سناریوهای قیمتی پیش روی بیت کوین در فصل اول 2022 (لایو 14 بهمن ماه 1400)

زمان میانگین برای مطالعه 9 دقیقه

بروزرسانی: 28 تیر، 1403
نظرات 52

در لایو 31 ژانویه، سناریوهای پیش روی بیت کوین در فصل اول سال 2022 مورد بررسی قرار گرفت.رویکرد این لایو تصمیم گیری مبتنی بر سناریو و اتخاذ استراتژی مناسب با شرایط می باشد نه صرفا وزن دهی به آنها.

دانلود فایل تصویری لایو  14 بهمن ماه(کیفیت اصلی)

دانلود فایل تصویری لایو  14 بهمن ماه(کیفیت معمولی)

دانلود فایل صوتی لایو 14 بهمن ماه

در لایو تحیل بیت کوین(لایو 11 بهمن ماه 1400)  از منظر اقتصاد کلان به بررسی چشم انداز بازارهای مالی، به خصوص بازار کریپتو در فصل اول 2022 پرداخته شد. در این جلسه سناریوهای پیش روی بیت کوین در فصل اول سال 2022 مورد بررسی قرار گرفته است.  در ابتدا بیان می داریم که رویکرد این جلسه تصمیم گیری مبتنی بر سناریو و اتخاذ استراتژی متناسب با شرایط است ،نه وزن دهی به آن. از این رو پیشنهاد می شود که هر دو این جلسات را در کنار هم به عنوان تحلیلی جامع از شرایط موجود مشاهده بفرمایید.(لندینگ تحلیل بیت کوین)

 

خریداران بیت کوین و بازارهای سهام در چه موقعیتی قرار دارند؟

در نگاه کلی به نمودار شاخص S&P500 متوجه می شویم که بعد از ریزشی که این شاخص پس از دسامبر و ژانویه داشته، بیش از 50% اندازه موج ریزشی را برگشته و بهبود پیدا کرده است.

همانطور که در چارت زیر مشاهده می کنید، دقیقا مشابه این موضوع در مورد شاخص نزدک (NASDAQ)هم وجود دارد.

ولی در مورد بیت کوین نه تنها ریکاوری قابل توجهی صورت نگرفته بلکه به صورت ممتد ریزش ادامه داشته است.

      از قیاس بین این 3 نمودار می توان برداشت های زیر را در مورد وضعیت خریداران بازارهای مختلف داشت :
1.فعالان بازارهای سهام، ریزش بازارها را به دید تخفیف ارزیابی کرده و با استفاده از مدل سازی قیمتی و ارزش گذاری سهام تشخیص داده اند که بهتر است خریدهایی را داشته باشند.
2.فعالان کریپتو به سبب عدم بهره مندی از مدل ارزش گذاری و قیمت گذاری مناسب، اتفاق نظری راجع به قیمت نداشته و حضور پر رنگی در بازار ندارند.
3.ضعف در گاوها به وضوح پدیدار شده است و عدم اتفاق نظر به دلیل نبود مدل سازی های درست به این وضع دامن زده است.پس وضعیت موجود در بیت کوین الزاما به خاطر خرس های قوی نیست! بلکه گاوهای ضعیف هم مسبب چنین وضعیتی هستند.

4.بیت کوین و بازارهای سهام مدتی است ضریب همبستگی مثبت خود را حفظ کرده اند. وجود این ضریب همبستگی مثبت طبیعی است چرا که بیت کوین و شاخص های سهام همه در دسته اکوئیتی مارکت یا بازارهای نقدینگی قرار دارند. اگر قرار باشد این همبستگی حفظ شود می توان گفت که بیت کوین از شاخص های سهام عقب مانده است و انتظار می رود در هفته های آتی تعادل میان آنها مجدد خود را نشان دهد.

در تصاویر زیر همبستگی مثبت بین بیت کوین و S&P500 و NASDAQ را به ترتیب مشاهده می فرمایید.

 

 

 

صد البته که می توان برداشت های دیگری هم داشت، اما از کنار هم قرار دادن 4 مورد گفته شده می توان این طور برداشت کرد که هر رفتاری در بازارهای مالی توجیه داشته باشد برای  panic sell بیت کوین در قیمت نیمه کانال 30 هزار هیچ توجیهی وجود ندارد و دیر یا زود بالاخره جای بهتری برای تسویه شکل خواهد گرفت.

