تحلیل بیت کوین و بررسی وضعیت بازارها پس از افزایش نیم درصدی نرخ بهره

زمان میانگین برای مطالعه 12 دقیقه

بروزرسانی: 17 اردیبهشت، 1401
نظرات 40

در تاریخ 3 و 4 ماه می، سومین جلسه کمیته آزاد فدرال یا همان FOMC در سال 2022 برگزار شد و نرخ بهره به میزان 50 نقطه یا نیم درصد افزایش یافت.در این جلسه می خواهیم با توجه به افزایش نرخ بهره،تحلیلی برای بیت کوین و سایر بازارها پرداخته ایم.

دانلود فایل تصویری لایو 5 می (15 اردیبهشت ماه 1401)

دانلود فایل صوتی لایو 5 می (15 اردیبهشت 1401)

 

دانلود فایل تصویر ی لایو 6 می (16 اردیبهشت ماه 1401)

دانلود فایل صوتی لایو 6 می (16 اردیبهشت ماه 1401)

در تاریخ 3 و 4 ماه می، سومین جلسه کمیته آزاد فدرال یا همان FOMC در سال 2022 برگزار شد و نرخ بهره به میزان 50 نقطه یا نیم درصد افزایش یافت.در این جلسه می خواهیم با توجه به افزایش نرخ بهره،تحلیلی برای بیت کوین و سایر بازارها در چشم انداز میان مدت و کوتاه مدت داشته باشیم. پیش از شروع لازم است اشاره کنیم که این مبحث به سبب طولانی شدن در 2 جلسه لایو برگزار شده است و برای دسترسی و جمع بندی ساده تر هر دو جلسه در همین صفحه منتشر شده اند.

 

بازارها ماه گذشته را چگونه سپری کردند؟

در 12 آوریل با ثبت قله جدید در تورم،شاخص بهای مصرف کننده یا همان CPI، بیش از 94% انتظارات بازارها بر این شد که بانک مرکزی آمریکا در جلسه FOMC  ماه می نرخ بهره را به میزان نیم درصد افزایش می دهد. این انتظارات با سخرانی حکام فدرال رزرو در نیمه آوریل قدرت گرفت. پیش از این در جلسه 27 آوریل با هم بررسی کردیم که افزایش نرخ بهره در جلسه ماه می FOMC از 3 حالت خارج نیست:

1.نرخ بهره به میزان کمتر از نیم درصد افزایش پیدا می کند و این یک خبر بولیش برای بازار هاست و این احتمال بسیار بعید است.

2. نرخ بهره به میزان نیم درصد افزایش پیدا می کند که درست است برای بازارها خبر خوبی نیست اما انتظارات بازار در محدوده خنثی همین است.

3.نرخ بهره به میزان 75 نقطه افزایش پیدا می کند و این یک سیگنال تماما بیریش برای کلیه بازارهاست.که احتمال این مورد هم بسیار پایین است.

که از این 3 ، طبق پیش بینی موسسات حالت میانه صورت گرفت. حال همین حالت میانه، در طی چند هفته تا جلسه بعدی FOMC به بولزها این فرصت را می دهد که خودی نشان دهند و اگر شرایط اقتصاد بهبود پیدا کرد، به ریکاوری بازارها کمک کنند. در بیت کوین هم با توجه به اینکه از 5 تا 9 می در یک پیوت زمانی قرار می گیریم، در صورتی که در محدوده های کف قیمتی ظاهر شد می توان به دنبال تشکیل ستاپ خرید بود. البته در ادامه مقاله متوجه خواهید شد که چرا این موج ها موج های اصلی نبوده و بازی اقتصاد کلان ادامه دارد.

 

خروجی جلسه 4 و 5 می FOMC چه بود؟ وضعیت بازارها در میان مدت چگونه است؟

سوای افزایش نرخ بهره به میزان 50 نقطه یا همان نیم درصد ، مهم ترین قسمت های بیانیه فدرال رزرو و سخنان جرومی پاول به شرح ذیل بود:

  • تورم بسیار بالاست و لازم است مهار شود.  این ممکن است در ابتدا برای مردم امریکا ناخوشایند باشد اما اگر تورم مهار نشود جامعه هزینه های بیشتری را در آینده پرداخت خواهد کرد.(تاکید روی مهار تورم)
  • ترازنامه فدرال رزرو با سرعت 47.5 میلیارد دلار از ماه ژوئن کاهش خواهد داشت و در سپتامبر به اوج 95 میلیارد دلاری خود خواهد رسید.
  • افزایش 75 نقطه ای نرخ بهره جز گزینه های روی میز برای جلسات بعدی FOMC نیست.

