اخبار بازارهای مالی هفته پیش رو

زمان میانگین برای مطالعه 17 دقیقه

بروزرسانی: 10 مرداد، 1401
نظرات 22

با پیش زمینه ای که معامله گران از هفته قبل نسبت به هفته پرنوسان با داده های اقتصادی فوق العاده مهم داشتند در روز دوشنبه شاخص ها با قیمت (شاخص دلار: 106.54) (نفت برنت: 103.32) (بیت کوین:22573) شروع به معامله کردند.

این مقاله توسط آقای عرفان پریسائی از دانشجویان دانشکده بازار نوشته شده است.

 

شروع هفته ...

این هفته رو میخوایم با نتیجه گیری مقاله هفته گذشته که در اینجا میتونید مرورش کنید شروع کنیم:
“با توجه به موارد گفته شده ، باید شرایط خیلی نوسانی رو در هفته آینده در تمام بازارهای مالی از جمله کریپتو انتظار داشته باشیم ، از بین موارد اشاره شده مهم ترین اخبار مربوط به اعلام نرخ بهره و بعد از آن تولید ناخالصی داخلی است که جهت دهنده سنتیمنت معامله گران در طول هفته های آینده خواهد بود. “

با پیش زمینه ای که معامله گران از هفته قبل نسبت به هفته پرنوسان با داده های اقتصادی فوق العاده مهم داشتند در روز دوشنبه شاخص ها با قیمت (شاخص دلار: 106.54) (نفت برنت: 103.32) (بیت کوین:22573) شروع به معامله کردند.

 

ایستگاه های اقتصاد کلان

گاز و دردسر اروپا

CB CUNSUMER CONFIDENCE سه شنبه

داده های مسکن ایالات متحده – سه شنبه و چهارشنبه

داده های مربوط به مصرف کننده ایالات متحده – چهارشنبه

بیانیه فدرال رزرو – اعلام نرخ بهره جلسه مطبوعاتی جروم پاول – چهارشنبه

تولید ناخالصی داخلی ایالات متحده – پنجشنبه

مدعیان بیکاری جدید – پنجشنبه

U.S. PCE PRICE INDEX  - جمعه

 

گاز و دردسر اروپا

در روز دوشنبه ، شرکت گاز پروم روسیه اعلام کرد که عرضه گاز از طریق نورد استریم 1 به اروپا رو 20% دیگر از ظرفیت کل کاهش داده. این خبر در شرایطی اعلام شد که بعد از شروع دوباره فعالیت نورد استریم 1 ، سرمایه گذاران ریسک مربوط به مشکلاتی گازی اروپا رو برای مدتی ضعیف ارزیابی کردند.

دلیل قطعی گاز از طرف روسیه ، دستور ناظران صنعت مبنی بر توقف عملکرد یک توربین در ایستگاه به دلیل مشکلات فنی بیان شد. در طرف مقابل اروپایی قطعی گاز رو بی ربط با مشکلات فنی بیان کردند و روسیه رو متهم به باج گیری در راستای تحریم های اعلام شده از طرف اروپا و آمریکا کردند.

این درحالی است سیاستمداران اروپا از قبل هشدارهای مربوط به قطعی گاز در زمستان را داده بودند که این عامل می تواند باعث شروع رکود ، در اقتصاد اول اروپا (المان) در راستای افزایش قیمت خوراک و انرژی برای مصرف کننده ها بشه هرچند که فشارهای تورمی نیز در حال حاضر به اقتصاد اروپا فشارهای خیره کننده ای رو آورده.

پوتین آخرین کاهش را پیش بینی کرده بود و به غرب در این باره هشدارهای لازم رو در روزهای گذشته داده بود که ادامه تحریم ها خطر افزایش فاجعه بار قیمت انرژی رو برای مصرف کننده های کل جهان در پی خواهد داشت. شرایط حال حاضر باعث شروع برنامه های سهمیه بندی اتحادیه اروپا جهت کاهش مصرف برای پرکردن منابع تامین انرژی در فصل زمستان شده است. آلمان درحال حاضر در مرحله 2 از طرح اضطراری 3 بخشی خود برای جلوگیری از صدمات کاهش ذخایر گاز قراردارد.

