در کوکوین بمانیم یا برویم؟

زمان میانگین برای مطالعه 7 دقیقه

بروزرسانی: 01 آذر، 1401
نظرات 6

بلاگرهای حوزه های مالی گاه‏ گاهی سعی می کنند با بیان برخی سخنان خود دست بالای خود را برای دیگران نشان داده و در این خصوص اطلاع رسانی های انسان دوستانه ولی فاقد سند ارائه دهند تا ضمن استفاده از ناآگاهی مردم خود نیز به عنوان مسیح و منجی نمایش داده شوند.

معامله گری یا ترید کردن در دنیای امروز به عنوان یک حرفه و شغل جایگاه خود را پیدا کرده و افراد زیادی در این حوزه بسیار بسیار گسترده ،در کل جهان در حال معامله هستند، این حرفه از لحاظ فیزیکی صرفا نیازمند کلیک در پلتفرم های معامله گری هست. متاسفانه این فعالیت در کشور هایی که در تحریم هستند، مانند کشور عزیزمان ایران،به این سادگی ها نیست و می تواند بسیار چالشی گردد. از این رو بلاگرهای این حوزه نیز گاه‏گاهی سعی می کنند با بیان برخی سخنان سعی می کنند دست بالای خود را برای دیگران نشان داده و در این خصوص اطلاع رسانی های انسان دوستانه ولی فاقد سند ارائه دهند تا ضمن استفاده از ناآگاهی مردم خود نیز به عنوان مسیح و منجی نمایش داده شوند. ما در این مقاله صرفا به معامله گری در بازار مالی کریپتو خواهیم پرداخت.

فرض کنیم ما آموزش ها و تجربه های لازم رو کسب کرده و تصمیم گرفته ایم سرمایه خود را وارد پلتفرمی بکنیم تا بتوانیم معاملات خود را انجام دهیم. در حوزه ارز دیجیتال ، صرافی های ارز دیجیتال وجود دارند که با استفاده از آنها می‏توان معاملات خود را مدیریت نماییم. پس اگر در این میان سخن از صرافی می شود، منظور ما صرافی های ارز دیجیتال به عنوان پلتفرم معاملاتی است.

همان طور که می دانیم تعداد صرافی های ارز دیجیتال در حال حاضر زیاد است از این رو اعتماد به این صرافی ها سخت خواهد بود. اما دانستن چند نکته ساده می تواند مسیر ما را در ادامه ی این روند هموارتر کند.

اول: صرافی های ارز دیجیتال  معتبر برای جلوگیری از هرگونه پولشویی ، هک و موارد امنیتی دیگر عموما نیاز به احراز هویت دارند.

سوال: راستی از کجا تشخیص بدهیم که صرافی موردنظر ما قابل اعتماد است و امکان ترید رو به ما خواهد داد؟

پاسخ : با کمک سایت بسیار مفید Coinmarketcap.com ما امکان این رو داریم صرافی های ارز دیجیتال رو بر اساس حجم و میانگین نقدینگی رو مشاهده کنیم. پس قاعدتا صرافی هایی که در جایگاه های اول هستند نسبت به سایرین معتبرتر هستند.

توجه توجه !! اما به عنوان یک ایرانی که همواره با تحریم های متعدد روبرو هستیم باید فاکتور های دیگه ای رو در نظر بگیریم و البته این شرایط صرفا مختص ما و کشورهای تحریمی دیگر هست که تعداد آنها بسیار کم است.

دوم : کسی نفهمه ایرانی هستی!

داخل صرافی های خارجی معتبر ، امکان ورود با آیپی ایران نیست.

درصورت ورود ، امکان فعالیت نخواهید داشت ، چون ایرانی هستید و صرافی این را متوجه شده است.

و اصلا ایران در لیست کشورهایی که صرافی خدمات می دهد وجود ندارد، پس ما عملا امکان احراز هویت نیز نخواهیم داشت.

سوال : من از طریق برخی از افراد،سایتها و یا کانال های تلگرامی می توانم احراز هویت نمایم، آیا این موضوع اشکالی دارد؟

پاسخ : مجموعه مهدی رجبی به هیچ عنوان جعل اسناد و اعتماد به افراد ناشناس را پیشنهاد نمی کند. راستی جعل اسناد در همه جای دنیا جرم است.

 

پس راهکار چیست؟

توجه توجه !! صرافی هایی وجود دارند که بدون احراز هویت و با اعمال محدودیت به کاربرانی که احراز هویت نکرده اند خدمات می دهند.

این محدودیت ها چی هستند؟

به عنوان مثال اجازه برداشت بیشتر از ارزش 2 بیت کوین در روز را به شما نمی دهند.

یا اجازه ی استفاده از بخش های دیگه صرافی مثل Lending را نمی دهند زیرا نمی توانید بدون احراز هویت از این امکانات استفاده کنید.

 

حال بیایید موضوع را از منظری دیگر بررسی کنیم

فرض کنیم صرافی مورد نظر را انتخاب کردیم و همه جوانب را رعایت کردیم ، محدودیت ها رو به عنوان یک ایرانی پذیرفته ایم و با ای پی یک کشور خارجی ،بدون احراز هویت شروع به فعالیت در یک صرافی ارز دیجیتال کردیم. بازهم مواردی هست که باید به عنوان یک فعال بازار رعایت کنید؟ بله!

