اخبار وضعیت هفته گذشته بازارهای مالی

زمان میانگین برای مطالعه 11 دقیقه

بروزرسانی: 26 تیر، 1401
نظرات 16

این خبرنامه برای دوستانی که از مارکت دور بودن مفیده ، برای رفقایی که بیشتر وقت خودشون رو برای بررسی شرایط تکنیکالی مارکت میزارن هم سودمند خواهد بود

این مقاله توسط آقای عرفان پریسائی از دانشجویان دانشکده بازار نوشته شده است.

بسیار خوشحالم که شرایط مناسبی پیش اومده تا وضعیت هفته گذشته بازارهای مالی رو با محوریت بازار رمزارز ها در کنار هم مرور کنیم تا به درک خوبی از اتفاقات هفته گذشته در سطح کلان و دنیای کریپتو برسیم. امیدوارم با مطالعه این مطلب کلید واژه های مناسب رو برای دنبال کردن مارکت در هفته های پیش رو پیدا کنید.

 علاوه بر اینکه مطالب این خبرنامه برای دوستانی که از مارکت دور بودن مفیده ، برای رفقایی که بیشتر وقت خودشون رو برای بررسی شرایط تکنیکالی مارکت میزارن هم سودمند خواهد بود تا با درک ریسک های موجود در مارکت، بهترین نتایج معاملاتی ممکن رو طی هقته آینده برای خودشون رقم بزنند. بریم سراغ اصل مطلب

هفته منتهی به 10 JULY

معامله گران در شرایطی این هفته وارد مارکت شدند که در هفته گذشته دلار سقف جدید خودش رو (107.8) نسبت به 6 ارز دیگر (سبد ارزهای خارجی که نقش متقابلی در تعیین قیمت دلار دارند) در 20 سال گذشته ثبت کرد و مارکت های نقدی دیگر رو تحت فشار فروش قرار داد. {تاریخ های اشاره شده در این مقاله بر اساس هفته های میلادی در نظرگرفته میشه}


2 هفته گذشته داده های اقتصادی مهمی در مورد بازار کار مانندNONFARM PAYROLLS (NFM)  با ثبت عدد 372 هزار ( آمار قبلی : 384 هزار | آمار مورد انتظار : 268 هزار ) که نشون دهنده افزایش میزان تغییر در افراد شاغل رسمی نسبت به ماه گذشته بود و نرخ بیکاری 3.6 % که تغییری نسبت به ماه گذشته نداشته، منتشر شد که خبر از داغی بازار کار میداد و خود این موضوع دست اعضای فدرال رزرو جهت افزایش آزادانه نرخ بهره رو در جلسات بعدی باز میکنه پس سنتیمنت بازارهای نقدی نسبت به داده های اقتصادی هفته گذشته از ترس افزایش 0.75 %  نرخ بهره شکل زشتی به خودش گرفته بود.

نگرانی ها و امیدها

در اوایل این هفته شاخص های بازار اروپا و به کل تمام بازارها تحت تاثیر اخبار مربوط به قطع لوله انتقال گاز نورد استریم 1 (منبع اصلی دریافت گاز آلمان از اروپا) تحت شعاع بودند که باعث کاهش نرخ EUR/USD  و افزایش DXY و به موازات آن ریزش بازارهای نقدی از جمله بیت کوین (زیر 20 هزار دلار) شد.


 نکته قابل توجه اینکه نورد استریم 1 هرسال به مدت 10 روز برای تعمیر سالانه قطع میشه ولی در وضعیت موجود به دلیلی شرایط تحریمی روسیه و روابط تیر و تار روسیه و متحدین همیشگی( آمریکا و اروپا) ، قانونگدارای اروپایی بسیار نگران قطعی بهانه جویانه از طرف روسیه هستند. باید توجه داشته باشیم که قطعی این لوله میتواند تا 1 درصد از عرضه جهانی رو تحت تاثیر قراربده.

 طبق اعلام های قبلی این تعمیرات در 21 جولای به اتمام میرسه و نورد استریم 1 دوباره شروع به کار میکنه، پس تا این تاریخ باید صبر کنیم ببینیم که شرایط بحران انرژی اروپا در این موقعیت حساس تورمی چطور پیش میره.

درکنار نگرانی های منطقه اروپا ، مارکت ها منتظر داده های مهم تورمی این هفته هم بودند تا وضعیت دیدگاه معامله گرها رو تا 27-28 ماه جولای (اعلام نرخ بهره آمریکا) مشخص کنه.

داده های  بی برکت و افزایش 1 درصدی نرخ بهره؟

 

 

 

 CPI  مهم ترین داده این هفته بود که باعث شد فعالین مارکت ها از جمله فعالین رمزارزها بی صبرانه منتطر نشونه هایی برای بازگشت قیمت باشند.

