اقتصاد جهان و بازارهای مالی جهانی در چه وضعیتی قرار گرفته اند؟ (16 سپتامبر 2022)

زمان میانگین برای مطالعه 2 دقیقه

بروزرسانی: 03 آذر، 1401
نظرات 103

این جلسه جامع شامل 2 ساعت محتوای تخصصی و پرسش و پاسخ هایی است که با مبانی علم اقتصاد، داده ها و آمار همراه شده است. در بخش اول راجع به ادامه انقباض اقتصادی و ریسک رکود و در ساعت دوم هم راجع به شاخص دلار و وضعیت بازارها مباحثه ای صورت گرفته است.

دانلود فایل تصویری لایو 16 سپتامبر- 25 شهریورماه 1401 (کیفیت عالی)

دانلود فایل تصویری لایو 16 سپتامبر- 25 شهریورماه 1401 (کیفیت متوسط)

دانلود فایل تصویری لایو  16 سپتامبر- 25 شهریورماه 1401 (کیفیت پایین)

 

در این جلسه میهمان مهندس اسدی عزیز بودیم ، ایشان بستری را فراهم نمودند تا با اقتصاد دان برجسته ایرانی جناب پرفسور سعدوندی و همچنین دوست بزرگوارم جناب دکتر شاهین شاهمرادی به بحث در رابطه با وضعیت اقتصاد جهانی، چشم انداز شاخص دلار و همچنین بازارهای جهانی بپردازیم.

این جلسه جامع شامل 2 ساعت محتوای تخصصی و پرسش و پاسخ هایی است که با مبانی علم اقتصاد، داده ها و آمار همراه شده است. در یک ساعت اول راجع به ادامه انقباض اقتصادی و ریسک رکود صحبت شده است  و در ساعت دوم هم راجع به شاخص دلار و وضعیت بازارها مباحثه ای صورت گرفته است.

سطح محتوای ارائه شده در این جلسه تخصصی است و وجود دیدگاه های مختلف ممکن است مورد موافقت یا مخالفت فعالان بازارهای جهانی قرار گیرد، از این رو خواهشمند است از دریچه نگاهی باز و غیر شخصی به موضوعات مطرح شده نگاه کنید و حتما با منطق خود مورد بررسی قرار دهید.

در نهایت هم عرض می شود که ریسک بخش جدا ناپذیر بازارهاست، در این شرایط اقتصادی هر تحلیل و بررسی از سمت گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی صورت می گیرد جهت افزایش آگاهی، درنظر گرفتن نیروهای بازار و بهبود قدرت تحلیل دوستان است و گروه از بابت تصمیمات مخاطب محترم سلب مسئولیت می نماید.

کلمات کلیدی:

