تحليل بيت كوين و بازار كريپتو با توجه به شرايط اقتصاد جهانى(لایو 11 بهمن 1400- 31 ژانویه 2022)

زمان میانگین برای مطالعه 9 دقیقه

بروزرسانی: 02 آذر، 1401
نظرات 57

در این جلسه قصد داریم به بررسی چشم انداز هفته های آتی بازار کریپتو(تحلیل بیت کوین)، با توجه به آخرین جلسه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو یا همان  FOMC بپردازیم و این چشم انداز را صرفا از منظر تحولات اقتصاد کلان بررسی کنیم.

دانلود فایل تصویری لایو یازدهم بهمن ماه 1400

دانلود فایل صوتی لایو یازدهم بهمن ماه 1400

 

تحلیل بیت کوین و چشم انداز فصل اول 2022 بازار کریپتو با توجه به تغییرات اقتصاد کلان

در این جلسه قصد داریم به بررسی چشم انداز هفته های آتی بازار کریپتو، با توجه به آخرین جلسه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو یا همان  FOMC بپردازیم و این چشم انداز را صرفا از منظر تحولات اقتصاد کلان بررسی کنیم.

 

چرا بازارها این چنین ریسک گریز شدند؟

در نیمه دسامبر 2021 پس از آخرین جلسه FOMC در سال 2021، انتظارات تورمی حکام فدرال رزرو حکایت از 3 مرحله افزایش نرخ بهره در سال 2022 داشت (تحلیل کامل در لایو 15 دسامبر انجام شده است). در حالت کلی بازارهای نقدینگی (مثل بازار سهام) در پایان سال و حتی ماه های اولیه سال جدید رونقی ندارند که این رونق کم با موضع گیری فدرال رزرو در جلسه دسامبر از خود نشان داد، مصادف شده است.

این موضع گیری سبب شد خروج سرمایه با سرعت بیشتری از بازارهای نقدینگی صورت پذیرد.خروج سرمایه و اصلاح اولیه موضوعی بسیار طبیعی بود، اما اوضاع وقتی پیچیده تر شد که این اصلاح با فشارهای عرضه از روی ترس یا پنیک سل همراه شد. پنیک سل و sell off صورت گرفته باعث شد که بازارهای سهام و کریپتو، اصلاح عمیقی را تجربه کنند و این ریسک گریزی تا جلسه اول FOMC در سال2022 ادامه پیدا کرد. از سوی دیگر رونق کم و موضع گیری (تغییر سیاست های پولی) فدرال رزرو موجب ایجاد موجی از پنیک سلینگ در بازارهای مالی و ریسک گریزی بیش از حد شد.

 

در جلسه 25-26 ژانویه FOMC چه تغییراتی در سیاست های پولی ایجاد شد؟

هیچ تغییری! می توان گفت فدرال رزرو روی موضع خود باقی ماند و آنچه در کنفرانس خبری از زبان پاول مطرح شد نشان از این داشت که در ظاهر وضعیت بازارهای مالی اهمیتی چندانی برای بانک مرکزی ندارد. اما چرا در ظاهر؟ چون صحبت های پاول در کنفرانس خبری کاملا دو پهلو بود.مهم ترین خروجی های بیانیه فدرال رزرو بعد از جلسه ژانویه شامل موارد زیر می شد :

1- نرخ بهره افزایش پیدا می کند اما زمانی مشخصی برای آن در نظر گرفته نشده است آن چیزی که مشخص است این است که در مارس 2022 برای این موضوع تصمیم گرفته می شود.

2- ترازنامه فدرال رزرو کوچک می شود اما زمان مشخصی برای آن در نظر گرفته نشده است. ممکن است در ژوئن 2022 این اتفاق بیافتد.

3- تیپرینگ در مارس خاتمه پیدا می کند.

حال با توجه به این پافشاری و تغییر سیاست های پولی فدرال رزرو دو گزاره را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

 

گزاره اول : چرا فعالان بازارهای مالی از افزایش نرخ بهره هراس دارند؟

یک اصل وجود دارد که می گوید هر زمان جهان با پول کم بهره مواجه باشد، اقتصاد رو به گسترش و رشد خواهد بود و هر زمان با جهان با پول پر بهره مواجه باشد اقتصاد رو به کوچک شدن خواهد رفت.

