نبرد سنگر به سنگر (بررسی کامل مارکت بیت کوین)

زمان میانگین برای مطالعه 10 دقیقه

بروزرسانی: 04 خرداد، 1401
نظرات 23

در این مقاله با بررسی سهم بخش های مختلف بازار از میزان پول در جریان سعی داریم تا تحلیلی از وضعیت کلی بازار در  ماه های آتی داشته باشیم. برای این منظور در ادامه تحلیلی از وضعیت بیت کوین،دامیننس بیت کوین، دامیننس تتر و دامیننس آدرز ارائه خواهد شد.

این مقاله توسط گروه تحلیلی Pro Trading، متشکل از دانشجویان دانشکده ی بازار، برای تحلیل و بررسی مارکت تهیه شده است.

در تمامی بازارهای مالی و خصوصا در بازارهای نقدی یکی از راههای تشخیص حرکت های بعدی بازار، بررسی جریان نقدینگی موجود  وبررسی سایر بازار ها می باشد. از این رو در این مقاله با بررسی سهم بخش های مختلف بازار از میزان پول در جریان سعی داریم تا تحلیلی از وضعیت کلی بازار در  ماه های آتی داشته باشیم. برای این منظور در ادامه تحلیلی از وضعیت بیت کوین(BTC/USDT)، دامیننس بیت کوین (BTC.D)، دامیننس تتر (USDT.D) و دامیننس آدرز (Others.D) ارائه خواهد شد.  وهمچنین گریزی به سایر بازارهای نقدی خواهیم داشت این مقاله در تاریخ 28 مارس 2022 گردآوری شده است.

پس از عدم تعادل به سمت پایین همراه با ممونتوم بالا از قله قیمت بیت در 69 هزار و از دست رفتن پشت سر هم حمایت ها و پنیک سل موجود در بازار همرا با  جو روانی ایجاد شده و تارگت های 18 هزار و پایین تر ، بایرها باید  وارد ماموریتی به ظاهر غیر ممکن میشدند.در همچین حرکت های شدیدی هیچ وقت اولین هدف برگشت روند قیمتی نیست مخصوصا وقتی سمت مقابل با هر حرکت سنگر خودش را به سمت پایین تر منتقل می کند و با این کار اعمال فشار نیروی خودش را در نزدیکی قیمت نگه می دارد تا از ایجاد مومنتوم قوی از سمت مقابل جلو گیری کند.(موج های قیمتی در بازار همیشه از تایم فریم های پایین تر شروع شده و با جمع شدن سفارشات به سمت تایم های بالاتر حرکت میکنند).

در میانه حرکت بایرها چندین بار با وارد کردن سفارشات خرید سعی در کم کردن مومنتوم نزول داشته اند که این اولین هدف بایرها بود.اگر فعال بازار مالی هستید و حداق عمر فعالیت شما در اینجا بالای دو سال هست .

حتما بخاطر دارید پس از نزدیکی قیمت بیت به 65 هزار دلار در آپریل2021 عده کثیری از نخبه های بازار تارگت های صد هزار دلاری داده و پس از ورود خرس های بازا تارگت های 12 هزار دلاری می دادند و این اتفاق در این بین بارها تکرار شده و شاهد نظریات قوی به ظاهر تحلیلگران عرصه های مجازی بوده ایم!!!!!!

اما در عمق مارکت و در دل جریانات نقدی بازار چه اتفاق های در حال رخ دادن بود که هر بار بیت در منطقه 30 هزار دلار

 با چرخش نیروی فروشندگان با خریداران مواجه شده است؟

با نگاهی به گذشته بازار متوجه میشیم که این محدوده سنگر اصلی بایر ها در مقابل سلر ها بوده و حجم بسیار زیادی از سفارشات خرید در این ناحیه از حرکت قیمت به سمت پایین جلوگیری کرده است.و در مقیاس بزرگتر و تایم هفتگی همینطور که ملاحظه میفرمایید با رسیدن هر باره قیمت به این ناحیه با رنج های هفتگی و گرفته شدن نیروی خرس ها مواجه شده است.

و در ادامه واکنش به این ناحیه قیمت در دوبار گذشته موفق به ایجاد تاپ قیمتی جدید شده است.

