تحلیل تکنیکال بیت کوین (هفته چهارم دسامبر 2021)

زمان میانگین برای مطالعه 5 دقیقه

تحلیل تکنیکال بیت کوین (هفته چهارم دسامبر 2021)
بروزرسانی: 05 خرداد، 1401
نظرات 10

بیت کوین در هفته گذشته حرکت صعودی خوبی را به ثبت رساند، این حرکت موجب تشکیل یک کندل پوشای صعودی (Engulfing Pattern) در تایم فریم هفتگی و از بین رفتن دیدگاه های نزولی گردید.اما در بازارهای مالی قیمت همیشه برای نواحی عرضه و تقاضا احترام زیادی قائل است.

بیت کوین در هفته ی گذشته ، حرکت صعودی بسیار خوبی را به ثبت رساند که این حرکت موجب تشکیل یک کندل پوشای صعودی (Engulfing Pattern) در تایم فریم هفتگی شد و از سوی دیگر این حرکت صعودی باعث از بین رفتن دیدگاه های نزولی گردید.

دانلود تصویر اصلی

قسمت اول: پس از ریزش سنگین بیت کوین در روز های ابتدایی دسامبر 2021 ، قیمت به محدوده ی بسیار پر قدرت خریدران رسید.

همانطور که انتظار میرفت حضور این خریداران پرقدرت مانع نزول بیشتر قیمت شد و ضمن متوقف کردن عدم تعادل ایجاد شده توسط فروشنده ها ، عدم تعادلی را در جهت رالی صعودی (Rally) ایجاد کرد که تارگت اول سفارشات خرید این خریداران محدوده ی 55-56 هزار دلار می باشد. باید دقت کرد در مقیاس بزرگتر تارگت این حرکات صعودی محدوده های بالاتری می باشد.به نظر شما قیمت مستقیما به سمت این تارگت حرکت می کند؟ 

توجه کنید، قیمت همیشه برای نواحی عرضه و تقاضا احترام زیادی قائل است ،چون  روی این نواحی معامله گران بسیاری وجود دارند که آماده ی وارد کردن سفارشات خود به مارکت بوده  و حرکت قیمت بر گرفته از همین سفارشات می باشد ، از این رو می توان گفت قیمت به نواحی عرضه و تقاضای قرار گرفته در این مسیر احترام گذاشته و واکنش هایی را از خود نشان میدهد.

در این مسیر مهمترین محدوده ی عرضه که در سر راه صعود قیمت قرار دارد ، محدوده ی 51700_53700 دلار است، که این محدوده با باکس نارنجی در شکل روی چارت مشخص شده است که قسمت پررنگ تر نشان دهنده ی حضور فروشندگان بیشتر در این محدوده ی عرضه می باشد.

اولین برخورد قیمت به این محدوده ی عرضه در تاریخ 7 دسامبر 2021 صورت گرفت. قیمت پس از رشد تا عدد 51936 دلار و برخورد به سد محکم فروشنده ها ، یک ریزش 6500 دلاری را تجربه کرد. در این میان خریدارن سفارشاتی را در جهت رسیدن به تارگت اصلی خود یعنی محدوده ی 55 هزار دلاری، با هدف خنثی کردن مقدار بیشتری از سفارشات فروش قرار گرفته روی محدوده ی عرضه ی نارنجی رنگ وارد مارکت کردند و موفق شدند که به هدف خود برسند. به طوری که در شکل مشاهده می کنید قیمت به قله ی قبلی خود یعنی 51936 نفوذی را صورت داد و آن را لمس کرد. این امر نشان می دهد خریدران ، برای حرکت دادن قیمت به سمت تارگت اصلی قدرت کافی دارند. اما آیا این مسئله به این معناست که قیمت مستقیما در جهت بالا حرکت می کند؟

قسمت دوم : با توجه به قسمت قبل شاهد قدرت فروشنده هایی بودیم که در یک محدوده، ریزش 6500 دلاری را ایجاد کردند ، به خوبی میتوان تشخیص داد که در این قسمت ، همچنان تعداد زیادی از فروشنده ها هستند به گونه ای که قیمت پس از ورود مجدد به محدوده ی عرضه رو به پایین پرتاب شده است ، البته به نظر نمیرسد که فشار فروش کاهش یابد و انتظار می رود قیمت پس از یک پولبک مجددا در جهت پایین حرکت کند.

در این قسمت مسئله ای که بسیار  مهم این است که نفوذ بیشتر قیمت به محدوده ی عرضه در رتبه ی دوم قرار می گیرد. این موضوع نشان می دهد قدرت خریداران در برخی از فاکتورهای بررسی شده بیشتر از فروشندگان است. این دیدگاه زمانی که قیمت؛ ریزشی کمتر از 6500 دلار با مومنتومی ضعیف را تجربه کند ،تایید می شود. با توجه به شکل به نظر می رسد چنین اتفاقی هم رخ دهد ، و بعد از این اتفاق قیمت میتواند به سمت تارگت خود ، یعنی عددی بالاتر از قله ثبت شده در روز گذشته (52088دلار) دست یابد.

