بیت کوین و بازارهای مالی در وضعیت خونین چه نیرویی در حال کنترل بازار است؟ (10 می – 20 اردیبهشت)

زمان میانگین برای مطالعه 9 دقیقه

بروزرسانی: 02 آذر، 1401
نظرات 102

در چهارمین جلسه تحلیلی اردیبهشت ماه 1401 به بررسی وضعیت بازارهای مالی و بیت کوین در زیر سایه فشار سنگین فروش می پردازیم.همان طور که قبلا اشاره شد بازی فد و فشارهای کلان در بازه میان مدت ادامه دارد و از این بابت بازارها تحت فشار خواهند بود.

  دانلود فایل تصویری لایو 10 می (20 اردیبهشت ماه 1401)

دانلود فایل صوتی لایو 10 می (20 اردیبهشت ماه 1401)

در چهارمین جلسه تحلیلی اردیبهشت ماه 1401 طی گزاره های مختلف به بررسی وضعیت بازارهای مالی و بیت کوین در زیر سایه فشار سنگین فروش می پردازیم.

اول : نیروهای کلان

از جلسات قبلی به طور خلاصه برداشت هایی داشتیم که بازی فد و فشارهای کلان در بازه میان مدت ادامه دارد و از این بابت بازارها تحت فشار خواهند بود. همچنین به توجه به عدم هاوکیش بودن لحن بیانیه کمیته بازار آزاد فدرال انتظار ایجاد موقعیت خرید دارایی ها در مقابل دلار را داشتیم که این مورد نیز محقق نشد و درست است که شاخص دلار اصلاحی کوچک داشت اما حرکت صعودی هم خیلی خفیف بود.

از طرف دیگر در بیت کوین انتظار میرفت که اگر گاو ها نتوانند از این موقعیت استفاده کنند و در بازار حضور نداشته باشند، با از دست دادن سنگر 35-37 هزار دلار، بازار وارد حالت panic یا ترس شود و از این بابت فشار فروش سنگینی را شاهد بوده و کف ها معتبر نباشند که این موضوع محقق شد.

حال نگاهی گذارا به شاخص های بورسی داشته باشیم،همانطور که در تصویر زیر می بینید، شاخص دلار کماکان درگیر سقف چندین ساله است. شاخص بورس نزدک با نماد NDX کف جدیدی ثبت کرده و حدود 7% پایین تر از کف قبلی است، شاخص 500 شرکت برتر آمریکا با نماد SPX هم کف جدید ثبت کرده و حدود 3% پایین تر از کف قبلی است، بیت کوین هم هر چند کف اصلی خود را هنوز نزده اما نسبت به اول سال کف جدیدی ثبت کرده و حدود 7 الی 8% پایین تر از کف هم رفت.

از طرفی اگر صحبت های جلسات قبلی را هم مد نظر قرار داده و تعلل فد در انقباض را منظور کنیم می توانیم به این نتیجه برسیم که نباید انتظار دره (V) های قوی در میان مدت از بازارها داشته باشیم. ادامه مباحث کلان اقتصادی را به جلسه تحلیلی بعدی موکول کرده و در ادامه مقاله به عوامل درونی بازار می پردازیم.

 

دوم : فاز تسلیم یا کاپیتولاسیون (Capitulation ) یعنی چه؟

پیش از ریزش، در اینستاگرام مختصرا با هم بررسی کردیم که وقتی دلار در سقف و بیت در کف درگیر است دو پیغام دارد :

یا در حال نزدیک شدن و ساختن کف جدید هستیم، یا پیش از فاز تسلیم یا Capitulation قرار داریم.

