پروژه های اکوسیستم سازی KNC و SNX در ارزهای دیجیتال

زمان میانگین برای مطالعه 8 دقیقه

بروزرسانی: 06 شهریور، 1401
نظرات 8

در این مقاله به معرفی و تحلیل دو پروژه اکوسیستم سازی (KNC) ،صرافی غیرمتمرکز آن ( DEX) و شبکه (SNX)، پروتکل غیرمتمرکز صدور دارایی ترکیبی برای اکوسیستم DeFi پرداخته و به تحلیل روزانه ی آنها پرداخته ایم.

این مقاله توسط آقای رضا مهاجری از دانشجویان دانشکده ی بازار و عضو گروه Bitspin  تهیه شده است.

در این مقاله به معرفی و تحلیل دو پروژه اکوسیستم سازی پرداخته ایم.

اول : Kyber Network Crystal v2 (KNC) که KyberSwap به عنوان صرافی غیرمتمرکز آن ( DEX) است که از توسعه های جدید مانند نقدینگی متمرکز پشتیبانی می کند .

دوم : شبکه Synthetix (SNX)، یک پروتکل غیرمتمرکز صدور دارایی ترکیبی برای اکوسیستم DeFi است .

 

Kyber Network Crystal v2 (KNC)

 KyberSwap  به عنوان یک DEX و یک پلتفرم ارائه دهنده نقدینگی با استخرهای نقدینگی کارآمد است.  هدف این پلتفرم ارائه بهترین قیمت ها و تجربه مبادله روان به کاربران است.  علاوه بر این، به طور همزمان بر افزایش درآمد برای تامین کنندگان نقدینگی (liquidity providers) تمرکز می کند.

 Kyberswap یک تجمیع کننده نقدینگی است که AMM خود را دارد.  علاوه بر این، نقدینگی سایر صرافی ها را نیز هدایت می کند تا بهترین قیمت را برای مبادله ارائه دهد.

 

مقایسه ی Kyberswap Elastic  با Uniswap V3

در 7 جولای، Kyberswap پروتکل جدیدی را با نام Kyberswap Elastic منتشر کرد .

Kyberswap Elastic به ارائه دهندگان نقدینگی اجازه می دهد تا از نقدینگی متمرکز و انعطاف پذیری در استراتژی های درآمدهاشان استفاده کنند.  نقدینگی متمرکز امکان کاهش محدوده قیمت را ، برای تامین کنندگان نقدینگی ، فراهم می کند.  در نتیجه، نقدینگی در استخر با تقلید از سطوح بسیار بالاتر نقدینگی و دستیابی به نوسان کمتر ، حجم و درآمد بهتر برای LPها به طور کارآمدتر استفاده می شود.  Kyberswap Elastic به لطف کارمزدهای مبادله قابل تنظیمی که در مقابل ضررهای دائمی خود دریافت خواهید کرد، سطح بالایی از کنترل مدیریتی را بر روی ضررهای دائمی ارائه می دهد.

 بعد از اینکه Kyberswap Elastic راه اندازی شد ، مردم شروع به صحبت در مورد آن به عنوان یک فورک Uniswap V3 کردند.  با این حال، این درست نیست زیرا کدهای Uniswap V3 کاملاً منبع باز نیستند و استفاده از آن تا سال 2023 به دلایل کپی رایت محدود شده است.

 جدای از آن، دو تفاوت اساسی بین Uniswap V3 و Kyberswap Elastic وجود دارد :

اولین مورد این است که Kyberswap توانایی ترکیبی در کارمزد دارد، اما Uniswap V3 اینطور نیست .

دومین مورد این است که Kyberswap Elastic دارای محافظ برای حمله ساندویچی ( sandwich attack ) است، ولی Uniswap V3 این قابلیت را ندارد.

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید حجم معاملات در هفته های اخیر در Kyberswap Elastic افزایش یافته است.

 

توکن KNC

 KNC یک ابزار و توکن حاکمیت و بخشی جدایی ناپذیر از شبکه Kyber است.  این ذینفعان مختلف در اکوسیستم Kyberswap را به هم متصل می کند. دارندگان این توکن ، برای دریافت فی معاملات شبکه دست به استیک این توکن میزنند پس میتوان نتیجه گرفت با انجام معاملات بیشتر و اضافه شدن پروتکل های جدید، پاداش های بیشتری نیز ایجاد می شود.