آیا دوباره قیمت همچین سناریوی را تکرار خواهد کرد؟

در ادامه به بررسی جزئی تری خواهیم پرداخت.

در 3 ماه گذشته قیمت بین 33 تا 46 هزار دلار در حال نوسان بوده و هر بار که قیمت از 45  هزار دلار به سمت پایین حرکت کرده، به وضوح می توان ورود خریداران و خنثی کردن فشار فروشندگان را دید. با حرکت 27 مارس بیت کوین به بالای 46 هزار دلار، اولین سد فروشندگان از میان برداشته شده و در صورت تثبیت قیمت بالای محدوده 45000-46000 دلار، می توان به ادامه حرکت صعودی بیت کوین طی روزهای آینده امیدوار بود. در این صورت، نواحی 48589 دلار و 50000-52000 دلار از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و سفارشات فروش زیادی در انتظار بیت کوین خواهد بود. انتظار می رود حرکت کنونی، ضمن نوسان، تا محدوده 50000-52000 دلار ادامه داشته باشد.

سنگر بایرها: 33000-39000 دلار

نواحی عرضه: 45500-52000 دلار

آخرین سنگر سلر ها: 45850- 48589-52000 دلار

پس قرار نیست قیمت مستقیم به سمت بالا حرکت کند و بایر ها باید سنگر به سنگر به سمت بالا حرکت کنند.که در تصویر زیر سنگر بایرها رو میبینیم.

در اینجا میخواییم با بررسی یک داده آنچین هم به بررسی این ناحیه بپردازیم:

با بررسی توزیع کوین‌های موجود در شبکه در قیمت های خرید آنها مشاهد می‌کنیم در حجم قابل توجهی از بین کوین‌‌ها در ناحیه قیمتی بین ۳۸ تا ۴۵ هزار دلار خریداری شده است که نشان از جذاب بودن این ناحیه به منظور انباشت و سرمایه گذاری برای فعالین بازار است. این موضوع نشان خوبی برای بازار است و می‌تواند نشان از حمایت گاو‌ها از قیمت باشد. در کنار این موضوع مشاهد می‌کنیم با طولانی شدن روند نزولی اخیر مقداری از کوین‌ها که در ناحیه قیمتی بین ۵۰ تا ۶۰ هزار دلار خریداری شدن و در حال حاضر در ضرر هستند به دلیل داشتن عمری بیشتر از پنج ماه وارد دسته کوین‌های بلند مدت شده اند. دارندگان این کوین‌ها با این مدت زیادی است که در ضرر قرار دارند حاضر به فروش کوین‌های خود نشده اند که به طور کلی نشانه‌ی مثبتی است ولی تاریخ نشان داده است که معمولا کوین‌های خریداری شده در ناحیه سقف قیمتی معمولا باز توزیع می‌شوند و تغییر مالکیت رخ میدهد. پس این احتمال وجود دارد که تا این کوین‌ها به فروش نرسیده‌اند همچنان بازار خرسی ادامه خواهد داشت.

این بازار نیازمند صبر و مهارت هست و خیلی از افراد به سودای کسب سودهای نجومی و پول های زیاد یکشبه وارد چرخه بازار میشوند و در ادامه میبینیم که تعداد بسیری در قیمت های بالا خرید میکنند و در قیمت های پایین تر با خستگی روحی و تن سپردن به تحلیل های دنیای مجازی و پنیک سل ها دست به فروش دارایی های خود می زنند.

برای بررسی این باز توزیع و میزان فروش این نوع بیت کوین‌ها (با عمری بیشتر از ۵ ماه) از این نمودار استفاده میکنیم. این نمودار نشان میدهد چه درصدی از کل تراکنش‌های درون شبکه مربوط به کوین‌هایی با عمر بیشتر از ۶ ماه است. که در حال حاضر در حدود ۲ درصد از کل تراکنش‌ها را شامل می‌شوند با اینکه درکل این مقدار خیلی زیاد نیست که باعث نگرانی شود ولی مقدار قابل توجهی است. اما نکته مثبتی که وجود دارد این است که با وجود این میزان عرضه کوین‌های قدیمی تقاضا موجود در بازار به قدر کافی قوی بوده است که قیمت نه تنها نزول نداشته بلکه شاهد صعود آن نیز هستیم. پس در کل میتوانیم نتیجه بگیریم فرایند این باز توزیع در حال انجام است و شاهد میزان عرضه قابل توجهی هستیم و در کنار این عرضه فشار خرید به اندازه کافی برای جذب این کوین‌ها و حتی صعود قیمت قوی است.

