سرابی به نام FTX

زمان میانگین برای مطالعه 9 دقیقه

بروزرسانی: 02 آذر، 1401
نظرات 7

 به وسیله Alameda Research ، سم بنکمن فراید میلیون ها دلار از نوسانات بازار کریپتو سود کرد. سپس در سال 2019 جهت گسترش کارش شرکت و پلتفرم معاملاتی دیگری را تاسیس می کند که همه با نام آن آشنا هستیم یعنی صرافی FTX، 

 

نگاهی به زندگی و اقدامات سم بنکمن ، کسی که قرار بود ناجی کریپتو باشد.


قسمت اولظهور آقای بشر دوست ، سم بنکمن فراید

ایشون هیچوقت خودش رو یک میلیاردر کلاسیک نمیدونست….!

صحبتهای سم بنکمن فراید (SBF) در مصاحبه  ماه سپتامبر :

"من علاقه ای به لوازم لاکچری ندارم و بنظرم بهتره که راهی پیدا کنم تا بوسیله ثروتم بتوانم به مردم کمک کنم…"

در آن زمان آقای بشر دوست ، گیاه خوار و یکی از چهره های شناخته شده حوزه کریپتو و در حال گذراندن 30 سالگی اش بود،ثروت او تا تابستان سال 2022، 26 میلیارد دلار تخمین زده می شد.

اما ظاهرا شبیه بقیه ثروتمندان نبود، معمولا لباس های راحت مثل تی شرت و شلوار گرمکن میپوشید و موهای ژولیده ای داشت، از طرفی حتی تنها زندگی نمی کرد و با 9 نفر دیگر که هم تیمی هایش بودند.

پدر و مادر سم بنکمن هر دو پرفسورهای حقوق از دانشگاه آکسفورد بودند،و خودش یعنی سم، دانشگاه  MIT ماساچوست تحصیل کرد و همانجا در رشته فیزیک فارغ التحصیل شد.

نقل قولی از خودش که متعلق به آن سالهاست در زیر آورده شده است :

"من نمیدونستم واقعا با زندگیم میخوام چیکار کنم برای همین کلاس های مختلفی شرکت میکردم مثل کلاسهای علوم سیاسی یا روانشناسی …"

بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه MIT در سال 2014 ، او مشغول به کار در یک شرکت معتبر در وال استریت شد. وقتی سم بنکمن فراید، از کالج فارغ التحصیل شد بیت کوین حدود 450 دلار قیمت داشت

در نوامبر 2017 یعنی زمانی که هر بیت کوین در محدوده 8000 دلار معامله می شد، درست در همان ماه ماه سم بنکمن فراید (SBF  ) وال استریت رو ترک کرد و شرکت و پلتفرم معامله گری ارز دیجیتال خودش را با نام Alameda Research راه اندازی کرد.

 به وسیله Alameda Research ، سم بنکمن فراید میلیون ها دلار از نوسانات بازار کریپتو سود کرد. سپس در سال 2019 جهت گسترش کارش شرکت و پلتفرم معاملاتی دیگری را تاسیس می کند که همه با نام آن آشنا هستیم یعنی صرافی FTX، 

در سال های بعد به واسطه رونق بازار کریپتو و افزایش شدید قیمت ارز های دیجیتال حجم معاملات، درآمد و استقابل و در نتیجه ارزش FTX بشدت بالا رفت .

در ژانویه سال 2022 هنگامی که ارزش بازار کریپتو بیش از 2 تریلیون دلار و بیت کوین در بالای 42,000 معامله می شد، FTX بیش از 32 میلیارد دلار ارزش داشت و یکی از بزرگترین و پرطرفدار ترین صرافی های ارز دیجیتال بود. علی الخصوص به خاطر ارائه پلتفرم بسیار مناسب برای معاملات مشتق همانند فیوچرز و … حتی در بازار نزولی هم FTX در جال بزرگ تر شدن بود.