به طور کلی موضوعات گفته شده باعث افزایش تقاضا برای نفت به عنوان منبعی برای تامین انرژی میشود که همین موضوع باعث رشد قیمت نفت در روز های اول هفته شد. باید اشاره کنم که بایدن هم در روزهای گذشته قول هایی رو راجع به تامین گاز مورد نیاز اروپا به متحدانش داده است.

 

CB CUNSUMER CONFIDENCE

این داده که در روز سه شنبه منتشر شد میزان اعتماد و به طور کلی سنتیمنت مصرف کننده نسبت به فعالیت های اقتصادی رو به نمایش میگذارد. از اونجایی که بیشتر از 75 درصد اقتصاد ایالات متحده رو مصرف کننده ها تشکیل دادن ، سنتیمنت و احساسات مصرف کننده ها برای پیش بینی میزان مصرف ( خرج کرد) در آینده فعالیت های اقتصادی بسیار ضروری می باشد. ( عدد ماه قبل این شاخص 98.4 بود درحالی که اقتصاددان ها انتظار عدد 97.2 رو داشتند ، عدد اعلامی ماه جولای 95.7 ثبت شد)

به طور کلی این داده خبر از دیدگاه تاریک تر (نسبت به ماه گذشته) مصرف کننده ها نسبت به شرایط اقتصادی رو برای ما توصیف میکنه.

 

 

داده های مسکن ایالات متحده

NEW HOME SALES ، این داده تغییرات فروش ساختمان های جدید که یا امسال و یا سال قبل ساخته شده اند و برای آن ها مبلغی پرداخت شده و یا قراردادی امضا شده است را ارزیابی می کند. اعداد ماه گذشته (می) این شاخص 642 هزار بود و پیش بینی این ماه 660 هزار درحالی که عدد ثبت شده ماه JUNE 590 هزار رو نشون داد. این داده شاهد بیشترین میزان کاهش از ماه APRIL 2020 بود .

در روز چهارشنبه هم شاخص PENDING HOME SALES برای ماه JUNE  منتشر شد که در شکل زیر میتونید اعداد اعلام شده رو بررسی کنید.

این داده به طور کلی خبر از میزان تغییرات فروش مسکن هایی رو میده که در مراحل ثبت و اتمام مفاد قرارداد فروش مثل پرداخت پول و ... قرار دارند ( به غیراز ساختمان های جدید)

همونطور که دو داده مربوط به بخش مسکن در روز سه شنبه و چهارشنبه قابل مشاهده است ، مثل هفته گذشته شاخص های بخش مسکن خبر از کاهش نسبتا چشمگیر تقاضا رو در مارکت میده.

نرخ وام مسکن 30 ساله در میانگین 5.5 درصدی قرار داره که این از ماه ژانویه 2022 حدود 2 درصد به دلیلی افزایش نرخ بهره رشد داشته.

همونطور که در 2 شماره قبلی هفته نامه اشاره شد. سیاست های پولی سخت گیرانه ایالات متحده و افزایش نرخ بهره درحال تاثیر گذاری بر بخش مسکن است که یکی از عوامل مهم رشد اقتصاد در آمریکا محسوب میشود پس به نظر میرسه که فدرال رزرو در حال مشاهده پیش روی های خوبی در سرکوب تقاضا در بخش مسکن می باشد.

داده های دیگه نشون میدن که قیمت خانه ها حدود 19 درصد در ماه می نسبت به سال گذشته رشد داشته. اینکه بخوایم با توجه به شرایط تاریکی که ایالات متحده در پیش داره انتظار سقوط در بازار مسکن رو داشته باشیم غیر منطقی ارزیابی میشه چون در بخش عرضه مسکن محدودیت و کمبود به قدری وجود داره که شرایط در حالت بالانس قرار بگیره .

داده های بازار مسکن با اینکه درحال حرکت به سمت اروم شدن تقاضا رو به نمایش میگذارد اما با توجه به داغ بودن بازار نسبت به انتظارات حکام فدرال رزرو شرایط رو برای ادامه افزایش های نرخ بهره فراهم میکنه.

