آژیر خطری به نام ISM

زمان میانگین برای مطالعه 8 دقیقه

بروزرسانی: 11 مرداد، 1401
نظرات 13

ISM مهمترین شاخص بخش صنعته که تو طول یکماه میزان فعالیت های تولیدی در آمریکا رو بررسی میکنه.این شاخص گزارشی است که از مدیران خرید بیشتر از 400 کمپانی صنعتی در 21 صنعت مختلف در 50 ایالت آمــــریکا تهیه می شود.

این مقاله توسط آقای مجید صفری از دانشجویان دانشکده ی بازار تهیه شده است.

شاخص  ISMچیه؟

شاخص ISM مخفف Institute for Supply Management هستش. گزارشیه که از مدیران خرید بیشتر از 400 کمپانی صنعتی تو 21 صنعت مختلف در 50 ایالت آمــــریکا تهیه میشه.

به عبارتی میشه گفت که این شاخص مهم‌ترین شاخصیه که وضعیت کارخونه های تولیدی و صنعتی رو تو آمریکا مورد بررسی قرار میده.

 

شاخص ISM از میانگین وزنی این 5 زیر شاخه به دست میاد

 

مثل شاخص Chicago PMI که بیشتر از 200 نفر از مدیران اجرایی شرکتهای تولیدی تو منطقه شیکاگو هر ماهه به پرسش نامه هایی در رابطه با میزان سفارشات جدید، تولیدات، اشتغال و ... پاسخ گو هستن که مجموعه این داده ها منجر به تشکیل شاخص Chicago PMI میشه، شاخص ISM هم همینطوره با این تفاوت که اینبار این پرسشنامه ها مربوط به بیشتر از 50 ایالت مختلف آمریکاست. و سؤالاتی که مدیران پاسخ می دن تو چارت بالا با میزان وزنی که تو شاخص تاثیر گذاره آورده شده.

ISM مهمترین شاخص بخش صنعته که تو طول یکماه میزان فعالیت های تولیدی در آمریکا رو بررسی میکنه.

نحوه کار هم اینطوریه که از مدیرای شرکت های مورد بررسی درخواست میشه تا وضعیت هر کدوم از زیرشاخه ها رو فقط با استفاده از یکی از گزینه های: بالاتر، پایین تر و یا بدون تغییر نسبت به دوره قبل مقایسه کنن.

مثلا میزان سفارشات جدید نسبت به دوره قبل بالاتره یا پایین تر و یا تغییر نکرده.

برای محاسبه شاخص ISM از فرمول زیر استفاده میکنن:

 

 

ISM = (UP%) + 1/2 (SAME%)

که در فرمول بالا (%UP): تعداد پاسخ هایی که به گزینه بالاتر اشاره کردنه و (%SAME) تعداد پاسخ هایی که به عدم تغییر اشاره داشتن.

بعنوان مثال:

UP = 20%

SAME = 80%            ==>    ISM = 20% + 1/2 (80%) = 60

DOWN = 0%

اقتصاددانان زمانی که این شاخص بالای 50 قرار داره رو دوره رونق و توسعه تلقی می کنن و زمانی که شاخص زیر عدد 50 باشه رو نشونه رکود و کسادی می دونن. به عبارتی عدد 50 مرز روانی اقتصادی برای این شاخصه.

طبیعتا تو اغلب موارد رابطه ی مستقیمی بین ارزش دلار و شاخص ISM وجود داره. اصولا در مورد همه شاخص های بخش صنعت که بررسی می کنیم همین رابطه برقراره. دلیلشم اینه که افزایش عدد ISM نشون دهنده پیشرفت اقتصادی و تقاضای بیشتر و قاعدتا قدرت گرفتن پول رایج اون کشوره.

 

شاخص ISM به دو شکل متفاوت منتشر میشه:

الف) ISM Manufacturing : که در مورد اون بالاتر توضیح دادیم، از سال 1931 تا به امروز بصورت ماهانه انتشارش میدن. البته فقط زمانی که جنگ جهانی دوم شروع شد ، انتشار این شاخص هم یه کم از اون حالت منظم خارج شد.