سم بنکمن فراید 30 ساله، یکی از برجسته ترین چهره های حوزه ارز دیجیتال همینطور مدافع این صنعت کریپتو دیگر به چهل و یکمین آدم ثروتمند جهان تبدیل شده بود.

چنین فردی مسلما قدم هایی برای توسعه موفقیت های خود برداشته است که در قسمت بعدی مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

 

قسمت دوم : اقای انسان دوست وارد سیاست می شود.

SBF با بریز و بپاش ثروتش، وارد سیاست شد. او در سال 2020 5.2 میلیون دلار به کمیپن جو بایدن کمک کرد،  تنها کسی که بیشتر از سم بنکمن فراید به کمپین بایدن مبالغی رو اهدا می کند، مایکل بلومبرگ بزرگ است! یک سیاستمدار ثروتمند حزب دموکرات!

پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات، سم بنکمن دیگر به عنوان یک عضو پایه ثابت واشنگتون دی سی شناخته می شد.

او مقامات عالی دولت اسبق و همینطور دانش آموخته های قانون گذاری را استخدام کرد تا در جهت توسعه کسب و کار خود از آنها استفاده کند. آوزه او به قدری در میان دموکرات ها پیچیده بود که نشست های دموکرات و حتی مردم سم بنکمن را جرج سوروس بعدی میدانستند.

حضور سم بنکمن فراید در واشنگتن باعث شد تا او علاوه به عنوان تنها چهره سیاسی دنیا کریپتو هم شناخته شود.

کریپتو دنیایی که در آن اکثریت فعالانش هرگونه نظارت و مداخله دولت ها راخصومت آمیر می دانند، آقای سم بنکمن فراید درخواست مقرردات تنظیم گری وقانون گذاری برای این حوزه می کند.

اون معتقد بود که پیشنهاداتش منطقی و لازم است، و فقط اینگونه می شود که کریپتو به مسیر اصلی خودش ادامه دهد.

اما منتقدان سم چنین اعتقادی نداشتند، آنها باور داشتند که او به هیچ عنوان طرفدار کریپتو نیست و فقط برای انحصار طلبی و حذف چرخه رقابت است که این کارها را می کند.

وقتی که سم از باورهایش می گوید، ادعا می کند که دو حزبی است و به effective altruism معتقد است.

(یک فلسفه و حرکت اجتماعی که در آن اکثریت مردم و رضایت آنها در کانون توجه قرار می گیرد و هدف از این حرکت این است که که چه کاری می توانیم انجام دهیم که برای بیشتر مردم مفید باشد،  مثل استفاده از خیریه برای ریشه کردن فقر در یک جامعه)

در عوض وقتی جزئیات کمک های بشر دوستانه سم بنکمن بررسی می شود، متوجه می شویم که اکثر اهدایی و کمک های بشردوستانه اقای بنکمن فراید به جیب دموکرات ها ختم میشود. دموکرات هایی که در قانون گذاری های حوزه کریپتو فعال هستند.

 درست زمانی که SBF گفته بود که قصد دارد به خدمت گذاران بزرگ دولتی کمک کند،بیش از 90 درصد اهدایی های SBF به جیب دموکراتها ریخته شد.

Carrick Flynn کسی است که نزدیک 10.5 میلیون دلار از SBF اهدایی دریافت کرد.

مسلما این مقدار از پول میتواند باعث شود تا تغییراتی در سیاست اعمال شود. پس منتقدان او درست می گفتند او به فکر دنیای کریپتو نبود بلکه قصدش چیز دیگری بود!

همچنین در ماه می SBF گفت حاضر است برای انتخابات سال 2024 تا یک میلیارد دلار هزینه کند. برای درک بزرگی این مبلغ می توان گفت که اگر چنین می شد، رکورد اهدا کننده های کمپین های سیاسی به نام سم بنکمن زده می شد!

هرچند که در سیاست هیچوقت اهدایی ها قابل رد گیری نیستند . اما رکورد دار  اهدایی  رای انتخابات در دست Sheldeon Adelson با مقدار 218 میلیون دلار است.

