مزایا و معایب معاملات با بیت کوین

زمان میانگین برای مطالعه 13 دقیقه

بروزرسانی: 03 آبان، 1401
نظرات 27

در این مقاله به بررسی موضوع معامله با پیر BTC پرداخته شده است در ابتدا توضیح کوتاهی در مورد بیت کوین داده شده و در ادامه نیز به این مساله پرداخته ایم کهآیا معامله با پیر BTC  سودمند تر است و یا معامله با دلار ؟

این مقاله ی تحلیلی توسط آقای یعقوب محمدزاده وآقای محمدعلی پایدار،  از دانشجویان دانشکده بازار نوشته شده است.

امروز میخواهیم به بررسی موضوع معامله با پیر BTC بپردازیم. آیا معامله با پیر BTC  سوده تر است و یا معامله با دلار ؟

در ابتدا باید با کلمه ساتوشی و نحوه ساختار بیتکون بیشتر آشنا شویم

ساتوشی (Satoshi) کوچک‌ ترین واحد بیت کوین است که بر روی بلاکچین ثبت می‌شود. این عنوان از نام خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو   (Satoshi  Nakamoto)گرفته شده است. بیت کوین‌ها برای سهولت و تسهیل معاملات کوچک‌تر، می‌توانند به واحدهای کوچک‌تر تقسیم شوند. ساتوشی بعد از معرفی بیت کوین، به نام بنیان‌گذار بیت کوین در سال ۲۰۱۱ نام‌گذاری شد. تفاوتی بین ساتوشی و بیت کوین وجود ندارد و ساتوشی بخش کوچکی از بیت کوین است. هر بیت کوین معادل ۱۰۰ میلیون Satoshi است و یک Satoshi، یک صد میلیونم (۰.۰۰۰۰۰۰۰۱) بیت کوین است.

دلار به‌عنوان یکی از پول‌های رایج در دنیا، دارای واحد کوچکی به نام سنت است. هر دلار آمریکا ۱۰۰ سنت است (هر سنت= یک‌صدم دلار).بیت کوین نیز به‌عنوان مهم‌ترین و اصلی­‌ترین کریپتوکارنسی در دنیا، دارای واحد کوچکی به نام Satoshi است. هر بیت کوین ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ساتوشی است؛ بنابراین Satoshi برای بیت کوین مانند سنت برای دلار است. پس میتوان گفت اگر شما بیت کوین را به عنوان یک ارز و پول در نظر دارید و میخواهید بیت کوین بیشتری ویا هر ارز دیگری را مالکیت بیشتری از آن کسب کنید باید در ابتدا به دنبال کسب بیشتر ساتوشی باشید

.

حال باید بدانیم چگونه بدون دخالت مستقیم دلار میتوان ساتوشی بیشتری را کسب کرد

درست است که برای ورود و قدم نخست  در بازار باید استیبل کوین خریداری کرد و سپس بواسطه آن رمز ارز های دیگری را خرید اما این تازه شروع ماجراست در بازار پر نوسان کریپتو کارنسی همیشه نوسان هایی وجود دارد که مربوط به کل مارکت است اما یک بخشی دیگری که بسیار حائز اهمیت است و معامله گران کمتر به آن توجه میکنند نوسان دامیننس بیت کوین با نماد BTC.D  است که نسبت مالکیت سرمایه موجود در مارکت به نسبت الباقی آلت کوین ها را نشان میدهد البته دامیننس بیت یک شاخص کلی است و مورد اصلی که ما دنبال آن هستیم مقدار ارزش یک آلت کوین به نسبت بیت کوین در یک لحظه است که بوسیله ساتوشی محاسبه میشود و همیشه ارزش بیت کوین و الباقی ارز ها به نسبت یکدیگر متغیر است .

گفتنی است عده زیادی از مردم هدف آن ها از ورود به مارکت کسب دلاربیشتر است و در نهایت این دلار است که مخارج ما به وسیله آن پرداخت میشود اما عده کمتری که به بیت کوین ایمان دارند و از زاویه دیگری بیت کوین را میبینند هدف اصلی آن ها در مارکت کسب ساتوشی بیشتر که در نهایت میتوان گفت کسب بیت کوین بیشتر است را دنبال میکنند.

