مارکت پیشرو در بازارهای مالی

زمان میانگین برای مطالعه 8 دقیقه

بروزرسانی: 02 آبان، 1401
نظرات 33

اگر فقط یک چیز وجود داشته باشه که در بازار های مالی همه فعالان بر سر آن توافق داشته باشند آن مسئله این است که شما باید به سود های خودتون اجازه رشد بدید و در مقابل، ضرر های خودتون رو کوچک نگهدارید و برای این مهم باید شرایط اقتصاد کلان را بیاموزید.

این مقاله ی توسط آقای رضا زارعی،  از دانشجویان دانشکده بازار نوشته شده است.

مارکت پیشرو( قسمت اول)

با عرض سلام و آرزوی شادی برای همه همراهان عزیز

دوستان عزیز اگر فقط یک چیز وجود داشته باشه که در بازار های مالی همه فعالان بر سر آن توافق داشته باشند آن مسئله این است که شما باید به سود های خودتون اجازه رشد بدید و در مقابل، ضرر های خودتون رو کوچک نگهدارید.

اما اگر سوال میپرسید که چه کاری باید انجام بدیم تا تارگت های بزرگ تری بگیریم من به شما خواهم گفت که باید به دنبال یادگیری فاندامنتال باشید. هر چقدر هم که سبک تکنیکال بهینه و قدرتمندی داشته باشید بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصاد کلان به سختی شاید بتوانید ادعا کنید که میتوانید یک روند چند صد پیپی را شکار کنید!

اگر ویژن شکار یک روند چند صد پیپی آنقدر شما را به اشتیاق می آورد که به خواندن این مقاله ادامه بدید باید بگویم که شک نکنید ارزش وقت شما را خواهد داشت!

منظور از مارکت پیشرو کدام مارکت است؟

اگر شما به عنوان یک تریدر یا سرمایه گذار از بین همه عناوین و چارت ها تنها یک حق انتخاب داشتید چه چارتی آن درجه از اهمیت را داشت که آن را  انتخاب کنید؟

قطعا جواب من و شاید عمده بزرگان مارکت; چارت بازدهی اوراق قرضه خواهد بود اما چرا و به چه دلیلش را به تنهایی با کلمات نمیتوان منتقل کرد و نیاز به درک مفهمومی داریم که سعی من در ادامه بر انتقال این درک و مفهموم است.

اوراق قرضه و مارکت آن به چه معنا هستند؟

به معنای ساده اوراق قرضه یعنی قرض و بدهی که به صورت یک قرارداد بین وام گیرنده و وام دهنده منعقد می شود .

طرف وام گیرنده می توانند دولت ها , موسسات و شرکت ها باشند و طرف مقابل یعنی وام دهندگان شامل طیف وسیعی از  Retail traders  می شوند تا بانک های مرکزی و موسسات سرمایه گذاری .

هر ورق از اوراق قرضه ۳ ویژگی دارد که آنها را از یکدیگر متمایز میکند :

  • قیمت اسمی
  •  بهره اوراق
  • سررسید اوراق

به عنوان مثال اگر من یا شما یکی از اوراق قرضه 10 ساله دولت آمریکا را با قیمت 1000 دلار و بهره 2درصد خریداری کنیم ; آنگاه دولت آمریکا موظف است که هر سال 2 درصد از قیمت اسمی ورق را به من به عنوان بهره پرداخت کند و بعد از ده سال در تاریخ سررسید ورق تمام 1000 دلار را به من برگرداند.

(باید اشاره داشته باشم که این تنها یکی از انواع پرداخت است و روش های دیگری نیز وجود دارد مانند Zero Bonds)

البته توجه داشته باشید که سرمایه گذاران می توانند به صلاح دید خود با توجه به چرخه ها و شرایط اقتصاد اوراق خود را قبل از سررسید در بازار ثانویه خرید و فروش کنند که عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت و بازده خواهد بود که از قضا تحولات همین بازار ثانویه برای ما ملاک است.

چرا قیمت اوراق و بازدهی اوراق رابطه معکوس دارند؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است به مثال ورق 1000دلاری برگردیم; اشاره شد که قیمت ورق 1000 دلار است و بهره آن 2درصد برای محاسبه بازدهی این ورق از فرمول زیر کمک میگیریم:

به سادگی از فرمول بالا می توان متوجه شد که هر چه مخرج کسر یعنی قیمت اوراق کمتر باشد در نتیجه بازدهی آن بالاتر می رود .

 

جایگاه پر اهمیت اوراق در Sentiment  و چرخه های اقتصاد چیست؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردم اوراق یعنی قرض و بدهی و زمانی که شما اوراق دولت یا شرکتی را خریداری می کنید در واقع در حال خرید بدهی آنها هستید.