 پیشرفت های اخیر

 در 15 آگوست، Shane عضو استراتژی Kyberswap ، پیشنهادی را ارائه و 900 هزار توکن OP درخواست کرد ، او این کار را برای هدایت کاربر، نقدینگی و رشد اکوسیستم انجام داد .  روز بعد، Kyberswap همکاری با Lido Finance را برای افزایش نقدینگی در Polygon اعلام کرد.

این پروتکل همچنین فیدهای قیمت Chainlink را در Arbitrum، Avalanche، BNB Chain، Ethereum، Optimism و Polygon در 18 آگوست یکپارچه کرد.  Kyberswap به 12 زنجیره گسترش یافته است و مشارکت های جدیدی را ایجاد می کند که اغلب با مشوق های نقدینگی راه اندازی میشود .

 

نتیجه

 Kyberswap اساساً به لطف فناوری نقدینگی روتینگ و پلت فرم ارائه نقدینگی، یک DEX بهبود یافته است.  با این حال، قیمت‌های توکن پرمنفعت را برای معامله‌گران و کنترل بیشتری بر درآمد کارمزد برای ارائه‌دهندگان نقدینگی فراهم می‌کند.  به  طور کلی Kyberswap Elastic یک ارتقاء موفق برای پلتفرم است و اکنون در 12 زنجیره فعال است.

 به دنبال تحولات اخیر، بدیهی است که Kyberswap مورد توجه بسیاری از DEX ها قرار گرفته است و آنها از ادغام Kyberswap برای شبکه خود پشتیبانی می کنند.  اگر پذیرش در این مسیر ادامه یابد، احتمالاً کاندید خوبی برای سرمایه‌گذاری خواهد بود، زیرا به‌روزرسانی Kyberswap Elastic به خوبی کار می‌کند، و تیم با مشارکت‌ها و ادغام‌های خوب برای پروتکل به ارائه خدمات ادامه می‌دهد.

 

تحلیل تکنیکال KNC/USDT

تایم فریم روزانه

قیمت پس از رسیدن به دیمند زون پر قدرت ناحیه ی 1.1 دلاری ، سفارشات خرید بسیار زیادی وارد مارکت شد ، در نتیجه خریداران توانستند عدم تعادلی رو به بالا شکل بدهند و یک high برای این ارز در قیمت 2.85 دلار ثبت کنند . مجدد در این محدوده ، قیمت عدم تعادل نزولی را تجربه کرد و رو به پایین حرکت کرد ، پس از رسیدن قیمت به دیمند زون پر قدرت ناحیه ی 1.1 دلاری ، مجدد خریداران وارد معامله شدند و اجازه ندادند که فروشنده ها موفق به زدن low جدید شوند .

در حال حاضر خریداران فرمیشن پر قدرتی به صورت HH HL را تشکیل داده اند .

انتظار ما از حرکت  ارز این است که قیمت مجدد بتواند به محدوده ی 1.7 تا 1.8 دلاری اصلاحی را تجربه کند و پس از رسیدن به آن محدوده ، رو به بالا حرکت کند .

تارگت های این حرکت صعودی به ترتیب قیمت های 2.47 دلاری در مرحله اول و تارگت 2.854 دلاری در مرحله ی دوم مورد انتظار است .

 

شبکه Synthetix (SNX)

Synthetix یک پروتکل غیرمتمرکز صدور دارایی  synthetic (مصنوعی)  است که بر اساس اتریوم و Optimistic ساخته شده است.  این دارایی‌ها توسط نماد شبکه Synthetix (SNX) وثیقه می‌شوند، که وقتی در قرارداد قفل شوند، امکان صدور دارایی‌های Synths را فراهم می‌کند.

 این مدل وثیقه ادغام شده به کاربران این امکان را می دهد که تبدیل بین Synths را مستقیماً با قرارداد هوشمند انجام دهند و از نیاز به طرف مقابل اجتناب کنند.  این مکانیسم مشکلات نقدینگی و نوسان ( رنج نوسانی) را که توسط DEX ها تجربه می شود حل می کند.

 

 Atomic Swap

 در ماه ژوئن، Synthetic اقدام به راه اندازی Atomic Swaps کرد.  مبادله Atomic یک تابع مبادله جدید است که به کاربران امکان می دهد تا دارایی ها را به صورت Atomic بدون احیای کارمزد (بررسی اینکه آیا معامله تحت تأثیر تاخیر در به روز رسانی قیمت قرار گرفته است یا نه.) با قیمت گذاری ترکیبی از طریق ترکیبی از اوراکل های Chainlink و DEX (Uniswap V3) مبادله کنند.  استفاده از Chainlink و Uniswap V3 از سهامداران در برابر پیشروی محافظت می‌کند و به معامله‌گران اجازه می‌دهد به نوسان ها و هزینه‌های کم Synthetix دسترسی داشته باشند .

