم اندازی از شرایط اقتصاد و کریپتو در تابستان 2022 پرداختیم. حال در دومین جلسه تحلیلی تیرماه می خواهیم نگاهی جزئی تر و کوتاه مدت به عوامل درونی و بیرونی و نیروهای بازار کریپتو بیاندازیم.

مورد اول : شاخص خالص قیمت هزینه های مصرف کننده شخصی یا Core PCE

در جلسه 23 ژوئن بعد از شهادت جرومی پاول اشاره شد که "ما با یکی از سخت گیرانه ترین یا هاوکیش ترین لحن های مقامات پولی مواجه هستیم که البته وجود چنین لحنی در روز شهادت طبیعی است. اما همین صحبت ها می تواند منجر به ایجاد موقعیت خرید بیشتر دلار و در نتیجه افزایش شاخص دلار شود." از آن زمان شاهد افزایش DXY از 103 واحد تا 105 واحد بودیم(نمودار زیر)

حال امروز (در زمان ارائه جلسه) شاخص Core PCE اعلام می شود که می تواند تاثیر مستقیم روی DXY گذاشته و در صورتی که کمتر از حدود پیش بینی اعلام شود شاخص به اندازه 1.5 الی 2 واحد کاهش داشته و در نتیجه فرصت پوزیشن های خرید را در کوتاه مدت برای یک نوسان 10-12% برای دارایی های مقابل دلار مانند بیت کوین ایجاد یا سایر جفت های مقابل دلار ایجاد کند.در ادامه به توضیح PCE می پردازیم.

 • CORE PCE یا Core Personal Consumption Expenditures Price Index یا شاخص خالص قیمت هزینه های مصرف کننده شخصی چیست؟

این شاخص به بیان ساده اعلام می کند که مردم، ارگان ها و شرکتها بابت کالا و خدمات مصرفی چقدر پول پرداخت کرده اند و مقدار پول پرداختی آنها نسبت به ماه و سال قبل چقدر افزایش یا کاهش داشته است.  همچنین به دلیل استفاده از واژه خالص یا Core در این محاسبات قیمت انرژی و مواد غذایی لحاظ نمی شود(همانند Core CPI).

 •  چه تفاوتی با Core CPI دارد؟

در ابتدا عرض می شود که اگر تمایل داشتید برای شناخت بهتر CPI از این 2 مقاله استفاده کنید :

 1. فشار سنج اقتصاد (شاخص CPI)
 2. شاخص CPI قسمت دوم (تاثیر CPI بر روی بازارهای مالی)

و اما تفاوت Core CPI و Core PCE در 2 مورد کلی است :

 1. داده آماری : CPI با استفاده از آمار خانواده شهری محاسبه می شود، اما PCE همه اقشار جامعه من جمله ارگان ها و شرکتهای خصوصی و دولتی را نیز شامل می شود.
 2. استخراج داده : اطلاعات CPI از طریق مطالعه میدانی و نظرسنجی خانوار محاسبه می شود در صورتی که PCE از داده های تولید ناخالص داخلی و همچنین شرکت های تولید کننده بدست می آید.
 • شباهات این دو در چیست؟ هر دو معیاری برای نشان داده تورم هستند.

برای فعالین بازار CPI قابل هضم تر و فراگیر تر است، اما برای تصمیم گیری جلسات FOMC ، PCE مهم تر است. حال با توجه به آموزش این قسمت و همچنین قسمت های قبل و تاکید بر اینکه تورم اندیکاتوری برای بازارهاست، آیا فعال بازار بر اساس PCE و قیمت نفت می تواند پیش بینی هایی از وضعیت CPI و درنتیجه وضعیت بازارها در هفته های بعدی ارائه داد؟ سوال دوم آیا در همین امروز می تواند بر اساس این شاخص معامله خرید یا فروشی باز کرد؟ خوشحال می شوم پاسخ های شما را در قسمت کامنتها مطالعه کنم.

پ.ن : برای داده ها و اخبار اقتصادی از سایت ها fxstreet و forexfactory می توانید استفاده کنید.