اما فاز تسلیم یا کاپیتولاسیون یعنی چه؟

اگر یک سیکل کامل را مد نظر قرار دهیم طبق تئوری هایی مانند تئوری داو، یا تئوری سایکل ها و ادوار اقتصادی، یک چرخه کامل را چیزی شبیه به تصویر زیر در نظر می گیریم. که شامل فراز و فرود هایی است. فاز تسلیم یا کاپیتولاسیون در انتهای بازار خرسی تشکیل می شود و جایی است که علاوه بر سرمایه گذاران کوتاه مدت، سرمایه گذاران بلند مدت نیز دست به فروش دارایی های خود در زیان می زنند و معامله خود را با زیان محقق شده می بندند. در چنین شرایطی عموما حرکات تند به سبب حجم زیاد فروش،همراه با ترس شکل می گیرد و اندازه این حرکات غالبا قابل اندازه گیری نیست(کف ها معتبر نیستند). در دارایی مانند بیت کوین هم که یک دارایی نوسانی و پر ریسک هست این موضوع بیشتر و بزرگ تر خودش را نشان میدهد.فاز تسلیم فازی پر از ترس و شکست و رفتارهای عجیب است، همچنین غالبا بعد از فاز کاپیتولاسیون فاز انباشت شروع شده تا بازار ادامه مسیر خود را در پیش بگیرد.

با بررسی رفتار بیت کوین متوجه می شویم عموما هر بار که پس از یک روند نزولی وارد یک روند صعودی شده در پایان روند نزولی(نه ریز موج ها) capitulation صورت گرفته است. این مورد به وضوح در مارس 2020 و یا می 2021 دیده می شود. اکنون بازار بعد از یک مرحله پنیک، ریسک کاپیتولاسیون را بر دوش خود دارد چرا که در مرحله پنیک سل هم حجم زیادی رویت نشده، و همچنین یک بار نفوذ به قوی ترین ناحیه تقاضا خود داشته است. البته در فایل ویدئویی این مساله  بیان شده است و این مورد نیاز به توضیح دیگری هم دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

سوم : ادامه حرکت بیت کوین چگونه خواهد بود؟

این جلسه در ساعاتی پس از ریزش بازار برگزار شده است فلذا در همین چند ساعت که هیچ نشانه ای از سمت طرف دیگر وجود ندارد نمی توان نظر جامعی داد. اما به نظر از این دو حالت خارج نیست که یا ریکاوری اندکی داشته، چند هفته ای رنج فرسایشی داشته باشد سپس اگر این بازه زمانی با بهبود اقتصاد در تابستان همراه شود شاهد رشد بیشتر قیمت باشیم. یا اینکه کمی ریکاوری داشته سپس مدتی رنج و بعد نزول برای کاپیتولاسیون یا شکست کف ماژور ولو در حد شادو بلند(کف تابستان 2021). در هر دو حالت به نظر پس از گذر زمان به گره هایی در محد.ده 38 تا 40 هزار برسیم. اشاره به این گره ها از این بابت صورت گرفته که این بخش در جلسه تحلیل با استفاده از سوال یکی از عزیزان تشریح شده است. طبق روال گذشته هم پیشنهاد می شود ویدئو جلسه را مشاهده بفرمایید.

در هر صورت چه بازار صعود کند چه نزول گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی بدون در نظر داشتن منافع مادی خود، در کنار دوستان و همراهان مسیر و متغیرها را مورد بررسی قرار خواهد داد.

 

چهارم :  مشکلات بنیاد لونا

به جرات می توان گفت که دیروز یکی از بدیع ترین اتفاقات در دنیای کریپتو رخ داد و آن هم اختلال در بنیاد لونا، سقوط قیمت استیبل کوین ترا با نماد UST و کاهش شدید قیمت توکن لونا بود که تاثیر زیادی روی بازار گذاشت. اما چرا این اتفاق افتاد و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین می گذارد؟

در سال 2018 مدتی شایعه شد که خزانه داری استیبل کوین تتر یا همان USDT به میزانی که تتر چاپ کرده دلار پشتوانه نکرده است. به همین دلیل برای مدت کوتاهی قیمت هر تتر به اندازه چندین سنت از یک دلار ارزان تر شد.اما بعدها با رفع این ادعا، قیمت تتر سریعا به یک دلار بازگشت و استیبل ماند.