همچنین در اواسط سال 2022، سم بنکمن حدود 39.7 میلیون دلار به حزب دموکرات کمک کرد، مجموع کمک های مالی او سبب شد که سم بنکمن به عنوان دومین فرد در جدول اهدا کنندگان حزب دموکرات قرار گیرد.

 

قسمت سوم : چند کودک در باهاماس

دفتر اصلی این صرافی FTX آمریکا بود ولی بعد ها به هنگ کنگ منتقل شد و بعد هم به باهاماس. جایی که در آن به مقررات مالی و پولی آنچنان اهمیت داده نمی شود.

فردی مطلع به کوین دسک گفته که SBF و 9 نفر از هم خانه هایش، پنت هاوسی در باهاماس دارند و همانجا کار ها را مدیریت میکنند، همچنین تراپیست این شرکت گفته که این 9 نفر باهم دیگر روابط عاطفی دارند.

درمیان این افراد شخصی وجود داشت به اسم Caroline Ellison کسی که با SBF در وال استریت همکار بود ، سم بنکمن او را به عنوان مدیر شرکت Alameda Research قرار داده بود. آلامدا پلتفرم معاملاتی بود که SBF سال 2017 تشکیل داده بود.

در آن زمان سم بنکمن فراید و کرولاین الیسون باهم درگیر رابطه عاطفی بودند.

این رابطه سوالات زیادی را بوجود آورد، چون همزمان که SBF در تلاش بود که راه های ترید کردن را آسان کند کرولینا پلتفرم رو وارد قمار بزرگی کرده بود. و در روز موعود یعنی 2 نوامبر 2022 کوین دسک افشا کرد صرافی FTX از 16 میلیارد دلاری که توسط مشتریان به این صرافی سپرده شده ، 10 میلیارد دلارش را به شرکت Alameda research واگذار کرده است!

ساز و کار Alameda Research چه بود؟ شرط های ریسکی بر روی ارز های دیجیتال 

به زبان ساده تر یعنی آلامدا با پول مشتریان صرافی FTX شرط بندی کرده بودند.

FTX مانند دیگر پلتفرم ها ، ارز دیجیتال خودش رو ارائه کرده بود ، توکنی با نام FTT.

این توکن به مردم این اجازه رو میداد تا از رشد و سود خود شرکت FTX بهره مند شوند، همانند یک سهام دار. ولی بعد از مدتی مشخص شد که بزرگترین هولدر FTT در جهان همان شرکت Alameda Research هست که با استفاده از این ارز دیجیتال قرض های خود را پرداخت میکرد.

جمع بندی:

Alameda داشت با پول مشتریان FTX قمار می کرد و ارزش شرکت Alameda وابسته به ارز صرافی FTX یعنی FTT بود. پس اگر FTT بی ارزش می شد ، FTX و Alameda هر دو با هم سقوط می کردند. این خبر بسیار نگران کننده ای برای فعالین صرافی FTX و همینطور سایر سرمایه گذاران و معامله گران کریپتو بود.
 

قسمت چهارم : نابودی

دو هفته قبل از اینکه SBF جمله بالا را برای همکار خود ارسال کند،  اعلام شد که صرافی FTX به ارزش 10 میلیارد دلار از دارایی های مشتریان خودش به شرکت Alameda منتقل کرده است، شرکتی که کارش تقریبا قمار کردن بود.

در میان خبرهایی که منشتر می شد، خبری هم بود مبنی بر وابستگی صرافی FTX بر روی ارز خودش FTT، در همین میان ژائو ، مدیر بایننس هم ضربه ای به FTX وارد کرد و حمایت خودش از توکن این صرافی را قطع کرد.

ژائو جدای از اینکه در این صرافی سرمایه گذاری کرده بود، قبلتر حمایت های ویژه ای هم از شرکت سم بنکمن انجام داده بود. ولی SBF توسط لابی ای که در دولت داشت خواستار تنظیم مقررات و نظارت توسط دولت بود ، چیزی که ژائو مخالف آن بود.

در واقع SBF ضد ژائو لابی گری کرده بود. این موضوع باعث شد این دو میلیارد کریپتو در گذر زمان با هم دشمن شوند.