ب) ISM NON-Manufacturing :  که از نوع قبلی کم اهمیت تره و از سال 1997 منتشر میشه.

ISM Service که همون ISM Non-Manufacturing هستش، گزارشیه که از مدیران اجرایی حدود 370 کمپانی تو بخش خدمات (مالی، بیمه، املاک، ارتباطات، خدمات عمومی رفاهی و ...) تهیه میشه.

از اونجایی که این شاخص نسبت به ISM Manufacturing سابقه کمتری داره، بنابراین از درجه اهمیت پایین تری هم برخورداره. مرز رکود یا کسادی تو این شاخص هم همون عدد 50 تعیین میشه. پس عدد 50 تو هر دو تا شاخص مرز روانی هستش که بالای 50 رونق اقتصادی و پایین 50 رکود اقتصادی تلقی میشه.

 

بررسی آخرین داده های ISM

 تو این مقاله برای بررسی این شاخص، اومدیم اونو با دو دسته داده مقایسه کردیم. اول داده های اقتصادی و بعد هم داده های مارکت 

 

الف) مقایسه ISM با داده های اقتصادی

همینطور که تو چارت زیر میبینید شاخص ISM به نزدیکی عدد 50 رسیده که حکایت از کاهش شدید رشد داره. در صورتی که این شاخص به زیر عدد 47 برسه به معنی یه رکود تمام عیاره.

چارت 1

 

اما اجازه بدید موشکافانه تر به این شاخص نگاه کنیم. میزان سفارشات جدیدی که تولید کنندگان دریافت میکنن همیشه بعنوان لیدر و پیشرو برای شاخص ISM درنظرگرفته میشه. به این معنی که سفارشات جدید مسیر آینده ISM رو مشخص میکنه. طبق نمودار شماره 2 میبینید که New Orders به زیر عدد 50 نفوذ کرده و این اصلا خبر خوبی برای ISM نیست.

 

چارت 2 (سفارشات جدید)

 

شرایط وقتی نگران کننده تر میشه که میزان موجودی انبارهای تولید کنندگان بعد از کسر کردن سفارشات جدید مشتریانشان برای دو ماه آینده به شدت درحال افزایشه (کاهش شدید تقاضا نسبت به عرضه). شاخص موجودی، عدد 42 رو نشون میده که خبر از وخامت اوضاع در آینده داره

 

چارت 3 (سفارشات منهای موجودی)

 

این در حالیه که شاخص اعتماد اقتصادی هم نمایانگر عدد 35 هستش.

 

چارت شماره 4 ( اعتماد اقتصادی)

 

همینطور کاهش شدید شاخص های نظرسنجی برای سفارشات جدید منطقه ای(چارت 5) ، نرخ تورم سالانه برای قیمت تمام شده ی تولید کننده یا PPI برای 18 ماه آینده (چارت 6) و نرخ وام مسکن 30 ساله  (چارت 7)، حکایت از سرکوب شدید تقاضا دارن که منجر به نزول بیشتر ISM میشه.

 

چارت 5 (سفارشات جدید منطقه ای)

 

 

چارت 6 (تورم سالانه ی قیمت تمام شده برای تولید کننده)

 

 

چارت 7 ( نرخ وام های مسکن 30 ساله)

 

اما در مورد شخص های مربوط به حقوق و دستمزد هم شرایط مثل داده های دیگه ست. امید به افزایش دستمزدها برای 4 ماه پیش رو (چارت 8) در حالی کاهش شدیدی رو تجربه کرده که درآمد سرانه ی واقعی (چارت 9) هم تو سطوح بسیار پایینی قرار داره.