همانطور که متوجه شدید لحن بیانات هاوکیش نبوده و با توجه به همین خروجی ها، بازارها دروهله اول واکنش شدید نزولی نشان نداند.شاخص دلار هم اصلاح چند واحده داشته داشته و بیت کوین و نزدک هم در مقبال اصلاح صعودی داشتند.

حال با توجه به موارد فوق می توان برداشت های مختلفی داشت:


1.فدرال رزرو در اجرای کامل سیاست های انقباضی زمان را طول خواهد داد. و این طولانی کردن زمان، باعث ادامه دار بدون فشار روی بازار ها حداقل تا تابستان 2022 خواهد شد.

2.مسیر بازارها نشان داده است که بیش از نیم درصد نرخ بهره پرایس شده است، و بازارها اکنون در هر جلسه FOMC در سال 2022 مطمئن هستند که تا زمان حرکت به سمت نرخ بهره خنثی، افزایش نرخ بهره پلکانی صورت می گیرد.

اما در مقابل هنوز بازارها از افزایش نرخ بهره به میزان 75 نقطه هراس دارند، پس مادامی که این گزینه روی میز نیست ترس از افزایش نرخ بهره در میان مدت رو به کاهش خواهد رفت ولی هر زمان بحث افزایش 75 نقطه ای نرخ بهره به طور جدی به میان کشیده شود، سنتیمنت بازارها واکنش خوبی نشان نخواهند داد.

3.پیرو مورد دوم بازارها اکنون از تهاجم در سیاست های انقباضی و ریسک رکود هراس دارند. به گزارش BOFA (بانک آو آمریکا) همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، نگرانی ها و احساس و عواطف بازارها در ماه آوریل نسبت به ماه گذشته ، در بخش ترس از تهاجم و رکود بسیار بیشتر و در قسمت های ترس از کرونا و جنگ کمتر شده است. فلذا هر اقدامی که سبب کاهش ریسک رکود و تهاجم شود می تواند موجب کاهش ترس در سرمایه گذاران بازارهای نقدینگی شود.

چه مورادی سبب کمرنگ تر شدن این ریسک ها می شود؟ داده های اشتغال خوب، کاهش تورم، کاهش نرخ بیکاری، افزایش تولید ناخالص داخلی و امثال این ها.

حال بیایید بیشتر راجع به این موضوع صحبت کنیم، بیت کوین یا قسمتی از بازارهای نقدینگی بوده و مثل یک سهام تکنولوژی است یا دارایی است که ارتباطی با سایر بازارهای سهامی ندارد. اگر مورد دوم را مبنا قرار دهیم بیت کوین مسیرش را به طور کامل از شاخص ها جدا خواهد کرد، اما این جداسازی هزینه زیادی دارد، چرا که به نظر به طور عادی این جدا سازی صورت نخواهد گرفت. به طور مثال شرایط رکودی و رکود تورمی ایجاد شود، تمامی بازارها بریزند (سهام و بیت و ...) سپس بیت کوین به سبب ویژگی هایی مثل نقد شوندگی و قابل معامله بودن مورد توجه قرار گیرد و آن جدا سازی در بازه ای حدودا 2 یا چند ساله اتفاق بیافتد. از طرفی تا کنون شواهدی برای تکرار این رخداد نبوده، چرا که بیت کوین بار اول است که در چنین اوضاع اقتصادی قرار می گیرد.

پس با این وجود و با توجه به هزینه های شکست اقتصاد، زمان اجرا و جداسازی بازارها از هم متوجه می شویم که در این اقتصاد متزلزل برای فعال بازار بهتر است که حالت اول صورت بگیرد تا اینگونه بهای مادی و معنوی کمتری پرداخت شود. حالت اول هم یعنی بازارها به طور همگن اما با یک فاصله نسبت به هم حرکت کنند و این جداسازی مسیر در روزگاری رخ دهد که ارزش بازارها بالا رفته و اقتصاد این مقدار هم شکننده نیست. در ویدئو مربوط به همین مقاله، این موضوع کامل توضیح داده شده است.