  حجم معاملات پس از اجرای سوآپ اتمی افزایش یافته.  بنابراین، هزینه های تولید شده توسط پروتکل افزایش می یابد، همانطور که در زیر مشاهده می کنید.  اگر رشد ادامه یابد، ارزش توکن باید به دلیل بازده بالای کارمزد افزایش یابد.

 

 

نتیجه

 Synthetix یک پروتکل پیشرو DeFi است که از استفاده از دارایی های synthetis (مصنوعی) برای بازدهی خوب پشتیبانی می کند.  اگر این سیستم با نحوه عملکرد خود یک بازار توکن شده عظیم در بلاک چین میزبان خود ایجاد کند، هیچ کس را شگفت زده نخواهد کرد.

 با توجه به اینکه بازار جهانی مشتقات میلیاردها دلار ارزش دارد، Synthetix پتانسیل زیادی در آینده دارد.  Synthetix با آوردن دارایی های دنیای واقعی به دنیای بلاک چین، صنعت مالی سنتی را با DeFi مرتبط کرده است.  به طور کلی، Synthetix یک پلت فرم نوآورانه است و مانند راه اندازی Optimism به گسترش خود ادامه می دهد.  با پذیرش  Atomic swap ، آنها پذیرش و حجم بیشتری را در پلت فرم خود ایجاد کردند.  عاقلانه است که پس از گام های مثبت اخیر انتظار بیشتری از Synthetix داشته باشیم.  Synthetix یک پروژه قوی با اهداف نوآورانه و به روز رسانی قوی است.

 

تحلیل تکنیکال SNX/USDT

تایم فریم روزانه

خریداران پس از رسیدن قیمت به دیمند زون پرقدرت که از گذشته ی مارکت وجود دارد و منشا سفارشات خرید خریداران میباشید ، سفارشات خرید خود را وارد مارکت کردند و قیمت را رو به بالا حرکت دادند .در حال حاضر قیمت به دیمند زون ها احترام میگذارند و ساپلای های پیش رو را از بین میبرد .انتظار تارگتی که برای قیمت داریم محدوده ی 4.44 دلار است به دلیل اینکه انتظار داریم خریداران بتوانند مجدد ساپلای را از بین ببرند و high جدید برای ما ثبت بکنند .اگر چارت را در تایم فریم ۴ ساعته برسی کنید مشاهده میکنیم که خریداران در تایم فریم ۴ ساعته هم در حال تشکیل فرمیشن بولیش HH و HL هستند ، پس میتوانیم انتظار داشته باشیم قیمت کف 2.786 را از دست ندهد و رو به بالا حرکت کند .

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

مهدی رجبی
1 ماه پیش
دیشب داشتم SNX رو میدیدیم که چطور رفت، دستخوش
پاسخ دهی
فرهاد
1 ماه پیش
سلام و عرض ادب استاد عزیز.
بی شک اینکه تحلیل ها و دیدگاه های مجموعه بیت اسپین روز به روز پر بار تر میشه تماما حاصل انتقال دانش و تجربه شما اساتید دلسوز بوده و خواهد بود. امیدوارم در این مسیر با وجود شما هر روز بهتر و توانمندتر عمل کنیم.
پاسخ دهی
رضا مهاجری
1 ماه پیش
خیلی فاند جالبی داره استاد ، تحلیل پیر بیتی هم انجام شده ، انشالله مورد رضایت شما واقع بشه 
بابت تمام زحماتتون برای دانشکده قلبا سپاسگزارم
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 ماه پیش
رضا جانم دست گلت درد نکنه
پاسخ دهی
اسماعیل
1 ماه پیش
عالی بچه ها دستتون درد نکنه
پاسخ دهی
فرهاد
1 ماه پیش
سپاس از شما اسماعیل عزیز
پاسخ دهی
احسان وحدت پناه
1 ماه پیش
عالی بود رضا جان
پاسخ دهی
رضا مهاجری
1 ماه پیش
احسان جان هم تیمی عزیزم ممنون بابت انرژی مثبت
پاسخ دهی