از آنجایی که طبق قوانین شرکت ابتدا موظف است تعهدات خود را نسبت به دارنده اوراق ادا کند و سپس با اولویت کمتری سراغ پرداخت سود سهام دار برود ; ریسک خرید اوراق به مراتب کمتر از خرید سهام شرکت هاست.

 

برای درک موضوع بالا به مثال پایین توجه کنید:

فرض کنید  در مارس سال 2020 هستید و شرایط رکودی و احساسات ریسک گریزی بر بازار حاکم است حال شما به عنوان یک سرمایه دار باهوش حاضر به خرید سهام هستید یا اوراق؟

طبق چارت شماره (۱) متوجه می شویم که سرمایه داران باهوش شروع به خرید اوراق می کنند که منجر به این می شود که قیمت اوراق بالا برود و بازدهی کاهش یابد و  از  آنجایی که نگهداری سهام در شرایطی که ریسک ورشکستگی بالاست از خطرات بالایی برخورد دار است ; سهام‌داران دست به فروش گسترده سهام های خود می زنند. (چارت شماره ۲)

چارت شماره ۱(بازدهی اوراق ده ساله ایالات متحده)

چارت شماره ۲(شاخص (SP

بنابراین   به راحتی می توان متوجه شد که اوراق قرضه از مجموعه دارایی های امن هستند که در شرایط ریسک گریزی تقاضا برای آنها بالا می رود و بازدهی آنها کاهش می یابد مانند شرایط رکود, جنگ و غیره.

عوامل تاثیر گذار بر روند بازدهی اوراق چیست؟

اگر مطالب را مرور کنیم در خواهیم یافت که به امن بودن اوراق اشاره شده بنابراین اگر عوامل موثر بر Sentiment  اقتصاد را شناسایی کنیم انگار که عوامل موثر بر روند بازدهی اوراق را شناسایی کرده ایم که عبارتند از :

  • انتظارات تورمی
  • چشم انداز سیاست های پولی بانک های مرکزی
  •  چشم انداز رشد اقتصادی

نکته: لطفا به بکارگیری کلمات دقت کنید چرا در دلایل بالا از کلمات انتظارات و چشم انداز استفاده می شود؟ این دلیل پیشرو بودن این مارکت است!

 رابطه بین سررسید اوراق با بازدهی آنها به چه شکل است؟

می تواند بیان واضحات باشد اگر بگویم شما قطعا طلب سود بیشتری میکنید از شرکتی که پول خود را 30 سال در اختیار آن قرار می دهید نسبت به شرکتی که بدهی آنرا فقط با سررسید 2 ساله میخرید.

بنابراین به سادگی می توان نتیجه گیری کرد که هرچه سررسید اوراق طولانی مدت تر باشد, بازدهی آن بیشتر است.

لازم به ذکر است با توجه به Sentiment  اقتصاد منحنی بازده اوراق می تواند فلت یا معکوس هم بشود که به آن خواهیم پرداخت

شرایط منحنی بازده در شرایط رونق اقتصادی به چه شکل است؟

قبل از تشریح شرایط منحنی بازده  در این چرخه باید به عنوان فعال بازار در جریان ویژگی ها و ضوابط این چرخه باشید.

به طور کلی در شرایط رونق اقتصادی تورم به سطوح بالا رسیده و اقتصاد سرخوش از سیاست های تسهیلی در فضای احساسات ریسک پذیری قرار می گیرد.

بنابراین در شرایطی که سرمایه گذاران انتظار رکودی ندارند که از ترس آن دست به خرید اوراق بلند مدت بزنند و از طرفی که انتظارات تورمی در سطوح بالایی قرار دارد منطقی نیست شما پول خود را در اختیار دیگری قرار بدهید در صورتی که ارزش آن هرساله متاثر از تورم کاهش خواهد یافت. در چنین شرایطی جریان ثروت به سمت دارایی های ریسکی مانند سهام و ارزهای کالایی حرکت می کند.

 

شرایط منحنی بازده در شرایط رکود اقتصادی به چه شکل است؟

به طور کلی در شرایطی که سایه رکود بر اقتصاد سنگینی میکند در چنین شرایطی انتظارات تورمی پایین است و شرکت های بورسی در شرایط وخیم قرار دارند.