 

 داده های مربوط به مصرف کننده ایالات متحده

U.S. CORE DURABLE GOODS ORDERS ، در روز چهارشنبه قبل از اعلام نرخ بهره و کنفرانس خبری جروم پاول منتشر شد. این داده نشون دهنده تغییر در ارزش کل سفارشات جدید ثبت شده رو برای کالاهای تولیدی با ارزش (مثل ماشین الات خانگی: ماشین ظرف شویی و ...) که بیشتر از 3 سال عمر می کنند را در نظر میگیرد. باید در نظر داشته باشیم که این شاخص کالاهایی به غیر از وسایل حمل و نقل در نظر میگیره زیرا اینگونه کالاها معمولا تغییرات قیمتی زیادی رو شامل میشوند.(رفقا سعی میکنم که شاخص ها رو به فارسی ترجمه نکنم تا با لفظ های خارجی شاخص ها به عنوان یک فعال حرفه ای بازار مالی آشنا بشید.)

ارقام ماه گذشته این شاخص عدد 0.5% را ثبت کردند و پیش‌بینی‌ها میزان این تغییرات رو 0.2% نشون میداد در حالی که این شاخص برای ماه JUNE  عدد 0.3% (بیشتر از پیش‌بینی‌ها) ثبت کرد. و همچنین US. DURABLE GOODS  هم به شکل زیر (تصویر پایین) منتشر شد.

این امار رو میشه به دو صورت تحلیل کنیم:

1. جدا از شرایط نامشخص و افزایش هزینه ها شاهد رشد تقاضا برای خرید کالاهای بادوام از کارخانه ها و شرکت ها بودیم.

2. این افزایش درصد در میزان تقاضا کالاهای بادوام که در ماه گذشته تنها به دلیل افزایش قیمت ها بوده زیرا این شاخص تغییرات میزان ارزش رو نشون میده که با تغییرات تورم تنظیم نشده.

برای منم مثل شما ، آمار بالا مشکوک بود و قبول کردن اینکه تحلیل اول از این داده درست بوده باشه رو سخت میکنه با توجه به شرایط تورمی و تحت تاثیر قرار گرفتن بخش تقاضا در بازارهای مختلف طی هفته های گذشته پس تحلیل دوم با توجه به شواهد موجود عاقلانه و منطقی تر به نظر میرسه. و در نهایت برداشتمون از این داده هم تغییری در چشم انداز اقتصادی موجود نسبت به حرکت به سمت رکود ایجاد نمیکنه.

 

بیانیه فدرال رزرو – اعلام نرخ بهره – جلسه مطبوعاتی جروم پاول

بعد از تمام داده های اعلام شده تا روزچهارشنبه ، بالاخره مهم ترین داده مارکت که می تونه تا هفته ها تاثیر گذار باشه روی سنتیمنت سرمایه گذاران منتشر شد.

مواردی که قبل از انتشار داده ها باید بهشون اشاره کنیم:

 • - فدرال رزرو در این جلسه خود DOT-PLOT  منتشر نمیکنه پس معامله گران و فعالین بازار به شدت به لحن صحبت ها در بیانیه و صحبت های جروم پاول در کنفرانس خبری بعد از اعلام نرخ بهره توجه میکنند تا نظرات اعضا درمورد نشونه های کاهش رشد اقتصاد رو بدونند و مسیر ماه های آینده سیاست های پولی رو پیش‌بینی کنند.
 • - قبل از اعلام نرخ بهره ، باتوجه به صحبت های اعضای فدرال رزرو در هفته های گذشته درمورد افزایش 75 نقطه ای این عدد رو برای این ماه و افزایش 100 نقطه ای رو تا پایان سال (به غیر از این افزایش) در نظر دارند.
 • - انتظارات معامله گران مهم ترین شاخص جهت دهنده قیمت در بازارهای مالی می باشد پس اطلاع داشتن از موارد بالا فعالین را در درک داده های آینده بهتر راهنمایی میکند.
 • - نکته آخری که درمورد این جلسه مهمه ، تفاوت زمانی نسبت به سایر جلسه هاست. به طور کلی جلسات اعضای فدرال رزرو به صورت هر 6 هفته یکبار اتفاق میفته ولی جلسه بعدی حکام فدرال رزرو حدود 8 هفته دیگه (21-22 سپتامبر) است که خبر از مهم بودن خروجی جلسه و تاثیر گذاری آن تا هفته های آن دارد.

 

– اعلام نرخ بهره

در روز چهارشنبه نرخ بهره 75 نقطه افزایش یافت که دقیق طبق انتظارات بازار پیش رفت و بیت کوین که قبل از خبر حدود 21500 دلار معامله می شد به همراه سایر بازارهای نقدی مثل شاخص های NASDAQ و S&P500  و همچنین طلا و نفت  شاهد رشد منطقی بودند چون داده ها متناظر با انتظارات بازار عمل کرد.