بیت ماکسیمالیت به چه کسی گفته میشود و این فلسفه از کجا نشات میگیرد

ماکسیمالیست های بیت کوین بر این باورند که بیت کوین که محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان است، تنها دارایی دیجیتالی است که در آینده مورد نیاز خواهد بود. ماکسیمالیست‌ها بر این باورند که سایر ارزهای دیجیتال از بیت کوین پایین‌تر هستند. ماکسیمالیست‌ها بر این عقیده هستند که سایر ارزهای دیجیتال با آرمان‌های ساتوشی ناکاموتو، که بیت کوین را در سال 2009 ایجاد کرد، مطابقت ندارند.

برخلاف ارزهای منتشرشده توسط دولت‌ها که به نام ارزهای فیات معروف است و توسط یک مرجع متمرکز مدیریت می‌شود، بیت کوین غیرمتمرکز است و بلاکچین آن یک دفتر کل توزیع شده (DLT) عمومی است؛ به این معنی که تراکنش‌ها با شرکت‌کنندگان به اشتراک گذاشته می‌شود و شفاف است.

دلایل بسیار زیادی برای  به وجود آمدن این تفکر وجود دارد که در ادامه به صورت خیلی خلاصه به چند مورد از آنها میپردازیم

آزادی در پرداخت

با بیت کوین، ارسال و دریافت پول در هر نقطه از جهان در هر ساعت از شبانه روز امکان‌پذیر است. به این ترتیب دیگر لازم نیست نگران عبور و پرداخت‌های برون مرزی و همچنین برنامه‌ریزی مجدد به علت تعطیلی بانک‌ها یا محدودیت‌های دیگری باشید که ممکن است هنگام انتقال پول برای شما مشکل ایجاد کنند.

شما با در اختیار داشتن بیت کوین در واقع کنترل پول خود را در دست دارید و این هم یک ویژگی خوب به حساب می‌آید که هیچ شخصیت مرکزی در شبکه بیت کوین وجود ندارد.

کنترل و امنیت

به کاربران اجازه داده شده تا معاملات و تمام تراکنش‌های خود را کنترل کنند که این مسئله به ایمن‌سازی شبکه بیت کوین کمک بزرگی کرده است. کاربران در حین خرید و فروش و انجام تراکنش‌ها در ازای ارائه و یا دریافت خدمات دیگر این توانایی را ندارند که هزینه‌های اضافی را بدون هماهنگی با شما به مبلغ اصلی اضافه کنند، بنابراین شما قبل از هر گونه افزایش و یا کاهش هزینه‌ای مطلع خواهید شد که این به نوبه‌ خود بسیار دلگرم‌کننده است.

در این سیستم برای اینکه پرداخت‌های کاربر با موفقیت انجام شده و نهایی شود دیگر نیازی به لینک کردن اطلاعات شخصی فرد به شبکه نیست. با توجه به این نکته که اطلاعات شخصی کاربران از دسترس کسانی که قصد سوء استفاده از آنها را دارند، خارج است می‌توان اطمینان حاصل کرد که بیت کوین از کاربران در برابر سرقت هویت محافظت می‌کند.

چگونه می‌توان از ایمنی پول اطمینان حاصل کرد؟

شاید عجیب به نظر برسد اما برای اطمینان از ایمنی پول لازم است که از بیت کوین پشتیبان تهیه کرد و برای آن رمزگذاری مناسبی نیز انجام داد.

اطلاعات شفاف

با استفاده از فناوری بلاک‌چین، همه معاملات نهایی برای مشاهده در دسترس همه است، با این وجود اطلاعات شخصی پنهان است. آدرس عمومی شما همان چیزی است که برای همه‌ کاربران قابل مشاهده است اما خیالتان راحت باشد که اطلاعات شخصی شما به این موضوع مرتبط نیست.

هر کسی در هر زمان می‌تواند معاملات را در بلاک‌چین بیت کوین تأیید کند. پروتکل بیت کوین توسط هیچ شخص، سازمان و یا نهاد دولتی قابل دستکاری شدن نیست که این امر به لطف امنیت حاصل شده از رمزنگاری بیت کوین است.

هزینه‌های اقتصادی

در حال حاضر در شبکه بیت کوین یا هیچ پرداختی وجود ندارد یا در صورت وجود بسیار ناچیز است. در حین انجام برخی از کارها، کاربران برای پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها و یا استخراج بیت کوین ممکن است ناچار به پرداخت هزینه‌هایی باشند. هرچه هزینه بالاتر باشد، اولویت آن کاربر در داخل شبکه بیشتر شده و استخراج بیت کوین نیز سریع‌تر پردازش می‌شود.