 

چارت 8 (امید منهای برنامه افزایش دستمزدها)

 

 

چارت 9 (درامد سرانه واقعی)

 

و در نهایت مهمترین داده، شاخص شرایط مالی 9 ماه آینده است که همیشه ISM با تاخیر خودشو به اون رسونده. این شاخص دربرگیرنده ی تغییرات نرخ های بهره، شاخص دلار و کامودیتی هاست که با فرمول خاصی محاسبه میشه. عدد 35 که این شاخص نشون میده، بیانگر این واقعیته که سختگیریهای شدید پولی  و سیاست انقباضی چه فشار سنگینی به اقتصاد وارد کرده، تا حدی که اونو روی لبه ی پرتگاه رکود قرار داده. به نظر شما آیا این بار ISM عدد 35 رو میبینه؟

 

چارت 10 (شاخص شرایط مالی برای 9 ماه آینده)

 

ب) مقایسه ISM  با داده های مارکت

تو این قسمت به مقایسه ISM  با روند شاخص های مهم مارکت از جمله شاخص S&P500 ، شاخص دلار و ... میپردازیم .

شاخص S&P 500 که نماینده 500 شرکت برتر آمریکاییه، در حال حاضر عدد 45 رو برای ISM پرایس (پیشخور) کرده ، به این معنی که حتی اگه ISM اعداد پایینتری مثل 35 رو ببینه احتمالا S&P 500 نزول زیادی رو تجربه نکنه. در صورت رخ دادن این اتفاق احتمالا این شاخص در حد یه گام نزولی  ضعیف از کف قیمتی 2022 ریزش کنه و خودش رو به حدود ISM 40 برسونه.

 

چارت 11 (شاخص نرخ سالانه S&P 500)

 

 

شاخص دلار و نزدک هم شرایط مشابهی دارن و ISM 40 تا 45 رو پرایس کردن. البته نزدک وضعش یه کم بهتره چون تا حدودی عدد 40 رو پرایس کرده.

 

چارت های 12 و 13 (شاخص دلار و نزدک)

 

 

اما اوضاع برای دو شاخص بعدی کمی متفاوت تر و جالبتره. همینطور که میتونید تو چارت زیر ببینید، در حال حاضر قیمت نفت همگام با ISM پیش میره، که در صورت نزول ISM نفت میتونه به اعداد 60 تا 80 دلار برسونه.

چارت 14 (قیمت نفت)

 

 

شرایط برای بازدهی اوراق قرضه 10 ساله به نظر زیادی مساعد میرسه. همینطور که تو هفته های گذشته شاهد بودید اقبال عمومی زیادی به سمت اونها رفته و این امر باعث شده با قیمتهایی بالاتری معامله بشن و بازدهیشون روند کاهشی پیش بگیره. در حال حاضر نرخ برابری اوراق با ISM داره روی عدد 65 میچرخه. البته تجربه ی سالهای گذشته نشون داده اوراق با تاخیر خودشون رو به ISM میرسونن. از طرفی با نگاه به چارت تکنیکالی اون (چارت 16) میشه انتظار داشت که در صورت شکست خط گردن الگوی سرو شانه ، احتمالا بازدهی اوراق اعداد زیر 2% و حتی 75/1%  رو هم ببینه.

 

چارت 15 (اوراق قرضه 10 ساله)

 

 

چارت 16 (تکنیکال بازدهی اوراق قرضه 10 ساله)

 

باتوجه به بررسی های فوق به نظر میرسه خرید اوراق قرضه و حتی سهم هایی که تو چند وقت اخیر رشد زیادی رو تجربه کردن دیگه منطقی نیست، چون احتمالا به نسبت دارایی ها ییشرو و آینده نگر که به شدت با تغییرات M2 وابستگی مثبت دارن(مانند سهام شرکتهای تکنولوژی محور و حتی کریپتو)  کمتر رشد کنن. (اگر در مورد M2 دنبال اطلاعات بیشتری هستید مقاله عرضه پول و کل های پولی رو مطالعه کنید)  سرمایه گذارای بزرگ احتمالا الان در حال چیدن پورتفولیوی خودشون با دارایی های ارزشمند که قیمت های خیلی پایینی دارن هستن. باتوجه به مطالبی که ذکر شد احتمالا تو 9 ماه آینده ISM سقوط میکنه و ما شاهد یه رکود کوتاه مدت ولی شدید باشیم، چرا که شمارش معکوس برای این اتفاق از همین الان شروع شده

