تحلیل بیت کوین و بازارهای جهانی پیش از افزایش نیم درصدی نرخ بهره (7 اردیبهشت-27 آوریل)

زمان میانگین برای مطالعه 7 دقیقه

بروزرسانی: 02 آذر، 1401
نظرات 48

سال 2022 در حالی شروع شد که تمامی بازارهای مالی به سبب اتخاذ سیاست های انقباضی فدرال رزرو ریسک گریز عمل کرده و تحت فشار فروش بوده اند.این ریسک گریزی تا اواسط مارس 2022 ادامه و تا زمانی که در نیمه مارس نرخ بهره آمریکا به میزان 0.25% افزایش یافت

دانلود فایل تصویری لایو 27 آوریل (7 اردیبهشت ماه 1401)

دانلود فایل صوتی لایو 27 آوریل (7 اردیبهشت ماه 1401)

در این جلسه (27 آوریل) قرار است نگاهی به وضعیت بازارها و علی الخصوص بیت کوین پیش از جلسه 4 می کمیته بازار آزاد فدرال یا همان FOMC بپردازیم. در ادامه به بررسی چندین گزاره در خصوص این موضوع خواهیم پرداخت.

 

چه بر سر بازارها گذشت؟

سال 2022 در حالی شروع شد که تمامی بازارهای مالی به سبب اتخاذ سیاست های انقباضی فدرال رزرو ریسک گریز عمل کرده و تحت فشار فروش بودند.این ریسک گریزی تا اواسط مارس 2022 ادامه و تا زمانی که در نیمه مارس نرخ بهره آمریکا به میزان 0.25% افزایش یافت، ادامه پیدا کرد.

وقتی که فدرال رزرو به بهانه جنگ نرخ بهره را بیش از 0.25%  افزایش نداد، بازارها فرصت ریکاوری در نیمه دوم مارس را پیدا کردند.

سپس در نیمه اول ماه آوریل با ثبت رکورد جدید در شاخص بهای مصرف کننده یا همان  CPI  دوباره بازارها تحت فشار فروش و ریسک گریزی قرار گرفتند چرا که باثبت رکورد جدید تورم، این بار 94% انتظارات بازارها به سمت افزایش نرخ بهره نیم درصدی در جلسه 4 می Fomc بود.

در نیمه دوم آوریل بیانات حکام فدرال رزرو تماما به صورت هاوکیش (در جهت قوی شدن دلار) شد. در این شرایط تقریبا 100% انتظارات بازارها در جهت افزایش نیم درصدی نرخ بهره قرار گرفت. فلذا فشار ریسک گریزی و فشار فروش در تمامی بازارهای نقدینگی ادامه پیدا کرد.

از بررسی همین سرگذشت فصل گذشته و همچنین در نظر گرفتن رفتار بازارها می توان چنین برداشت هایی داشت :

- در صورتی که در جلسه 3 و 4 می، بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را نیم درصد افزایش دهد، نوسانات لحظه ای در بازارها ایجاد شده، اما بعد از گذر چند روز در جریان طبیعی حل خواهد شد. چرا که بازارها اکنون انتظار افزایش 50 نقطه ای یا نیم درصد را پرایس یا همان پیشخور کرده اند.

- در صورتی که بانک مرکزی آمریکا به هر بهانه ای مانند بحران انرژی حاصل از جنگ نرخ بهره را کمتر از 50 نقطه افزایش دهد این یک سیگنال بولیش کوتاه مدت برای بازارها خواهد بود(البته احتمال این رخداد بعید است).

 

شاخص دلار در چه وضعیتی قرار دارد؟

مخاطب محترم می داند که شاخص دلار یعنی قدرت دلار در مقابل 6 ارز پوند، ین، فرانک، یورو، کرون و دلار کانادا.البته وزن هر یک از این ارزها در سنجش شاخص متفاوت است. به طور مثال بیش از دوم سوم شاخص دلار را وضعیت یورو(اتحادیه اروپا) مشخص می کند.

اگر نوع حرکت شاخص دلار یا همان DXY را بررسی کنیم متوجه می شویم که طی ماه آوریل شاخص دلار به شدت قوی شده است و همانطور که در چارت زیر می بینید به سمت قله 6 ساله خود در حال حرکت است.

در جلسات قبلی اشاره شده بود که شاخص دلار به سمت قله کشش دارد و این اتفاق اکنون رخ داده است و تاثیرش را در بازارها مشاهده می کنیم.

