تاثيرات جنگ روسيه و اوكراين بر بيت كوين و ساير بازارها (٢٤ فوريه - ٥ اسفند)

زمان میانگین برای مطالعه 11 دقیقه

تاثيرات جنگ روسيه و اوكراين بر بيت كوين و ساير بازارها
تاثيرات جنگ روسيه و اوكراين بر بيت كوين و ساير بازارها
بروزرسانی: 05 خرداد، 1401
نظرات 29

اگر بخواهيم تاثيرات جنگ بر بازارها را بررسي كنيم، ابتدا بهتر است دسته بندى بين بحران هاى مختلف را مورد توجه قرار دهیم. در حالت كلى بحران بخشى از ادوار اقتصادى است كه مي تواند نشأت گرفته از بانك، بازار سرمايه، يا امنيت باشد.

دانلود فایل تصویری لایو 5 اسفندماه 1400

دانلود فایل صوتی لایو 5 اسفندماه 1400

این لایو مشترک با آقای دکتر مختاری،استاد دانشگاه،رئيس كميته ديجيتال ماركتينگ و انجمن علمى بازاريابى ايران و فعال در حوزه هاى تكنولوژى و بلاك چين، برگزار شده است. این مباحثه در روز تهاجم روسيه به اوكراين صورت گرفت.

 

جنگ چه تاثيرى بر بازارها مي گذارد؟

پيش از شروع  بايد اشاره كنيم كه طرفين مباحثه هيچ يك متخصص علوم سياسى نبوده و صرفا بر اساس داده هاى اقتصادى نظر خود را اعلام مي دارند.

اگر بخواهيم تاثيرات جنگ بر بازارها را بررسي كنيم، ابتدا بهتر است دسته بندى بين بحران هاى مختلف را مورد توجه قرار دهیم. در حالت كلى بحران بخشى از ادوار اقتصادى است كه مي تواند نشأت گرفته از بانك، بازار سرمايه، يا امنيت باشد. بحران نا امنى كه حاصل تنش هاى سياسى و ژئوپليتيك مي شود سبب افزايش دارايى هاى امن و خروج سرمايه از دارايى ريسكى مي شود. این طبیعی ترین رفتار دارایی ها در بحران های نا امنی است.

هر چه عمق بحران صورت گرفته بيشتر باشد، دايره دارايى هاي امن كوچكتر مي شود. به طور مثال مستغلات دارايى امن است اما تنها پناهگاه امن سرمايه كه اصطلاحا Safe haven asset نامیده می شود، طلا است. پس امنيت طلا اين كالاي ٥٠٠ ساله در را با ساير دارايى ها قياس نكنيم. طلا به سبب همين پناهگاه بودن است كه در نا امنى ها رشد مي كند.

اگر تاريخچه نا امنى ها را بررسى كنيم متوجه مى شويم كه سال هاي ١٩٧٨ در بحبوبه انقلاب ايران، سال ١٩٧٩ در دوران جنگ ايران و عراق و حمله شورى به افغانستان، در ٢٠٠١ به خاطر ١١ سپتامبر، و بعد هم به خاطر جنگ عراق و آمريكا، طلا افزايش قيمت شديدي را تجربه كرده است. چارت زیر تازیخچه ای از طلا تا سال 2015 است که به وضوح موارد گفته شده را نشان می دهد.


 

همان طور که می دانید در طى اين سالها ما شاهد بحران هاى پايدار بوديم. در سال ٢٠١٤ هم موضوع سوريه و ناتو رخ داد اما در آن سالها قيمت طلا در يك رنج فرسايشی حركت كرد. دليل این مهم اين بود كه بحران سوريه از نوع بحران پايدار نبود.

 

تفاوت بحران پايدار و بحران گذرا در چيست؟

اگر اقتصاد رو ميدان اصلى در نظر بگيريم و بگوييم جنگها هم به خاطر اقتصاد است، به طور كلى و خلاصه دو حالت را مى توانيم در نظر بگيريم :

  1. بحران گذرا
  2. پايدارى بحران

بحران گذرا حالتى است كه نا امنى به وجود آمده صرفا تشديد كننده شرايط و براي خود نمايي و گرفتن امتيازاتى در دهكده جهانى است. در اين حالت بحران تعيين كننده روند اقتصاد كلان و اقتصاد دنيا نخواهد بود. طورى كه مدتى اثرش نمايان مى شود (ريسك گريزي بازارها، افزايس طلا و نفت و ...) سپس پس از رد و بدل شدن امتيازات، اقتصاد به مسير اصلى خودش بر مى گردد و عوامل مهمتر مثل سياست هاى پولى تعيين كننده مسير آتى اقتصاد خواهند بود.