نظرات

حسن اکبری لاری
1 سال پیش
سلام استاد عزیز ، جواب به این سوال کاملا اختیاری و یک سوال شخصیه :
اگر ....... اتفاق ها بیوفته ، آقای مهدی رجبی بیت رو میبوسه میزاره کنار و همه سرمایش رو خارج میکنه (به غیر از بحث قانون گذاری یا تصاحب بازار توسط بانک ها)
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
حسن جان، دارم فکر می کنم یه عبارت مناسب بگم،
اگر فدرال رزرو در 2023 به سیاست انبساطی برگرده و باعث شه بازارها زودتر از 2024 سقف های جدیدی بزند، فکر کنم این یه جواب خوبه،
پاسخ دهی
حسن اکبری لاری
1 سال پیش
سلام استاد، توي لايو اخیر فرموديد بيت مثل اون سوسكه هست وهميشه زنده ميمونه، ممكنه اين بي اعتمادي ها درجنگ صرافی ها و مشکلات اخیر، بیت رو نکشه، اما آیا امکان داره اون رو به يك خلسه ي بلند مدت ببره ؟ طوريكه تا 2024 بقيه بازارها رشد كنند ولي بیت درجا بزنه ؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
سلام حسن جان، منظورت از رشد چی هست؟سقف یا رشدهای چند ده درصدی؟ مثلا اگه طی این مدت تا 40-48 بره رشد مورد نظر حساب می شود، نه درجا نمی زند، از طرفی حسن جان بازارهای سرمایه سقف بزنن بیت سقف زده، پس در واقع چون بازه شما بلند مدت هست، نه به نظرم در بازه بلند مدت چنین نمی شود.
پاسخ دهی
مهرزاد
1 سال پیش
درود استاد رجبی عزیز، چند روز پیش لایو راجع به آینده اقتصاد ایران داشتید و بنده متاسفانه نتونستم شرکت کنم. از کجا میتونم پیدا کنم نگاه کنم؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
سلام مهرزاد عزیز، متاسفانه روی وب سایت قرار نمی گیره رفیق عزیزم.
پاسخ دهی
مسیح
1 سال پیش
درود مهدی جان ممنون بابت لایو هفته پیش عالی بود  خیلی لطف کردی یه سوال دارم اینکه میتونیم این ریزش رو اخرین فاز تسلیم بگیریم البته حمایت اصلی رو‌محدوده ۱۳هزار ببینیم چون شاخص Nupl برگشته به سال ۲۰۱۹ هرچند با اونسال خیلی تفاوت داره شرایط بازار
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
سلام مسیح جانم، والا اقتصاد هم میگه میتونیم بله، 2 هفته ای کار رو بسازه، ولی کی حوصله انباشت بعدش رو داره مسیح.... 150 روز اینجا انباشت بود ، نرخ بهره 4% نتونست کف رو بزنه گفتیم چه خوب کف داره معتبر میشه، بعد یه بلای درونی...
پاسخ دهی
مسیح
1 سال پیش
مرسی مهدی جان الانم با توجه به شرایطی که صرافی ها دارن بلا سر بازار میارن متاسفانه بازار داره اعتماد خودشو کمتر میکنه و خیلی دیرتر به سقف قبلی برمیگردیم درسته؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
مسیح جان از لحاظ تئوری بله درسته، 
اما یک نکته رو هم بگم، سقف رو من درونی نمیدیدم، یعنی چی، منظورم اینه برای رسیدن به سقف نیاز به عامل بیرونی داشتیم و عامل بیرونی گذار ار انبقباض به انبساط بود، اما برای حد تعادل عامل بیرونی موثر تر است، در واقع حرفم این هست اگر این عوامل درونی امروز شکل نمی گرفت ما در پایان دسامبر  و فقط با یک CPI خوب دیگر در محدوده 28-30 بودیم و التها رشد خیلی خوبی می کردند، اما چون کماکان فضای بیرون انقباضی بود نمیشد راجع به سقف حرف زد، حال این اتفاق افتاده و اون اهداف پاییز زیر سوال رفته و بازار در کل نوامبر تحت فشار دورنی قرار گرفته، این درسته بازگشت قیمت رو خیلی سخت می کنه اما چون عموما بحران هایی گذرا هستند (یعنی یک ماهه به فنا میرن و تموم میشن و مثل سیاست های انقباضی یک سال و اندی طول نمیکشن) پس به نوعی میتونیم بگیم از لحاظ زمانی برای سقف های بالاتر از اعداد لوکال مثل 30 و ... در سطح کلان می تونه تغییری ایجاد نکنه.
پاسخ دهی
مسیح
1 سال پیش
ممنون‌مهدی جان بابت توضیح کاملت یدنیا ممنون سرت سلامت
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
قربونت برم مسیح جانم
پاسخ دهی
maryam
1 سال پیش
سلام و وقت بخیر .
جناب رجبی با این اوضاع بهم ریخته اینترنت به نظرتون ترید کردن هنوز شدنی ؟ خیلی به این فکر میکنم اگر یک روز تصمیم بگیرن بطور کامل قطع کنن دسترسی هزاران ادم به دارایی هاشون ناممکن میشه ؟ شما برای این موضوع راه حلی دارید ؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
سلام و درود سرکارخانم، همه اون فشارهایی که به شما وارد میشه بله به ما هم وارد میشه، اما شدنی است، دوستی دارم در ایران در شمال غرب کشور، از استارلینک داره استفاده می کنه، پس قطعا راهی وجود خواهد داشت. همه ما همدردیم و یا راهی خواهیم ساخت یا خواهیم یافت مطمئن باشید
پاسخ دهی