گاهنامه ی ترید (شماره اول)

زمان میانگین برای مطالعه 8 دقیقه

بروزرسانی: 02 آذر، 1401
نظرات 42

در این شماره نگاهی به وضعیت بیتکوین و دامیننس آن ، یورودلار و رمز ارز پالیگان با توکن متیک داریم. در صورتی که با محدودیت زمان مواجهید میتوانید ویدیوی بالا که به تحلیل بیتکوین( در تایم 4 ساعته و روزانه) پرداخته را مشاهده فرمایید.

این مقاله توسط گروه Bitspin  (آقای رضا مهاجری، خانم نرجس نظری، آقای فرهاد فرهادی،آقای احسان وحدت پناه و آقای مجید صفری) از دانشجویان دانشکده ی بازار تهیه شده است.

با عرض سلام خدمت تمام شما مخاطبان عزیز

در اولین شماره از  Tradeletter گروه Bitspin در خدمتتون هستیم . در این شماره نگاهی به وضعیت بیتکوین و دامیننس آن ، یورودلار و رمز ارز پالیگان با توکن متیک داریم. در صورتی که با محدودیت زمان مواجهید میتوانید ویدیوی بالا که به تحلیل بیتکوین( در تایم 4 ساعته و روزانه) پرداخته را مشاهده فرمایید.

برای دانلود فایل تصویری اولین شماره ی TradeLetter روی همین لینک کلیک کنید.

 چرا بازار های سهام و کریپتو ، بعد از اعلام نرخ بهره به اندازه ی ۷۵ نقطه ، رشد کردند ؟

پیش از اعلام نرخ بهره توسط فدرال رزرو ، بازار افزایش ۱۰۰ نقطه ای نرخ بهره را انتظار میکشید ، به بیان ساده تر بازار ها انتظارات خودشان را معامله کرده بودند ، پس از اعلام شدن نرخ بهره به میزان ۷۵ نقطه  توسط فدرال رزرو ، احساسات ریسک پذیری در بازارهای مالی تا حد معقولی قوت گرفت و ما شاهد رشد قیمت در اینگونه اکوئیتی مارکت همانند کریپتو کارنسی بودیم.

به  طوری که شاخص بازار کریپتو کارنسی یعنی بیتکوین ، از محدوده ۲۱۲۰۰ دلار تا محدوده ۲۴۷۰۰ دلار پیش رفت و به همراه آن حجم کل مارکت کپ کریپتو ، از ۹۲۰ میلیارد دلار ، تا اعداد ۱۱۱۰ میلیارد دلار بالا رفت .

 

دامیننس تتر : (تحلیلگر نرجس نظری)

دامیننس تتر(usdt.d)به نسبت ارزش بازار (market cap) تتر( usdt) به ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال (total) گفته میشود. این شاخص چه دیدی را به ما می دهد؟ زمانی که نهنگ های بازار شروع به خرید گسترده بیت کوین(btc) یا دیگر ارزهای دیجیتال می کنند,در واقع در حال تبدیل تترهای خود به کوین یا همان ارز دیجیتال هستند. در چنین شرایطی دامیننس تتر شروع به افت میکند وبالعکس زمانی که نهنگ ها به صورت گسترده شروع به فروش بیت کوین واتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال می کنند,در واقع درحال تبدیل کوین های خود به تتر هستند و در چنین مواقعی دامیننس تتر شروع به رشد میکند در نتیجه در زمان هایی که دامیننس تتر صعودی است,ما انتظار یک بازار ریزشی و در زمان هایی که دامیننس تتر نزولی است ما انتظار یک بازار صعودی را داریم. از بعد تحلیل تکنیکال دامیننس تتر بعد از رسیدن به سقف کانال بلند مدت خود در تایم فریم روزانه و ثبت کردن یک های جدید ریزش کرده واکنون به ناحیه تقاضایی رسیده که باعث ثبت کردن یک های جدید شده است و با رسیدن به این محدوده شاهد کندل های ضعیف و داجی شکل هستیم که جلوی دراپ نزولی را گرفته است . اگر این شاخص(usdt.d)نتواند آخرین لویی (%5.78)که منجر به ثبت کردن یک های جدید شده است را بزند این شاخص میتواند رو به بالا برود , اما در صورت زدن این لو این شاخص میتواند اعداد پایینتر محدوده (5.23 تا5.34) در مرحله اول که این ناحیه یک سواپ زون و یک اینتر چنج زون نسبتا قوی و یک نقطه تعادلی است را تاچ کند ودر مرحله دوم این شاخص میتواند به دیمند پایین که یک محدوده تقاضا است در محدوده (4.56 تا4.96) را تاچ کند.