بیاموزیم

الگوی کندل پوشای صعودی (Engulfing Pattern) : یک الگوی شمعی است که از 2 کندل تشکیل شده و هشدار پایان روند نزولی را به ما می دهد. در ابتدای این الگو روندی نزولی داریم که بعد از تشکیل این الگوی شمعی ، می توانیم انتظار رشد قیمت را داشته باشیم. این الگو دارای ویژگی های زیر است

  • کندل اول یک کندل نزولی است
  • قبل از کندل اول حداقل 3 کندل وجود دارد
  • کندل اول در انتهای یک حرکت نزولی ایجاد شده است.
  • طول بدنه کندل دوم، کل طول بدنه کندل اول را می پوشاند.

پولبک (Pullback) : به معنای بازگشت و قلاب است که پس از شکسته شدن یک سطح حمایتی یا مقاومتی که توسط تحلیل تکنیکال مشخص شده است، اتفاق می افتد.در این میان پس از حرکت قیمت به سمت محدوده های بالاتر و یا پایین تر، قیمت تمایل دارد تا دوباره سطح شکسته شده را لمس و سپس به حرکت خود ادامه دهد. در این میان بوسه ای به سطح شکسته شده زده و از آن خداحافظی می کند. پولبک را "بوسه ی خداحافظی" توصیف می کنند.
در 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین اشاره کرد.

 

توجه:

تحليل ارائه شده به هيچ وجه پیشنهاد خرید یا فروش نیست. آنچه بیان شده نسبت به شرایطى است كه ستاپ،مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه در آن رعایت شده و حتی ممکن است در طی مسیر دستخوش تغییراتی قرار گيرد. در نظر داشته باشيد که هر تریدى نیاز به ستاپ معاملاتی متناسب با شرايط تريدر، شرایط مارکت، و شرایط جفت ارز را دارد. از این رو لطفا اگر تصمیم به خريد يا فروش داريد شخصا شرایط را مورد بررسی قرار داده، و ستاپ معاملاتی متناسب با موقعیت خودتان را تنظیم کنید.

ريسك بخش جدا ناپذير بازارهاى مالى است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید.

کلمات کلیدی:

نظرات

نوید دهقان
2 سال پیش
سلام و عرض ادب مهدی جانم استاد عزیزم فوقالعاده بود استفاده میکنیم و لذت میبریم همه چیز سر جای خودش قدرت و دقت تحلیل نکات اموزنده دید به بازار و این جای تبریک داره بی صبرانه منتظر دانشکده ایم
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام نوید جان، متشکرم از همراهی شما، ما نیز در انتظار موفقیت روز افزون شما عزیزان هستیم. تمام تلاش ما در مجموعه این است که بهترین و دقیق ترین تحلیل ها و نکات را به همراهان خود ارائه دهیم. خوشحالیم که مطالب ارائه شده مفید واقع شده است.
پاسخ دهی
jafar razavi
2 سال پیش
فارق از به نتیجه رسیدن یا نرسیدن تحلیل ها (که معمولا میرسن xD) واقعا اموزنده هستند و امیدوارم این روند ادامه داشته باشه تا بتونیم بیشتر از شما و هم تیمی های عزیزتون استفاده کنیم.
ممنون بابت تحلیل هایی که با حوصله مطرح میشه
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام و عرض احترام، یقینا این نگاه و پیگیری شما همراهان مسئولیت ما را برای ارائه ی محتواهای ارزشمند سخت تر می کند.تیم تحلیل همواره در تلاش است تا دانش و نگاه همراهان را در بازارهای مالی افزایش دهد و در این مسیر تمام تلاش خود را به کار می بندیم تا مثل همیشه محتوایی یونیک و درخور همراهان عزیزمان  ارائه دهیم.
پاسخ دهی
محمد امین امیری
2 سال پیش
مهدی جان ممنون 
چقدر خوب رشد کردیم کنار هم و  چقدر قراره خوب باشه آینده...
مرسی که هستی
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام چقدر خوب است که در این مسیر با هم رشد کردیم و چقدر خوبتر که آینده را هم با همدیگر بهتر بسازیم
پاسخ دهی
آرش
2 سال پیش
سلام خدمت مربی دوست‌داشتنی.
مومنتوم این نزول نسبت به مومنتوم قبلی خیلی بیشتر بوده مگر اینکه چند روز دیگه اینجا وقت تلف کنه و پایین نره.
فرموده بودید ۳۰ سپتامبر پیووت زمانی داریم میخواستم بدونم تاثیرش چقدره و ممکنه باعث برگشت زودتر قیمت بشه؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام آرش جان درود به تو و این اشاره خوب، بله انتظار دارم امروز دیگه جلو ریزش گرفته شده باشه و لو جدید ثبت نشه، اگر بشه متاسفانه پیوت برگشتی نبوده و به صورت ادامه دهنده است و این یعنی گرفتاری... فعلا انتظار مورد اول رو دارم و اینکه لو جدید نداشته باشیم.
پاسخ دهی
رضا مهاجری
2 سال پیش
بسیار عالی استاد ، بی صبرانه منتظر شروع دانشکده هستم تا بتونم کنار شما آموزه هام رو بیشتر کنم و بهش جهت ببخشم
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام آقا رضا، برنامه ی دانشکده را با وسواس و دقت زیادی دنبال می کنیم تا بتوانیم بهترین آموزش ها را برای شما عزیزان ارائه دهیم. یقینا با این دوره در کنار هم بیشترین رشد را خواهیم داشت.
پاسخ دهی