پر بهره یا کم بهره بودن پول با نرخ بهره واقعی مشخص می شود. نرخ بهره واقعی برابر است با اختلاف نرخ بهره بانکی با معدل تورم عمومی. اگر این اختلاف مثبت باشد یعنی در شرایطی قرار داریم که بانک بیش از تورم عمومی توجیه اقتصادی دارد فلذا در این حالت که بازدهی بانک بیش از میزان تورم عمومی است می گوییم اقتصاد با پول پر بهره مواجه است. دقیقا بر عکس همین حالت هم وجود دارد زمانی که تورم عمومی از نرخ بهره بازدهی بیشتری دارد در این حالت اقتصاد با پول کم بهره مواجه است.
البته اصلی که در ابتدا گفته شده است شرط لازم بوده و شرط کافی نیست ولی به هر حال جزو اصول است.

پس از کرونا جهان با پول کم بهره مواجه بود و اقتصاد ها و به واسطه آن بازارهای مالی رشد خوبی را تجربه کردند. حال در شرایطی هستیم که بانک مرکزی آمریکا قصد دارد با تغییر سیاست های پولی خود نرخ بهره واقعی را به سمت خنثی برده و به هدف تورمی 2 % دست پیدا کند.

یکی از موثر ترین ابزارها برای این مهم افزایش نرخ بهره است. بانک مرکزی آمریکا در سال 2022 قطعا نرخ بهره را نه یک بار بلکه چندین بار افزایش می دهد اما سوال اصلی که فعال بازار باید به دنبال پاسخ آن باشد این است که "آیا افزایش های نرخ بهره، موثر واقع شده و تورم را به سمت هدف 2 % هدایت می کند؟"

در حقیقت فعال بازار باید با بررسی تحرکات فدرال رزرو در راستای پاسخ به این سوال حرکت کند که آیا سیاست های بانک مرکزی آمریکا در سال 2022 به گونه ای پیش خواهد رفت که اهدافشان را محقق کند؟ در صورتی که پاسخ آری باشد، در بهترین حالت می توانیم انتظار رشد های تک رقمی در شاخص های سهام آن هم در اواخر فصل دوم و اوایل فصل سوم 2022 به بعد را داشته باشیم.

ولی اگر پاسخ خیر باشد، آنگاه اوضاع پیچیده تر می شود، طوری که شاخص دلار با افت مواجه شده و همین موضوع سبب ایجاد حرکات تند تر در بازارهای مالی می شود.
هر چند که از منظر سیاسی بنا به مواردی مثل کاهش محبوبیت بایدن و عدم ریکاوری کامل اقتصاد بعید است فدرال رزرو به این سرعت دست به انقباض های بزرگ تر بزند، اما به هر حال فعال اقتصادی باید این ریسک را بسیار جدی بگیرد. چرا که موفقیت و یا قدرت نمایی فدرال رزرو اوضاع نا به سامانی را برای فعال بازار در نیمه اول 2022 رقم خواهد زد.البته لازم به ذکر است که اصل دیگری در بازارهای مالی وجود دارد که می گوید : تاثیر خبر یک واقعه از رخداد آن بیشتر است.

با توجه به پنیک سل صورت گرفته در بازارهای مالی به نظر می آید بیش از 70 %  تاثیری که افزایش نرخ بهره روی بازارها می گذارد صورت گرفته و اگر در مارس 2022 نرخ بهره افزایش پیدا کند تاثیرش به اندازه دسامبر و ژانویه روی بازارها نخواهد بود. و بعد از آن در فصل سوم و چهارم 2022 وضعیت بازارها متناظر با بهبود شرایط افتصادی، بهتر خواهند شد. برای توضیح بیشتر این مورد پیشنهاد می شود که مخاطب محترم حتما فایل ویدئویی را تماشا کند.