در مقابل، بحران پايدار حالتي است كه نا امنى ايجاد مى شود تا روند جديدى به اقتصاد كلان داده شود نه اينكه امتيازاتى رد و بدل شود. نزديك ترين نمونه اين مورد ١١ سپتامبر ٢٠٠١ بود.

در حالت بحران گذرا نوسانات ايجاد شده براي اقتصاد بد خواهد بود اما پس از گذر زمان در تصوير كلى (يا همان big picture  ) اين نوسانات شبيه به نويز يا شادو ديده مى شوند.(مثلا يك كندل ماهانه با شادو بلند) . در بحران پايدار اما نوسانات ايجاد مى شوند تا شكل جديدي به بازارها بدهند و ديگه در دسته نويزها نيستند. فعال بازار بايد بررسى كند ادعاهاى روسيه براى جذب امتياز است يا بحران پايدار؟

صد البته كه متخصصين علوم سياسى پاسخ بهترى براى اين موضوع دارند اما بدون بهره مندى از دانش سياسى و صرفا بر اساس شرايط اقتصادى عرض مى شود كه با بررسى ديتاى ٤٥ سال گذشته به نظر در اين مقطع حالت اول درست است. لازم به ذکر است طلا مستعد رشد بيشترى در سال ٢٠٢٢ حتى تا ٢٤٠٠ دلار می باشد،كه بخشى از آن مى تواند به خاطر استمرار نا امنى(نه پايدارى و عمق) و يا تغيير سياستهاى فدرال رزرو باشد. به هر حال چه اقتصاد چه نا امنى قبلتر عرض شده بود كه سال ٢٠٢٢ تا اواخر نيمه اول علي الخصوص تا پايان فصل اول سال پر تنش و پر نوسانى خواهد بود.

 

تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر قیمت بیت کوین چگونه خواهد بود؟

زمان پيدايش بيت كوين ٢٠٠٩ و زمان ايجاد ماركت آن با حجم نسبتا قابل قبول نهايتا به سال ٢٠١4-٢٠١3 بر مى گردد. از آن زمان ها تا كنون بيت كوين تنها يكبار در ٣ فوريه ٢٠٢٠ همزمان با افزايش تنش بين ايران و امريكا به خاطر ترور سردار سليمانى در مواجهه با بحرانى بسيار گذرا قرار گرفت. در آن زمان قيمت هر بيت كوين از ٩ هزار دلار به ١٠ هزار دلار رسيد. و بعد اقتصاد درگير كرونا شد و ادامه ماجرا را اقتصاد کلان بدست گرفت. البته این به شرطی است که کرونا را بحران نا امنی در نظر نگیریم چرا که کرونا همه قسمت های اقتصاد را تحت الشعاع قرار داد. در این صورت از فوریه تا مارس 2020 بیت کوین در بحران نا امنی به سر برد که ابتدا شدیدا ریخت بعد ریکاوری کرد.

اگر زمان را فوریه در نظر بگیریم، در حقيقت بيت كوين براى اولين بار است كه به طور جدى در مواجهه با بحران نا امنى قرار گرفته است. اكثريت بيت كوين ماكسيماليست ها معتقدند كه بيت به سبب قدرت نقدشوندگى بالا(ليكوئيديتى) و همچنين سرعت انتقال ٧/٢٤ و امنيت و ... در شرايط بحران هاى نا امنى نقش به سزايى بازى كرده و مستعد رشد خواهد بود. از اين بابت بحثى نيست اما در عوض بيت كوين دارايى به شدت ريسكى است و دارايى هاي ريسكى هيچ گاه در مقابل بحران نا امنى خوب عمل نكرده و دچار ريزش هاى سنگين شدند.