مورد دوم : کریپتو درگیر بحرانی درونی

در جلسه 23 ژوئن راجع به بحران عوامل درونی کریپتو صحبت کردیم، حال در این جلسه نگاهی جزئی تر به این مسائل بیاندازیم. برای درک بهتر موارد را مطالعه کرده و در کنار هم دیگر قرار دهید، از هفته گذشته تا کنون مهم ترین اتفاقات درونی کریپتو شامل موارد زیر می باشد :

-  بانک سرمایه گذاری Golman Sachs مترصد تامین مالی 2 میلیارد دلاری برای خرید Celsius است.

-  طبق اطلاعات وب سایت Coinmarketcap طی ریزش های اخیر بیش از 10 میلیارد دلار از ارزش بازار تتر کم تر شده است. کاهش ارزش بازار استیبل کوین ها به ندرت و فقط در بازار های خرسی ایجاد می شود. اکنون هم گمانه زنی های مختلفی برای این موضوع وجود دارد که البته اگر از توطئه دوری کنیم یکی از گمانه زنی ها احتمال بیشتری دارد. آن هم تبدیل تتر به پول فیات است چرا که این قابلیت توسط خزانه داری تتر و Bitfinex وجود دارد. فلذا با ریزش بازار و خروج سرمایه از بازار کریپتو بسیاری از افراد پول های خود به فیات تبدیل کرده و در نتیجه خزانه داری برای ایجاد تعادل در بازار مقدار زیادی استیبل کوین تتر را از شبکه خارج کرده است.

 • در این میان کاهش ارزش بازار تتر، شرکت هایی مثل Genesis Global Trading که یک شرکت سرمایه گذار سنتی است از وضعیت تتر و هم چنین تصورات لونا سو استفاده کرده و بیش از چند صد میلیون دلار موقعیت شورت سل روی تتر گرفته تا این استیبل کوین depeg شود. مدیر ارشد بخش فناوری بنیاد تتر نیز این موضوع را تایید کرده و عملیات این شرکت را نا موفق خوانده است.
 • گری گنسلر رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا موسوم به SEC،  در مصاحبه با CNBC بیت کوین را کالا معرفی کرده است.

 

 • دقیقا در روز ارائه این جلسه، درخواست ETF اسپات بیت کوین صندوق GBTC توسط SEC رد شد. این دو مورد آخر را کنار هم بگذارید! چه تناقض جالبی. انگار که 9 ماه پیش بهترین ارزیابی را در رابطه با صندوق های ETF بیت کوینی ارائه کردیم، که این صندوق های مشتقات بلا بازار هستند نه برکت! امروز هم به هیچ صندوق اسپات تاییدیه داده نمی شود، چرا؟ بهانه هایی مختلفی وجود دارد اما به نظر بیشترین چرایی در این است که این صندوق های مشتفات قابلیت هر گونه دستکاری کریپتو ها را با استفاده از منابع فیات را به گردانندگان و صاحبانشان می دهند.
 • دادگاه مجموعه جزایر ویرجین بریتانیا امروز در 30 ژوئن اعلام کرده است که صندوق 3 Arrows Capital یا به اختصار هج فاند 3AC منحل شده است. این صندوق که یکی از موفق ترین صندوق های پوشش ریسک در زمان بازار گاوی بود با مشکل تامین نقدینگی مواجه شده و در خطر سقوط کامل است. میزان دارایی های دقیق این صندوق بر خلاف بنیاد لونا و پلتفرم سلسیوس مشخص نیست، اما چیزی که مشخص است ایجاد فشار فروش از سمت این شرکت برای جلوگیری از دومینوی مارجین کال دور از ذهن نیست.اعلام همین خبر در امروز سبب شکل گیری موجی از ترس در بازار خواهد شد.

فعال بازار مطالب گفته شده را در کنار یکدیگر قرار دهد، از منطق خود استفاده کند و برداشت خود را ارائه دهد. از نظر نگارنده عزمی جزم در بازار کریپتو وجود دارد که از این شرایط به نفع خود استفاده کند، این عزم در راستای ارزان تر از ارزان خریدن شرکت های موفق دیروز و شکست خورده امروز است. چیزی که مشابهش در تاریخ بارها ایجاد شده و یکی از بزرگترین های آنها مربوط به اقتصاد کره در دهه 70 میلادی می باشد که اقتصاد پس از بحران توسط سرمایه گذاران خارجی با تخفیف های بزرگی خریداری شد. حال به تازگی مثل اینکه صرافی FTX پیشنهاد داده تا پلتفرم BlockFi که در زمان اوج بازار بیش از 4 میلیارد دلار ارزش گذاری میشد را با قیمت 25 میلیون دلار خریداری کند!