و اما اگر بازارها را با همبستگی مثبت در نظر گرفته، و طبق گزارش BOFA به دنبال مواردی باشیم که ریسک رکود و تهاجم را کمرنگ تر کند، در کوتاه مدت با اعلام داده های مربوط به شاخص های اقتصادی می توانیم جهت بازار را پیش بینی کنیم. در بخش آخر مقاله و ویدئو دوم این مسائل به صورت تشریحی ارائه شده است.

 

آیا بیت کوین در سال 1401 سقف جدیدی خواهد زد؟

در ویدئو قرار داده شده سوالی توسط دوستان مطرح شده بود با این مضمون که چه زمان زیان هولدرها جبران خواهد شد و آیا بیت کوین در سال 1401 سقف جدید ثبت خواهد کرد یا نه. همچنین پرسیده شده بود که تا چه زمانی باید بابت این موضوع صبر کرد. برای درک پاسخ این سوال پیشنهاد می شود که دقایق پایانی فایل ویدئویی اول را تماشا کنید چرا که با متن برای توضیح برخی از مسائل مناسب نیست.

اما در حالت کلی زمانی می توان انتظار رشد و حرکت به سمت سقف از شاخص ها را انتظار داشت که ریسک های فعال آنها کمرنگ و خنثی شود. در حال حاضر ریسک رکود و تهاجم بر بازار ها سایه انداخته و از مباحث قبلی هم متوجه شدیم که بازی فد ادامه دارد و این تعلل فد فشارها را خنثی نمی کند بلکه به زمان دیگری موکول می کند. پس به طور حداقلی چندین ماه تا خنثی شدن این ریسک ها طول می کشد. در صورتی که بیت کوین بتواند تا خنثی شدن این ریسک ها دوام بیاورد و LOW جدیدی ثبت نکند می توان به سقف جدید در سال 1401 امیدوار بود. بازه زمانی هم که باید دوام بیاورد حداقل تا پایان ژوئن و جولای 2022 می باشد.

در صورتی هم که طی این فشارها LOW جدیدی پایین تر از ژانویه ثبت کند این سناریو نیاز به بازنگری کلی خواهد داشت. البته بازنگری به این معنی نیست که دیگر بیت کوین حرکت نخواهد کرد، خیر اتفاقا به کف بازار خرسی خود میرسد و مرحله انباشت اصلی شکل خواهد گرفت، اما از لحاظ زمانی به سبب انباشت دوباره مسلما بازه زمانی طولانی تر خواهد شد. به هر روی نباید منکر واقعیات شویم از 100 عامل تعیین کننده قیمت ، 99 تای آن نزولی هستند و آن 1 مورد صعودی هم بازی دوام است که باید حفظ شود.

 

وضعیت بیت کوین در کوتاه مدت چگونه است؟

حال فدرال رزرو انقباضی ترین حرکت افزایش نرخ بهره در 20 سال گذشته را صورت داده، خبر افزایش نرخ بهره مسلما خبر خوبی برای بازارهای نقدینگی نیست، و کاهش قیمت یک رفتار طبیعی در آن هاست. پس کاهش قیمت در نزدک، 500 شرکت برتر امریکایی و همچنین بیت کوین یک رفتار طبیعی بوده اما تا حد و حدودی. در طی این افزایش نرخ بهره، نزدک به سمت LOW  جدید حرکت کرده، S&P500 هم در نزدیکی LOW قرار گرفته و با اینکه بیت کوین هنوز با LOW فاصل دارد و به نظر عملکردش بهتر بوده، اما در بازه کوتاه مدت و صرفا با در نظر گرفتن تاریخ 6 می، بیت کوین عملکرد خوبی را نسبت به سایر شاخص ها ثبت نکرده و انتظار نمی رفت این عملکرد را ثبت کند. از طرفی با توجه به اینکه نواحی تقاضا خوبی داشت اما در یک ساعت حجم فروش بسیار بالا رفت خود مزید بر علت است که کمی موشکفانه تر و حساس تر راجع به این حرکت اخیر بیت کوین بحث شود.

 

اکنون بیت کوین در حال از دست دادن سنگر 35-37 بوده و بسیار تحت فشار است. از دست دادن این ناحیه موجب رسیدن قیمت به ناحیه 33-34 و حمله برای ثبت LOW جدید خواهد شد. خرس ها تمام فشار خود را می آورند که این LOW را بزنند.سوای نگاه تکنیکالی که عزیزان به سادگی خود می توانند محدوده ها را مشخص کنند، برای بررسی و تحلیل بیت کوین با توجه به نیروی های اقتصاد کلان، در نگاه کوتاه مدت لازم است که از صحبت های گذشته وام بگیریم،. فلذا مختصرا در چند بخش به مطالب و آموخته های گذشته اشاره می کنیم :

1.از بخش اولیه همین مقاله 3 برداشت داشتیم :

- فدرال رزرو در اجرای کامل انقباض اقتصادی تعلل داشته پس فشارها ادامه خواهند داشت.

