مارکت پیشرو بازارهای مالی– قسمت دوم

زمان میانگین برای مطالعه 9 دقیقه

بروزرسانی: 08 مرداد، 1401
نظرات 13

در این مقاله ابتدا  کرولیشن مارکت پیشرو را با مارکت های مهم بازار یعنی شاخص ها و فارکس و در نهایت انس جهانی طلا بازگو خواهیم کرد و برای آسانی کار مفهوم جدیدی رو برای پیگیری بازار در نظر میگیریم.

این مقاله توسط آقای رضا زارعی از دانشجویان دانشکده بازار نوشته شده است.

عرض سلام دوباره خدمت همه همراهان

 

جهت تکمیل مطالب مقاله قبلی با عنوان مارکت پیشرو در این مقاله مطالب را ملموس تر و بهینه تر میکنیم تا امکان بهره مندی از مطالب بازگو شده برای ما آسان شود.

در این مقاله ابتدا  کرولیشن مارکت پیشرو را با مارکت های مهم بازار یعنی شاخص ها و فارکس و در نهایت انس جهانی طلا بازگو خواهیم کرد و برای آسانی کار مفهوم جدیدی رو برای پیگیری بازار در نظر میگیریم.

لازم است شما عزیزان در جریان باشید که هیچ کرولیشنی در مارکت صد در صدی نیست و شما به عنوان فعال بازار باید به دنبال دلایل حرکتی مارکت باشید تا به درستی بتوانید تصمیم گیری کنید.

 

کرولیشن بازدهی اوراق و شاخص سهام ها(Equities):

Sentiment(Risk-on)

در مقاله پیشین به نقش اوراق در احساسات مارکت اشاره شد که اوراق جزء دارایی های امن هستند بنابراین در شرایط احساسات ریسک پذیری بازدهی اوراق افزایش می یابد. (چون تقاضایی برای اوراق نیست بنابراین قیمت آنها کاهش و بازدهی آنها افزایش پیدا می کند)

و همانطور که واضح است شاخص سهام ها در شرایط ریسک پذیری به رشد خود ادامه میدهند.

چارت شماره یک(کرولیشن مثبت بازدهی اوراق با روند صعودی شاخص ها)

 

اشاره داشتم که با توجه به عوامل محرکی مارکت کرولیشن ها به وضوح نقض می شوند که برای پیگیری دقیق تر پای بازدهی واقعی اوراق را وسط می کشیم تا دلیل کرولیشن کاملا معکوس این دو را هم درک کنیم.

 

Sentiment(Risk-off)

و اما در شرایط ریسک گریزی که می تواند ناشی از سیاست های پولی و رکود اقتصادی و جنگ یا غیره باشد تقاضا برای یک دارایی امن مانند اوراق قرضه افزایش پیدا می‌کند که منجر به کاهش بازدهی اوراق می‌شود.

و همین قدر ساده برای شاخص سهام ها نیز می توان به دلیل فضای ریسک گریزی چشم انداز نزولی را متصور بود.

بهترین مثال برای این کرولیشن شرایط اقتصاد کلان در مارس سال 2020 است که در چارت پایین مشاهده می کنید.

 

چارت شماره دو(کرولیشن بازدهی اوراق با روند شاخص سهام ها در فضای ریسک گریزی)

 

در اینجا فاکتور اول یعنی احساسات مارکت و تأثیر آن بر کرولیشن مارکت پیشرو و شاخص سهام ها را توضیح دادیم و در ادامه به فاکتور بعدی یعنی شرایط رشد اقتصاد جهانی می پردازیم.

اقتصاد کلان شامل چهار چرخه اقتصادی است که رفتار مارکت در هر یک از این چرخه های منحصر به فردی خود را دارد و در ادامه سعی در تشریح شرایط مارکت پیشرو و کرولیشن آن با مارکت Equities در هر یک از این چرخه ها را دارم.

 

اولین چرخه از اقتصاد( رشد اقتصادی + تورم در حال افزایش) :

یک فعال اقتصاد می داند که رشد اقتصادی در کنار چشم انداز صعودی تورم برای مارکت یک فضای ریسک پذیری می سازد و اگر دوباره بخواهم تکرار کنم فضای ریسک پذیری یعنی رشد شاخص سهام ها و در کنار آن رشد بازدهی اوراق قرضه زیرا دلیلی برای ترس سرمایه داران نیست که اقدام به خرید اوراق کنند.