تورم آمریکا در روز چهارشنبه با ثیت سقف جدیدی در 20 سال گذشته به عدد 9.1 درصد رسید که باعث رشد دلار و ثیت عددجدید در 109.23 شد . ثیت سقف جدید تورمی نسبت به ماه گذشته (8.8 درصد) باعث شد تا فعالین بازار انتظارات خود را برای سختگیری های بیشتر از طرف فدرال رزرو جهت افزایش نرخ بهره بالاتر ببرند و به دنبال پرایس کردن افزایش 100 نقطه ای (1 درصدی) نرخ بهره بودند که این موضوع علاوه بر فشار بر روی بازارهای نقدی مثل
S&P 500  ، NASDAQ ، BITCOIN و باعث کاهش قیمت نفت برنت تا 93 دلار و طلا تا زیر  1700 دلار شد.

 

چند ساعت بعد از اعلام CPI ، CRISTOPHER J. WALLER ، از اعضای فدرال رزرو از افرایش 75 نقطه ای در جلسه بعدی فدرال رزرو حمایت کرد که باعث شد مارکت مقداری اروم بگیرد ولی این عضو هاوکیش فدرال رزرو بیان کرد که داده های مربوط به انتطارات تورمی ، خرده فروشی و ... که در روزهای آتی منتشر میشه بر روی تعیین نرخ بهره در جلسه بعدی بسیار با اهمیت است.
 در نتیجه اظهار نظر های والر FED RATE MONITOR خبر از کاهش احتمال افزایش نرخ بهره 1 درصدی درجلسه بعد میداد ( قبل از صحبت های والر احتمال این افزایش بیشتر از 70 درصد بود و بعد از آن این شاخص به عدد کمتر از 50 درصد رسید) بنابراین با اروم گرفتن دلار و انتطارات بازار نسبت به سخت گیری ها ، فضا برای افزایش مارکت های نقدی از جمله بیت کوین باز شد و شاهد افزایش قیمت طلای دیجیتال و آلت ها در مارکت کریپتو بودیم.

 

 

INITIAL JOBLESS CLAIM  ، از جمله داده های تاثیر گذار بر بازار کار در روز جمعه عدد 244 هزار را نشون داد (عدد قبلی : 235 هزار | عدد مورد انتظار: 235 هزار). با وجود اینکه تعداد مدعیان بیکاری بیشتر از حد انتظار و ماه قبل بود و به بیشترین میزان از اواسط ماه نوامبر 2021 رسید. باتوجه به داده های قبل در آخر ماه می حدود 11.3 میلیون فرصت شغلی ایجاد شده که نشون دهنده 2 فرصت شغلی به ازای هرفرد بیکار است و هنوز بازار کار رو داغ و با حرارت نشون میده.

*به طور کلی در 40 سال گذشته آمار نشون داده که ادعای بیکاری بالای 300 هزار وضعیت هشدار و بالای 350 هزار وضعیت قرمز در اقتصاد محسوب میشه. پس هنوز خبری از سرد شدن بازار کار نیست.

RETAIL SALES  ، داده های خرده فروشی نسبت به ماه گذشته (-0.1%) و انتطارات مارکت (0.8%) افزیش 1.1% داشت و عدد 1 درصد رو نشون داد. این داده به طور کلی خبر از افزایش هزینه مردم میدهد که به معنای افزایش تقاضا برای خرید کالا است. این داده هم در راستای قدرت طرف تقاضا منتشر شد و باز هم نشونه خوبی برای کاهش سخت گیری های فد به بازار نداد.

مرور نهایی شرایط ، داده های تورمی و شرایط بازار کار و دادهای مربوط به طرف تقاضا با اعدادی منتشر شدن که به راحتی میشه افزایش 75 نقطه ای و یا حتی 100 نفطه ای رو در نشست بعدی ماه جولای شاهد باشیم و هنوز ریسک های مربوط به سخت گیری های پولی از طرف فدرال رزرو روی میز قرارداره و حتی احتمال سخت گیری های بیشتر رو داره افزایش میده ولی توی این شرایط دشواری که برای بازارهای نقدی به واسطه افزایش ارزش دلار بوجود اومده ، یک سری نشون های امیدوار کننده ای برای کاهش تورم در آمریکا دیده میشه ، کاهش قیمت انرژی به واسطه ترس از رکود اقتصادی.