عده زیادی تصور می کنند که قوی شدن شاخص دلار همیشه به ضرر بازارهای مالی است. هرچند که شاخص دلار بیش از آنکه یک ابزار بنیادی باشد یک ابزار تکنیکال است، این تصور زمانی صحیح است که اقتصاد ضعیف باشد، چرا که در شرایطی که اقتصاد قوی باشد بازارها می توانند متناظر با میزان رشد تولید ناحالص داخلی و بهبود شرایط اقتصادی مسیر طبیعی رشد خود را طی کنند. در چنین شرایطی هم بازارها و هم شاخص دلار هم می تواند مثبت باشد. اما به هر روی اکنون شرایطی است که اقتصاد قوی نیست پس اثر شاخص با همان ضریب همبستگی منفی بوده و افزایش قدرت دلار به نفع بازارها نیست.

از این افزایش شدید شاخص دلار برداشت های مختلفی می توان داشت :

- بازارها مقدار بیشتری از نیم درصد افزایش نرخ بهره را پرایس کرده اند: قبلتر عرض شده بود که در سال 2022 ما درهر 6 هفته جلسه کمیته بازار آزاد فدرال افزایش نرخ بهره را خواهیم داشت. حال شاخص با سرعتی قوی شده که گویی بازارها بیش از نیم درصد ماه می را پرایس کرده اند.

- شاخص دلار به سمت سقف خود در حال حرکت است با وجود حرکت قوی امید است که با قدرت از این سقف رد نشود چرا که عبور قدرتمند از این سقف و ثبات بالای آن به نظر به چیزی بیش از افزایش نرخ بهره نیازمند است. فلذا می توان انتظار اصلاحی ولو موقت را به زودی در شاخص دلار داشت.

- از منظر تکنیکالی هم بسیار پر قدرت و سریع افزایش داشته و این افزایش سریع به نفع خرس ها برای فشار بیشتر است.

- شاخص بورس نزدک هم با اینکه لو جدیدی ثبت کرده اما به نظر بعد از کمی کاهش و ثبت یک low دیگر به سمت 15 هزار واحد کشش داشته باشد، فلذا با توجه به ضریب همبستگی مثبت بیت کوین و بورس نزدک می توان انتظار داشت با اصلاح شاخص دلار، اصلاح صعودی در این  دو (بیت کوین و نزدک) شاهد باشیم. هر چند که نقدهایی به این برداشت وارد است.

وضعیت نیروهای وارد بر بیت کوین چگونه است و چرا گفته می شود بازی، بازی دوام است؟

در جلسات ابتدایی سال 2022 بررسی شد که بنا به دلایلی نیمه دوم سال 2022 بسیاری از معماهای بازارها حل شده و مسیر طبیعی تری را نسبت به نیمه اول در پیش می گیرند. همچنین عرض شد که فصل دوم وضعیت چشم انداز بازارها برای سال 1401 شفاف تر خواهد شد.

حال در اواسط فصل دوم 2022 قرار گرفته ایم ، جایی که عوامل بنیادی نظیر جنگ، نرخ بهره و ابزراهای انقبای همچون کاهش تراز نامه به سمت فشارهای بیشتر به بازار و به نفع خرس هاست. از طرفی فعال بازار آگاه است که هریک از جبهه های بازار (چه گاو چه خرس) طی سیکل و هارمونی فرصت دارند که فشار حداکثری را وارد کنند تا موقعیت بازی به سمت خود بچرخانند. اکنون هم تقریبا تمامی موارد به نفع خرس هاست. در صورتی که خرس ها موفق نشوند از این فرصت استفاده کنند و low جدید ثبت کنند رفته رفته دیدگاه ها و سفارشاتشان در این محدوده کمرنگ تر می شود. پس حفظ اعداد بالاتر از محدوده 37-35 برای گاوها به معنی ترمز گیری برای خرس هاست و از دست دادن قوی این محدوده ها به معنی چرخش بازی به نفع خرس هاست. اکنون که فشارهای بازار به نفع خرس هاست در کوتاه مدت در صورتی که گاو ها بتوانند دوام آورده و ترمز گیری کنند به مرور فرصت را از دست خرس ها خارج خواهند کرد. پس در این شرایط پر نوسان و پر فشار، دوام برای گاو ها مهم تر از سایر موارد است.این دوام هر چه بالاتر از 37 هزار دلار باشد بهتر است.

