گاهنامه ی ترید گروه BitSpin (شماره چهارم)

زمان میانگین برای مطالعه 7 دقیقه

بروزرسانی: 02 آذر، 1401
نظرات 6

در این شماره هم مطابق روال همیشگی ابتدا یک ویدیو کوتاه از وضعیت بیت کوین داریم، سپس نگاهی به شاخص دلار انداختیم و آپدیتی از EURUSD ارائه داده ، و در نهایت پس از بررسی بیت و اتریوم، دو رمزارز Aave و Cosmos  را هم تحلیل کرده ایم.

 برای دانلود فایل تصویری روی همین لینک کلیک کنید

این مقاله توسط گروه Bitspin دانشجویان دانشکده ی بازار تهیه شده است.

در این مقاله تحلیل ها توسط خانمها نرجس نظری و صغری قائدرحمتی و آقایان رضا مهاجری،احسان وحدت پناه،شهرام حبیبی،فرهاد فرهادی،آرش جهانگیری،مجید صفری از اعضای گروه Bitspin انجام شده است.

 

با چهارمین شماره از TradeLetter گروه Bitspin در خدمت شما عزیزان هستیم . در این شماره هم مطابق روال همیشگی ابتدا یک ویدیو کوتاه از وضعیت بیت کوین داریم، سپس نگاهی به شاخص دلار انداختیم و آپدیتی از EURUSD ارائه داده ، و در نهایت پس از بررسی بیت و اتریوم، دو رمزارز Aave و Cosmos  را هم تحلیل کرده ایم. توجه داشته باشید که این تحلیل ها صرفا بیانگر دیدگاه گروه Bitspin بوده و هیچگونه پیشنهاد خرید و فروشی نمیباشد.

 

وضعیت کلی بازار در هفته گذشته:

در هفته ی گذشته ، ما شاهد یک حرکت نزولی پر قدرت در مارکت بودیم که ترس را دوباره به مردم بازگرداند . ضعف خریداران در بالا بردن قیمت ، فرصت را دوباره به خرس ها داد که مجدد حرکت نزولی ای را در مارکت ایجاد کنند .

در حال حاضر برای ما بسیار با اهمیت است که چارت را به دقت و به دور از هیچ جهت گرائی ای ، مورد برسی و تحلیل قرار دهیم .

از لحاظ تکنیکالی ، مومنتوم حرکت نزولی در مارکت و در بیتکوین ، چندان خوشایند به نظر نمیرسد چون ارز های پر اهمیت مارکت خط روند مهمی را رو به پایین شکسته اند . همچنین شاخص DXY پر قدرت در حال حرکت رو به بالا میباشد و این خود میتواند ورود سرمایه به دارایی های ریسکی مانند بیتکوین و اتریوم را کاهش دهد .

 

یورو و بحران در اروپا

جنگ ، تورم ، کمبود کالا ، اختلال در زنجیره تامین و ... همه اینها به وضعیت اقتصادی ضعیف اروپا اشاره دارد .  در حال حاضر شاخص پیشرو آلمان است.

 آلمان با تورم 7.5 درصدی، افزایش سرسام آور هزینه های انرژی، در دسترس نبودن گاز، عبور PPI از سقف و بسیاری موارد دیگر در آستانه رکود است.

 

بحران های اقتصادی ، میتوان گفت در سطوح مختلفی رخ میدهد .  امروز و در این لحظه توجه بیشتر بر روی اقتصاد اروپاست ، در حالی که بار دیگر نرخ برابری یورو به دلار به زیر عدد یک بازگشته است . نرخی که از سال ۲۰۰۲ تا کنون شاهد ان نبودیم .

چرا یورو به دلار کاهش پیدا کرد ؟

برای جواب این سوال میتوان به صورت خلاصه به موارد زیر اشاره کرد :

اروپا وابستگی زیادی به واردات انرژی از روسیه دارد به طوری که آمریکا این وابستگی را ندارد .

اروپا در معرض جنگ اکراین و روسیه میباشد اما آمریکا به نوعی از این جنجال دور است ( نقد وارد است )

افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا ، جذابیت ورود سرمایه روی دلار را افزایش داده است .

 

شاخص دلار DXY

با توجه به بحران اروپا و ضعف قدرت یورو ، شاخص دلار قوی تر میشود و به نظر میرسد این شاخص بتواند از محدوده ی ۱۰۹ هم عبور کند . در حال حاضر مشاهده میکنیم که قدرت روند صعودی بسیار زیاد است و عبور شاخص از این محدوده دور از انتظار نیست .

 

تحلیل EURUSD

 در ادامه تحلیلی که در گاهنامه ی  شماره یک خدمت شما عزیزان عرض کردیم، روند EURUSD کماکان نزولی است و پس از رسیدن قیمت به اولین تارگت اصلاحی در محدوده 1.036 تا 1.038 که به موازات فلت کیجونسن هم بود،  مجددا فشار فروش را در این جفت ارز شاهد بودیم. خریداران نه تنها نتوانستند مقاومت خاصی از خود نشان دهند بلکه مومنتوم را از دست داده و مجددا قیمت به زیر نرخ برابری 1 سقوط کرد. در حال حاضر مهمترین ناحیه تقاضای پیش رو 0.96 الی 0.98  است که انتظار واکنش های صعودی را از آن داریم اما کماکان خریدارن کار بسیار سختی برای معکوس کردن روند غالب دارند.

