کنترل ذهن در معامله گری

زمان میانگین برای مطالعه 6 دقیقه

بروزرسانی: 04 خرداد، 1401
نظرات 12

انسان تنها موجودی در عالم هستی است که دارای ابعاد گوناگونی چون جسمانی روحانی و ذهنی_روانی است می باشد که برای کسب موفقیت و آرامش باید بتواند هماهنگی لازم بین این ابعاد برقرار کند. با بررسی‌های صورت گرفته ثابت شده است که ذهن پلی بین جسم و روح می‌باشد

این مقاله ی تحلیلی توسط آقای جمال خواجه علی از دانشجویان دانشکده بازار نوشته شده است.

انسان تنها موجودی در عالم هستی است که دارای ابعاد گوناگونی چون جسمانی روحانی و ذهنی_روانی است می باشد که برای کسب موفقیت و آرامش باید بتواند هماهنگی لازم بین این ابعاد برقرار کند. با بررسی‌های صورت گرفته ثابت شده است که ذهن پلی بین جسم و روح می‌باشد که چنانچه ذهن دچار تشویش و به همریختگی و افسارگسیختگی بشود سلامت جسم، روان و عملکردهای انسان تحت تاثیر قرار می گیرد.

لذا برای کسب آرامش و سعادت و موفقیت در تمامی عرصه های زندگی باید بتوان به مهارت کنترل ذهن دست یافت. کنترل ذهن یکی از بزرگترین موهبتهای الهیست که خداوند رحمان به ما انسانها عطا کرده است که اسامی مختلفی چون خویشتن داری و کنترل هوای نفس به آن داده شده است.

غایت تمامی آموزه‌ ها و رهنمودهای  دینی، عرفانی و سلوک، دست یافتن به مهارت کنترل ذهن میباشد. انسان با کنترل ذهن می تواند از قدرت نامحدود افکارش در جهت کسب سعادت و خوشبختی بهره ببرد.

ثابت شده است که توانایی کنترل ذهن در فعالیت ها و مشاغلی که نیاز بیشتر به قوای ذهنی، تفکر و تمرکز بالا (نظیر معامله گری) دارند مهمترین عامل کسب نتایج مطلوب می باشد.

طبق گفته بزرگان ذهن انسان دارای ۵ ورودی می باشد که شامل چشم‌ها، گوش‌ها، حس لامسه، حس چشایی و حس بویایی می باشد. انسان آگاه انسانیست که در هر لحظه بر روی این ورودی‌ها کنترل دارد زیرا به این حقیقت پی برده است که افکارش تحت تأثیر این ورودی ها قرار دارد.

خوشبختانه بشر سال های اخیر توانسته است عوامل تاثیرگذار و تقویت کننده توانایی کنترل ذهن را شناسایی بکند و با استفاده از تکنیک ها و تمرینات مختلف ذهنش را در راستای اهداف دلخواهش کنترل و پرورش بدهد.

همانطور که در ابتدا گفته شد انسان موجودی چند بعدیست که تمامی ابعادش تحت تاثیر متقابل یکدیگرند و هیچکدام پدیده‌ای مستقل نیستند. لذا برای کنترل ذهن می توان از جسم کمک گرفت. در این زمینه ضرب‌المثلی است که می‌گوید عقل سالم در بدن سالم.

جسم و ذهن تعامل بسیار بالایی دارند که از طریق پرورش و تمرین جسم می‌توان به کنترل و پرورش ذهن کمک کرد. فعالیت‌های ورزشی چون شنا، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری در طبیعت، یوگا و غیره و از طرفی تغذیه سالم و استراحت کافی، تاثیر بسزایی بر روی سلامت جسم و روان انسان دارد.

همچنین طی چند سال گذشته، تمرینات و فعالیت های پیشنهادی بسیار خوبی برای تقویت مهارت کنترل افکار و ذهن معرفی شده است که می توان به تمرینات تنفسی از قبیل تنفس دیافراگمی، مراقبه یا مدیتیشن و ریلکسیشن یا همان تن آرامی اشاره کرد که در اینجا در مورد هر کدام از این تمرینات مختصر توضیحی آورده شده است.

همانطور که میدانید بدن برای فرایند سوخت و ساز نیازمند اکسیژن  میباشد که این عنصر از طریق سیستم تنفس و عمل دم به بدن وارد و در اختیار بخش‌های مختلف قرار می‌گیرد و پس از مصرف بصورت کربن دی اکسید از طریق بازدم از بدن خارج می‌شود.