تخفیفی بزرگتر از 99% از قیمت زمان اوج. فعال بازار بداند چنین عزم و ریسکی در بازار کریپتو وجود دارد و این ریسک قدرتِ لحظه ایه بزرگتر و سریع تری نسبت به عوامل کلان اقتصادی (عوامل بیرونی) دارد. فعال بازار فعالیت این شرکت ها را زیر نظر داشته باشد، فعال بازار بداند موج هایی که از طریق عوامل درونی ایجاد می شوند در عین اینکه ماندگار نیستند، شارپ و عمیق هستند، فعال بازار برای این ریسک و دیپ های احتمالی برنامه داشته باشد، فعال بازار به محرک عوامل بیرونی و سرعت بخشی عوامل درونی توجه ویژه داشته باشد، حداقل ترین برنامه برای فعال بازار این است که طوری عمل نکند در کف فاینال کپیچولیشن، کات لاست انجام دهد. یا فعال دیگری می تواند در صورت تشدید عوامل درونی و رخداد دیپ Hedge را بسته یا کاهش دهد. یا هر استراتژی که قطعا ایشان با شناختی که از شخصیت و روحیات خود دارند بهتر از نگارنده می توانند برای خودشان ارائه دهند.فعال بازار مطالب گفته شده را در کنار یکدیگر قرار دهد، از منطق خود استفاده کند و برداشت خود را ارائه دهد. از نظر نگارنده عزمی جزم در بازار کریپتو وجود دارد که از این شرایط به نفع خود استفاده کند، این عزم در راستای ارزان تر از ارزان خریدن شرکت های موفق دیروز و شکست خورده امروز است.

چیزی که مشابهش در تاریخ بارها ایجاد شده و یکی از بزرگترین های آنها مربوط به اقتصاد کره در دهه 70 میلادی می باشد که اقتصاد پس از بحران توسط سرمایه گذاران خارجی با تخفیف های بزرگی خریداری شد. حال به تازگی مثل اینکه صرافی FTX پیشنهاد داده تا پلتفرم BlockFi که در زمان اوج بازار بیش از 4 میلیارد دلار ارزش گذاری میشد را با قیمت 25 میلیون دلار خریداری کند! تخفیفی بزرگتر از 99% از قیمت زمان اوج. فعال بازار بداند چنین عزم و ریسکی در بازار کریپتو وجود دارد و این ریسک قدرتِ لحظه ایه بزرگتر و سریع تری نسبت به عوامل کلان اقتصادی (عوامل بیرونی) دارد. فعال بازار فعالیت این شرکت ها را زیر نظر داشته باشد، فعال بازار بداند موج هایی که از طریق عوامل درونی ایجاد می شوند در عین اینکه ماندگار نیستند، شارپ و عمیق هستند، فعال بازار برای این ریسک و دیپ های احتمالی برنامه داشته باشد، فعال بازار به محرک عوامل بیرونی و سرعت بخشی عوامل درونی توجه ویژه داشته باشد، حداقل ترین برنامه برای فعال بازار این است که طوری عمل نکند در کف فاینال کپیچولیشن، کات لاست انجام دهد. یا فعال دیگری می تواند در صورت تشدید عوامل درونی و رخداد دیپ Hedge را بسته یا کاهش دهد. یا هر استراتژی که قطعا ایشان با شناختی که از شخصیت و روحیات خود دارند بهتر از نگارنده می توانند برای خودشان ارائه دهند.