 

 

طبق نظر کارشناسایی که بر اساس داده های ISM تحلیل میکنن، احتمالا اقتصاد حدودا تا مارس سال 2023 به کف خودش میرسه ولی طبق تجربه ی رکودهای قبلی ، بازارهای اکوییتی زودتر از اقتصاد به کف میرسن و این نشون از هوشمندی اونا داره. پس به احتمال خیلی زیاد کف بازارهای مالی یا زده شده یا نهایتا در 2 یا 3 ماه آینده این کف رویت میشه و بعد از اونه شروع به رشد میکنن.

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.

در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

فرشید
4 روز پیش
بسیار بسیار پر بار و عالی بود
پاسخ دهی
سعید دژنگ فرد
6 روز پیش
درود بر شما مجید جان
بسیار عالی و روان توضیح دادید 
ممنون از مقاله پربارتون
پاسخ دهی
مجید صفری
5 روز پیش
ارادت آقا سعید گل. خوشحالم که مورد پسندتون بود
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 هفته پیش
مجید جان نظر خودت رو راجع به پاراگراف آخر بگو. چون خیلی خوش اشاره ای کردی به این موضوع
پاسخ دهی
مجید صفری
6 روز پیش
مربی نظر شخصی من اینه فاز فاینال کپیچولیشن با ریزش قیمت نفت تکمیل میشه و بعد از اونه که بازارهای اکوئیتی شروع به رشد اصلیشون میکنن. البته بیشتر پیشگویی شد تا تحلیل :))))
پاسخ دهی
مهدی رجبی
6 روز پیش
درود بر تو عزیزم، نه اتفاقا خیلی هم عالیه
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 هفته پیش
مجید جان درود بر تو عزیز دل، چقدر کامل شد و قشنگ توضیح داده شد.
پاسخ دهی
مجید صفری
1 هفته پیش
به لطف شما و زحمات بی دریغتون برای کامیونیتی مربی
پاسخ دهی
یعقوب محمد زاده
1 هفته پیش
عالی بود مجید جان فقط سوالی که دارم با توجه به پیش خور شدن شاخص ism پس در آینده حتی اگر به زیر 35 هم برسه تاثیر خاصی به بازار وارد نمیکنه و نباید زیاد نگرانش بود
پاسخ دهی
مجید صفری
1 هفته پیش
سلام یعقوب جان. البته که در مارکت هیچ چیز صددرصد نیست ولی به نظر میرسه برای اکوییتی مارکت اگه کف جدیدی  هم وجودداشته باشه خیلی جای راه دوری نمیره. چه بسا که همین الانم کف زده باشن
پاسخ دهی
میلاد سعیدی
6 روز پیش
ممنون مجید جان عزیز . با توجه به تکنیکال کلاسیک و فاز انباشت یا تسلیم و متن پربار خودت حتی اگه ریزشی درism باشه فکر کنم  کف دوباره تست بشه.
پاسخ دهی
مجید صفری
5 روز پیش
ممنون ازت میلاد جان بابت وقتی که گذاشتی. البته که بازارها 2-3 ماه دیگه حداقل کار دارن برای تعیین تکلیفشون
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 هفته پیش
یعقوب جان سلام، یه موردی رو شما باید در نظر بگیری، تو جلسه 6 پسا چارت که داشتیم راجع به PMI صحبت می کردیم، گفتیم این اسیلاتور لید بیش از اینکه برای تاثیر بر eq و bonds و fx بخواد بررسی بشه، برای چشم انداز آینده اقتصاد استفاده میشه.
پاسخ دهی