صرافی‌های ارز دیجیتال با تبدیل بیت کوین به ارز فیات )پولی بی‌پشتوانه اما قانونی مانند دلار آمریکا که ارزش آن از دولت صادرکننده‌اش است( به معامله‌گران در پردازش معاملات کمک می‌کنند. این سرویس‌ها به طور کلی هزینه کمتری نسبت به کارت‌های اعتباری و PayPal دارند.

ریسک پایین‌تر برای معامله‌گران

با توجه به اینکه پرداخت‌ها و هرگونه تراکنشی که در شبکه بیت کوین انجام می‌شود به هیچ عنوان قابل برگشت نیست، و همینطور اینکه اطلاعات شخصی افراد وارد نمی‌شود، معامله‌گران از امنیت بالایی برخوردار هستند و از ضررهای احتمالی که ممکن است در اثر تقلب رخ دهد در امان می‌مانند.

 

حذف هزینه‌های بانکی

در آنجایی که پرداخت هزینه‌های به اصطلاح ارائه‌دهنده و دریافت‌کننده و همچنین هزینه‌های واریزی گاه به گاه و در میان مبادلات ارزهای رمزنگاری شده یک استاندارد تلقی می‌شود، کاربران بیت کوین مشمول پرداخت هزینه‌های بانکی در روش سنتی مرتبط با ارزهای فیات نیستند که نسبت به ارزهای رمزگذاری شده‌ دیگر این به معنای عدم نگهداری حساب یا حداقل هزینه موجودی، نبود هزینه اضافه برداشت و هزینه سپرده برگشتی است

حال که با فلسفه بیت ماکسیمالیست ها آشنا شدیم و دلایل آنها را مشاهده کردیم میتوان به معایب این موضع به طور مختصر پرداخت

عدم وجود دانش و آگاهی کافی

شهری که در آن زندگی می‌کنید را در نظر بگیرید. فکر می‌کنید افرادی که می‌شناسید چقدر در مورد بیت کوین و ارزهای مشابه آگاهی دارند؟ و یا اصلاً این نیاز را حس می‌کنند که در این مورد آگاهی کسب کنند؟

واقعیت این است که بسیاری از مردم هنوز از ارزهای دیجیتال و بیت کوین بی اطلاع هستند. افراد باید در مورد بیت کوین آموزش ببینند تا بتوانند آن را در زندگی خود اعمال کنند. از نظر بسیاری از کارشناسان شبکه‌سازی برای گسترش مفهومی به نام بیت کوین، در زندگی امروز یک ضرورت به حساب می‌آید.

مشاغل مختلف به دلیل مزایای بیت کوین آن را می‌پذیرند، اما این تعداد افراد در مقایسه با افرادی که همچنان ارزهای فیزیکی را به عنوان روشی ثابت برای انجام فعالیت‌های مالی قبول دارند، جامعه‌ آماری نسبتاً کوچکی است.

شرکت‌هایی مانند Tiger Direct و Overstock که از بیت کوین در پرداخت‌هایشان استفاده می‌کنند شرکت‌های بزرگی هستند و این بسیار خوب است. حالا تصور کنید که اگر پرسنل همین شرکت‌ها آگاهی و درک درستی از ارزهای دیجیتال نداشته باشند، چگونه به مشتریان در درک و استفاده از بیت کوین برای انجام معاملات کمک می‌کنند؟

کارمندان باید در مورد بیت کوین آموزش لازم را ببینند تا بتوانند به مشتریان کمک کنند که این امر قطعاً کمی وقت، هزینه و تلاش می‌طلبد. در غیر این صورت، استفاده‌ این شرکت‌ها از بیت کوین فایده‌ خاصی نخواهد داشت.

ریسک و نوسانات

نوسانات بیت کوین به طور عمده به این دلیل است که مقدار محدودی کوین وجود دارد و تقاضا برای استخراج آنها هر روز بیشتر می‌شود اما انتظار می‌رود که با گذشت زمان بیشتر، نوسانات کاهش یابد.

هرچه تعداد بیشتری از مشاغل، رسانه‌ها و مراکز تجاری شروع به پذیرش و استفاده از بیت کوین کنند، قیمت آن در نهایت کاهش می‌یابد.

هنوز در حال توسعه است

بیت کوین در بسیاری از قسمت‌ها هنوز ناقص است، به این علت که همچنان در حال توسعه بوده و در مراحل ابتدایی است.

در حال حاضر ویژگی‌ها، ابزارها و خدمات جدیدی برای امنیت و دسترسی بیشتر این ارز دیجیتال در حال توسعه هستند.