از آنجا كه بيت كوين براي اولين بار است كه با اين موضوع دست و پنجه نرم مى كند، مي توان گفت كه در ابتدا بد عمل كرده و مي ريزد سپس با كمرنگ شدن شرايط عملكرد بهترى از خود نشان خواهد داد. و صد البته كه گذر زمان است كه اين موضوع را مشخص خواهد كرد. البته لازم به ذكر است كه پيوت هايى در ٢٤ و ٢٨ فوريه داريم. بيت كوين اگر موفق شود در اين بازه زمانى (حتى تا ١٥ مارس) low جديد ثبت نكند نه تنها جايش سفت مي شود بلكه مجددا مستعد رويت قيمت هاى نزديك به منشاهاى حركت (٤٣ و ٤٧ و ...) خواهد بود.

 

فعال بازار بايد چه مواردى را مد نظر قرار دهد؟

٣ نكته مهم در اين بخش براى فعالان بازار داريم. كه براى بيان سه نكته  ابتدا مى خواهيم يك بررسى بين بازارها در زير سايه جنگ داشته باشيم.

چارت اول NDQ يا همون شاخص بورس Nazdaq است. ارزش بازار نزدك را شركت هاى تكنولوژى محور تشكيل ميدهند براى همين از ساير شاخص هاى بورسي ریسکی تر می باشد. همانطور كه مشاهده مى كنيد شاخص نزدک نسبت به ژانويه كف جديدى ثبت كرده است.

 

چارت دوم SPX يا همون S&P500 است، این شاخص که بیانگر شاخص ٥٠٠ شركت برتر آمريكا است، هم مثل نزدك ، low جديدى ثبت و سپس مقدارى ريكاورى داشت.

 

چارت سوم BTC يا همان بيت كوين است. تنها شاخص كريپتو ماركت. این شاخص تا نزديك كف ژانويه رفت اما  Low جديد ثبت نکرد. همچنين اگرچه مقدار ٣٦.٦ رو براى چند ساعت از دست داد ولى كلوز روزانه اى پايين سنگر گاوها نداشت.

 

هر ٣ بازاری که نمودارهای آن در بالا قرار داده شدند جزو بازارهای نقدى هستند و ببین آنها همبستگى وجود دارد. يعنى تقريبا با هم بالا پايين مي روند. علي الخصوص نزدك و بيت كوين. همانطور كه مشاهده كرديد هر سه بازار در سايه جنگ ريسك گريز عمل كرده و شاهد فشار فروش بودند. يكى بهتر عمل كرده يكى بدتر. قصد اين نيست كه بگوييم كدام بهتر بوده يا بيت چه مى شود بلكه مى خواهیم نكات ديگری را برای فعالان بازار گوشزد نماییم.

 

اولين نكته : فعال بازار باید درکی از شرایط موجود داشته باشد.

٩٠%؜ فعالان كريپتو اصلا توجه نمى كنند جهان در چه شرايطى است و فقط دنباله رو قيمت هستند. تجربه ایشان برای درک شرایط موجود کافی نیست.  فعال بازار بايد درك كند شرايط جنگ و اقتصاد كلان هر دو در موقعيت بسيار حساسى هستند كه مشابهش سالهاست وجود نداشته پس نه بازارها رفتار عادى دارند نه فعال بازار بايد نگاه عادى داشته باشد. اكنون فعالان به دنبال كف قيمت هستند. كف قيمت با اين شرايط پيچيده اقتصاد كلان و بحران نا امنى حتى در صورت تشخيص هم معتبر نيست. حال اين كف در محدوده ٢٤ الى ٢٧ هزار هم باشد الزامى به رويتش نيست. كف در بازار هيجانى معنا ندارد. عده اى ماكسيماليست كاهش قيمت را تخفيف مى بينند و به صورت پله كانى خريد مى كنند ايشان چرا براى كف صبر نمى كنند؟ چون خوب مى دانند در چنين شرايطى كف و سقف معنا ندارد. توجه بفرماييد قصد تشويق دوستان به خريد نيست بلكه قصد تشويق دوستان به دنبال قيمت ندويدن است.

 

دومين نكته: فعال بازار استراتژی متناسب با شرایط خود را رعایت کند.