بنابراین در این چرخه به طور کلی بازدهی اوراق و شاخص سهام ها روند افزایشی دارند.

 

دومین چرخه از اقتصاد( کاهش رشد اقتصادی + تورم پایین):

این سناریو چندان تحلیل پیچیده ای ندارد چرا که کاهش رشد اقتصادی خبر از وجود ریسک در آینده اقتصاد را می دهد بنابراین سرمایه داران احساسات ریسک گریزی به خود میگیرند و شروع به خرید اوراق میکنند که منجر به کاهش بازدهی اوراق می شود.

در چنین شرایطی که تورم دست و پای فدرال رزرو را نبسته است فدرال رزرو با کاهش نرخ بهره سعی می کند تا دوباره تقاضا را در جامعه بالا ببرد که هم رشد اقتصادی به بار می آورد و هم چشم انداز تورم را افزایشی می کند.

بنابراین در این چرخه به طور کلی بازدهی اوراق و شاخص سهام ها روند کاهشی دارند.

 

سومین چرخه از اقتصاد( کاهش رشد اقتصادی + تورم بالا):

کار فدرال رزرو در این چرخه به مراتب سخت تر است. در این سناریو که کار تحلیل را به مراتب پیچیده تر میکند می توان شرایط را بازهم ریسک گریزی در نظر گرفت چرا که رشد اقتصادی در حال نکول است و خود تورم بالا تا حدی به نفع شرایط اقتصاد کلان است و اگر از حدی فراتر برود هم سودهی شرکت ها را تحت تاثیر قرار می دهد و هم اگر کار به مارپیچ دستمزد و تورم بکشد می تواند برای اقتصاد مانند یک سم عمل کند.

شرایط بانک مرکزی انگلستان و اتحادیه اروپا در نیمه دوم سال 2022 تا حد زیادی شبیه به این سناریو ما است.

دقت داشته باشید که شرایط بازدهی اوراق در چنین شرایطی کار ساده ای نیست زیرا تورم بالا به سرمایه دار می گوید اوراق خود را بفروشد و از جهتی دیگر احتمال رکود او را ترغیب به خرید اوراق می کند .

 

چهارمین چرخه از اقتصاد ( رشد اقتصادی + تورم پایین ):

در رشد اقتصادی خوب و مثبت، شما چه فکر میکنید ؟

احساسات ریسک پذیر خواهد بود یا ریسک گریز؟

دقت داشته باشید که تورم پایین به معنای تورم منفی نیست و همان‌طور که اشاره کردم تورم مثبت به نفع اقتصاد است اما تا حدی که بقیه جنبه های اقتصاد را تهدید نکند.(بانک های مرکزی کشور های توسعه یافته هدف تورمی خود را 2درصد تعیین کرده اند)

به طور کلی فاکتور های تاثیر گذار بیان شدند اما نیاز به توضیح می دانم که شما دوستان در جریان باشید چیزی که سنتیمنت و چرخه های اقتصاد را در مارکت تعیین می کند بدون شک سیاست های پولی بانک های مرکزی است سپس میتوان نتیجه گیری کرد هیچ عاملی به اندازه سیاست های پولی مورد توجه مارکت نیست.

اما از آنجایی که تمام سعی خود را برای ساده سازی مطالب انجام میدهم دوست دارم در ادامه به مبحث ویژه ای بپردازیم که دلیل نقض کرولیشن هارو برای ما کاملا آشکار میکند و تا حد زیادی بایاس ذهنی عزیزان را برطرف میکند.

 

نرخ واقعی بازده اوراق چیست؟

از آنجایی که دوستان بسیار باهوشی دارم حتما متوجه شده اید که کرولیشن مثبت بازدهی اوراق با روند شاخص ها می تواند به مراتب نقض شود(چارت شماره ۳) اما دلیل آن یک چیز است و آن نرخ واقعی بازده اوراق است که کلید گمشده من در بسیاری از مواقع است.

