آشنایی با اوراق قرضه و منحنی بازارهای مالی (قسمت دوم)

زمان میانگین برای مطالعه 6 دقیقه

بروزرسانی: 02 آذر، 1401
نظرات 1

این مقاله ی آموزشی در مورد منحنی بازده اوراق خزانه‌داری و رابطه آن با رکود در چرخه‌های اقتصادی است. پس از پایان این مقاله انتظار می رود با انواع منحنی بازده اوراق آشنا شده و بتوانید با مطالعه ی آنها نسبت به رکود چرخه های اقتصادی دید بهتری پیدا کنید.

این مقاله توسط آقای اسماعیل بلیار از دانشجویان دانشکده ی بازار نوشته شده است.

جهت دانلود فایل ویدئویی کلیک کنید

این ویدئوی آموزشی در مورد منحنی بازده اوراق خزانه‌داری و رابطه آن با رکود در چرخه‌های اقتصادی است . ویدئو در قسمت آخر همراه با آزمون چهارگزینه‌ای و پاسخ هست.

در این ویدئو به ترتیب با مفاهیم زیر آشنا می‌شویم.

۰ تا ثانیه 53” این ویدئو: منحنی اوراق قرضه  و سرفصل

ثانیه 53” تا دقیقه 1’:49” این ویدئو: انواع منحنی بازده

1’:49” تا 2’:27” این ویدئو: منحنی بازده نرمال

2’:27” تا 3’:34” این ویدئو: منحنی بازده معکوس

3’:34” تا 4’:40” این ویدئو: منحنی بازده صاف

4’:40”  تا 5’:38” این ویدئو: کاربرد منحنی بازده

5’:38” تا 10’:44” این ویدئو: اسپرد یا spread – انتخاب اسپرد- نماد اسپرد - مثال اسپرد و سهام

10’:44”  تا 11’:25” : رابطه بیکاری و رکود

11’:25”  تا 12’:25” : رابطه دوران رکود و بازار خرسی

12’:25”  تا 14’:25” : فیلم منحنی بازده از ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰  و بررسی شکل آن با چرخه‌های اقتصادی

14’:25”  تا 16’:12” : آزمون

 

رابطه منحنی بازده با چرخه‌های اقتصادی (رکود)

منحنی بازده اوراق و انواع آن

منحنی بازده خطی هست که بازده اوراق با صادرکننده یکسان با تاریخ سررسید متفاوت را ترسیم می‌کند. سه شکل عمده برای منحنی بازده وجود دارد.

  • منحنی بازده نرمال
  • منحنی بازده معکوس (Inverted)
  • منحنی بازده صاف (Flat)

 

منحنی بازده نرمال، شیب مثبت دارد و نشان از انبساط در اقتصاد است درحالی‌که منحنی بازده معکوس نشان از یک رکود در اقتصاد را دارد.

در منحنی بازده نرمال، نرخ بهره با سررسیدهای بلندمدت افزایش می‌یابد که دلالت بر شرایط اقتصاد پایدار دارد و هر چه بازده داری شیب تندتر باشد حاکی از اقتصاد قوی در آینده هست. شرایطی که اغلب با تورم بالاتر همراه هست و می‌تواند منجر به نرخ‌های بهره بالاتر بشود.

در منحنی بازده معکوس افت بازدهی بلندمدت نسبت به کوتاه‌مدت رخ می‌دهد. منحنی‌های بازده معکوس اتفاق افتاده درگذشته به تجربه ثابت کرده، که این یک اندیکاتور لید یا پیشرو برای پیش‌بینی یک رکود است. این منحنی تأکید بر کندشدن رشد اقتصاد دارد پس سرمایه‌گذارانی که دنبال سرمایه‌گذاری امن هستند تمایل به خرید اوراق با تاریخ سررسید بلندمدت پیدا می‌کنند و تقاضا برای اوراق بلندمدت زیاد شده و قیمت اوراق بلندمدت افزایش‌یافته و درنتیجه اوراق بازدهی بلندمدت افت می‌کند.

در منحنی بازده صاف، نرخ بازدهی بلندمدت و کوتاه‌مدت تقریباً یکسان می‌شود. این وضعیت حاکی از عدم اطمینان به اقتصاد است. همچنین این منحنی در شرایط گذار (Transition) بین منحنی بازده نرمال و معکوس اتفاق می‌افتد.

 

کاربرد منحنی بازده اوراق چیست؟

سرمایه‌گذاران از منحنی بازده برای پیش‌بینی اینکه اقتصاد در چه مسیری است استفاده می‌کنند و از این اطلاعات برای تصمیم‌گیری در نحوه سرمایه‌گذاری خود استفاده می‌کنند. اگر منحنی بازده اوراق معکوس باشد نشان از یک رکود در اقتصاد دارد، و سرمایه‌گذاران پول خود را در دارایی‌های امن مثل اوراق سرمایه‌گذاری می‌کنند. اگر منحنی بازده نرمال باشد، سرمایه‌گذار می‌تواند ریسک بیشتری بکند و در بازار سهام و غیره سرمایه‌گذاری کند.