 
افزایش احتمال رکود و قیمت نفت

ترس از رکود مهم ترین عامل چرخش احساسات فعالین بازار بر روی کامودیتی های مختلف از جمله نفت و طلا طی هفته های گذشته بوده. باوجود نگرانی های موجود مربوط به عرضه نفت ، تحریم های روسیه ( یکی از اعضای اوپک پلاس) توسط اروپا و آمریکا – نبود ظرفیت کافی برای افزایش عرضه توسط اعضای اوپک، فعالین بازار تمرکز خودشون رو روی سمت تقاضا گذاشته و اهمیت قیمت گذاری نفت درحال حاضر به میزان تقاضای بزرگ ترین تولید کننده دهکده جهانی یعنی چین و بزرگترین مصرف کننده ، آمریکا، بستگی دارد.

با افزایش سخت گیری های پولی آمریکا جهت تاثیرگذاری روی بخش تقاضا  و کنترل تورم بی سابقه چند سال اخیر و کاهش GDP (تولید ناخالصی داخلی) در ماه های گذشته و معکوس شدن منحنی بازده 2 و 10 ساله آمریکا (یکی از نشانه های رکود در ادوار گذشته اقتصاد) نشانه های رکود ملموس تر شده و فعالین بازار از ترس کاهش تقاضا در آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کننده های نفت به دنبال معاملات شورت/ سل در بازار نفت میگردند. پس متوجه شدیم چرا با اعلام افزایش تورم در آمریکا ، قیمت نفت و طلا تحت تاثیر شدید فروش قرار گرفتند.

چین نقش کلیدی رو در کنار فدرال رزرو به عنوان دلایل کاهش قیمت نفت طی هقته گذشته بازی کرده ، کاهش GDP  (تولید ناخالصی داخلی) و رسیدن به عدد -2.6%  نسبت به فصل گذشته از جمله دلایل افزایش بیشتر ترس فعالین بازار  و تاریک کردن دیدگاه معامله گران نسبت به ماه های آینده جهت کاهش تقاضا برای نفت بود و باعث تداوم فشار فروش در نفت برنت و نقت وست تگزاس شد.

تداوم سیاست های کووید صفر در چین طی ماه های گذشته باعث قرنطینه های به شدت سخت گیرانه در مناطق اقتصادی مهم چین شد که در نهایت کاهش فعالیت های تولیدی باعث کاهش GDP درحال حاضر شده. طبق آمار در روز سه شنبه مناطقی از چین دوباره وارد محدویت هایی شدن تا از افزایش دوباره موارد مبتلا به BA.5 OMICRON در این نواحی پیشگیری شود که این موضوع میتونه ریسک کاهش تولیدی ناخالص داخلی چین رو افزایش بده. درحال حاضر بیش از 30 میلیون فرد در این محدودیت ها قرارگرفته اند.
 

سفر بایدن به خلیج فارس از جمله اخبار مهم مربوط به نفت و اقتصاد جهانی است که فعالین توجه خاصی به آن دارند. جدا از مباحث سیاسی که جو بایدن در نظر دارد تا با مقامات عربستان صعودی درموردشون گفتگو کند، مباحث مربوط افزایش عرضه نفت از طرف عربستان سعودی و اعضای اوپک مبحث داغی است که در دستور کار او قرار دارد ولی منابه مختلف نشون میدن که تقریبا تمام اعضای اوپک در سقف ظرفیت خودشون برای تولید نفت قراردارن که این موضوع رو خود مقامات آمریکایی هم درموردش صحبت کردن و ادعا میکنن که به دنبال این اتفاق در بلند مدت هستند و انتظار خاصی در کوتاه مدت ندارن ، پس میتونیم بگیم که به نطر میرسد خروجی این جلسات نتیجه ای نیست که درکوتاه مدت روی قیمت نفت و تورم آمریکا و درنهایت مارکت های مالی تاثیر چندانی بذاره.

مهمونی خانوادگی کریپتویی ها

جدا از مباحث اقتصادی که در چند ماه گذشته روی مارکت رمزارزها بسیار تاثیر گذار بوده که تمام این داده ها رو در هفته گذشته باهم تا به اینجای کار بررسی کردیم. یک سری اتفاقات داخلی در دنیای رمز ارزها در کاهش شدید قیمت بیتکوین و سایر کوین ها تاثیر گذار بودن که به قول استاد مهدی رجبی عزیز بهتر این موارد رو ریسک های داخلی بنامیم.

 

CELSIUS از جمله پلتفرم های وام دهی بود که درکنار بنیاد لونا و تعدادی پروتکل دیگه باعث ایجاد ترس شدید و کاهش ارزش دارایی های کریپتویی در هفته های گذشته شد. در طی این هفته این شرکت درخواست فصل 11 سازماندهی مجدد که به عنوان ورشکستگی هم شناخته میشود رو به تنظیم کننده های ایالات متحده ارایه داده است. ممکن با خوندن جملات بالا این موضوع به ذهنتون برسه که ریسک نقدشدن دارایی های باقی مونده این پلتفرم دوباره بالا میره و میشه انتظار فروش بیشتر در مارکت کریپتو رو داشت ولی اون طور که شواهد قانونی نشون میده و خود مدیرعامل این شرکت اعلام کرده ، هدف سلسیوس از این کار جلوگیری از مشکلات بیش تر برای کامیونیتی کریپتو بوده.