به مرور با گذشت زمان و ایجاد Defi (دیفای یا خدمات مالی غیر متمرکز) استیبل کوین های غیر متمرکز هم به وجود آمدند. استیبل کوین های غیر متمرکز به بیان ساده تحت مدیریت شبکه مادر دیفای خود هستند و قیمتشان با استفاده از روش هایی مانند عرضه یا کاهش توکن شبکه مادر در خزانه داری تنظیم می شوند . به طور مثال در استیبل کوین Dai با شبکه مادر maker ، اگر قیمت هر دای کمتر از یک دلار شود، از خزانه داری توکن میکر به بازار عرضه می کند تا تعادل در نقد شوندگی برقرار شده و قیمت دای در یک دلار به تعادل برسد، اگر هم قیمت هر دای بیشتر از یک دلار شود، خزانه داری شروع به جمع کردن میکر از بازار کرده و با خرید توکن ها و بازگرداندن آنها به خزانه، سبب تعادل در قیمت استیبل کوین می شود. شاید ادبیات آکادمیک در این تعریف لحاظ نشده اما این ساده ترین تعریف برای اصطلاح Peg بود.

از این موضوع که بگذریم، ماه های قبل Do Kwon بنیان گذار ترا از بنیاد لونا ایده ای جدید مطرح کرد که لونا قصد دارد در استیبل کوین ترا به جای اینکه توکنی پشتوانه شود از خود بیت کوین به عنوان پشتوانه استفاده شود. استراتژی جدید که باعث شد بنیاد لونا بیش از 40 هزار واحد بیت کوین در مقاطع مختلف خریداری کند. و همین کار جدید باعث شد نگاه ها به سمت لونا متمرکز شده طوری که در زمستان 2022 در زمانی که بیت کوین تحت فشار شدید نیروهای خرسی بود، قیمت توکن لونا قله ای جدید ثبت کرد. این کار Do Kwon یعنی کنار گذاشتن دلار یا توکن قیمت دار دیگر به عنوان ابزار نقدینگی و جایگزین کردن آن با بیت کوین این طور تعبیر شد که ترا   USTقصد دارد ارتباط با دلار را قطع کند. همین موضوع نیروهایی را بر علیه شبکه لونا بسیج کرد. البته مستنداتی برای این موضوع وجود ندارد اما با بررسی علل حرکت و صحبت های مدیران ارشد به نظر که این موضوع صادق است.

در میان اظهارات مدیران و شخص Do Kwon متوجه می شویم که ابتدا قیمت استیبل کوین ترا توسط عده ای دستکاری شد. این دستکاری به گونه ای بوده که برخی مدعی هستند که مدتی قبل معادل دلاری 25 هزار واحد بیت کوین، استیبل کوین ترا در اختیار فرد یا افراد دستکاری کننده بوده است. آنها برای ضربه به بنیاد لونا موجودی خود را از ترا خارج و به استیبل کوین دیگر(تتر) تبدیل کردند. همین اقدام باعث شد که نقدینگی استیبل کوین ترا با مشکل مواجه شده و قیمت ترا با کاهش شدید کمتر از 1 دلار در صرافی ها نمایش داده شود. سپس بر اساس چیزی که به عنوان peg پذیرفتیم، بنیاد برای استیبل کردن قیمت ترا مجبور به خروج دارایی خود از خزانه داری و فروش آنها در بازار شد(بیت کوین هایش را فروخت)، و این درست در 9 می یعنی زمانی که تمامی بازارهای نقدینگی تحت فشار قرار دارند صورت گرفت. با عرضه هزاران بیت کوین به بازار، قیمت بیت تحت فشار فروش بیشتری قرار گرفت. حجمی که در قسمت دوم همین مقاله به آن اشاره شد در اینجا مورد بحث قرار می گیرد. ادعاهایی وجود دارد که سیتادل(اثبات نشده) معادل بیش از 75 هزار واحد بیت کوین، شورت سل گرفته و همان 25 هزار واحد بیت کوینی که سبب اخلال در ترا شده هم کار این کمپانی بوده تا لونا با مشکل اساسی مواجه شود. خود بنیاد لونا هم بیت کوین هایش را به بازار عرضه کرد، و همین سبب شد قیمت بیت کوین با شتاب زیادی کاهش پیدا کند. پس این حجم چرا در بازار نمایان نشد؟

به هر روی ضعف در ترا و به مشکل خوردن شبکه لونا چندین پیغام اساسی دارد :
فعلا موسسات نمی گذارند بیت کوین به عنوان پشتوانه دارایی باشد.

کلیه استیبل کوین های غیر متمرکز زنگ خطری را در گوش خود حس می کنند.