 

تحلیل بیت کوین BTC

با توجه به قدرت عدم تعادل نزولی ، در صورتی که قیمت بتواند از این دیمند ۴ ساعته که در حال حاضر درگیر آن هست رو به بالا حرکت کند ، در محدوده ی ۲۳-۲۴ که ساپلای ( منطقه ی عرضه ) هفتگی میباشد ، بیتکوین میتواند ستاپ سل برای ما تشکیل داده و رو به پایین حرکت کند .

در صورتی که قیمت از این محدوده حمایت نشود و این ناحیه را از دست بدهد ، میتواند تا محدوده ی بیس منشا و پولبک ( ۱۹ هزار ) و در مرحله ی بعد حتی تا ۱۷ هزار دلار هم رو به پایین حرکت کند . پس در نظر داشته باشید با توجه به مومنتوم پر قدرت حرکت نزولی ، احتمال اینکه high پایینتر از high قبلی برای ما تشکیل شود بسیار بالا خواهد بود ( محدوده ی ۲۳-۲۴ هزار دلار )

 

تحلیل اتریوم ETH

اتریوم پس از حرکت صعودی و رسیدن قسمت به محدوده ی ۲۰۰۰ دلار ، پر قدرت رو به پایین حرکت کرد ، پس میتوان نتیجه گرفت که ناحیه ی ۲۰۰۰ دلار برای اتریوم منطقه ی بسیار مهم عرضه محسوب میشود .در حال حاضر و با برسی رفتار این ارز ، در صورتی که قیمت از همین محدوده ی حال حاضر رو به بالا حرکت کند ، با رسیدن قیمت به محدوده ی ۱۸۰۰ دلار ، میتواند برای ما ستاپ سل تشکیل دهد ( مشابه رفتاری که در بیتکوین انتظارش را داریم ) ، با برسی این مسیر متوجه میشویم تنها مقاومتی که میتوانیم برای اتریوم در نظر داشته باشیم ، محدوده ی ۱۷۰۰ دلار است که به نظر نمیتواند فشار فروش زیادی را ایجاد کند ، پس محدوده ی عرضه اصلی را میتوانیم ۱۸۰۰ دلار در نظر داشته باشیم.

اگر قیمت از این محدوده ی حال حاضر حمایت نشود چه اتفاقی می افتد ؟ در صورتی که قیمت از این محدوده حمایت نشود و نتواند خود را به ۱۸۰۰ دلار برساند ، انتظار ما این است که قیمت تا ناحیه ی سواپ زون محدوده ی ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار رو به پایین حرکت کند . این منطقه میتواند ورود سرمایه به این ارز را منجر شود . باید دید کدام یک از این سناریو ها میتواند اتفاق بیفتد.

 

تحلیل Aave

پس از دراپ نسبتا سنگینی که اخیرا شاهد آن بودیم ، در حال حاضر قیمت به یک محدوده ی تقاضای بسیار خوبی رسیده و در حال تثبیت روی این محدوده است .

اگر خریداران بتوانند قیمت را در این محدوده ی تقاضای حال حاضر حمایت کنند ، انتظار داریم قیمت تا محدوده ی عرضه حدود ۱۰۰ دلار رو به بالا حرکت کند ، در صورت رسیدن به آن محدوده مجدد تحلیل را آپدیت خواهیم کرد .اگر قیمت از این محدوده حمایت نشود و این سطح حمایتی از دست برود ، محدوده ی تقاضای بعدی را میتوان در حدود ۶۰ دلار برای ارز AAVE متصور بود.

 

تحلیل Cosmos (Atom)

قیمت پس از رسیدن به محدوده ی عرضه ۱۲ دلار ، قیمت شروع به اصلاح و رو به پایین حرکت کرد. در لایو مارکت ، محدوده ی ۱۲ دلار ، برای ما بسیار با اهمیت است ، در صورت شکست صحیح و تثبیت بالای این محدوده ، میتوان به رشد قیمت تا ناحیه ی ۱۸-۲۰ دلار امیدوار بود .اگر قیمت ، ناحیه ی تقاضایی که اخیرا درگیر آن هست را از دست بدهد ، محدوده ی قیمتی بعدی که میتواند توسط خریداران حمایت شود ، حدود ۸ دلار خواهد بود .در این محدوده ( ۸ دلار ) ، میتوانیم انتظار ورود خریداران قدرتمندی را داشته باشیم که بتوانند منجر به زدن high جدید (5/12 دلار ) شوند .پس در حال حاضر ، نواحی ۱۰ و ۸ دلار برای خریداران ، محدوده های بسیار مهمی حساب میشود .

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

اسماعیل
1 سال پیش
عالی از تحلیل زیباتون
پاسخ دهی
فرهاد
1 سال پیش
سلام و درود اسماعیل عزیز ممنون که انرژی مثبت به ما میدی. امیدوارم مطالب مفید واقع بشه
پاسخ دهی
امین رسولی
1 سال پیش
سپاسگزارم از تحلیلتون
پاسخ دهی
فرهاد
1 سال پیش
سپاس از شما که مطالعه فرمودید . ما را از نظرات خودتون بهره مند بفرمایید
پاسخ دهی
اردلان NZR
1 سال پیش
درود بچه ها، ممنون از زحمتی که میکشید
پاسخ دهی
bitspin
1 سال پیش
زنده باشی اردلان جان
پاسخ دهی