 

اسپرد چیست؟

اسپرد تاریخ سررسید، به اختلاف بین نرخ بهره بین یک اوراق با تاریخ سررسید متفاوت را گویند. تحلیلگران اغلب از اسپرد بین دو تاریخ سررسید برای سهولت در استفاده از سیگنال‌های منحنی بازده استفاده می‌کنند. در انتخاب اسپرد مطلوب اختلاف‌نظر بر روی اسپردها وجود دارد؛ ولی درهرحال فعالین بازار از اسپرد اوراق ۱۰ساله و ۲ساله استفاده می‌کنند و مطالعات آکادمیک بر روی اسپرد ۱۰ساله و ۳ماهه تمرکز دارد. این اسپردها را با نماد T10Y2Y و  T10Y3M در تریدینگ ویو قابل‌دسترسی است.

 

 

 

به‌عنوان‌ مثال در اسپرد اوراق ۲ساله و ۱۰ساله مشاهده می‌شود وقتی اسپرد بازدهی، معکوس می‌شود یا عبارتی زیرخط صفر رفته و منفی می‌شود نشان از شروع رکود دارد که شاخص سهام S&P500 پس از مدتی با افت چشمگیری روبرو می‌شود. در شکل بالا، رکودهای دوران حباب دات‌کام ۲۰۰۰، بحران مالی ۲۰۰۸ و پاندمی کرونا در ۲۰۲۰ قابل‌مشاهده است.

 

رابطه بیکاری و رکود چیست؟

ساده‌ترین پاسخ این است که رکود باعث بیکاری می‌شود و درعین‌حال زمانی که مردم بیکار می‌شوند، پول کمتری برای خرید کالا و خدمات دارند، بنابراین رکود در بخش خاصی از اقتصاد می‌تواند باعث بیکاری بشود و آن بیکاری می‌تواند باعث رکود در بخش دیگری از اقتصاد شود.

 

 در شکل بالا دوران رکودی را با نوار خاکستری مشاهده می‌کنید. این نواحی رکود منجر به بیکاری می‌شود و بیکاری در سیکل‌های خود تاپ می‌زند. این دوران رکود در بازار سهام چه تأثیری دارد؟

 

در جدول بالا بازار خرسی S&P500 لیست شده است. بازار خرسی به بازاری گفته می‌شود که از تاپ خود ۲۰ درصد نزول کرده باشد. همان‌طور که در جدول مشاهده می‌شود هر بازار خرسی به معنای رکود نیست؛ ولی هر رکودی باعث بازار خرسی شده است. از ۲۱ بازار خرسی این جدول، ۱۱ بار رکود شکل‌گرفته یا عبارتی این ۱۱ رکود باعث ایجاد تقریباً نصف این بازار خرسی شده است.

در آخر، پیش‌بینی رکود دشوار است. ما رکود زیادی نداشته‌ایم و به طور کامل دلایل رکودهایی را که رخ‌داده است را هم درک نکرده‌ایم. بااین‌وجود همچنان در تلاش خود برای یادگیری پافشاری می‌کنیم.

در ادامه یک آزمون با چهار سؤال چهارگزینه‌ای داریم که پاسخ این آزمون در ویدئو آمده است.

1-گذار اقتصادی را چگونه تعریف می‌کنید؟

الف) گذار در اقتصاد از رکود به انبساط

ب) گذار در اقتصاد از انبساط به رکود

ج) هیچکدام درست نیست

د) هر دو گزینه الف و ب درست است.

 

2-یک منحنی بازده صاف:

الف) نرخ بهره بلند مدت اوراق مشابه نرخ بهره کوتاه مدت اوراق است

ب) نرخ بهره بلند مدت اوراق بیشتر از نرخ بهره کوتاه مدت اوراق است

ج) نرخ بهره بلند مدت اوراق کمتر از نرخ بهره کوتاه مدت اوراق است

د) سهام شرکت های کوچک بازدهی بیشتری نسبت به سهام شرکت های بزرگ ارائه می دهند

 

3-اگر نرخ بهره بلند مدت کمتر از کوتاه مدت باشد منحنی بازده شکل ... است.

الف) نرمال

ب) معکوس

ج) صاف

د) شیب مثبت

 

4-گذار (Transition) اقتصادی معمولا در چه منحنی بازده رخ میدهد؟

الف) منحنی بازده خزانه

ب) منحنی بازده صاف

ج) منحنی بازده اوراق قرضه

د) منحنی بازده معکوس

 

جهت مشاهده پاسخ های آزمون به ویدیو مراجعه نمایید. تعداد پاسخ صحیح خود را در بخش نظرات بنویسید تا در ادامه ساخت محتوا به ما کمک نماید.

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.


در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

امیر خان
2 ماه پیش
سلام . منحنب بازده اوراق را در تریدینگ ویو با چه نمادی نشان میدهند .
پاسخ دهی