لطفا موارد زیر را در مسیر معامله گری به خاطر بسپارید:

  • هر زمان قصد فعالیت در صرافی را دارید به یک سرور مشخص و ثابت متصل باشید تا آی پی شما تغییر نکند و صرافی فعالیت شما را زیر سوال نبرد.
  • اگر از اندروید و برنامه تحت وب در مرورگر استفاده میکنید حتما از خاموش بودن دسترسی مکانی خود مطمئن شوید.
  • هر هفته پرتفولیو خود را بررسی کنید تا اگر ارزی از لیست صرافی می خواهد خارج شود یا عملیات Swap میخواد انجام شود  متوجه بشید و به موقع  اقدام کنید.

 

رعایت موارد بالا در کنار حفظ رمز عبور و موارد امنیتی برای شما ، ریسک فعالیت در صرافی خارجی رو بسیار کم می کند.

سوال : چرا ما باید از هرگونه زیر ذره بین رفتن جلوگیری کنیم ؟

پاسخ : چون در صورتی که صرافی از ما اطلاعات به خصوص یا اطلاعات هویتی درخواست کند ،دچار مشکل می شویم چون دستمان خالی است و از ابتدا خلاف مقررات صرافی عمل کرده ایم.

مورد دیگه ای که در خصوص استفاده از صرافی خارجی ممکنه پیش بیاد سخت گیری بیشتر توسط صرافی هست

سخت گیر تر یعنی احراز هویت از ابتدا کار اجباری باشه (مثل بایننس و بیتمکس و…) و اکانت هایی که احراز نشدن تا تاریخ اعلام شده بسته شوند، دقیقا اتفاقی که پارسال برای کاربران ایرانی بایننس اتفاق افتاد.

سوال : اگر این اتفاق مجدد با صرافی های دیگر رخ بده چه کار باید بکنیم؟

پاسخ : در ابتدا باید خونسردی خود را حفظ کنید و ناچارا باید به فکر جابجایی دارایی های خود باشیم.

باید بگوییم که قبل از هر رویدادی صرافی های معتبر به روش های مختلف به اطلاع رسانی می پردازند تا بازار داغ شایعات ایجاد تشویش برای کاربران نشود، چرا که بازار شایعه همیشه حرف اول و آخر را در ناآگاهی مردم می زند.به عنوان مثال قبل از اعلام خود صرافی از چندین ماه قبلتر بلاگر های عزیز و پر فعال حوزه ارز دیجیتال شروع به نشر اخبار می کنند که قرار است این صرافی با مشکل جدی روبرو شود و هرچه سریعتر خارج شوید.حالا یا به دلیل ورشکستگی یا به دلیل هک و یا سخت گیری بیشتر برای کاربران بدون احراز هویت!

چه کنیم؟

همراهان عزیز در کنار موارد بالا شما برای جلوگیری از هر گونه مشکل ناخواسته و اطلاع از وضعیت و شرایط صرافی ها، باید این مورد را نیز رعایت کنید.

1-  دنبال کردن سایت رسمی صرافی و صفحه رسمی آن صرافی در توییتر ،چرا؟

برای اینکه اگر جایی یا کسی به شما بابت فعالیت در صرافی خارجی استرس وارد کرد شما با مطالعه سایت و یا صفحه ی اون صرافی متوجه بشین حقیقت دارد یا خیر.

2- اخبار مربوط به صرافی ها را از سایت رسمی آنها پیگیری کنید نه بلاگرها

خود صرافی ها عموما از مدتی قبلتر در بیانیه های رسمی موارد را اعلام می کنند،مواردی نظیر

 اگر بخواهند یوزری رو بن یا Suspend کنند 

اگر بخواهند ارزی رو حذف یا Swap کنند

اگر بخواهند محدودیت بیشتری اعمال کنند

حتی اگر بخواهند به ایرانی ها اجازه فعالیت ندهند این موارد در ساعت و ناگهانی اتفاق نمی افتد و صرافی حتما برای انجام هر عملی به شما زمان خواهد داد.

 

پس زمانی که با این قبیل اخبار برخورد کردید همزمان با حفظ آرامش خود موارد بالا رو نیز به یاد بیارید و سعی کنید اقدامی هوشمندانه صورت بدید

درصورتی که صرافی بصورت رسمی بیانیه ای و موردی در سایت یا توییتر و… اعلام نکرده نیازی به اقدام خاصی نیست.

سوال آخر: با این همه سختی چرا از صرافی داخلی استفاده نکنیم؟

پاسخ : اغلب افراد به دلیل نبود پلتفرم مناسب برای ترید ،ساپورت نکردن آلتها و کارمزد بالا از صرافی های داخلی استفاده نمی کنند.

این مقاله برای بهبود عملکرد شما در صرافی خارجی و رعایت مواردی که به شما ارامش ذهنی بیشتری خواهد داد نگارش شده است. به امید روزی که همه ایرانیان در سراسر دنیا به بهترین امکانات بدون هیچ محدودیتی دسترسی داشته باشند.

سوالات متداول

نظرات

علی اسعدی
2 هفته پیش
ممنونم که به صورت کامل توضیح دادید
پاسخ دهی
ابوالفضل علوی
6 روز پیش
خواهش میکنم ممنون از فیدبک شما
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 هفته پیش
ممنونم ابوالفضل جانم که کار رو یه سره کردی و همه چیز رو فرمودی
پاسخ دهی
ابوالفضل علوی
6 روز پیش
قربان شما استاد عزیزم ممنون از حمایتتون
پاسخ دهی
کامران شعبانی پور
2 هفته پیش
بسیار عالی زحمت کشیدید
پاسخ دهی
ابوالفضل علوی
6 روز پیش
سلامت باشید کامران جان
پاسخ دهی