 

هد ان شولدر (سر و شانه) یا دابل تاپ مسئله این است!

تمامی فعالان بازار کریپتو 2 الگوی کلاسیک و واضح را به احتمال بسیار زیاد در تایم هفتگی و روزانه فوریه ی 2022 مشاهده می کنند. الگوی اول یک الگوی دابل تاپ در تایم هفتگی است و الگوی دوم هم یک الگوی سر و شانه در تایم روزانه.

در گذشته راجع به الگوی سر و شانه صحبت کردیم، در این قسمت می خواهیم نگاهی نزدیک تر به این موضوع بیاندازیم. تمامی الگوهایی که در چارت های مختلف شکل می گیرند از سیکل های کوچکتر تشکیل شده اند. الگوها برای اینکه بتوانند درست عمل کنند لازم است اصول مربوط به سیکل ها را رعایت کنند و یکی از این اصول زمان است. ادوار اقتصادی هم زمان بندی مشخص دارند، در این اقتصاد دوران رونق نمی تواند چندین برابر سایر ادوار باشد.

در تکنیکال نیز همین است، یک پترن که خود شامل ادوار مختلف است نمی تواند به قدری بی نظم باشد که از قاعده سیکل های بازار خارج شود. از طرفی اگر پترن ها به صورت سیکلی تکمیل شوند قدرت زیادی برای اجرا و تکمیل خواهند داشت.
پترن های دابل تاپ و سر و شانه بیت کوین هم از این قاعده مستثنی نیستند. از ماه نوامبر خرس ها بی وقفه و با یک هارمونی خاصی موفق شدند هر بار کف های جدیدی ثبت کنند.
این حرکت خرس ها سبب شده که الگوهای سروشانه و دابل تاپ هم در بیت کوین شکل بگیرند و مسلما تکمیل این الگوها توان بیشتری به خرس ها می دهد.اولین شرطی که می تواند مانع از قدرتمند عمل کردن این الگوها شده بهم ریختن هارمونی و سیکل آنهاست. در این صورت است که خرس ها قدرت و مومنتوم به وجود آمده از این پترن ها را از دست داده و از نگاه نیروهای بازار فرصت را از دست می دهند. بهم ریختگی سیکل این پترن ها نیز از طریق گذر زمان ممکن است.

به گونه ای که اگر خرس ها نتوانند تا 10 الی 15 فوریه (منظور زمان دقیق نیست، 1 روز این طرف آن طرف مهم نیست) کف جدیدی ثبت کنند، در این حالت اولین اتفاقی که می افتد این است که سیکل و هارمونی این الگوها بهم میریزد؛ از این رو برای کاهش قیمت دیگر نمی توانند روی این پترن ها حساب و باید دنبال ایجاد الگوهای دیگر با اهداف دیگری باشند.
از طرفی همان طور که در جلسه 31 ژانویه هم عرض شد در فصل اول و دوم سال 2022 ما با بازاری ولتایل یا نوسانی روبرو هستیم که اگر بخواهیم بازه ی این زمان را کم تر کنیم، فصل اول را مهمتر می دانیم. باز هم اگر بخواهیم این زمان را تقلیل دهیم ماه فوریه را مهمتر ارزیابی می کنیم. البته باید توجه داشته باشیم که تعیین زمان برای بازار آن هم در این بازه زمانی محدود کار پر ریسکی بوده و نباید صرفا به این موارد اتکا کرد. اما با کنار هم قرار دادن این دو جلسه می توانیم به این نتیجه برسیم که در کوتاه مدت روزهای حساسی را پیش رو خواهیم داشت که این گذر زمان می تواند تصویر واضح تری از آینده قیمت در مارس، و خروجی مارس هم می تواند تصویر بهتری از فصل دوم ارائه دهد.

