پایه پولی و عرضه پولی

زمان میانگین برای مطالعه 3 دقیقه

بروزرسانی: 18 مرداد، 1401
نظرات 8

کشور‌‌ها معمولا از طریق ترکیبی از بانک‌ مرکزی و خزانه‌داری خود، ارز کاغذی و سکه منتشر می‌کنند. در این ویدیو با مفاهیم پایه پولی، سپرده قانونی، سپرده دیداری،چگونگی تاثیرگذاری بانک مرکزی با خرید یا فروش اوراق بر پایه پولی و عرضه پول و . . . آشنا می شوید.

دانلود فایل تصویری پایه پولی و عرضه پول

 

این مقاله توسط آقای اسماعیل بلیار از دانشجویان دانشکده ی بازار نوشته شده است.

با توجه به مقاله ی ارائه شده توسط  آقایان امیرحسین و نوید اسماعیلی، "موجودی پولی تمام ارز و سایر ابزارهای نقدی موجود در اقتصاد یک کشور است. موجودی پولی تقریباً شامل پول نقد، دارایی و سپرده‌هایی که قابلیت تبدیل شدن به وجه نقد را دارند، می‌شود.

کشور‌‌ها معمولا از طریق ترکیبی از بانک‌ مرکزی و خزانه‌داری خود، ارز کاغذی و سکه منتشر می‌کنند. مرجع پولی در یک کشور از طریق الزاماتی که بانک‌ها برای نگهداری ذخایر، نحوه اعطای اعتبار و سایر موارد پولی که در اختیار دارند، بر موجودی پول در دسترس عموم تأثیر می‌گذارند.

اقتصاددانان میزان موجودی پولی و سیاست‌های مرتبط با آن را تجزیه و تحلیل می‌کنند. آنها با بررسی نرخ‌های بهره و تغییرات در میزان گردش پول در اقتصاد به تحلیل تأثیرات احتمالی آن بر سطوح قیمت، تورم و چرخه تجاری می‌پردازند. در ایالات متحده، سیاست‌های فدرال رزرو مهم‌ترین عامل تعیین کننده در موجودی پولی است.

افزایش میزان پول معمولاً با نرخ‌های بهره پایین همراه می‌شود، که به نوبه خود میزان سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد. در این شرایط پول بیشتری در دست مصرف کنندگان قرار می‌گیرد و در نتیجه تقاضا کالا و خدمات را تحریک می‌کند. کسب و کارها با سفارش مواد اولیه بیشتر و افزایش تولید به این شرایط واکنش نشان می‌دهد. افزایش فعالیت‌های تجاری تقاضا برای نیروی کار را افزایش می دهد. نتیجه اصلی این فرآیند‌ها رشد اقتصادی است. تغییرات در میزان موجودی پولی مدت‌هاست که به عنوان یک عامل کلیدی در هدایت عملکرد اقتصاد کلان و چرخه‌های تجاری در نظر گرفته می‌شود."

در این ویدیو که به کوشش آقای اسماعیل بلیار از دانشجویان دانشکده ی بازار تهیه شده است به ترتیب با مفاهیم زیر آشنا میشویم.

0 تا ثانیه 24” این ویدیو: پایه پولی (Monetary Base) و عرضه پول یا (Money Supply)

ثانیه 24” تا دقیقه 1’:48” این ویدیو: M0  چیست؟ M1 چیست؟ سپرده دیداری چیست؟ M2 چیست؟ M3 چیست؟ Mb چیست؟ سپرده قانونی (رزرو بانک) چیست؟

1’:48” تا 3’:04” این ویدیو: فرمول پایه پولی - فرمول عرضه پول – چگونگی تاثیرگذاری بانک مرکزی با خرید یا فروش اوراق بر پایه پولی و عرضه پول با مثال – چگونگی تاثیرگذاری بانکها بر پایه پولی و عرضه پول (نقدینگی) از طریق وام دادن

3’:05” تا 7’:25” این ویدیو:  مثالی از خلق پول فیزیکی توسط بانک مرکزی- خرید اوراق- سپرده گذاری در حساب سپرده دیداری- اعطای وام تا 90 درصد سپرده دیداری- حساب پس انداز- پول در گردش- مثال M0- مثال M1 – مثال M2 – از خلق پول توسط بانک مرکزی تا افزایش نقدینگی یا عرضه پول توسط بانکها با اعطای وام

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

مهدی رجبی
2 ماه پیش
اسماعیل جان دارم عزیزم، دست مریزاد،
آقا چه قدر شیوا بود، چقدر مثال ها با شکل خوب بود،
اصلا خیلی بهتر از کلاس خودمون شد که،
فقط وفقط تنها پیشنهادی که برای بهتر شدن دارم اینه صدا یکم بلند تر باشه. باز هم خدا قوت میگم.
پاسخ دهی
اسماعیل
2 ماه پیش
مرسی مربی جان. داریم درس پس میدیم. اموزشهای شما و نوید و امیرحسین جان هستش. فقط به فرمت مدیا و مختصر شده با مثال هستش. چند سالی میشه مردم دنیا بخاطر تنبلی به غیر خوندن کتاب دنبال روشهای دیگه مثل تماشای ویدیو هستند. انشالله کارساز باشه. تشکر از نظرتون.
پاسخ دهی
eh.gh
2 ماه پیش
وجود ویدئو بسیار کمک کننده بود در تحلیل مورد استفاده قرار می گیرند درسته؟
پاسخ دهی
اسماعیل
2 ماه پیش
بله البته امیر حسین جان و نوید جان توی مقاله در مورد عرضه پولی بطور مفصل و زیبا توضیح دادن. ولی یه تحقیقی داشتم متوجه شدم اخیرا روش یادگیری فقط مقاله نیست و ویدیو با مثال میتونه اموزش رو ساده تر کنه. برای همین سعی کردیم بشکل ویدیو توضیح بدیم
پاسخ دهی
مجید صفری
2 ماه پیش
اسماعیل جان چقد مثال آخری که زدی جالب و قابل درک بود. مرسی بخاطر زحمتی که کشیذی
پاسخ دهی
اسماعیل
2 ماه پیش
مرسی مجید جان. لطف داری
پاسخ دهی
احسان وحدت پناه
2 ماه پیش
عالی بود اسماعیل جان
پاسخ دهی
اسماعیل
2 ماه پیش
مرسی اقا احسان
پاسخ دهی