هرچقدر این دو فرآیند به شکل مطلوب انجام بگیرد سلامت جسم، روان و ذهن انسان پایدارتر و عملکرد مغز در لحظات حساس بهتر خواهد بود.

چندین روش تنفس وجود دارد که بهترین و کارآمدترین آنها، تنفس دیافراگمیست که در هنگام عمل دم به جای سینه، شکم برآمده می‌شود. تنفس دیافراگمی بر پایه اصلی 1_4_2 استوار است.

البته دیدگاه های متفاوتی در این زمینه وجود دارد.

در این روش به ازای یک ثانیه دم، چهار ثانیه حبس هوا و سپس دو ثانیه بازدم داریم.

پیشنهاد می‌شود ابتدا با همین اعداد شروع کرده و سپس با پیشرفت و تمرین زیاد این اعداد را با توجه به نسبت بالا افزایش داده و روزانه سه نوبت و هر نوبت حداقل پنج بار انجام بشود.

تکنیک بعدی مراقبه یا همان مدیتیشن می باشد که بیشمار روش و نحوه اجرا برای آن وجود دارد.

فارغ از روش انجام آن باید، نهایت سعی در آزادی و فراغت ذهن و افکار در طی مدت زمان مدیتیشن باشد و به هیچ فکری نچسبید چرا که اصل و بنای مدیتیشن و مراقبه فراغت افکار و ذهن است.

تکنیک بعدی آرامش ذهن و جسم، ریلکسیشن و یا همان تن آرامی است. روش های بسیاری برای انجام این تکنیک وجود دارد که در اینجا به بررسی و توضیح یکی از آنها میپردازیم.

قبل از شروع ریلکسیشن بهتر است ابتدا چند تنفس دیافراگمی داشته باشیم تا جریان انرژی در بدن بالانس بشود.

بعد از تمرین تنفس به هر حالتی که راحترید (خواه درازکش خواه نشسته) قرار بگیرید و چشمان خود را ببندید. حال باید در ذهن و تصور خود بدن رو به 8 قسمت (پای راست، پای چپ، دست راست، دست چپ، شکم و کمر.،سینه و پشت، گردن، سر و صورت) تقسیم کنید و به هر کدام از قسمت ها جداگانه چند ثانیه فرمان آرامش بدهید و در ذهن خود تجسم کنید که هر قسمت  در حال آرام گرفتن است.

پس از انجام تمرین احساس رهایی و بی وزنی خواهید داشت. همچنین بعلت پایین آمدن فشار خون به صورت ناگهانی از جای خود بلند نشوید تا دچار افت فشار خون نشوید.

تمامی تمرینات پیشنهادی بر اساس تمرین و تجربه در این مقاله آورده شده است و قطعاً روش های بیشمار دیگری نیز وجود دارد.

امیدوارم توانسته باشم شروعی هرچند کم توان برای به چالش کشیدن این پدیده در ذهن شما عزیزان رقم بزنم چرا که ذهن انسان پیچیده ترین پدیده عالم هستی است.

در انتها صمیمانه از مهدی خان رجبی، محمد جان کاشکی و مابقی اعضای گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی  و شما عزیزان بابت وقتی که برای خواندن این مقاله گذاشته اید متشکر و سپاسگزارم.

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی اشاره کرد.
مقالات 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

علی شاهی پور
3 ماه پیش
سلام و عرض ادب
بسیار عالی
دمتون گرم
پاسخ دهی
جمال خواجه علی
7 ماه پیش
قربونت اردلان جان
پاسخ دهی
اردلان NZR
7 ماه پیش
عالی جمال جان، کوتاه و مفید.
پاسخ دهی
جمال خواجه علی
7 ماه پیش
خیلی ممنونم ازت محمدجان عزیز دلم بابت وقتیکه برا خوندن این مقاله گذاشتی .
سعی کردم داخل این مقاله یه کلیتی از ذهن و نحوه کنترل اون آورده باشم. حتما طی مقالات بعدی به جزئیات بیشتری اشاره میکنم
پاسخ دهی
محمدرضا کاشکی
7 ماه پیش
قطعا چنین مقالاتی برای ما بسیار ارزشمنده ممنونم ازت جمال جان... ای کاش تمام معامله گران از سیستم تصمیم سالم روان انسانی باخبر میبودن تا بتونن خیلی حقیقی تر در مارکت فعالیت کنن...
پاسخ دهی