در ویدئو مربوط به این جلسه، علاوه بر گزاره اول ، 3 حالت دیگر به عنوان سناریو فوریه مطرح شد. پیشنهاد می شود ویدئو را تماشا کنید چرا که با توجه به عدم امکان شرح موضوع در متن ممکن است برداشت های اشتباهی صورت پذیرد. تعریف سناریو از این بابت صورت می گیرد که فعال بازار بتواند استراتژی مبتنی بر سناریو تعریف شده را در شرایط تحقق سناریو در پیش بگیرد، به این رویه سرمایه گذاری مبتنی بر سناریو می گویند. لازم به ذکر است مخاطبی که درکی از نظام اقتصادی، سرمایه گذاری و چرایی تعریف سناریو در مدل های ریسکی ندارد در این قسمت دچار سو برداشت شده و نتیجه گیری درستی نخواهد داشت.

سناریو های تعریف شده (جز گزاره اول) به شرح زیر بیان می شوند.
1-  تا نیمه فوریه LOW جدیدی ثبت نمی شود، در این حالت بیت کوین یک HL تشکیل داده، خرس ها هارمونی را از دست میدهند و سیکل جدیدی آغاز شده که می تواند موجب حرکت به سمت منشا حرکت شود. در این حالت یکی از استراتژی ها این است که در محدوده نیمه کانال 30 ورودهای اولیه صورت گرفته و ورودهای مرحله دوم و سوم منوط به گذر زمان تا اواسط ماه و صدور تاییده های عدم کف جدید شود.
2- تا نیمه فوریه LOW جدیدی ثبت می شود، در این حالت بنا به ادله ای که در ویدئو آورده شده(با اعداد ارائه شده ی برخی از دوستان مخالف شده)، و ارزیابی موج بازگشتی منوط به بررسی زمان و نوع ورود قیمت می شود.این حالت مشابه عبارتی است است که در جلسه 31 ژانویه و با توجه به وضعیت اقتصاد کلان عرض شد 70% وقایع مربوط به نرخ بهره پرایس شده و 30% مانده است.
3- رالی قیمتی در فوریه است، که در این حالت می توان به تسویه هایی در منشاهای حرکت فکر کرد.
در هر 3 حالت بازگشت به منشاءهای حرکت ها ( محدوده های 43 – 47 – 52) امکان پذیر است. در هر 3 حالت زمان بیش از قیمت،تعیین کننده شرایط است. پس در حقیقت طرفداران صعود قیمت باید در این بازه زمانی از ایجاد کف جدید ممانعت کنند طرفداران نزول بیشتر قیمت هم باید در این بازه زمانی از فرصت برای فشار بیشتر استفاده کنند.

مخاطب محترم لطفا توجه داشته باشید که بسیاری از مسائل را نمی توان در چهارچوب متن بازگو کرد. متن دارای محدودیت است و ممکن است مطلبی اشتباه منتقل شود، از این رو بهتر است جهت درک بهتر از گزاره ها و وضعیت موجود فایل ویدئویی جلسات مشاهده شده و صرفا به متون جلسات اکتفا نشود. متن نگارش شده جهت سهولت و چهارچوب محتوایی جلسات خدمت مخاطبین عزیز قرار داده شده است و هدف دیگری را دنبال نمی کند.

همچنین تحلیل ارائه شده به هيچ وجه پیشنهاد خرید یا فروش نیست. آنچه بیان شده نسبت به شرایطى است كه ستاپ،مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه در آن رعایت شده و حتی ممکن است در طی مسیر دستخوش تغییراتی قرار گيرد. در نظر داشته باشيد که هر تریدى نیاز به ستاپ معاملاتی متناسب با شرايط تريدر، شرایط مارکت، و شرایط جفت ارز را دارد. از این رو لطفا اگر تصمیم به خريد يا فروش داريد شخصا شرایط را مورد بررسی قرار داده، و ستاپ معاملاتی متناسب با موقعیت خودتان را تنظیم کنید.
ريسك بخش جدا ناپذير بازارهاى مالى است و 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.

در گروه سرمایه گذاری  مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین و تحلیل بازارهای مالی اشاره کرد...