اما سوال اینجاست چه کسانی در این قسمت دست به فروش می زنند؟احتمال افرادی که در این ناحیه مشخص شده در تاپ های قیمتی وارد بازار شده اند و باتوجه به توضیحات داده شده جزو افراد بی برنامه بازار هستند.

در ادامه به بررسی سناریوهای موجود با توجه به سایر پارامترها میپردازیم.

  • دامیننس بیت کوین (BTC.D)

نمودار دامیننس بیت کوین برگرفته از نسبت ارزش بازار بیت کوین به ارزش کل مارکت کریپتوکارنسی می باشد. این نمودار پس از برگشت از ناحیه 39-40% در حال حاضر به یک ناحیه عرضه در محدوده 42.8% تا 44.6% رسیده و واکنش های منفی نیز داشته است. هر چند ناحیه تقاضای 39-40% دارای قدرت بالایی است، اما از طرفی مومنتوم حرکتی نه چندان مطلوب، و همچنین حمایت فروشندگان در ناحیه 46.5% تا 48% از طرف دیگر باعث می شود تا به راحتی اجازه افزایش دامیننس داده نشود. در نهایت پیش بینی می شود با رسیدن قیمت بیت کوین به حوالی 52000 و واکنش های منفی قیمت به این ناحیه، نمودار دامیننس بیت کوین نیز درگیر ناحیه عرضه شده و حتی حرکت هایی به سمت پایین نیز داشته باشد.

  • دامیننس آدرز (Others.D)

این نمودار به نوعی بیان گر وضعیت جریان نقدینگی به سمت آلت کوینها می باشد. در 1 ماه گذشته و با رسیدن به ناحیه 15.4% تا 16% شاهد ورود جریان نقدینگی به سمت آلت کوینها بودیم که در نهایت باعث افزایش دامیننس شده و ناحیه تقاضای بسیار قدرتمندی را شکل داده است. این ناحیه باعث ایجاد یه عدم تعادل صعودی به سمت بالا در این نمودار شده که دارای مومنتوم حرکتی قوی می باشد. در صورت عبور دامیننس از ناحیه عرضه 16.75% می توان هدف بعدی نمودار را میزان 17.48% دانست. در صورتی که این حرکت شکل بگیرد، انتظار رشد مناسبی را می توان از آلت کوینها داشت.

   

  • دامیننس تتر (USDT.D)

با مقایسه نمودار دامیننس تتر و نمودار بیت کوین می توان مشاهده نمود در زمانهایی که بیت کوین به نواحی عرضه و تقاضا واکنش نشان داده، نمودار دامیننس تتر نیز دستخوش چرخش هایی شده است. در شرایط کنونی و به خصوص با عبور قیمت بیت کوین از ناحیه 45000 دلار، دامیننس تتر به نواحی تقاضای خود نزدیک شده است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است، دو ناحیه تقاضا در نزدیکی یکدیگر قرار دارند که می توانند باعث چرخش نمودار به سمت بالا شوند. البته عدم تعادل ایجاد شده به سمت پایین چندان ضعیف نبوده و برای چرخش نمودار نیاز به زمان است.

البته باید توجه داشت از آنجایی که چارت دامیننس ها مشتقه هستند و دارای خطا باید در تحلیل ها وزن کمتری به آنها داده شود.

با توجه به موارد بالا دو سناریو احتمالی برای بازار در نظر میگیریم که در دو حالت هدف بایر ها زدن آخرین سنگر سلر ها در ناحیه 52 هزار است. و پس از آن احتمالا شاهد قدرت نمایی سلر ها خواهیم بود. و انتظار داریم قیمت با جمع کردن سفارشات فروش از این ناحیه به سمت پایین حرکت کند و با استراحت و جمع کردن انرژی مجدد برای هدف های بالاتر حرکت کند.