- بیش از نیم درصد افزایش نرخ بهره در بازارها پرایس شده است اما هنوز هراس 75 نقطه وجود دارد.

- اکنون بازارها بیش از هر عامل دیگری نگران ریسک رکود و تهاجم هستند.

2.با توجه به 3 جلسه تحلیلی اخیر، متوجه شدیم که  بازی بازی دوام است یعنی چه.

3.در کنار موارد فوق بحث شاخص دلار یا DXY نیز مطرح است. در جلسه 27 آوریل صحبت کردیم که در اقتصاد رو به رشد افزایش شاخص دلار(قوی شدن دلار) الزاما موجب ریزش بازارهای سهامی نمی شود اما در اقتصاد متزلزل افزایش شاخص دلار موجب خروج سرمایه بیشتر از بازارهای سرمایه شده و فاکتور خوبی برای آنها نخواهد بود.

4.در همین مقاله هم صحبت کردیم که یا بیت کوین جزئی از بازارهای نقدینگی نیست و قرار است مسیرش جدا شود که بسیار هزینه بر است، یا نه فی الحال چون ضریب هبستگی مثبت دارند، آن را جزئی از بازارهای نقدینگی در نظر می گیریم.

5.متوجه شدیم که بنا به گزارش موسسات، مجموعه دلایلی که بتواند ریسک رکود و تهاجم را کاهش دهد می تواند برای بازارها خوب باشد چرا که موجع کاهش ترس سرمایه گذاران خواهد شد.

حال با توجه به موارد 1 تا 5 و اگر بیت کوین را جزئی از بازارهای نقدی در نظر بگیریم، چه چیزی در کوتاه مدت باعث می شود که بازارها نفس بکشند؟ کمرنگ شدن فضای ریسک گریزی و ترس. چه چیزی باعث کمرنگ شدن اینها می شود؟ کمرنگ شدن ریسک رکود و تهاجم. چه چیزی باعث کمرنگ شدن تهاجم و رکود می شود؟ بهبود کلی اقتصاد.بهبود اقتصاد چگونه حاصل می شود؟ شاخص های اقتصادی این را نشان می دهند. نزدیک ترین داده های مربوط به شاخص های اقتصادی چه مورادی هستند؟ اشتغال بخش غیر کشاورزی یا همان NFP و نرخ بیکاری Unemployment Rate در 6 می، و از آن مهم تر CPI ماه آوریل در چهارشنبه 11 می.

حالتی را فرض کنید که قله CPI در ماه گذشته ثبت شده، و در این ماه کاهش داشته باشد، همچنین نرخ بیکاری و اشتغال بخش غیر کشاورزی هم مثبت باشد، در چنین حالتی با اینکه احتمال قوی شدن مقطعی دلار هست، اما حتی المقدور در کوتاه مدت کمی از آتش تهاجم کاسته شده و فرصت اصلاح صعودی به بازار ها داده می شود.برای اینکار بازارها باید تلاش کنند که کف های خود را تا آن زمان حفظ کنند که اگر نکنند زمین بازی تغییر می کند. در صورتی هم که داده ها به نفع اقتصاد نباشد باز همان بهم ریختگی و فشار بیشتر روی بازارها را خواهیم داشت. توجه داشته باشید که آنچه که در این قسمت ها عرض شده است با توجه به پذیرش بیت کوین به عنوان بخشی از بازارهای سرمایه ای است. اینکه فردا روزی در تنش ها و شکست های اقتصادی بیت کوین مسیر متفاوتش را ولو با هزینه بسیار بخواهد در پیش بگیرد مبحث دیگری است که فی الحال با توجه به ریسک های بازار موضوع بحث ما نیست.

از آنجا که متن ابزار مناسبی برای توضیح این موراد نیست پیشنهاد می شود حتما ویدئو قرار داده شده را تماشا بفرمایید. در نهایت هم عرض می شود که ریسک بخش جداناپذیر بازارهاست، در این شرایط اقتصادی هر تحلیل و بررسی از سمت گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی صورت می گیرد جهت افزایش آگاهی، درنظر گرفتن نیروهای بازار و بهبود قدرت تحلیل دوستان است و گروه از بابت تصمیمات مخاطب محترم سلب مسئولیت می نماید.