٩٠٪؜ فعالان كريپتويى توجه نمى كنند كه بانك ها و موسسات مالى و اعتبارى هم پلن B و C و D دارند و در اين شرايط جابجايى هاى مالى عظيمى بينشان در حال صورت گرفتن است طورى که عده اى سهامشان را به عده اى ديگر مى فروشند.

كدام درست عمل مى كنند؟ هر دو دسته.

كدام دسته سود مى كنند؟ فقط يك دسته كه جوابش تابستان به بعد مشخص مى شود.

پس كار درست كارى نيست كه حتما سود ده باشد، كار درست كاري است كه متناسب با شرايط شخص و استراتژیش باشد.

 

سومين نكته : فعال بازار مدیریت ریسک را در اولویت قرار دهد.

٩٠٪؜ فعالين كريپتويى مديريت ريسك را در استاپ لاس خلاصه مى كنند. اين نوع مديريت ريسك بد است، خواه بازارها بالا بروند خواه پايين بيايد چون بنا به شرايط موجود، نوسان بازارها فعلا ادامه خواهد داشت و اين نوسانات استاپ هاى پياپى به دنبال دارد. مثلا فرص كنيد صلح زودهنگام يا درگيرى ناتو و روسيه صورت بگيرد در این حالت استاپ ها یکی پس از دیگری رویت می شوند. توجه كنيد كه بيان نمي شود كه فعال بازار استاپ نگذارد، بلكه مى گوييم چرا به مقوله ريسك توجه بيشترى نمي شود.

عدم توجه به مديريت ريسك هست كه باعث باز كردن معاملات الكى فيوچرز، برتر شمردن آلتها نسبت به بيت، خريد شت هاى با حجم بالا و ... مي شود. باور بفرماييد اكثريت زيان هاى انباشت شده از محل ريسك بيشتر روي همين مسائل است وگرنه نوسانات بازار كه هميشه هست. فعال بازار بداند اکنون زمان پنیک سل یا فروش از روی ترس نیست چرا که بازار هر کجا هم برود باز در طی 2022 در اعدادی بالاتر از 35 هزار دلار معامله خواهد شد.

 

فعال بازار بايد اين ٣ نكته را درك كرده و  در ادامه پى يادگيرى و كسب تجربه باشد. همه فعالان با هر سابقه اي هر بار در هر سيكل از اقتصاد بيشتر ياد مي گيرند و تجربه كسب مى كنند.

فضاي مجازى دارد شرايط را ساده نشان مى دهد.

سود فضاى مجازى در تشويق بيش از حد است.

سود فضاى مجازى در جايى است كه در آنجا ثروت خلق نمى شود.

اندك قسمتى از صفحات بازارهاى مالى در فضاى مجازى پى حقيقت وجودى هستند. مابقى هيچ نمى دانند كجايند.

و اما اگر فعال بازار اين ٣ نكته رو درك كرد بداند که بازار از آنِ اوست. گاه سود گاه ضرر، ولى در آخر برآيند مثبت و مسير ادامه خواهد داشت. در ادامه با به روز رسانى اخبار تحليل ها را به روز خواهيم كرد.

 

 تحلیل ارائه شده به هيچ وجه پیشنهاد خرید یا فروش نیست. آنچه بیان شده نسبت به شرایطى است كه ستاپ،مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه در آن رعایت شده و حتی ممکن است در طی مسیر دستخوش تغییراتی قرار گيرد. در نظر داشته باشيد که هر تریدى نیاز به ستاپ معاملاتی متناسب با شرايط تريدر، شرایط مارکت، و شرایط جفت ارز را دارد. از این رو لطفا اگر تصمیم به خريد يا فروش داريد شخصا شرایط را مورد بررسی قرار داده، و ستاپ معاملاتی متناسب با موقعیت خودتان را تنظیم کنید.

