مدیریت سرمایه

زمان میانگین برای مطالعه 5 دقیقه

مدیریت سرمایه
بروزرسانی: 13 دی، 1400
نظرات 0

مدیریت سرمایه به صورت مدیریت حرفه‌ای انواع دارایی‌ها به منظور تحقق اهداف سرمایه‌گذار تعریف می‌شود. استراتژی مناسب برای سرمایه‌گذاریِ برای هر فرد منحصربه‌فرد است و متفاوت با دیگران است

در جامعه به انسان های زیادی برخورد می کنیم که در تلاشند تا با پس انداز مناسب به خرید وسیله،سکه، دلار ،ارز دیجیتال، مسکن و یا سهام بپردازند. اما با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه کدام سرمایه گذاری سودآور می تواند فرد را سریع تر به منزل مقصود خود برساند. 

مدیریت سرمایه به صورت مدیریت حرفه‌ای انواع دارایی‌ها به منظور تحقق اهداف سرمایه‌گذار تعریف می‌شود.

استراتژی مناسب برای سرمایه‌گذاریِ برای هر فرد منحصربه‌فرد است و متفاوت با دیگران است. میزان تحصیلات و سواد مالی، سن، میزان درآمد، میزان سرمایه اولیه، ریسک‌پذیری و… از جمله عواملی هستند که در تعیین استراتژی سرمایه‌گذاری موثر هستند.

در نزول بازارهای نقدی خصوصا بازار ارزهای دیجیتال غالبا به سه دسته از افراد مواجه می شویم.

دسته اول افرادی هستند از خیلی قبل در این بازار بوده اند، این افراد غالبا سودهای زیادی برده اند و کمتر چیزی می تواند آنها را متضرر کند.

دسته دوم افرادی هستند از اواخر 2020 وارد بازار شده اند و این دسته ممکن است بخشی از سودشان از بازار نسبت به نقطه ی اوج بازار کسر شده باشد و دسته سوم افرادی هستند که دیر وارد شده اند و در نزول بازار در ضرر می باشند. در گذشته وقتی که میزان سرمایه گذاری در یک کارگزاری خیلی پایین می آمد (یعنی  سرمایه گذار ضرر بالایی را متحمل می شد) از سوی کارگزاری با او تماس می گرفتند و بیان می کردند زودتر مارجین یا پولت را افزایش بده، این عبارت در بازارهای مالی به کال مارجبین معروف شده است. باید توجه داشت غالبا حسابی را کال شده می گوییم که 70 تا 80 درصد آن به ضرر رفته است و عددهای 30 تا 40 درصد را بالا می دانیم  اما در بازار کریپتو مقدار 30 تا 40 درصد خیلی عادی است.بنابراین انتظار داریم که افرادی که در این بازار فعال هستند مدیریت سرمایه ی بهتری نسبت به سایر بازارهای مالی نقدی داشته باشند.

نکته ی کلیدی در مدیریت سرمایه در یک بازار سخت نمود پیدا می کند. فرض کنیم وارد یک روند قوی در یک بازار شده ایم، یعنی وارد بازاری شده ایم که تعداد افرادی که در آن روند در حال معامله هستند بسیار زیاد است این روند می تواند نزولی و یا صعودی باشد.

در این حالت نقاطی در بازار هست که هر دو گروه یعنی خرس ها و گاوها در آن حضور دارند و در این شرایط ناگهان اطلاع می یابید در خلاف جهت روند خبر بدی در راه است.

در این جا امید ذره ذره می آید و به ترس به یک باره  همه چیز را می بلعد

فردی که در این بازار است با دیدن تحلیل ها بسیار می ترسد در این حالت منطق از او گرفته شده و احتمال این می رود که هر بلایی را بر سر سرمایه ی خود که چه بسا در ضرر باشد، ایجاد کند.

در این جا ترس از اتفاقی که نیفتاده است بسیار بیشتر از اتفاقی است که رخ خواهد داد و این جاست که تازه مدیریت سرمایه فرد مبتدی را از حرفه ای متمایز می سازد.

وقتی صحبت از مدیریت سرمایه می کنیم، منظورمان این است که چه شرایطی را ایجاب کنیم تا در نزول بازار کمترین ضرر را متحمل شویم و در صعود بازار نیز بیشترین سود را ببریم.

گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی، با نگاه ویژه بر روی روندهای بازار و تحلیل لحظه به لحظه ی آن همواره در صدد این است که در شرایط نزول شدید بازار نیز از سرمایه ی همراهان و سرمایه گذاران خود محافظت کرده و سعی کند بهترین مدیریت ریسک و سرمایه را برای آنها اتخاذ نماید. با توجه به این مهم می توانیم بگوییم که در این شرایط موارد زیر را مد نظر خود قرار دهید تا بتوانید بهترین نتیجه را از مدیریت سرمایه ی خود ببرید.

1- حجم معاملات را درست کنید.

2- نقطه ی صفر سنتیمت ایجاد کنید یعنی در جهت تمایلات خود عمل نکنید.

3- به دنبال محرک باشید و بعد تصمیم بگیرید نه بر اساس حرف و استدلال های کانال های رویا فروش و یا سیگنال.

4- در بازارهای نقدی حتما پرتفوی خود را داشته باشید و هرگز صرفا بر اساس حرف های بی اساس یک عده مبنی بر چندین ارز در سبد دارایی، خود را در معرض ریسک های بالا قرار ندهید.

5- با پولی وارد عمل شوید که در یک بازه مشخصی نیازی به آن نداشته باشید و فقط برای سود وارد شوید نه برای نیاز.

هر یک از این موارد در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی با دقت تمام توسط تیم های خبره مدیریت ریسک مدیریت سرمایه و روانشناسان بازار مورد بررسی قرار می گیرد و هر یک از این گروه ها به صورت مستقل به ایفای نقش خود جهت مدیریت بهتر سرمایه می پردازند.

 در پایان لازم به یادآوری است که بیان داریم اگر موارد بالا را رعایت کنید مطمئن باشید در شرایط بسیار نزولی بازار نیز می توانید بسیار بهتر از شاخص عمل کرده و با انتخاب های درست بهترین نتیجه را رقم بزنید. گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی مفتخر است در این سالها همواره در کنار سرمایه گذاران خود بوده و با ارائه گزارش های تحلیلی سعی در ارائه بهترین مدیریت سرمایه بر روی پرتفوی همراهان خود بوده است.

کلمات کلیدی:

نظرات