بیت کوین قبل از رسیدن به پتانسیل کامل و نهایی خود، مقداری رشد نیز خواهد داشت.

تداخل احتمالی دولت

از مسائلی که ممکن است برای کاربران بیت کوین کمی نگران کننده باشد تداخل یا اعمال قدرت دولت‌ها است. دولت ممکن است کوین‌های شما را در شبکه بیت کوین نگیرد، اما می‌تواند تمام فعالیت‌های مربوط به آن را در کشور ممنوع کند که در نتیجه‌ آن کیف پول و شرکت‌های بیت کوین را مجبور به تعطیلی می‌کند.

در نهایت، بیت کوین موجود در این کیف پول‌ها مسدود شده و دسترسی به آن‌ها دشوار می‌شود و این مسئله بیش از همه به افرادی آسیب می‌زند که یا پیش‌بینی‌های لازم را از قبل نداشتند و یا هزینه و وقت زیادی را صرف جمع‌آوری میزان بیت کوین بلوکه شده اختصاص داده بودند.

فراموشی رمز برابر است با از دست دادن کل سرمایه

اگر کیف پول بیت کوین خود را گم کنید، تمام بیت کوین‌های موجود در آن کیف پول را گم کرده‌اید. نمی‌توانید آن را بازیابی کنید و به همین راحتی تمام آن چه داشتید برای همیشه از دست می‌رود؛ برای جلوگیری از پیشامد چنین اتفاقاتی حتماً از کیف پول خود با یک کد نسخه پشتیبان تهیه کنید. با این کد نسخه پشتیبان در این گونه مواقع می‌توان برای بازیابی موجودی کیف پول بیت کوین از دست رفته اقدام کرد.

در مورد پول‌های فیزیکی در صورتی که شما کارت اعتباری خود را گم کنید و یا به سرقت برود، می‌توانید با مراجعه به بانک کارت جدیدی را درخواست کرده و آن را به صورت مجدد دریافت کنید اما در مورد بیت کوین، به دلیل غیرمتمرکز بودن و عدم تسلط هیچ نهاد، سازمان و شخصی بر آن، نمی‌توان کاری برای کیف پول از دست رفته کرد.

 

پولشویی یا بازار سیاه

اوایل بیت کوین در پولشویی و برای افراد فعال در بازارهای سیاه، مورد استفاده قرار نمی‌گرفت؛ زیرا آنها نمی‌خواستند اطلاعات شخصی خود را فاش کنند و از پرداخت وثیقه خودداری می‌کردند. اما در حال حاضر در شبکه بیت کوین پولشویی به راحتی انجام می‌شود به این صورت که واسه‌ها پول را از یک منبع جمع کرده و به منبع دیگری منتقل می‌کنند.

مسائل مختلفی می‌توانند سبب شوند که بیت کوین به شکل فاجعه‌باری از بین برود:

اولین مورد می‌تواند یک نقص فنی باشد؛ به نوعی که به افراد نادرست اجازه دهد کوین بدزدند.

مورد دوم می‌تواند یک نقص اقتصادی باشد. به عنوان مثال، یک تغییر کد که به دلایلی بلافاصله ۱۰ میلیون سکه به برخی از نهادها می‌دهد.

مورد سوم می‌تواند یک نقص اجماعی باشد؛ به عنوان مثال، بیت کوین به تقریباً دو سکه تقسیم می‌شود.

در ادامه به مزایا و معایب معامله با پیر بیت نسبت به دلار نگاهی کوتاه خواهیم داشت

جدایی از دلایل و فلسفه هایی که برای کارآمدی و نگاه مثبت به بیت کردیم و هیمنطور به نقطه مقابل آن نیز پرداختیم

در بحث معامله کردن به بیتکوین از لحاظ تکنیکالی و عملیاتی مقداری متفاوت است. که در قدم اول باید بدانیم سخترین کار در مارکت کیریپتو سود بر مبنای پیر بیتی است زیرا از پیچیدگی خاص خودش برخوردار است و هنگام معامله آن باید تقریبا دو برابر معامله با دلار مولفه و موضوعات دیگر را بررسی کرد و سپس معامله کرد. موضوع دیگری که بسیار مهم است بسیاری از معامله گران برای کنترل ریسک  از بیتکوین در ولت خود استفاده میکنند یعنی در مواقع صعودی بازار از دامیننس بیت در ولت خود کم میکنند و بر روی آلت ها سوار میشوند و در موقع نزول آلت ها را تسویه و بر روی بیت بازمیگرددند.