مورد سوم : رکود اقتصادی

امروز 30 ژوئن 2022 است، و دقیقا 6 ماه از ژانویه 2022 گذشته است. در جلسات ژانویه که آرشیو آن روی وب سایت موجود است عرض شده بود که از همان زمان 2 دستگی در بازارها خواهیم داشت، عده ای معتقدند فد قادر به کنترل شرایط است عده ای هم معتقدند قادر نخواهد بود. در حال حاضر فد هیچ موفقیتی بدست نیاورده پس عده اول تشخیص درستی نداشته اند، اما اگر عدد و ارقام را بسنجیم، دسته اول در صورتی که کل دارایی خود را از همه بخش های اقتصاد نقد کرده و به دلار تبدیل کرده باشند (که علنا چنین چیزی امکان پذیر نیست) تا کنون برنده بوده اند، و عده دوم زیان ده. اما عده دوم تشخیصشان درست تر بوده است، فدرال رزرو در تحقق اهداف خود حداقل تا کنون ناکام مانده و هزینه زیادی پرداخت کرده است.

 اگر خاطرتان باشد از همان زمان راجع به یک چیز صحبت می کردیم: " رکود یا رکود تورمی یکی از این دو رخ خواهد داد"  البته هنوز هم مقامات فد منکر این قضیه هستند اما نگارنده کماکان معتقد است رکود صورت خواهد گرفت ولو اگر کوتاه مدت و کم عمق باشد. هر چه جلوتر هم می رویم شاخص ها و آمار اقتصادی احتمال این رخداد را بیشتر گزارش می دهد. خواشهمند است فعال بازار هم با دنبال کردن شاخص های اقتصادی نظر خود را اولویت قرار دهد.

به طور مثال دیروز در 29 ژوئن، تغییرات تولید ناخالص داخلی GDP آمریکا اعلام می شود، رشد منفی 1.6% در فصل اول 2022. بزرگی فصل اول خیلی نیست(با استفاده از نمودار زیر با سال 2020 مقایسه شود) اما با این حجم از تهاجم ها به نظر در انتهایی فصل دوم جایی در سپتامبر 2022 باز هم GDP Grows Rate منفی باشد. یکی از شروط رکود این است که تولید ناخالص داخلی برای 2 دوره پیاپی یعنی 6 ماه، منفی باشد.

 

هر چند چشم انداز اقتصاد از کاهش بیشتر GDP خبر میدهد، اما داده فصل اول نشان میدهد اعداد خیلی بزرگ نیست، برای همین بهتر است تنها بر اساس همین عامل به پیش بینی رکود نپردازیم. عوامل دیگری وجود دارد که باعث می شود داده های اقتصادی در مقابل همدیگر قرار بگیرند. به طور مثال وضعیت اشتغال قوی است، زمانی احتمال رکود قوی تر می شود که نرخ بیکاری افزایش پیدا کند. درست است که نگارنده احتمال رخداد را بیشتر میدهد اما قصد دارد با بیان موارد باعث شود که فعال بازار بر اساس منطق خود به استدلال و استنتاج پرداخته و درگیر سو گیری ذهن افراد نشود.

در آینده خواهیم دید مقامات و حکام فد از اوایل تا اواخر فصل چهارم کم کم راجع به رکود صحبت خواهند کرد، اما صحبتی که زمان آن دیر شده است چرا که بازار و اقتصاد بها را پرداخت کرده اند، و این دقیقا همان کاری است فد آن را دوست دارد! خرید اقتصاد در ارزان ترین حالت و فروش آن در گران ترین حالت، فقط هر بار که اینکار را می کند بی اعتمادی به نظام پولی حاکم بیشتر می شود. بی اعتمادی که اصلا بعید نیست طی دهه جاری، آینده نظام پولی را دستخوش تغییراتی قرار دهد.

در انتهای جلسه برداشت هایی در پاسخ به 2 سوال از عزیزان در رابطه با رکود اقتصادی صورت گرفته است که اگر تمایل داشتید می توانید مشاهده کنید.

همچنین از آنجا که متن ابزار مناسبی برای توضیح این موارد نیست پیشنهاد می شود حتما ویدئو قرار داده شده را تماشا بفرمایید.در نهایت هم عرض می شود که ریسک بخش جدا ناپذیر بازارهاست، در این شرایط اقتصادی هر تحلیل و بررسی از سمت گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی صورت می گیرد جهت افزایش آگاهی، درنظر گرفتن نیروهای بازار و بهبود قدرت تحلیل دوستان است و گروه از بابت تصمیمات مخاطب محترم سلب مسئولیت می نماید.