 

در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

 

 

کلمات کلیدی:

نظرات

محمد حسینی
2 هفته پیش
با سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگوار
میخواستم بپرسم تعریف نرخ بهره خنثی چیست و در چه مواردی کاربرد دارد
مهدی رجبی
2 هفته پیش
سلام محمد جان، بذار یه مثال ساده بزنم،
فرض کن الان سود بانکی هست 20% تورم هست 40% من اگه پول بذارم تو بانک چه اتفاقی میوفته؟ 20% هم سر سال سرمایه ام کم میشه.
حالت خنثی اما حالت تعادلیه، که نرخ بهره و تورم در یک تعادل به سر میبرن.
حسین
2 هفته پیش
خیلی خیلی ممنون آقای رجبی عزیز. از اینکه اینهمه با حوصله جواب من و بقیه دوستان رو میدید. بله اتفاقا حین سوال، مثال دلارتون تو ذهنم بود:).یه دنیا ممنون
پشتیبان سایت
2 هفته پیش
سلام حسین آقا، محبت دارید ممنونیم که همراه ما هستید.
بهرام رضائی
2 هفته پیش
از 2020 تو بازارم ، خاکش خوردم.وقتی سوادم زیادتر شد و شما رو پیدا کردم که دیگه دیر شده بود و نتونستم خیری ببینم، سقف جدید نخواستم! نقطه صفر من 45 هزار هست. به نظرتون میشه تاریخی براش متصور بود برای رسیدن دوباره به این لول؟
مهدی رجبی
2 هفته پیش
بهرام جان من کاملا حس و حالت رو میفهمم، آخرین باری که این حس و حال رو به این شکل داشتم سپتامبر 2020 بود، که همه درد و بلای کرونا رو تحمل کرده بودم، کلی تو زمان اوج گرفتن دیفای سود گرفته بودم، اما بیت زد بالا بعد زد پایین با همین موج خیلی اذیت کرد، میگفتم این سود منو یر به یر کنه میکشم بیرون. میفهمتت و فکر نکن تنها کسی هستی که اینطوری هستی. الانم درسته من 90% بیتم، ولی هیچ کس از پایین اومدن بالانسش خوشش نمیاد. در مورد سوالت هم من میشینم با جزئیات بیشتر زمان رو بررسی می کنم، اما همین الان قرار باشه پاسخ بدم، به نظرم همین امسال شما به اون مقدار میرسی.چه ناحیه low ماژور از دست بره چه نره یه سر به 38-40 که میزنیم، 45 شما هم همینطور
بهرام رضائی
2 هفته پیش
سلام، استاد. وقتتون بخیر
جسارتا در دو پیام میفرستم،
استاد ماه ژانویه که گفتید بیت به منشا حرکت برمیگرده(43و47) و اگه فعال بازار نیستی، متارکه باهاش بکن، اونموقع فکرش نمیکردم اگه یبار دیگه بیاد به لولهای پایین اینقدر زجرم بده و واقعا زندگیم بهم ریخته.
مهدی رجبی
2 هفته پیش
سلام بهرام جان، در کامنت دوم پاسخ میدم.
توان
2 هفته پیش
سلام عرض ادب خدمت مهدی عزیزم ..
الان تیپرینگ اکتیوه یا پسیوه 
و مسعله دیگ اینه ک مقاله ای خوندم حاکی ازین بود که اکثر تیپرینگا موفقیت امیز نبوده چون احساسات افراطی حاکم بر بازار باعث ریزش شدیدبازار های نقدینگی میشه ممولا فد عقب نشینی میکنه .نظر شما چیه
مهدی رجبی
2 هفته پیش
سلام عزیزم،
تیپر الان خاتمه پیدا کرده و فکر کنم منظورت QT هست، و چون هنوز استارت نخورده مشخص نیست اکتیو هست یا پسیو، و ژوئن استارت می خوره.
در مورد موضوع دوم برداشت شما کاملا درسته، انقباض به طور کامل هیچ گاه انجام نشده، ولی به جاش تا دلت بخواد طول داده شده، یعنی کاری که فرضا توی یک فصل میتونسته انجام بهشه عمدا 1 سال و نیم طول کشیده،