موضوع مهم دیگری که قابل بحث است نوسانی بودن بیتکوین است فرض کنید شما یک بیت ماکسیمالیست هستید و تمام ذخایر و و سود های خود را به بیت ذخیره کردید از آنجایی که بیت دارایی بسیار پر نوسان است ممکن است بنا به یک اتفاق غیر مترقبه نیاز به کش کردن بیت خود داشته باشید و قیمت بیت در موقیعت مناسبی نباشد آنگاه مجبور میشود در یک موقیعت بد تسویه کنید که این امر موجب ضررشما میشود و این موضوع نیز جز معایب کار است و پیچیدگی در مدیریت و نحوه رفتار با این دارایی را  بسیار سخت تر میکند.

در آخر اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی کنیم

کریپتو کارنسی یک بازار نیست بلکه یک دنیای جدید است که وجهیات بسیار نوین و کاربردی دارد که به عقیده خودم این دنیا در آینده نه چندان دور باعث به وجود آمدن یک انقلاب بزرگ میشود پس نمیتوان به سادگی در این بازار رفتار کرد و انتظار کسب سود های نجومی را داشت. فلسفه بیت ماکسیمالیستی نیز از فواید و معایب خاص خودش برخودار است که به علت در حال توسعه بودن بیتکوین و صنعت بلاکچین نمیتوان نظر خاصی را در این مورد داد البته که خیلی از افراد بزرگ و شیاد از این فضا برای سو استفاده از مردم دست به کار های زیادی میزنند اما نمیتوان نا امیدوارانه نیز به این موضوع نگاه کرد .  اینکه ما بیتکوین را یک دارایی که رقیب دلار است بدانیم ویا از آن به خاطر کنترل ریسک در ولت خود استفاده کنیم ویا بجای طلا از آن برای ذخیره و پشتوانه زندگی خود استفاده کنیم باید به کلام آخر توجه داشت.

در کلام آخر میتوان گفت معامله به پیر بیت به دیدگاه و مقبولیت بیت کوین در نزد شما بستگی دارد و بیشتر یک موضوع اعتقادی است تا صرفا تکینکالی و تحلیلی اما چیزی که مشخص است خیلی از پروژه ها آمدند و رفتن ولی فقط بیت ماند و بس.

پس بهتر است برای درک بهتر این امر چشم های خود را بشوید و جور دیگر این بازار یا در واقع این دنیا را ببینید و هوشمندانه تر رفتار کنیدکه جایگاه بیت کوین در نزد شما کجاست ؟

نظرات

بهنام نوروزی
1 سال پیش
یعقوب جان ممنون بابت پاسخت, فک کنم سوالم ماتریکسی بود انگار یواش یواش داره تلفنم زنگ میخوره :)
پاسخ دهی
محمدپایدار
1 سال پیش
ارادت جناب دکتر 
در صورت امکان جناب رجبی اگه این نظر رو میخونین ممنون میشم جواب بدین
ایا میشه به دلاری با پشتوانه ی بیت کوین وزن داد؟؟؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
سلام محمد جان ببخشید درست متوجه نشدم،
یعنی چی کار کرد؟
پاسخ دهی
یعقوب محمد زاده
1 سال پیش
بهنام جان در رابطه با تکنولوژی بلاکچین کلا نیاز به یک مقاله جداداره ومن نمیتونم تخصصی در موردش صحبت کنم چون یک موردواقعا پیچیده وخاصه اماخب درست می فرمایید هم بلاکچین هم خیلی مسائل دیگه بایدآورده میشد.بنده سعی میکنم در نهایت سادگی و مختصر خدمتتون عرض کنم
پاسخ دهی
یعقوب محمد زاده
1 سال پیش
سلام خدمت علی جان ‌. چشم من سعی میکنم تو یک مقاله دیگه . چگونه به پیر BTC معامله کنیم رو براتون مفصل توضیح بدم . سعی میکنم تو چند روز آینده آماده کنم
پاسخ دهی
یعقوب محمد زاده
1 سال پیش
بهنام جان . نشد همشو تو یک کامنت بگم ...
من سعی کردم در این مقاله حساب btc رو از دلار جدا کنم بیت بیشتر رقیب  طلا هست تا دلار و البته سکان دار تکنولوژی در دنیا . بهتره برای درک بهتر فلسفه بیت رو بهتر بررسی کنیدتا قیاس اون با چیزای دیگه
پاسخ دهی