چگونه یک پلن معاملاتی خوب در بازارهای مالی داشته باشیم؟

زمان میانگین برای مطالعه 10 دقیقه

بروزرسانی: 29 تیر، 1401
نظرات 18

برنامه ریزی مهم ترین اصل موفقیت برای ورود به هر کسب و کار جدیدی است.اولین مرحله در نوشتن پلن معاملاتی، شناخت و ارزیابی توانایی های و ویژگی های خودتان است.پلن معاملاتی مشخص می‌کند چه زمانی می‌شود ترید کرد و معامله در چه مواقعی ممنوع است .

این مقاله ی توسط خانم ملینا اصلانی و آقای عرفان فتاحی، از دانشجویان دانشکده بازار نوشته شده است.

برنامه ریزی مهم ترین اصل موفقیت برای ورود به هر کسب و کار جدیدی است

اولین مرحله در نوشتن پلن معاملاتی، شناخت و ارزیابی توانایی ها و ویژگی های خودتان است

پلن معاملاتی مشخص می‌کند چه زمانی می‌شود ترید کرد و معامله در چه مواقعی ممنوع است . شما برای شروع یک کار پیروزمندانه به نقشه راهی دقیق و مشخص نیاز دارید ، که با تکیه بر آن مهره‌های خود را چیده و با قدرت، حرکت خود را آغاز کنید.پلن نوشته می‌شود و از قوانین آن پیروی می‌شود. پلن را نباید جایگزین کرد؛ مگر این که مشخص شود که جواب نمی‌دهد و با آن نمی‌توان کسب درآمد کرد یا این که تریدر راهی برای بهبود و پیشرفت پلن پیدا کند.

تریدر هایی که در سود مستمر قرار دارند به مقوله ترید همانند یک شغل نگاه میکند ،هر تریدر باید برنامه معاملاتی مخصوص به خودش را بنویسد و استایل معاملاتی و اهداف خود را لحاظ نماید.حرفه ای ها بر اساس احتمالات ترید میکنند انها قمار نمیکنند .حرفه ای ها استاد سیستم ترید خودشان هستند. به یاد داشته باشید قرار نیست همه جای بازارحضور داشته باشید گاهی باید کنار ایستاد و بازار را تماشا کرد . پلن معاملاتی مانند یک جی پی اس عمل میکند و به ما نشان میدهد در چه موقعیتی هستیم و در رصد و ارزیابی پیشرفتمان کمکمان میکند زیرا تمام برنامه ریزی ها را از قبل انجام داده اید ، همچنین در کارتان نظم پیدا میکنیدقبل از تهیه پلن معاملاتی اهداف و چرایی بودنتان در بازار را برای خودتان باز کنید   .

در این مقاله به مهمترین اجزای یک پلن معاملات اشاره خواهیم کرد.

 

آمادگی ذهنی

از جمله عواملی که ذهنیت ما را شکل میدهند میتوان به تاثیر والدین،خانواده، ،محیط ، دوستان ، رسانه و... اشاره کرد . زمانی که درگیر مسائل احساسی و روان شناختی هستیم تغییر حالات و دگرگونی ها میتواند ما را به کلی از مسیر خارج کند. پس استفاده از روشهای مانند تنفس عمیق، مدیتیشن ،ریلکسیشن ، یوگا برای شروع کار میتواند بسیار سودمند باشد  .

برای ورود به معامله داشتن ذهنیت صحیح یک ضرورت است برای ارزیابی بهتر آمادگی ذهنی میتوانید معامله اول را با حجم کم شروع کنید و اطمینان پیدا کنید که آیا با بازار هماهنگ هستید و همچنین درک درستی از شرایط کلی بازار را میتوانید به دست آوردید ؟

 

تایم فریم معاملاتی

عوامل اصلی مرتبط با انتخاب تایم فریم:

قبل از هرچیز ابتدا به سوال های زیر پاسخ دهید

1)آیا توانایی تصمیم گیری سریع و تحت فشار را دارید و یا با تصمیم گیری استراتژیک و بلند مدت راحت‌ترید؟