برای این ترمز گیری و کشمکش فشرده بین گاوها و خرس ها نمی توان زمان دقیقی تعیین کرد اما اگر در کوتاه مدت بخواهیم بحث کنیم حداقل تا بعد از جلسه 4 ماه می باید سنگرها توسط گاوها حفظ شوند. و اما در صورتی که حفظ نشود چه؟ بازار وارد مرحله پنیک سلینگ شده و تحت فشار شدید فروش از روی ترس قرار خواهد گرفت و نظریه کاپیتولاسیون نهایی شکل می گیرد. جایی که کف ها و حمایت ها به خاطر فشار ترس معتبر نبوده و یکی پس از دیگری از دست می روند در این حالت به نظر low مذکور هم قابلیت نگه داشتن قیمت را نخواهد داشت.

و اما اگر گاوها موفق شوند، مقاومت های زیادی پیش رویشان است از قبیل 40700 و 42500 و 44000 و 48000 که به راحتی روی نمودار بیت کوین قابل مشاهده هستند. پس مسیر سختی به روی گاو ها وجود دارد اما به سختی شرایط کنونی شان نیست. موفقیت در ثبت رکورد بالاتر از این مقاومت ها سبب ضعف خرس ها می شود طوری که در نیمه دوم سال به راحتی نتوانند به سمت low  فشار بیاورند.

از آنجا که متن ابزار مناسبی برای توضیح این موراد نیست پیشنهاد می شود حتما ویدئو قرار داده شده را تماشا بفرمایید. در نهایت هم عرض می شود که ریسک بخش جداناپذیر بازارهاست، در این شرایط اقتصادی هر تحلیل و بررسی از سمت گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی صورت می گیرد جهت افزایش آگاهی، درنظر گرفتن نیروهای بازار و بهبود قدرت تحلیل دوستان است و گروه از بابت تصمیمات مخاطب محترم سلب مسئولیت می نماید.

ريسك بخش جدا ناپذير بازارهاى مالى است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.

کلمات کلیدی:

نظرات

Arian
9 ماه پیش
محمد کاشکی؟ 
اگه اره خیر من سعادت نشد ترم پیش توی دانشکده ثبت نام کنم از ترمای بعدی میام :(
پاسخ دهی
مهدی رجبی
9 ماه پیش
اره عزیزم، فدای سرت فکر کردن دیدی. ببین راجع به فیک بودن یا نبودن این حرکت هست. خلاصه که اریان همون دیدگاه خودمو فعلا دنبال می کنم، ما تو پیوتیم، بین 5 تا 9، ولی چون 11 می cpi هست، پس تا فرداش صبر می کنم ببینم این حفظ میکنه اینجاهارو یا نه، والا بازار که کلا خرس هست، بلکه یکم داده داویش بیاد شاخص ول کنه. دیروز هم نمی دونم حواست بود یا نه، نرخ بیکاری خوب نیومد برای دلار اما نرخ اشتغال بخش غیر کشاورزی چرا، سر همینم تغییری نداشتیم.
پاسخ دهی
Arian
9 ماه پیش
مهدی بازار خیلی پنیکه درسته التها توی کف پیر بیتی هستن ولی بازار پنیک نه مارو میشناسه نه پیوت و نه کفتر رو نظرت چیه بریم روی بیت
پاسخ دهی
مهدی رجبی
9 ماه پیش
ویدئو محمد رو دیدی آریان؟
پاسخ دهی
mohammad
9 ماه پیش
سلام استاد وقتتون بخیر 
باتوجه به این فروش و ریزش ناگهانی طبق فرمایشتون در استوری کدوم محدوده نباید ار دست بره ۳۶ یا اگر اومد ۳۵ هم قبوله ؟ بنظرتون چند روز باید حفظش کنیم.
پاسخ دهی
مهدی رجبی
9 ماه پیش
سلام محمد جان، کلوز قوی زیر 35،تا 9 الی 11 می
پاسخ دهی
اردلان
9 ماه پیش
مرد روزهای سخت، همیشه پایدار.
پاسخ دهی
مهدی رجبی
9 ماه پیش
قربونت برم اردلان جان. پايدار.
پاسخ دهی
مریم
9 ماه پیش
سلام استاد وقتتون بخیر .
درباره پیوتی که بعد از جلسه فرمودید توضیح می دید از چه قیمتی شکل خواهد گرفت ؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
9 ماه پیش
سلام سركارخانم، يه مقدار اينجا زمان پيچيده تو هم، براي همين دقيق نميتونم بگم ٥ ام تا ٩ ام كدوم زمان هست براي همين قيمتش هم سخت دروردنش. اما حدودى به نظر ٣٨-٣٩ باشه.
پاسخ دهی