 

 

گزاره دوم : آیا مهار تورم در سال 2022 ممکن است؟

اصل سومی که در این مقاله به آن اشاره داریم مربوط به نقدینگی است. این اصل می گوید به میزانی که نقدینگی افزایش پیدا می کند تورم ایجاد می شود. مادامی که انباشت نقدینگی وجود دارد خطر تورم هم وجود دارد ولی این خطر می تواند به زمان دیگری محول شود.

راه های مختلفی برای به تاخیر انداختن تورم با وجود افزایش نقدینگی وجود دارد، به طور مثال سیاست گذار مالی (دولت) می تواند با ارائه یارانه کالا وارد کند و به تقاضا بازار پاسخ داده و مانع از افزایش قیمت ها شود، یا اینکه سیاست گذار پولی (بانک مرکزی) می تواند با افزایش نرخ بهره خطر تورم را به زمانی دیگر موکول کند، یا از شدت آن بکاهد.به هر حال این سیاست ها تا جایی اثر گذار هستند که یا نقدینگی مازاد از طرق دیگر جذب و دفع شود و یا اینکه اقتصاد به اندازه ای که نقدینگی رشد کرده رشد کند. در غیر اینصورت تورم دیر یا زود دارد سوخت و سوز ندارد.حال فعال بازار مالی باید از خود بپرسد آیا به اندازه ای که نقدینگی و پایه پولی (آمریکا) افزایش پیدا کرده تورم ایجاد شده است؟

بانک مرکزی آمریکا در تلاش است با تغییر سیاست های پولی خود و افزایش نرخ بهره تورم حاصل از انبساط شدید پس از دوران کرونا را به تاخیر بیاندازد. در راستای همین موضوع قصد دارد که پس از افزایش نرخ بهره تراز نامه را هم تغییر دهد، در صورتی که همه چیز همانطور که می گویند پیش برودچشم انداز بازارهای مالی (سهام و کریپتو) در فصل اول و دوم سال 2022 خوب نبوده و تنها امید به بهبود های تک رقمی در تابستان 2022 به بعد امکان پذیر است.

اما اگر اجرای این سیاست طبق برنامه پیش نرفته و در این بین بی اثر جلوه کنند، بازارها وضعیتی دیگر به خود گرفته و در انتهای فصل دوم تا انتهای فصل چهارم حرکات تندتری از خود نشان خواهند داد. پس فعال بازار مالی باید با رصد تغییراتی که بانک مرکزی آمریکا در رویکرد خود نسبت به ترازنامه انجام می دهد ، این ریسک را ارزیابی و دنبال کند.

 

سخن آخر

در کنار هم قرار دادن گزاره اول و دوم و دنبال کردن سیاست های فدرال رزرو چندین موضوع را برای فعال بازار مشخص می کند :

الف : ریسک افزایش نرخ بهره و کاهش ترازنامه جدی است. ولی به نظر 70% تاثیر آن در قیمت نمایان شده است.

ب : در 2 فصل ابتدایی سال 2022 (تا پایان ژوئن) و علی الخصوص فصل اول احتمال Range Flat و حرکت ساید با بازه ای نسبتا زیاد (15-20%) در بازار ها بیشتر از سایر حرکات است.

پ : فدرال رزرو در تعیین سیاست های پولی خود مطمئن نیست و داده ها و شاخص های اقتصادی در فوریه می تواند روی تصمیم و رویکرد آنها در مارس تاثیر بگذارد. به هر روی با آنکه به نظر می رسد فوریه تا ژوئن بازه زمانی نوسانی و نه چندان خوشی برای بازارهای مالی باشد، اما انتظار می رود بخش زیادی از تاثیرات گزاره های فوق در فصل اول نمایان شده و سپس با جهت گیری جدید اقتصاد چشم انداز بازارهای مالی برای نیمه دوم 2022 واضح تر شود. در حقیقت بازارها می توانند پس از پایان فصل اول سیکل تازه ای را شروع کنند. که این سیکل 9 ماه تا 1 سال زمان خواهد برد.