2)آیا با کمتر ترید کردن و باز نگه داشتن معاملات برای مدت طولانی (چند روز یا چند هفته) مشکلی ندارید؟ یا اینکه ترجیح می‌دهید همه روزه معاملاتی انجام داده و برای مدت کوتاهی آنها را باز نگه دارید؟

3)آیا می‌توانید مدت زمان طولانی صبور باشید و تا یک موقعیت بدست آمد، وارد بازار شوید؟ یا اینکه زمانی که معامله‌ای در حال اجرا ندارید به سادگی حوصله‌تان سر می‌رود؟

یا به مدت زمانی برای برطرف شدن این احساس بد نیاز دارید؟

 تمام معامله گران و تریدرها در بازارهای مالی قبل از هر اقدامی، تایم فریمی که می خواهند بررسی های خود راداشته باشند را باید مشخص کنند.

این تایم فریم باید دارای ابتدا و انتهای مشخصی باشد.

 پس تایم فریم یکی از نیازهای ضروری است که  تحلیلگر و تریدر برای بررسی و تحلیل رفتار بازار باید آن را بدرستی انتخاب کند

 

ستاپ معاملاتی

 _ستاپ معاملاتی چیست؟ به کنار هم‌قرار دادن موارد مختلف ستاپ گفته میشود .

ابتدا باید رویکرد تحلیلی خود را بعنوان رویدادی در نظر داشته باشید که باعث شکل گیری ستاپ معاملاتی میشود.  به فرض اگر شما برای معامله چند پارامتر را با هم ترکیب کنید در اصطلاح ستاپ چیده اید. انواع مختلف ستاپ وجود دارد.

صبر داشته باشید نشانه ها به شما اطمینان بدهند البته اطمینان به معنای قطعیت نیست منظور از اطمینان این است که به زور نخواهیم نظری راجب قیمت بدهیم.تنها در صورتی به دنبال تشکیل ستاپ برویم که نشانه هایی که بلدیم با اطمینان بالایی به ما بگویند موقعیت برای تصمیم گیری مناسب است در غیر این صورت از موقعیت صرف نظر کنید.

چیدن سناریو

برای رویارویی با مشکلات چه برنامه ها وپلن هایی داشته باشیم؟

 _همیشه ریسک از دست دادن سرمایه برای همه معامله گران وجود دارد بنابراین مهم است که چند قانون را برای پیروی از زمانی که چنین اتفاقی می افتد،داشته باشند تا بتوانند احساسات خود را کنترل کنند.

 یک روش موثر تعیین حد ضرر است تا هنگام بروز آن معامله گر خود رامجبور کند یک گام به عقب بازگردد و بررسی کند که دقیقا چه اشتاباهاتی رخ داده و یا درحال رخ دادن است . این کار به صورت ذهنی پذیرفته نیست بلکه عدد مربوط به حد ضرر باید در برنامه معالاتی نوشته و ثبت شود حال اجازه دهید به جنبه خوب قضیه نگاهی بیندازیم؛ هنگامی که معاملات موفقیت آمیز هستند چه باید کرد؟

اعتماد به نفس خوب است ؛اما اعتماد به نفس کاذب می تواند به سرعت معاملات سود ده را به معاملات ضرر ده تبدیل کند. معامله باید یک هدف و نقطه ذخیره سود داشته باشد ، زمانی که معامله به آنجا رسید، بخشی از معامله خود را نقد کند و درصورت تمایل برای توقف ضرر،حد ضرر بقیه معامله خود را به نقطه ورود معامله منتقل کند.همچنین با استفاده از نشانه ها برای خود سناریو تعریف کنید و حالات مختلف را در نظر بگیرید.

 

مدیریت ریسک

وقتی معامله گری می خواهد شروع به معامله کند ریسک از دست رفتن سرمایه اصلی ترین دغدغه او محسوب میشود.

زیرا اگر مدیریت ریسک وجود نداشته باشد کل پلن معاملاتی از هم پاشیده میشود.