کلمات کلیدی:

نظرات

Ehsan
4 هفته پیش
مهدي جان سلام ميخاستم نظرتونودرباره داده هاي فردابدونم بنفع بازارمياديانه؟؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
4 هفته پیش
سلام احسان جان،
نظر خاصی ندارم، یعنی از این بابت که به نفع بازار بیاد منظورمه وگرنه راجع به خود CPI و پیش بینی ها قیمت نفت حدود 10% و مواد اولیه هم همین حدود تکون خورده اما قرار نیست این ماه خودش رو نشون بده پس انتظاری نمیره که خیلی از پیش بینی فاصله ای داشته باشه.
پاسخ دهی
بهنام نوروزی
4 هفته پیش
لازمه برسه به اون قله ها بعد اینکه اون واسه قبل ها بوده الان اونطوری نیست یا اینکه قضیه با چیزی که روی چارت دیده میشه فرق داره نمیدونم کلی ابهام نیازمند راهنمایی با تشکر
پاسخ دهی
مهدی رجبی
4 هفته پیش
این قسمت دوم رو نخونده بودم. نا امنی حمله 11 سپتامبر + جنگ عراق و افغانستان + بحران دات کام + بحران 2008. جهان در اون 7-8 سال خیلی بلا دید. نمی گم الان ندیده کرونا +روسیه +تورم اینها کم بلا نیستن، ولی ابزارهای پولی آن زمان بر اساس اقتصاد متعارف بود امروز بر اساس اقتصاد مدرن هست سر همین ادوار رو داریم اما مدت زمانش فشرده تر هست. مثلا قبلتر یک سیکل کامل 12-16 سال طول می کشید الان در این بازه 2 سیکل صورت میگیره، چرا چون تلاش بر طولانی شدن دوران رونق (تورم) و کوتاه شدن دوران رکود است.ولی سوال عالی بود.
پاسخ دهی
بهنام نوروزی
4 هفته پیش
سلام اقا مهدی یه سوالی چند وقته خیلی زهنمو مشغول کرده وقتی سهامی مثل ماکروسوفت بعد از ریزش 67% سال 2000 شانزده سال طول میکشه تا به قله سال دوهزارش برسه و الان که 30% ریزش داشته اتوماتیک با خودم میگم با این وضعیت اگه بازم ریزش ادامه داشته باشه چقد زمان
پاسخ دهی
مهدی رجبی
4 هفته پیش
سلام بهنام جان،
خیلی خوبه که این سوالات واسط ایجاد میشه، احسنت. نه قرار نیست اونقدر طول بکشه، کل کمپانی های نزدک در حباب دات کام آسیب دیدن و مدت ها هیچ کس نزدیکشونم نشد تا اومدنم بشن و پول به سمت مارکت برگرده بحران 2008 شد و بدتر ریختند اغلبشون هم حد فاصل 3-4 سال بعد رکود بولران رو آغاز کردن زمانی که اقتصاد طبیعی تر و سالم تر بود.
پاسخ دهی
Ehsan
1 ماه پیش
مهدي جان سلام ميخاستم تحليل خودتون درموردبيت دراين چندروزميخاستم بدونم ايا ميتونه ٢٢روبزنه
پاسخ دهی
مهدی رجبی
4 هفته پیش
سلام احسان جان، ببخش من چند روزی دسترسی به سیستم نداشتم .
پاسخ دهی
مانی کوچکیان
1 ماه پیش
سلام استاد تشکر از لایو های همیشه عالی . یه سوال داشتم اینکه ممکنه یه توضیح مختصری راجب hedge و نحوه ساز و کار با اون بگین ؟ منظورم اینه مثلا بخشی از ان همان قرار داد های فصلی هست ؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
4 هفته پیش
سلام مانی جان، در ترم 1 یا 2 دانشکده هستی؟ چون اگر اره اونجا یه لایو کامل مدیریت ریسک داریم در پسا چارت و ریز توضیح میدم. اما اگر هم نیستی که فدای سرت، توی کریپتویی اش اگر هج استاتیک یعنی حجم ثابت حجمی که تو مسیر تغییر نکته و هی جابجا نشه(اکثریت هج ها از این نوع هستند) بله از قراردادهای فصلی علی الخصوص برای بهم نریختن حسابداری بیتی از معاملات بیتمکس یا ریورسال بای بیت استفاده میشه.
پاسخ دهی