 

بیتکوین به دلار : ( تحلیلگر رضا مهاجری)

 

 

بیتکوین به دلار در تایم فریم ۴ ساعته

قیمت پس از عبور از سطح مقاومتی ۲۴۳۰۰ دلار ، وارد ناحیه ی عرضه مهمی شد که ضمن واکنش به این محدوده ، معاملات لانگی تسویه شده و قیمت رو به پایین حرکت کرده است . به نظر ، فروشنده هایی که در این قسمت معاملاتشان را تسویه کرده اند ، مجدد بالای این ناحیه عرضه ، با تثبیت قیمت وارد معاملات لانگ میشوند  ، ناحیه حمایتی برای این اصلاح ، محدوده ی ۲۳۴۰۰ دلار است ، در صورت از دست دادن این محدوده ، لایه ی دوم حمایتی در محدوده قیمتی ۲۲۵۵۰ دلار دور از ذهن نیست .

با توجه به قدرت خریداران در حرکت آخر بیتکوین انتظار میرود که حمایت اول بتواند خوب عمل کند ولی برای تایید نیازمند مشاهده ی کندل های ضعیف و داجی شکل در این محدوده هستیم .

اگر قیمت بتواند از این محدوده حمایت شود ، میتواند به قیمت های  ۲۶ و ۲۷ هزار دلار در بازه ی زمانی نه چندان طولانی دست پیدا کند .

 

یورو به دلار : ( تحلیلگر مجید صفری)

 

EURUSD ماه هاست که روند نزولی به خود گرفته و اکنون به نواحی ای رسیده که آخرین بار 20 سال پیش این اعداد را به خود دیده است . نرخ برابری یورو به دلار در 3 هفته گذشته با رسیدن به ناحیه تقاضای ماهانه ی خود یعنی محدوده 0.96 تا 1.02 شاهد حضور خریداران قدرتمندی است. بطوری که به محض نفوذ به زیر عدد روانی 1 شاهد ریجکت قیمت از این محدوده بودیم.. خریداران موفق شدند از سد فروشندگان سه ساپلای زون 4 ساعته ( 012/1 ، 019/1 و 027/1) عبور کنند . در حال حاضر حدود 10 روز است که قیمت در حال رنج زدن در این محدوده بوده و در تلاش برای عبور از مقاومت فلت کیجنسن روزانه در 028/1 میباشد. اگر خریداران موفق به شکست این مقاومت شوند هدف بعدی آنها نفوذ به ساپلای زون 047/1 تا 061/1 میباشد. اما با توجه به مومنتوم نزول که بیانگر قدرت فروشندگان است برای تغییر روند کار دشواری پیش رو دارند . در بهترین حالت خریداران باید چند هفته قیمت را در این ناحیه معطل کرده تا دیدگاه های فروش را خنثی کنند. در صورتی که فروشندگان موفق تر عمل کنند و موفق به ثبت لوی جدیدی شوند . میتوان در محدوده ی 0.98 انتظار حرکات قویتر صعودی از EURUSD داشت.

 

اتریوم به بیت : ( تحلیلگر فرهاد فرهادی )

 

بعد از اینکه خریداران در رالی ۱ قیمت را به سمت بالا حرکت دادند با برخورد به بیس ساپلای ۱ که قبلتر دراپ ۱ از آن اتفاق افتاده بود و گویای وجود سفارشات فروش بسیاری است قیمت به مدت ۳۸ کندل روزانه رنج میزند و در پایان با برخورد دوباره به ساپلای ۱ و محرز شدن ضعف خریداران در بالا بردن قیمت ، فروشندگان وارد شده و قیمت نزول میکند از طرفی تبدیل شدن سفارشات خرید به فروش هم به شدت این نزول و تقویت مومنتوم نزول می افزاید و دراپ ۲ شکل میگیرد. واضح است که فروشندگانی که بعد از ۳۸ روز رنج قیمت قدرت را بدست میگیرند قطعا برای اهداف پایینتر از لوی مینور و رسیدن به محدوده دیمند قویتر تلاش میکنند. بنابراین قیمت تا ناحیه دیمند هفتگی که دیمند شماره ۱ است حرکت کرده و دقیقا به ناحیه تجمع دیدگاه که در تایم ۴ ساعته بهینه شده برخورد میکند. در اینجا حجم سفارش خرید زیادی با توجه به فرش بودن دیمند وارد مارکت شده و بعد از خنثی کردن فشار فروشندگان طی ۳۱ روز قیمت پر قدرت به سمت بالا حرکت میکند . در اینجا ناحیه ۳۸ کندلی بالا که موفق به زدن لوی جدید شده به خاطر تغییر سنگر فروشندگان به عنوان ساپلای مهم در نظر گرفته میشود و با برخورد قیمت به ناحیه تجمع دیدگاه این ناحیه که ناحیه زرد رنگ است ریجکت میشود . در اینجا سفارشات خرید و فروش به یک تعادلی رسیده و فروشندگان در حال خنثی کردن فشار خریداران هستند.