ريسك بخش جدا ناپذير بازارهاى مالى است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی اشاره کرد.
مقالات 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

کلمات کلیدی:

نظرات

محمد
7 ماه پیش
با سلام و وقت بخیر خدمت شما .
استاد نسبت به اطلاعیه احراز هویت اجباری صرافی بای بیت لطف میکنید اطلاعاتی را ارائه دهید . آیا این احراز هویت مربوط به تمام کاربران است یا فقط کاربران یک بخش خاص . بنظر شما خارج شیم از بای بیت ؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
7 ماه پیش
سلام محمد جان،
این احراز هویت بای بیت برای بخش earn هست ، و برای معاملات شما نیست، کماکان می تونید با بای بیت کار کنید،در صورت خروج هم برای زمانی که کلا اجباری شد برای اسپات فقط کوکوین و برای مشتقات okex
پاسخ دهی
رضا
7 ماه پیش
متاسفانه مهدی، روی اتر ۳۶۰۰ و بیت ۵۵ ورود زدم و ورود های خوبی نداشتم ولی چاقوی در حال افتادن بود از ۴۳ شدم فول بیت و تا ۳۳ هم اومد و همچنان بیت موندم و سوال دیگه از نظر زمانی به نظرت بازار در اردیبهشت، خرداد در چه محدوده هایی میتونه باشه
پاسخ دهی
مهدی رجبی
7 ماه پیش
رضا جان سلام مجدد،
لایو پنج شنبه در رابطه با april و بعد golden packet صحبت کردم، روی سایت هست، چون فرمودی که اردیبهش خرداد چطوریه پیشنهاد می کنم اون جلسه رو ببینی یا متنش رو کامل بخونی، خرداد و تیر(ژوئن و جولای) ماه های بسیار مهم و پیوت های بزرگی هستن، در لایو عرض شده که چشم انداز اون موقع به انتهای مارس تا هفته اول آوریل بستگی داره، فعلا در حد پیش رو آوریل رو بهتر از مارس میدونم
پاسخ دهی
مریم
7 ماه پیش
ممنون از پاسختون. ارزهایی مثل دات یونی سواپ و مونرو چطور؟ بنظرتون سقف قبلی را تاچ میکنن
پاسخ دهی
مهدی رجبی
7 ماه پیش
مونرو و اغلب پرایوسی کوین ها مثل دش، با هم حرکت می کنن و زیاد به بیت وابسته نیستن اما به سختی نزدیک به سقف خواهند شد و در واقع سیکل پرایوسی ها باید بنا به دلایل فاندا شکل بگیره، مثلا مشکلی پیش بیاد که اقبال به سمت پرایوسی ها بیوفته.
دات و حوزه دیفای الان رشد نمیکنه، اما دات بله سقف رو با رالی بیت پس میگیره.
یونی رو زیاد در جریانش نیستم و باید بررسی اش کنم
پاسخ دهی
مریم
7 ماه پیش
سلام مهدی رجبی عزیز. ممنون برای لایوهای اموزشی و تحلیل های عالی. من ی سوال داشتم که خارج از بحث لایو هست بنظر شما الت کوینهای ماژور احتمالش هست دیگه سقف قبلی را ببینن؟ چون ریزش سنگین داشتن
پاسخ دهی
پشتیبان سایت
7 ماه پیش
سلام و عرض ادب، مواردی مثل اتریوم با رالی بعدی بیت می توانند سقف های قبلی خود را بزنند ، اما اگر آلت خاصی مد نظرتان است، حتما اعلام فرمایید. از همراهی شما متشکریم.
پاسخ دهی
رضا
7 ماه پیش
سلام مهدی جان از ۴۳ هزار همچنان روی بیت موندیم ولی متاسفانه ۴۰ درصد از اصل توی ضرریم با توجه به اتر به بیت و قیمت بیت در حال حاضر که ۳۹ هزارتاست بهتر نیست کمی از بیت هارو بدیم و اینجا الت های ماژور جمع کنیم؟!
پاسخ دهی
مهدی رجبی
7 ماه پیش
سلام رضا جان
آلتا نه، تو استوری هم عرض کردم 2 - 3 هفته از مارس بگذره کم کم بریم طی سه مرحله روی التها.
خروج قبلی شما روی بیت بسیار سنجیده بود، چون اگه الت مونده بودید خیلی اوضاع بدتر میشد. فقط یه سوال
چرا 40% ضرری جسارتا؟ چون یعنی ورودها بالای 60 هراز بوده؟
پاسخ دهی