چارت شماره ۳( در این چارت به وضوح می توان نقض کرولیشن مثبت بین بازدهی اوراق و مارکت سهام را از شروع سال 2022مشاهده کرد)

 

دلیل این نقض گسترده بین کرولیشن مارکت پیشرو و مارکت Equitiesبه بحث نرخ واقعی بازده بر میگردد که فرمول بسیار ساده ای دارد:

نرخ واقعی بازده = بازدهی اوراق ده ساله – انتظارات تورمی ده ساله

       یا

US10Y

- T10YIE = REALYIELD

در tradingview چارت نماد بازدهی اوراق قرضه با نماد US10Y  و انتظارات تورمی ده ساله با نمادT10YIE قابل ردگیری است.

فضایی را برای اقتصاد متصور باشید که بر هر دلیلی نرخ واقعی بهره مدام در حال افزایش باشد تا جایی که این نرخ به اعداد جذاب %0/75  تا 1% برسد در چنین شرایطی سود آسان بسیار در دسترس است و این یعنی خطر بزرگ برای مارکت Equities  زیرا سرمایه داران کلان که همواره به دنبال ریسک پایین و سود بدون دردسر هستند می توانند حجم های عظیمی از نقدینگی را از مارکت Equities  خارج و وارد بانک ها کنند.

به چارت شماره ۴ دقت بفرمایید که چقدر حساب شده درست با شروع روند پر قدرت صعودی بازدهی واقعی اوراق بلافاصله شاخص سهام اس‌اندپی روند بلند مدت صعودی خود را به نزولی تغییر می دهد.

 

چارت شماره چهار(کرولیشن کاملا معکوس نرخ واقعی بازده با روند شاخص اس‌اندپی)

 

دوستان عزیزم نرخ واقعی بازده در تریدینگ ویو با نماد DFII10 قابل رد گیری است.

تا به اینجا تمام سعی و تلاش من در انتقال مفهوم کرولیشن مارکت پیشرو با مارکت  Equities بود و در ادامه به کرولیشن های دیگر می پردازیم.

به عنوان نتیجه گیری این بخش می توان بیان نمود تا زمانی که انتظارات تورمی بلند مدت(منظور 10ساله و 5ساله) در سقف های خود قرار دارند کرولیشن مارکت سهام با بازدهی اوراق مثبت است و اگر انتظارات تورمی بلند مدت روند نزولی خود را آغاز کنند در حالی که بازدهی همچنان در سقف خود قرار دارد این یعنی ریزش مارکت Equity  و کرولیشن معکوس بین این دو برقرار است.

 

کرولیشن بازدهی اوراق با انس جهانی طلا(XAUUSD):

از آنجایی که حالا دیگر با مفهوم فوق العاده مهم و تاثیر گذار نرخ واقعی بازده آشنا شده اید کار تحلیل و توضیح به مراتب آسان تر می شود و برای اثبات این موضوع شما را به چارت شماره 5  ارجاع می دهم.

 

چارت شماره پنج(کرولیشن کاملا معکوس نرخ واقعی بازده با انس جهانی طلا)

 

دقت داشته باشید که لگ یا تاخیر به وجود آمده در این کرولیشن به دلیل تجاوز  کشور روسیه به اوکراین بوده است که باعث ایجاد احساس ریسک گریزی شد.

 

کرولیشن بازدهی اوراق با فارکس:

برای این کرولیشن نیاز به پیچیدگی بسیار زیادی نداریم و می توانم بگویم به طور کلی بازدهی بالاتر سبب قدرت ارز آن کشور میشود.

اما دقت داشته باشید از آن جهت که ما یک ارز را در برابر ارز دیگری خرید و فروش میکنیم برای بالا بردن دقت خود باز هم نیاز به مفهوم اسپرد داریم. یعنی اگر من قصد ترید کردن جفت ارز EURUSD را دارم باید هم بازدهی اوراق آمریکا را در نظر بگیرم و هم بازدهی اوراق اتحادیه اروپا را.

به چارت شماره ۶ دقت بفرمایید که کرولیشن جفت ارز EURUSD با اسپرد بازدهی اوراق ایالات متحده و اروپا آورده شده است.(دقت داشته باشید چارت EURUSD برای راحتی تحلیل برعکس شده است و بازدهی اوراق آلمان به نمایندگی از اروپا آورده شده است)

 

چارت شماره شش(کرولیشن مثبت US10Y-DE10Y  با روند جفت ارزEURUSD)

 

دوست دارم در پایان به اولین سوالی که در ابتدای مجموعه مقاله مارکت پیشرو برگردم و دوباره همون سوال رو مطرح کنم آیا شکار روند چند صد پیپی شما را به اشتیاق می آورد یا خیر؟

دوستان عزیزم فقط یک کلید برای باز کردن قفل شکار روند های بزرگ در مارکت وجود دارد و آن کلید نرخ واقعی بازده است اگر آنچنان علم فاندامنتال خود را ارتقا ببخشید که قادر به حدس روند آتی نرخ واقعی بازده باشید در سطحی قرار دارید که شکار روند های چند صد پیپی در دسترس شماست!