در ادامه با توجه به حرکت قیمت و ترمز گیری های تایم یک ساعته انتظار نزول قیمت تا دیمند ۲ دور از دسترس نیست . اگر قیمت بتواند از  ناحیه دیمند ۲ عبور کند هدف بعدی فروشندگان حمله به سمت لوی شماره ۳ است که دیدگاه خرید خوبی در آنجا قرار دارد . از سوی مقابل اگر خریداران در این کش و قوس موفق به عبور از ساپلای زرد رنگ بهینه شده شوند قیمت اهداف بالاتری همچون ۰.۸۴ را نیز میتواند ببیند.

 

متیک Matic : ( تحلیلگر احسان وحدت پناه)

 

 

با توجه به اینکه دراپ صورت گرفته بدون ترمزگیری انجام شده ، این رالی صعودی به منظور کاهش مومنتوم فروشندگان خواهد بود .پس در آینده انتظار می رود که قیمت با شیب کمتر به سمت دیمند زون روزانه حرکت کند . همچنین اینکه قیمت از ساپلای هفتگی نزول کرده و دیمند ما روزانه میباشد این انتظار میرفت که نهایتا ساپلای زون روزانه (پولبک به ناحیه اصلی عرضه) مانع از رشد قیمت خواهد شد.

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.


در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

رضاجمشیدی
4 ماه پیش
بچه ها خسته نباشین مقاله رو خوندم و دیدم که با دیدگاهتون بهتر آشنا بشم دستتون درد نکنه خوب بود خسته نباشید .
پاسخ دهی
رضا مهاجری
4 ماه پیش
ممنون از نظرتون رضای عزیز
پاسخ دهی
اسماعیل
4 ماه پیش
دوستان دستتون درد نکنه. عالی بود
پاسخ دهی
رضا مهجری
4 ماه پیش
اسماعیل جان ممنون بابت نظرتون ❤️
پاسخ دهی
محمد زارعی
4 ماه پیش
سلام دم بچه های دانشکده بازار گرم واقعا کارتون عالی بود و لذت بردم تحلیل ها عالی و بشدت به لایو مارکت نزدیک دستتون درد نکنه اقا مهدی اگه امکانش هست با همین قدرت ادامه بدید و اگر ممکنه تحلیل اونس طلا یا xauusd رو هم در برنامه تون بگنجونید
پاسخ دهی
مهدی رجبی
4 ماه پیش
دم خودت گرم محمد جان، عشق بر تو
پاسخ دهی
رضا مهاجری
4 ماه پیش
درود بر شما دوست عزیزم 
چشم حتما تحلیل طلا رو توی trade letter بعدی حتما قرار میدیم
پاسخ دهی
نسرین مهاجری
4 ماه پیش
خیلی عالی بود… رضا جانم من که در جریان تلاش‌های شبانه‌روزیت هستم، با دیدن این مقاله و ویدئو، کلی لذت بردم… بهت افتخار میکنم داداش گلم… از استاد رجبی بزرگوار و همکارانشون هم بابت آموزش‌های بی‌نظیر و مهیا کردن این شرایط، نهایت تشکر و قدردانی رو دارم…
پاسخ دهی
مهدی رجبی
4 ماه پیش
درود خانم مهاجری بزرگوار، دست خوش به شما ، ما هم به رضا جان و شما افتخار می کنیم(به دل عرض می کنم)
پاسخ دهی
رضا مهاجری
4 ماه پیش
خواهر عزیزم یقینا میدونید که حمایت های شما من رو تا همینجا رسونده ، خیلی خوشحالم کردید و کلی انرژی گرفتم ازاین کامنتتون ❤️
استاد رجبی عزیزم همیشه ممنونتونم ، این مسیر ادامه داره ❤️
پاسخ دهی
مصطفی افتخاری
4 ماه پیش
نمیدونستم به این راحتی میشه پیش‌بینی کرد
چون قاطعانه گفتید
پاسخ دهی
مهدی رجبی
4 ماه پیش
دوستان نظرشون رو گفتن مصطفي جان، نظري كع قاطعانه نباشه منجر به تشكيل ستاپ براي اونها نميشه. لطفا نوع نگاهشان به بازار رو ارزيابي كنيد نه لحن گفتار را
پاسخ دهی
فرهاد از تیم بیت اسپین
4 ماه پیش
درود بر مصطفی عزیزم. 
مرسی که نطزت را عنوان کردید . قطعا نطرات شما دید درست تر را به ما منتقل میکنه. کاستی ها به مرور انشاالله بر طرف میشه.
پاسخ دهی