هرگز بیشتر از آن چیزی که نمی توانید تحمل کنید، ریسک نکنید.حتما از نسبت ریسک به ریوارد مناسبی استفاده کنید.مقدار تریدی که می کنید را بسته به اندازه ریسکی که درگیر معامله می کنید، تغییر دهید. اندازه لورج یا اهرمتان را همیشه هوشمندانه انتخاب کنید. قبل از ورود به هر معامله ای، نقاط ورود و خروجتان را مشخص کنید. همیشه خودتان را برای بدترین شرایط هم آماده کنید.دارایی ها یی را ترید کنید که از لحاظ فاندامنتالی با آنها آشنا هستید.مراقب ترید کردن ارزها و یا دارایی هایی که نقدینگی کمتری در آنها وجود دارد باشید. یک سیستم یا یک روش با انتظار مثبت سرانجام شما را ثروتمند خواهد کرد و این فقط زمانی اتفاق می افتد که بتوایند معامله گری را ادامه بدهید.

 

مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه (Capital Management) یک استراتژی مالی است. هدف اصلی مدیریت سرمایه در مرحله ی اول، کنترل ریسک و حفظ دارایی است .

موارد زیر را باید در این مبحث لحاظ کنید :

_استاندارد ها و شروطی را برای تعیین حجم در نظر بگیرید و طبق همان چارچوب پیش بروید.(مهم ترین بخش مدیریت سرمایه )

 _سبد معاملاتی داشته باشید.

_نسبت سود به ضرر را حتماً رعایت کنید.

_هر جایی از بازار به حجم معامله، زمانی که در ضرر است اضافه نکنید. (هر جایی نباید میانگین کم کرد)

_حد ضرر رو قبل از باز کردن معامله مشخص کنید .

_حد ضرر مجاز روزانه، هفتگی و ماهانه رو برای خودمون مشخص کنیم

_خرید وفروش پله‌ای داشته باشید.

 یک سیستم مدیریت سرمایه برای خودمان طراحی کنیم. هرکسی باید با توجه به روحیات خود، بهترین سیستم را برای خود طراحی و آن را مکتوب کند.

 

ژورنال

 _ژورنال نویسی در ترید چیست؟  ثبت فعالیت ها و وقایعی که برای شما اتفاق می افتد

" ملتی که تاریخ خود را نداند محکوم به تکرار آن است " در معامله گری نیز اگر از اشتباهات خود درس نگیریم مجبور به تکرار آن هستیم اما ژورنال نویسی حل این مشکل را هموار تر میکند

مزایای یک ژورنال معاملاتی کارآمد:

خودآگاهی و بلوغ عاطفی

افزایش دقت در زمان تجزیه و تحلیل معاملات احتمالی

افزایش نظم در ترید و سازگاری بیشتر با موقعیت‌های متفاوت

کمک به شناسایی استراتژی معاملاتی سودآور

مستند کردن نقاط قوت، ضعف و تجربیات

نمونه ای از یک ژورنال معاملاتی را می توانید در اینجا ببینید:

 

تجزیه عملکرد

شما نتیجه هر ترید را در ژورنال خود به صورت ثبت شده دارید،  باید بدانید دقیقا چرا و چگونه در یک معامله موفق شدید و مهمتر از آن باید دلایل اشتباهات خود را هم بدانید تا از آن درس بگیرید.

_هر چه شما جزئی تر و دقیق تر معاملات خود را یادداشت کنید روند پیشرفت و موفقیت تان هموار تر و سریع تر میشود

باید عملکر خود را در یک بازه زمانی مشخص به طور مداوم مورد بررسی قرار بدید ، و ببینید آیا پایبند به پلن خود بوده اید ؟!

 

 

نظم در معاملات

نظم و انضباط پایه و اساس همه استراتژی های معاملاتی کاربردی است. بدون نظم و انضباط، از خطرات معاملاتی که انجام می دهید آسیب خواهید دید. این خطرات شامل ترس و طمع و یا ترس از دست دادن فرصت است. تنها با پاسخگو نگه داشتن خود و حفظ نظم و انضباط در هر زمان می توانید به اهداف تجاری خود برسید و به یک معامله گر موفق در بازارهای مالی تبدیل شوید.