سپس می توان نتیجه گری کرد که ریسک سرمایه گذاری در اقتصاد بالاست و سرمایه گذاران جذب خرید اوراق با سررسید بلند مدت می شوند و با توجه به اینکه چشم انداز اقتصاد خوب نیست اوراق با سررسید کوتاه مدت را به فروش می رسانند .همین امر خرید اوراق بلند مدت و فروش اوراق کوتاه مدت است که سبب بروز منحنی فلت یا معکوس می شود.(Invert Curve)

- برای اینکه پیش بینی بازار از چشم انداز اقتصاد (رونق یا رکود) زیر نظر داشته باشید می توانید از اسپرد بازدهی اوراق قرضه 10ساله با 2ساله استفاده کنید:(US10Y-US02Y)

(شکسته شدن سطح صفر به معنای معکوس شدن بازدهی اوراق است)

اندیکاتور مقدم بر مارکت پیشرو چیست؟

در ماه جولای سال 2018  فدرال رزرو ایالات متحده مقاله ای منتشر کرد تحت عنوان The Near-Term Forward Yield Spread  که در آن به اسپرد اوراق با سررسید خاص اشاره داشت که احتمال رکود در آینده اقتصاد را با درصد دقیق تری پیش بینی کرده بود.

در مقاله یاد شده منظور فدرال رزرو از اندیکاتور پیشرو در واقع اسپرد بازده اوراق 18ماهه با 3ماهه بوده است که ما برای دسترسی راحت تر اسپرد اوراق 2ساله و 3ماهه را جایگزین میکنم.در واقع اندیکاتور پیشرو به ما گوشزد میکند تا زمانی که اسپرد من به محدوده منفی وارد نشده است احتمال رکود در آینده نزدیک اقتصاد را ندهید.

خوب دوستان عزیزم از اینکه تا آخر مقاله همراه بودید ممنونم اما در قسمت های بعد مطالب را به مراتب کاربردی تر میکنیم و کورلیشن های بازده اوراق را با دیگر مارکت های مهم از جمله سهام و دارایی های ریسکی و انس جهانی طلا مطرح خواهیم کرد.

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.


در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

نسیم
7 ماه پیش
سلام، ممنون از مقاله خوبتون.
اسپرد را میشه با یه مثال توضیح بدین که چیه؟ 
تشکر
پاسخ دهی
مهدی رجبی
7 ماه پیش
سلام سرکارخانم،
فرض کنید ما دو نوع سرمایه گذاری می کنیم روی اوراق، یکی اوراق خزانه هست یکی اوراق شرکتی. مسلما اوراق خزانه ریسک بازپرداخت نداره، چون دولت متضمن پرداخت هست. ولی اوراق شرکتی ریسک عدم بازپرداخت در سررسید داره چون دولت ضامنش نیست. پس وقتی ما اوراق خزانه می خریم قاعدتا به سبب ریسک کمتر انتظار بازدهی کمتر داریم و اگر اوراق شرکتی بخریم به سبب ریسک بیشتر انتظار بازدهی یا همون سود بیشتر هم داریم. پس بین بازدهی این 2 تفاوت هست. به این تفاوت بین بازدهی اوراق میگن اسپرد اوراق.
پاسخ دهی
اسماعیل
7 ماه پیش
خداقوت رضا جان عالی بود
پاسخ دهی
رضا زارعی
7 ماه پیش
ممنون اسماعیل جان
پاسخ دهی
محمد حسین طایی
7 ماه پیش
یه سوالی که برام پیش اومده اینه که ایا وقتی که ما به سمت رکود می رویم فیات ها پرازش میشوند؟ 
زیرا بانک های مرکزی درحال افزایش نرخ بهره هستند و این به فیات قدرت میده 
پس میتونیم بگیم به سمت فیات رفتن درست است؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
7 ماه پیش
سلام محمد حسين جان،
در صورتي كه سود مد نظر نباشه و امن بودن اولويت باشه(كه عموما در ركود و بحران اولويت سرمايه گذاران همين هست) بله. برداشت شما كاملا درسته. البته فياتهاي مرجع به ويژه دلار و فرانك
پاسخ دهی
جواد رحیمی پور
7 ماه پیش
در مورد سوال استاد کاشکی عزیز :سوال اول رو من واقعیتش متوجه نشدم از منحنی بازده عقب هست چه معنی میده .سوال دوم من بنظرم در چشم انداز هست رکود .سوال سوم هم من کریپتو وبیت رو انتخاب میکنم .
و در اخر خدا قوت میگم به رضا جان زارعی عزیز.
پاسخ دهی
مهدی رجبی
7 ماه پیش
سلام جواد جان.
مورد اول:معني اش اين هست كه از مسير طبيعي(اون منحنى حالت طبيعي) خارج خستيم.
درود بر تر
پاسخ دهی
یعقوب محمد زاده
7 ماه پیش
سلام و خدا قوت بسیار ممنونم بابت محتوا عالی . استاد آیا میشه اینجوری برداشت کرد که هر چه سود اوراق قرضه بالاتر بره نشان از وجود مقدار تورم بیشتر هست و هر چه این سود درصدش کمتر بشه حاکی از تورم کمتر است ؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
7 ماه پیش
يعقوب جان سلام، برداشت اصلا غلط نيست ولى ميشه اينطوري گفت كه ما در دوران رونق و خوش بيني هستيم
پاسخ دهی