کلمات کلیدی:

نظرات

امیر باقری
2 سال پیش
یک سوالی بود همیشه تو ذهنم امکان داره ۱۰ سال دگه بیتی نباشه ؟یا بیت همیشه مثل طلای بازار میمونه
پاسخ دهی
پشتیبان سایت
2 سال پیش
سلام و عرض ادب، جناب باقری عزیز، بشر همیشه به دنبال این بوده است که بتواند برای محدودیت های خویش راهکاری اندیشه کند، هر بار که این محدودیت را بر می دارد مشاهده می کند که محدودیت های جدیدی برای آن ایجاد شده است. بر این اساس فلسفه بیت کوین و بلاکچین نیز به دنبال رفع محدودیت ها بوده است و فعلا در این خصوص موفق تر از سایر روش ها عمل نموده است. البته باید دقت داشت که قبل از بیت کوین نیز در دهه آخر قرن بیستم مواردی جهت جایگزین نمودن پول،ایجاد شد که حتی شرکت هایی مانند میکروسافت به دنبال خرید آن تکنولوژی شدند اما به دلیل عدم اقبال عمومی این موارد پس از مدتی از بین رفت. حال با این پیش زمینه می خواهیم به این سوال پاسخ دهید، اگر اقبال عمومی مردم به سمت  ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند حرکت کند آیا بیت کوین می تواند نقشی در این میان اعمال کند؟ اگر بیت کوین و سایر ارزها اقبال عمومی را نداشته باشند چطور؟ پیشنهاد ما این است که حتما به مساله ی رمزارزها و علت پیدایش و محبوبیت آنها نیم نگاهی بیندازید و با تفکر دقیق به آینده نگری ارائه شده توسط موسسات مختلف نیز نظر کنید بر این اساس می توانید آینده را بهتر تحلیل و حدس بزنید.مطمئنا اگر بیت کوینی در ده سال آینده نباشد، دنیای دیجیتال به خلقی جدید دست خواهد زد، یادمان باشد محدودیت برای بشر معنایی ندارد.موفق و چیروز باشید.
پاسخ دهی
علی یوسفی
2 سال پیش
سلام استاد
ای کاش زودتر با شما آشنا میشدم
سئوال سختی ذهن من رو درگیر کرده
در بدترین سناریو ( جنگ در اوکراین ، افزایش نیم درصدی نرخ بهره و کوچک شدن ترازنامه ) تا پایان فصل دوم ، کف بیت کوین رو چه قیمتی میبینید ؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام علی جان
محبت داری شما.
لی جان در بدترین سناریو من حوالی 25-6 کف رو ارزیابی می کنم، طوری که کمتر از آن دیگه بیت زیر ارزش هست.
پاسخ دهی
زینب سعیدی
2 سال پیش
سلام امروز بیست و پنجم بهمن1400 خیلی عالی بود دقیقا از همونجایی که گفتید برگشت  از اولینهای همراهان شما هستم و در این مدت کم ندیدم صحت گفتارتون رو. روز مرد هم تبریک عرض میکنم خدمت شما. سایتون مستدام
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام و ارادت سركارخانم،
بزرگواريد شما، ممنونم ازتون، اميد بخدا فردا پس فردا هم تاييدش رو بگيريم و تارگت هاى بالاتر براى دوستان ايجاد بشه. سرتون سلامت.
پاسخ دهی
mohammad
2 سال پیش
سلام و وقت بخیر خدمت شما.
استادبعد از این که بیت در ماه فوریه به جایی ما بین ۴۶ تا ۵۰ برسد فرمودید که شاهد فشار فروش سنگینی در این ناحیه ها خواهیم بود این فروش ها نیز در ماه فوریه اتفاق خواهد افتاد ؟ به نظرتون تا چه قیمتی افت خواهد کرد ؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
محمد جان درود، سوال بسيار خوبى است ولى هنوز به جوابش نرسيدم، چون اول  مى خوام حركت بعد از ١٦ ام رو ببينم، شايد موج قوى باشه يه تغييراتى بديم.
پاسخ دهی
مریم
2 سال پیش
سلام استاد وقتتون بخیر .
بنظرتون ما همچنان باید منتظر ریست کف ۳۰ هزار باشیم ؟ یا این سناریو منتفی شده است .
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام سركارخانم، ريتست ٣٠  جز سناريوهاى من نبود، اين هفته رى بالاي ٣٦ دوم بياره، براي رسيدن به ٤٧ و ٥٠ نيازى به ريتست اون ناحيه نيست.
پاسخ دهی
;