طبق قوانین فصل 11 سازماندهی مجدد ، شرکتی که این درخواست رو میکنه تمام دارایی هاش فریز میشه و به مالکیت خودش میمونه تا وضعیت شرکت پایدار بشه و مشکلات شرکت رو مدیریت کنه .پس با توجه به شرایط موجود نتیجه نهایی اینکه خطر نقد شدن دارایی های این پروتکل فعلا از کنار گوشمون گذشت .

USDC ، از جمله استیبل کوین هایی که در چند ماه اخیر شاهد رشد سنگینی در افزایش سهم بازار خودش بوده ، هفته گذشته خبر خوبی نسبت به چندین هفته گذشته مارکت کریتو برامون داشت. CIRCLE ، شرکت بنیان گذار و پشتوانه این استیبل کوین در یک توییتی جهت شفاف سازی و برگشت اعتماد به فضای کریپتو ( قطعا هدفش شاخ و شونه کشیدن برای رقیبش تتر هم بوده ولی حالا بگذریم از اینکه داره از آب گل آلود ماهی میگیره) اسنادی رو منتشر کرد که تمام ذخایر این استیبل کوین رو به طور کامل نشون میده و طبق ادعای این شرکت حدود 75.6 درصد ذخایر این شرکت در خزانه داری آمریکا و حدود 24.4 درصد دیگه به صورت نقد در موسسه های مالی قانونی نگهداری میشود .جهت مشاهده این اسناد میتونید به توییتر رسمی این شرکت @CIRCLEPAY  مراجعه کنید. 
این خبر میتونه یک نفس راحتی برای فعالین بازار باشه که نگران وجود ریسک های مربوط به قانون گذاری استیبل کوین ها و تاثیر اون بر قیمت رمزارز ها باشه ولی به طورکلی میزان این ریسک و عواقب آن در طولانی مدت کم نشده است.  

نظرات

اسماعیل
3 هفته پیش
عالی بود عرفان جان دستت درد نکنه
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
3 هفته پیش
عزیزی رفیق
پاسخ دهی
یعقوب محمد زاده
3 هفته پیش
سلام و خدا قوت مقاله عالی بود چشم انداز تون برای سقف اصلاح صعودی چه محدوده ای است !؟
بنظرتون بیت می‌تونه خودشو به محدوده ۲۵۰۰0 در کوتاه مدت برسونه
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
3 هفته پیش
یعقوب جان دیدگاه شخصیم رو پایین تر تو کامنت ها گفتم ولی خب نشونه ها کم و بیش تو هفته آینده ممکن تغییر بکنن.
پاسخ دهی
سعید قدسی
3 هفته پیش
سلام و احترام،
ممنون بابت نگارش این مقاله‌ی روشنگرانه و مفید.
خدا قوت.
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
3 هفته پیش
عزیز دلی
پاسخ دهی
مرتضی دوراندیش
3 هفته پیش
بسیار عالی وکارامد
پاسخ دهی
محسنى
3 هفته پیش
بسيار ممنونم
نظرتون راجع به اين صعود رو مى تونم بدونم؟
پاسخ دهی
عرفان پریسایی
3 هفته پیش
اقای محسنی عزیز ، شخصا تاییدیه صعود رو زمانی میگیرم که ناحیه عرضه پیش رو تاییدیه شکست هفتگی بگیرم از لحاظ تکنیکالی و در کنارش اگر شاهد ریزش در CPI ماه جولای نسبت به پیک تورمی  باشیم ،
پاسخ دهی
عرفان پریسایی
3 هفته پیش
در صورتی که این دو فاکتور کنار هم قرار بگیرن .میشه اون زمان انتظار رشد مارکت تا گره های پیش رو حداقل ۲۸ هزار رو منطقی بدونیم.درصورتی که هر یک از فاکتور های گفته شده درست عمل نکنه ،
پاسخ دهی
عرفان پریسایی
3 هفته پیش
شرایط برای برگشت مارکت به سمت نواحی تقاضا پایین تر بیشتر فراهم میشه!. درصورتی که هر یک از فاکتور های گفته بشه درست عمل نکنه ، شرایط برای برگشت مارکت به سمت نواحی تقاضا پایین تر بیشتر فراهم میشه!
پاسخ دهی