اگر قبل از یادگیری نظم و انضباط، بر روی استراتژی معاملاتی خود تمرکز کنید، جزئیات استراتژی شما واقعا اهمیتی نخواهد داشت. نظم و انضباط چیزی است که استراتژی های تجاری موفق را ممکن می کند. نظم در معامله گری به این دلیل مهم است که شاخص ‌های فنی، تکنیک‌ های مدیریت ریسک و اصول معاملاتی در نهایت نتیجه بدهند.

 

احساس غرق شدن در معامله گران بسیار متداول است. هنگامی که ضررهای آن ها زیاد شده و این ضررها شروع به انباشته شدن کنند، خروج زودهنگام می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد. برعکس این قضیه نیز صدق می کند. هنگامی که سودها و دستاوردها زیاد می شوند، پافشاری شما برای ادامه سرمایه گذاری در آن موقعیت می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد. معامله گران منضبط با هیچ حرکت قیمت خاصی منحرف نمی شوند. آنها متوجه می شوند که وقتی نظم در معامله گری به درستی اعمال شود و به آن پایبند باشند، استراتژی های معاملاتی آنها در طول زمان سود خالص ایجاد می کند.

 

سخن پایانی

در پلن معاملاتی موارد دیگری را هم میتوان لحاظ کرد: همچون حداکثر معاملات باز، محدودیت تعریف کردن مثل حداکثر میزان ضرر،نسبت وین ریت ،اجرای روتین روزانه برای کارتان ، انتخاب بازار مورد نظر، هدف گذاری و...

به منظور ایجاد چارچوبی شفاف در هنگام کار با بازارهای مالی باید یک برنامه معاملاتی در اختیار داشته باشید جزئیات تمامی معاملات خود را ثبت کنید، نقطه شروع، نقطه خروج، زمان معامله، ریسک، سود و ضرر؛ هیچ نکته­ ای را از قلم نیندازید چرا که پیشرفت شما در مسیر بازارهای مالی در گرو همین ریزه کاری‌ها قرار دارد. نظم داشته باشید و سعی کنید بفهمید که کدام روش برای شما جواب میدهد. شما باید دقیق بررسی کنید که اگر در معامله­ ای سود کرده‌اید، آن معامله دارای چه ویژگی­هایی بوده یا اگر در معامله ­ای متحمل ضرر شده ­اید، ایراد از کجای کار بوده است؟

پایان

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.مقالات گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است

نظرات

دانیال
3 هفته پیش
سلام استاد تو ژورنالی ک قرار دادید منظور از بالانس ترید چیه
پاسخ دهی
erfan fatahi
2 هفته پیش
سلام دانیال جان منظور وجه واریزی اولیه به حساب بروکر یا صرافیه
پاسخ دهی
سید مجتبی موسوی
3 هفته پیش
با سلام و احترام خدمت استاد گرامی و دوستان گلم. مقاله کامل و به دور از اضافه گویی بود اما خیلی خوب بود اگر نمونه ژورنال هم در کنارش قرار می گرفت مخصوصا اگر نمونه ژورنال هم از استاد رجبی باشه که دیگه نور علی نور میشه.ممنون
پاسخ دهی
erfan fatahi
2 هفته پیش
درود جناب موسوی لینک ژورنال داخل مقاله قرار داده شده
پاسخ دهی
reza
3 هفته پیش
سپاس فراوان از دوستان عالی بود 
خدا قوت
پاسخ دهی
erfan fatahi
2 هفته پیش
تشکر رضا جان
پاسخ دهی
A.hashemi
3 هفته پیش
تشکر فراوان از آقا عرفان و خانم ملینا ممنون که مفاهیم را ساده انتقال دادید
پاسخ دهی
erfan fatahi
3 هفته پیش
ممنون جناب هاشمی
پاسخ دهی
shahraD
3 هفته پیش
سومین مقاله ای است که مطالعه می کنم معلومه که چقدر برای مطالب انرژی مصرف شده خسته نباشید واقعا.
پاسخ دهی
erfan fatahi
2 هفته پیش
درود وسپاس
پاسخ دهی