و در کوتاه مدت تر میشه انتظار داشت قیمت همین رفتار را در بازه های کوچکتر داشته باشه و در بین سطوخ مشخص شده شاهد حرکات رنج مانندی باشیم و در ماه آوریل بتوان تریدهایی به پیر بیت بر روی یک سری آلت ها داشت با توجه به کم شدن دامی بیت و از این طریق بیت هایی برای ادامه روند جمع کرد.

یا می توان انتظار همچین حرکاتی را برای مسیر قیمتی داشت که باز تمامی گفته های بالا برای این چارت هم صادق است.

و در پایان توجه شما رو به یک داده آنچین دیگر جلب میکنم

میزان بیت کوین‌ها با عمر بیشتر از یک سال به سقف تاریخی نزدیک شده است. در حال حاضر در حدود ۶۳ درصد از کل بیت کوین‌ها بیشتر از یک سال است که تراکنشی نداشتند و در کیف پول نگهداری می‌شوند. بعد از کاهش شدیدی که در ابتدا سال ۲۰۲۱ تعداد این نوع بیت کوین‌ها داشت و از تابستان با اضافه شدن انباشت‌های مربوط به ابتدا روند صعودی (مخصوصا خریدهای موسساتی مثل grayscale) شاهد افزایش تعداد این نوع کوین‌ها هستیم که نشانه ‌ی مثبتی برای آینده بازار است. هرچه میزان کوین ‌های قدیمی تر در شبکه بیشتر باشد با توجه به شرایط نامطمئن اقتصاد جهانی و رویداد‌هایی مثل جنگ که باعث ریسک گریزی افراد می‌شود نشان از این دارد که سرمایه گذاران به آینده بیت کوین دیدگاه مثبتی دارند و به این دارای اعتماد پیدا کردند و ترجیح میدی بخشی از سبد سرمایه خود را به بیت کوین اختصاص دهند. و با بررسی چارت هایNasdaq و S&P500 میتوانیم شاهد عملکرد بهتر بیت کوین در بازه اخیر نسبت به این دو شاخص باشیم

در ادامه بازار تحلیل پیش رو را از همین طریق آپدیت خواهیم کرد.و از دست رفتن ناحیه هفتگی مشخص شده در چارت باعث عدم اعتبار تحلیل فوق میگردد.

این مقاله صرفا یک تحلیل با نظر تیم تریدینگ پرو می باشد و هیچ گونه پیشنهاد خرید و فروش نیست.

مرسی که وقت گذاشتین و این مقاله رو مطالعه کردین.

 

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.


در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی اشاره کرد.
مقالات 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

رنه باباخانیانس
4 ماه پیش
سلام جناب کاشکی.ممنونیم از لطف شما.بله حتما مد نظر قرار میدیم. مرسی از توجهتون
پاسخ دهی
بابک
4 ماه پیش
ماشاالله و دستمریزاد به تیم اقای رجبی و بچه های دانشکده
پاسخ دهی
مهدی رجبی
4 ماه پیش
مخلصتم ماشالا به شماها بابك جان
پاسخ دهی
محمدرضا کاشکی
4 ماه پیش
درود بر اعضای محترم تیم پرو تریدینگ. واقعا لذت بردم خیلی جامع و کامل توضیح دادید و لذت بردم بچه ها. دستخوش. بچه ها ی خواهش: این فلش هایی که برای مسیر قیمت میزنید رو بهش دقت کنید. تنها گام بعدی قیمت و مشخص کنید نهایت دو گام تا دیدتون تقویت بشه
پاسخ دهی
علی شریفی
4 ماه پیش
جناب رجبی از تحلیل های شما بسیار متشکرم، حرفه ای و قدرتمند باشی
پاسخ دهی
مهدی ناصری
4 ماه پیش
واقعا عالی و حرفه ای و درجه یک.
سپاس فروان از استاد رجبی عزیز و دوست داشتی و همکارانشون.
و شکر و سپاس به خاطر بودن و داشتنتون.
وجودتون نعمته استاد، انشاالله همیشه سلامت و تندرست باشین.
پاسخ دهی