دستکاری هماهنگ و واضحی در بازار صورت گرفته است از این رو نیروهای هماهنگ کماکان دست برتر را دارند.

از آنجا که متن ابزار مناسبی برای توضیح این موراد نیست پیشنهاد می شود حتما ویدئو قرار داده شده را تماشا بفرمایید. در نهایت هم عرض می شود که ریسک بخش جداناپذیر بازارهاست، در این شرایط اقتصادی هر تحلیل و بررسی از سمت گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی صورت می گیرد جهت افزایش آگاهی، درنظر گرفتن نیروهای بازار و بهبود قدرت تحلیل دوستان است و گروه از بابت تصمیمات مخاطب محترم سلب مسئولیت می نماید.  

کلمات کلیدی:

نظرات

پوریا فرح بخش
9 ماه پیش
سلام مبلغ قابل توجهی اتر ماین شده در myetherwallet که با نرم افزار geth درست کرده بودم هست.key store موجوده اما پسورد گم شده.شما میتونید بازیابی کنید؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
9 ماه پیش
سلام پوریا جان، این مورد نه متاسفانه کار ما نیست.
پاسخ دهی
سیدمحمد موسوی نیا
9 ماه پیش
سلام جناب رجبی عزیز ،ازاینکه افتخار شاگردی شما را بهمراه داریم به خود میبالیم، همیشه موجب فخر و مباهات دوستانی بزرگوار
پاسخ دهی
مهدی رجبی
9 ماه پیش
سلام محمد جان، محبت داری، من هم افتخار می کنم که رفقایی مثل تو رو همراهم دارم، بزرگواری
پاسخ دهی
Kiarash
9 ماه پیش
و سوال دیگه ام این هست که ما هم براتون مقاله گرداوری کنیم یا ترجمه کنیم از دیگر تحلیلگرها داخل سایت قرار میدین؟!
پاسخ دهی
پشتیبان سایت
9 ماه پیش
سلام و عرض ادب، احتراما موارد با توجه به نام شما در سایت درج می شود (اگر مقاله ترجمه باشد، مشخص شود تا ما بتوانیم به نام ترجمه درج کنیم، فقط لازم است اصل مقاله نیز ارسال شود). ممنونیم که همراه ما هستید
پاسخ دهی
Kiarash
9 ماه پیش
سلام و عرض ادب مهندس رجبی مرسی که هستی
سوال من اينه كه حال كه لو های قبلی زده شد،بايد به فكر تاپ جدید در چه فصلی از ۲۰۲۳ باشیم؟!اصلا امکانش هست یا خیر؟!
پاسخ دهی
مهدی رجبی
9 ماه پیش
سلام کیارش جان، مخلصیم عزیزم.
کیارش حرف الان فیلینگی و از روی احساس میشه، و قطعا در تابستان با شواهدی بهتر و پررنگ تر میشه صحبت کرد، اما آوریل تا سپتامبر 2023(حدود متوسط 1 ساله دیگه) . و اینکه تارگت رو بالاتر میشه قرار داد.
پاسخ دهی
حامد
9 ماه پیش
سلام استاد عزیزم خسته نباشی درمورد استیبل کوین که صحبت کردین که یو اس دی سی امن هستش.خواستم بدونم وقتی که من بیت و چندتا آلت خرید کردم با یو اس دی تی الان بخوام تبدیل کنم به یو اس دی سی یعنی باید بفروشم بعد تبدیلش کنم؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
9 ماه پیش
سلام حامد جان،
سلامت باشی.
حامد جان اول بگم موضوعی که بنده راجع به تتر گفتم یک موضوع فورست نیست، یعنی مختص الان نیست،
و اما در مورد دوم در خصوص تبدیل، اگر صرافی شما اون آلت مورد نظر شما رو با جفت ارز usdc داره میتونید مستقیم تریدش کنید، مثلا فرض کنید من Eth/usdt رو خریدیم، حالا می خوام تسویه کنم و اترهامو بفروشم، میرم eth/usdc رو سرچ می کنم، اگه صرافی ام ارائه بده، می تونم اونطوری بفروشم و دیگه نیاز به تبدیل دوباره نداشته باشه.
پاسخ دهی