بعد از این خبرها بایننس اعلام کرد که هر توکنی که مرتبط با صرافی FTX باشد را می فروشد، همین خبر باعث شد تا همه برای برداشت سرمایه خود از این صرافی اقدام کنند. اما FTX به اندازه کافی پول نداشت تا برداشت ها به طور کامل انجام شود

 برای همین در خطر ورشکستگی قرار گرفت.

یک روز بعد ژائو اعلام کرد که تصمیم دارد FTX را بخرد، اما فقط یک روز بعدش به استناد از مسائل مالی FTX ،منصرف شد و کنار کشید.فلذا FTX دیگر قادر به پرداخت بدهی هایش نبود و اعلام ورشکستگی کرد.

شرکتی که  در ابتدای سال نزدیک به 32 میلیارد دلار ارزش داشت بعد از این ماجرا ، بی ارزش شد. تعداد بسیار زیادی از مشتریان و کارمندان FTX سرمایه و دارایی های خود را از دست دادند و شرکت FTX حال با سیلی از دادخواست قضایی روبروست.

سم بنکمن فراید در حال حاضر همچنان در باهاماس زندگی می کند.

SBF میگوید این ریزش بخاطر اشتباه بیزنسی رخ داده ، "ما بطور مخفیانه دارایی ای را جابجا نکردیم، ما اشتباها دچار این خطا شدیم"

همچنین اظهار کرده که حساب های بهم ریخته باعث این وضعیت شدند.

اما مورد مهم دیگر:

همانطور که شرکت سقوط کرد، اعلام کردند FTX هک شده و 600 میلیون دلار از صرافی دزدیده شده!

آیا واقعا هک بوده؟

آیا کارمندان به اصطلاح عصبانی FTX بودند؟ یا جمعی از مشتریان؟

داستان آقای سم بنکمن فراید رو با هم خوندیم ، اما این سوالات همچنان بی جواب مانده است.

این مقاله از صفحه اینستاگرام سایت Ride the News برگرفته شده است.  

نظرات

یعقوب محمد زاده
1 هفته پیش
سلام ابولفظل جان عالی بود لذت بردم . امیدوارم دنیای کریبتو آزاد و خالی از همچین آدم های مزخرفی بشه . البته با وجود این آدم ها واقعا آزادی به مراتب خطرناک تره
پاسخ دهی
ابوالفضل علوی
6 روز پیش
عزیزی یعقوب جان ، موافقم باهاتون اما اینجور اشخاص به تنهایی قادر به اینکارا نیستند بنظرم مثل ایشون که روابطشون عجیب وصل هست بهم
پاسخ دهی
eh.gh
2 هفته پیش
عالی بود آقا چه آدمی بود ایشون
پاسخ دهی
ابوالفضل علوی
6 روز پیش
سلامت باشید ممنون از شما
پاسخ دهی
مجید صفری
2 هفته پیش
ابولفضل جان خیلی ممنون واسه گردآوری همچین مقاله جالبی. سوالی که پیش میاد اینه آیا احتمال دومینو ورشکستگی و بحران نقدینگی صرافی ها وجودداره ؟ صرافی های در معرض خطر رو چطور میشه ردیابی کرد؟
پاسخ دهی
ابوالفضل علوی
2 هفته پیش
سلامت باشید آقا مجید
بنظر من نه بحران نقدینگی صرافی ها پیش نمیاد ، این موضوع FTX هم خیلی ابعاد داشت مثل دخالت های سیاسی و موارد رقابتی که با بقیه افراد این حوزه داشت .
پاسخ دهی
محمد کاظم زاده
3 هفته پیش
خیلی متشکرم، از این به بعد باید نه تنها دارایی خود صرافی ، بلکه  حتی پروژه های که سرمایه گذاری کرده را هم بررسی کنیم، این جنگ قدرت بر سر تسلط بر بازار همچنان ادامه داره و بعید نیست پای هولدرهای بزرگ را هم وسط بکشه
پاسخ دهی