امیدوارم از این مجموعه استفاده لازم رو برده باشید اما اگر همراهان و دوستان متقاضی بودند در ادامه با مقاله بعدی باهم فاکتورهایی را بررسی کنیم که بتوانیم مهارت خودمان را در تشخیص روند آتی نرخ واقعی بازده ارتقا ببخشیم.

ممنونم از همه عزیزان بابت همراهیشون

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.

در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

بهمن اکبری
1 هفته پیش
عالی بود رضا جان ، من که کلی استفاده کردم و لذت بردم ، ممنون از نگارش مقاله زیبا ... مرسی
پاسخ دهی
رضا زارعی
7 روز پیش
لطف دارید بهمن جان خیلی انرژی میگیرم که دوستان استفاده بردن
پاسخ دهی
اسماعیل
1 هفته پیش
عالی بود.. این انتظارات تورمی ده ساله چطور بدست میاد؟
پاسخ دهی
رضا زارعی
7 روز پیش
سلام اسماعیل جان
سیاست های پولی مهمترین درایور انتظارات مارکت هست و همبنطور شدت این سیاست ها و در کنارش عوامل ژئوپلیتیک
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 هفته پیش
رضا جان یک سوال هم از خودت، امکان تدریس این 2 مقاله کنار هم رو داری؟ می دونم واضح نوشتی ، از دریچه اهمیت عرض کردم
پاسخ دهی
رضا زارعی
1 هفته پیش
جناب رجبی من به عنوان یک معامله گر تمام سعی خودم رو میکنم که انتقال تجربه کنم . اما مدرس بودن چالشیه که دوست دارم  از  پسش بر بیام.
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 هفته پیش
شرایط خودتون رو ببینید به چه صورت هست، اگر مایل بودی فضا رو محیا کنیم، این تاپیک رو به دوستان تدریس کنید.
پاسخ دهی
رضا زارعی
1 هفته پیش
مشکلی ندارم بزرگوار 
لطفا در جریانم بزارید چیکار باید بکنم
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 هفته پیش
بسیار هم عالی به دوستان پشتیبانی میگم فضا رو واستون محیا کنن.
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 هفته پیش
رضا جان خیلی خیلی خوب بود. دست مریزاد.
فقط دو تا نکته رو بگم که دوستان مقاله رو خوندن این کامنت رو ببین بهتر موضوع رو درک کنن،
عزیزان دل پیش بینی بازده واقعی به همون مقدار سخته که پیش بینی قیمت سخته.
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 هفته پیش
پس اینکه گمان کنید بریم تریدینگ اکانامیک یا تریدینگ ویو یه چارت مثل بیت کوین رو بیاریم و این ها رو بندازیم روش و بگیم معکوس همدیگر حرکت می کنند برداشت درستی نیست، چون : 1. رابطه استاتیک نیست. 2.مهم اینه نیست که معکوس هستن مهم اینه بتونیم ارزیابی کنیم بعدش چی میشه. (مگر یه جاهایی که واگرایی مشخص بده که خیلی کم رخ میده) دوستان توجه بفرمایید رضا جان در کل این 2 مقاله تاکید بر روی تفسیر بازار اوراق از طریق سایکل ها رو دارن، در انتهای مقاله هم تاکیدی روی این موضوع داشتند. لطفا بدون درک حرکت بازار اوراق این مقاله رو قضاوت نکنید که بگید سخته. کافیه مقاله قبلی رضا رو تحت عنوان مارکت پیشرو خونده باشید یا جلسه 5 پسا چارت رو دیده باشید، اینطوری موضوع واستون روان تر خواهد بود.
پاسخ دهی
مجید صفری
1 هفته پیش
عالی بود رضا جان . حتما ادامه بده این سلسله مقاله رو
پاسخ دهی
رضا زارعی
7 روز پیش
مرسی مجید عزیز بابت انرژی که به من میدی
پاسخ دهی