 

 

– جلسه مطبوعاتی جروم پاول

نکات بسیار مهم کنفرانس خبری جروم پاول :

 • - پاول از اعلام میزان افزایش نرخ بهره در جلسه بعدی پیشگیری کرد ، کاری که در چند ماه گذشته انجام نداده بود و معمولا نشونه هایی از میزان افزایش به صورت شفاف به فعالین اعلام میکرد پس به طور کامل پیشبینی های مربوط به تغییرات نرخ بهره رو به خود بازار سپرد چون شرایط حساسی از این مرحله به بعد برای اقتصاد آمریکا به وجود آمده.
 • - پاول اشاره کرد که هدف ما کاهش تورم تا هدف 2 درصد است و به آن پایبندیم و گفت: کمی آروم شدن بازار کار داغ و کاهش رشد اقتصاد از جمله مواردی است که انتظارش رو داشتیم و اتفاقا موارد گفته شده سبب کاهش فشار های تورمی است که در حال حاضر باهاش درگیر هستیم.
 • - پس از صحبت های گفته شده برداشتمون اینکه شرایط تا به این لحظه طبق انتظارات فد پیش رفته و شرایط رو به قدری خطرناک ارزیابی نمیکنند که فعالین بازار حدس می زنند.
 • - پاول درمورد اینکه نرخ بهره در جلسه بعدی چند خواهد بود گفت: نه من نه 18 تا همکار دیگه نمیدونیم و به داده های این دو ماه توجه میکنیم و اعضای فدرال رزرو جلسه به جلسه درمورد این شاخص تصمیم گیری می کنند.
 • - به طور کلی تا جلسه بعدی فدرال رزرو نزدیک دو ماه فرصت باقی است وحداقل 2 تا داده از هر شاخص اقتصادی منتشر میشه که میتونه تاثیر گذار بر سنتیمنت و انتظارات بازار برای پیش بینی نرخ بهره باشد.
 • - پاول درمورد رکود اشاره کرد که فعلا شرایط رو رکودی در نظر نمیگیره زیرا بازار کار داغ است و شرکت ها ماهانه به صورت میانگین 350 هزار استخدامی دارند و رشد دستمزدها نیز هنوز دیده میشه. اماباید در نظر داشته باشیم که فدرال رزرو در لبه خطرناکی قرار دار. از یک طرف اگر افزایش بیش از حد در نرخ بهره اتفاق بیفتد می تونه مسیر اقتصاد در راستای حرکت به سمت رکود رو تسهیل بکنه و شرایط رو محیا بکنه اما در طرف دیگر درصورتی که افزایش نرخ بهره به اندازه کافی اتفاق نیفتد ، شرایط کنترل تورمی در دوره های بعدی سخت شده و ممکن تاثیرات آن ویران کننده تر از حال حاضر باشه. خود پاول هم به موارد گفته شده اشاره کرد.
 • - مهم ترین سرنخی که در این جلسه از طرف جروم پاول اعلام شد ، میزان نرخ بهره تا اخر سال 2022 بود. طبق صحبت های پاول ، فد انتظار داره در حال حاضر که تا اخر سال 2022 نرخ بهره در محدوده 3.4% قرار بگیره.  بعد از صحبت های اعلام شده مارکت های نقدی از جمله بیت کوین شاهد رشد فوق العاده عالی بودند به شکلی که بیت تا محدوده 23 هزار حرکت کرد.
 • - دلیل این رشد در بازارها انتظار کاهش سرعت افزایش نرخ بهره در جلسات بعدی بود که با توجه به صحبت های جروم پاول این برداشت صورت گرفت.
 • - انتظارات فعالین بازار این است که احتمالا در جلسه بعدی شاهد افزایش 50 نقطه ای نرخ بهره خواهیم بود ، شرایطی که نشون دهنده حالت نرمال افزایش نرخ بهره به جای این 2 افزایش فوق العاده سخت گیرانه 75 نقطه ای (در دو جلسه قبلی) که طی چند سال اخیر بسیار نادر بوده است.
 • - نکته ای که جدا از سنتیمنت عموم بازار وجود داره و ما باید در نظر بگیریم داده های تورمی و اشتغال و تولیدات است که به ما سرنخ هایی از وضعیت اقتصاد طی دو ماه آینده به ما میده و قطعا تاثیر گذار در تصمیمات فدرال رزرو خواهد بود.