ج : هر چند تقسیم بازه های زمانی کار چندان پسندیده ای نیست، اما از 2 فصل اول 2022، فصل اول مهم تر و حساس تر است. طوری که هر گونه تغییر در این این مدت می تواند چشم انداز بازارها را دستخوش تغییر کند. به طور مثال اگر بازارها(حتی بیت کوین) low جدیدی در این مدت ثبت نکنند می توان با ضریب اطمینان بالاتری راجع به بهبود حرکت آنها در سال 2022 سناریو تعریف کرد.

همراهان عزیز، بسیاری از مسائل را نمی توان در چهارچوب متن بازگو کرد. متن دارای محدودیت است و ممکن است مطلبی اشتباه منتقل شود، از این رو خواهشمندیم جهت درک بهتر از گزاره ها و وضعیت موجود فایل ویدئویی جلسات مشاهده شده و صرفا به متون جلسات اکتفا نشود. متن نگارش شده جهت سهولت و چهارچوب محتوایی جلسات خدمت مخاطبین عزیز قرار داده شده است و هدف دیگری را دنبال نمی کند.


در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین،  اشاره کرد.

کلمات کلیدی:

نظرات

ALI
2 سال پیش
درود استاد، اگه میشه فایل های ویدیویی را با کیفیت پایین تر هم آپلود کنید... تا بتونیم ویدیو را دانلود کنیم بهتر از فایل صوتی هست.
 در حال حاضر هر ویدیو حدود ۱ گیگ هست .
پاسخ دهی
پشتیبان سایت
2 سال پیش
سلام و عرض ادب، ممنونم که این همه با دقت ما را همراهی می کنید. حتما این موارد را به عزیزان گروه اطلاع رسانی می کنم،انشاالله در آینده بتوانیم این موارد را نیز رفع نماییم.
پاسخ دهی
سعید قدسی
2 سال پیش
سلام و احترام
من متوجه می‌شم که گاوها چگونه از بالابردن قیمت منتفع می‌شن، منتها نمی‌فهمم که خرس‌ها از پایین آوردن قیمت چطور سود می‌گیرن.
مگر خرس‌ها همان گاوها نیستن که به‌ هر دلیلی تسویه می‌کنن؟
ممنون می‌شم اگر بزرگواری کنید و من را راهنمایی کنید.
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام سعید جان، در بازار نقدی فرمایش شما کاملا درسته، بازار نقدی کجاست؟ جایی هست که پول رو میدی سهم رو میگیری، و خبری از اهرم و ... نیست. ولی درد بازار مشتق اینطور نیست، یک پوزیشن لانگ که بسته میشه در اصل پوزیشن شورتی باز میشه، و خرس ها در بازارهای مشتق(خواه ETF خواه فیوچرز) می تونن از فروش استقراضی یا سل شورت استفاده کنند و قیمت رو به پایین هدایت کنن.
پاسخ دهی
علی فرجیان
2 سال پیش
نمیدونم چقدر درسته اما به نظر من فلسفه وجودی بیت  پدید آورندگانش و بازیگردان هاش با بازارهای دیگه متفاوته ، و به همین علت نمیشه با دیدی شبیه یازارهای دیگه بیت رو نگاه کرد.
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
از این بابت کاملا درست میگی علی جان، ولی خوب برای قدرت بخشیدن به این موضوع نیازمند استفاده از داده های بیشتری هستیم.
پاسخ دهی
علی فرجیان
2 سال پیش
شاید به زودی کیف هایی100هزاری بیت به 6 برسه یعنی اینا چارت رو نمی بینند که شاید بیت به 20 برسه و جمع میکنند.چیزی که از شما یاد گرفتم نباید هرجایی به تکنیکال وزن زیادی داد.نباید ساده لوحانه به بیت نگاه کنیم.
پاسخ دهی
علی فرجیان
2 سال پیش
آقا مهدی من یه نظریه ای دارم در مورد بیت که در دانشکده خدمتتون عرض میکنم بررسی بکنیم باهم.اما با تمام احترام برای دوستان به نظرم بیت رو نمیشه با نگاهی مثل بازار سهام تحلیل کرد چون فلسفه وجودی بیت با این بازارها متفاوته
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام علی جان،
هستید که نظریه بپردازید دیگه، دانشکده برای این هست که جسارت مدل سازی رو هم پیدا کنید، و این عالیست
پاسخ دهی