 

 

تولید ناخالصی داخلی ایالات متحده

علاوه بر نرخ بهره که در روز چهارشنبه اعلام شد و فعالین بازار توجه خاصی به اون داشتن از ابتدا هفته ، GDP  ایالات متحده هم از جمله داده های مهم این هفته بود که از قبل هم به اون اشاره کردیم.

فعالین بازار در شرایطی منتظر GDP  بودند که در صورتی که منفی اعلام میشد از لحاظ تئوری اقتصاد آمریکا وارد رکود میشد و در صورتی که این عدد مثبت اعلام می شد خبر از رشد آروم اقتصاد با وجود سختگیری های فدرال رزرو میداد.

 

 

با اعلام نرخ کاهشی GDP اقتصاد ایالات متحده از لحاظ تئوری وارد رکود شد زیرا طبق منابع مختلف درصورتی که تولید ناخالصی داخلی طی دو فصل متوالی منفی اعلام بشه خبر از رکود اقتصادی آن کشور میده. اما چرا  تئوری؟

طی دو هفته گذشته مقامات ایالات متحده از جمله یلن (وزیر خزانه داری ایالات متحده) اعلام کردند که با توجه به شرایط اشتغال و تولیدات که در مسیر خوبی در حال حرکت می باشند هیچ اعتقادی به رکود حتی در صورتی که تولید ناخالصی به صورت متوالی منفی اعلام بشود ، ندارند.

بعد از اعلام این خبر ، مارکت های نقدی بار دیگه واکنش مثبت نشون دادن و به سمت سنتیمنت ریسک پذیر حرکت کردند که باز خلاف نظرات عمده فعالان مارکت بود . دلیل واکنش مثبت مارکت های نقدی از جمله بیت کوین و حرکت قیمت به سمت 24500 و شکست سقف قبلی لوکالی چی بود ؟ با توجه به کاهش تولید ناخالصی داخلی که درموردش صحبت کردیم و لبه تیز قرار گرفتن فدرال رزرو ، فعالین انتطار دارند که سخت گیری های بیشتر فدرال رزرو کاهش پیدا بکنه تا مسیر حرکت به سمت انقباض اقتصادی در شرایط سخت‌تری با توجه به آمار قرار نگیره پس این خبر باعث کاهش انتظارات سخت گیرانه تر پولی از فدرال رزرو شد و سنتیمنت بازار رو به سمت ریسک پذیری بیشتر برد.

مدعیان بیکاری جدید

در روز پنجشنبه داده های مربوط به INITIAL JOBLESS CLAIM منتشر شد که نشون داد مدعیان بیکاری 5000 عدد در هفته گذشته منتهی به 23 جولای کاهش داشتند درحالی که اقتصاددان ها انتظار عدد 253 هزار را داشتند ولی نرخ 256 هزار ثبت شد که در مقایسه با هفته قبل ( 261 هزار) شاهد کاهش مدعیان بیکاری بودیم

 

 

همونطور که قبلا اشاره کردیم درصورتی که مدعیان بیکاری بالای عدد 270 هزار حرکت کند میتونیم آماده مشاهده نشونه هایی از افزایش نرخ بیکاری باشیم که در حال حاضر این شاخص خبر از استمرار داغ بودن بازار کار رو میده.

 

U.S. PCE PRICE INDEX  

 U.S. Core PCE PRICE INDEX، شاخص تورمی دیگری است که بسیار مورد توجه حکام فدرال رزرو می باشد و طبق گفته های قبلی اعضای فدرال رزرو توجه خاصی به این شاخص برای اندازه گیری میزان تورم دارند. این شاخص در اصل تغییرات قیمت کالاها و خدمات خریداری شده توسط مصرف کننده به استثنای غذا و انرژی رو اندازه گیری میکنه.

 

 

همونطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید میزان تغییرات قیمت براساس این شاخص در مقیاس مقایسه ماهانه و سالانه شاهد افزایش بودیم ولی با توجه به تغییرات این شاخص نسبت به ماه های گذشته به نظر میرسه که باید منتظر سایر داده های دیگه باشیم. دو تا نکته راجع به این اعداد و شاخص وجود داره. اولی اینکه این شاخص نشون دهنده اعداد ماه june است یعنی یک ماه گذشته .

دومین نکته درمورد تاثیر میزان قیمت کالاهای غذایی و انرژی است که در این شاخص حضور نداره و در تعیین شاخص تورم اصلی یعنی CPI  تاثیر گذار است که طی ماه گذشته با کاهش قیمت انرژی انتظار کاهش این شاخص رو داریم . در هر صورت مارکت ها هم نسبت به این شاخص واکنش خاصی نشون ندادن .

 

نفت و نشست اوپک

درحال حاضر قیمت نفت برای ما فعالین بازارهای نقدی بسیار مهم است چون تاثیر بسیار زیادی بر میزان تورم موجود درآمریکا و کشور های اروپایی جدا از مباحث مربوط به مشکلات زنجیره تامین جهان دارد پس حتما باید عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن را مورد بررسی قرار بدیم.

طی هفته گذشته با توجه به شرایط مربوط به نورد استریم 1 و نرخ بهره ، قیمت نفت در حال بازی کردن پینگ پنگ بین سمت عرضه و تقاضا برای وزن دادن به یکی از این دو طرف تعیین کننده قیمت بود.

اعضای اوپک و اوپک پلاس ( روسیه و عربستان) در روز 3 آگوست نشت دارند و درمورد شرایط موجود سطوح عرضه به بحث و گفت وگو می پردازند.

به طور کلی به نظر میرسه که اوپک و متحدانش سطوح خروجی های تولیدی خودشون رو در ماه SEPTEMBER  غیرقابل تغییر نگه دارن هرچند که کاخ سفید در طی هفته های گذشته برای افزایش عرضه تقاضاهای متعددی داشته ولی طبق منابع داخلی اوپک اگر تغیراتی در دستور کار باشه در مقابل سطح انتظارات بسیار کمتر خواهد بود (اما اگر تغییری اعلام بشه با توجه به شرایط مارکت به نظر میرسه تو چشم فعالین بازار بزرگ جلوه کنه و در جهت کاهش قیمت نفت عمل کنه.)

نتیجه گیری ...

به طور کلی احساسات بازار طی هفته گذشته با توجه به شاخص هایی که بررسی کردیم به سمت ریسک پذیری حرکت کرد و به نظر میرسه مسیر حرکت بازارهای مقابل دلار ،صعودی باشند ولی باید به شاخص های مهم از جمله CPI  و UNEMPLOYMENT RATE  و INITIAL JOBLESS CLAIM  توجه ویژه ای داشته باشیم تا سرنخ های لازم برای ادامه این سنتیمنت رو مورد ارزیابی قرار بدیم. امیدوارم در هفته آینده معاملات فوق العاده خوبی رو رقم بزنید و بهترین نتایج ممکن رو در مارکت به دست بیارید.

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

اسماعیل
4 روز پیش
مرسی عرفان جان
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
2 روز پیش
عزیزی
پاسخ دهی
علی بیات مختاری
6 روز پیش
عرفان عزیز سپاس از تحقیق و تحلیلت ایام به کام میتونم بپرسم هر کدوم از داده ها هر چند وقت یکبار منتشر میشه
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
2 روز پیش
علی عزیزم ، خدمت عرض کنم که داده ها متفاوت هستند ، اگر علاقه داری که بررسی کنی باید جدا جدا سرچ بزنی ولی از این دو دسته خارج نیست یا ماهانه یا هفتگی عموما
پاسخ دهی
هومن یوسفیانی
6 روز پیش
عرفان جان واقعا کار قشنگی داری انجام میدی.توضیحات مختصر و جامع هستند.بسیار ازت ممنونم.
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
2 روز پیش
فدات بشم هومن جان مرسی از انرژی که میدی
پاسخ دهی
اردلان_nzr
6 روز پیش
مثل همیشه عالی عرفان جان، خسته نباشی دلاور :)
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
2 روز پیش
فدات بشم اردلان عزیز
پاسخ دهی
مصطفی دارابی
7 روز پیش
ممنون بابت زحماتتون همچی جامه وکامل سلامت باشید
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
2 روز پیش
عزیزمی مصطفی جان مرسی ازت کلی
پاسخ دهی