ادامه ریزش سنگین در بازارهای مالی، فعالین کریپتو چه مورادی را باید در نظر داشته باشند؟ (12 می – 22 اردیبهشت)

زمان میانگین برای مطالعه 8 دقیقه

بروزرسانی: 02 آذر، 1401
نظرات 29

بازارهای مالی استارت نزولی دیگر را زده اند. رفتاری در نیمی از تحلیلگران علی الخصوص جوان تر ها وجود دارد، که هر بار با اشاره به تحلیل های گذشته خود به دنبال کسب اعتبار هستند. این کار عیب نیست، اما از لحاظ اخلاقی در بازار نزولی نباید اینگونه بود.

دانلود فایل تصویری لایو 12 می، 22 اردیبهشت، کیفیت خوب

دانلود فایل صوتی لایو 12 می، 22 اردیبهشت، کیفیت خوب

جلسه پنجم اردیبهشت ماه را در حالی شروع می کنیم که بازارهای مالی استارت نزولی دیگر را زده اند. رفتاری در نیمی از تحلیلگران علی الخصوص جوان تر ها وجود دارد، که هر بار با اشاره به تحلیل های گذشته خود به دنبال کسب اعتبار هستند. این کار عیب نیست، اما از لحاظ اخلاقی در بازار نزولی نباید اینگونه بود. چرا که اکثریت فعالان بازارهای نقدینگی(سهام و کریپتو) از صعود بازار منتفع می شوند و در نزول ها ذهنشان درگیر مسائلی است که ایجاد تنش بیشتر منجر به تصمیمات غلط در فعالان می شود. فلذا در ادامه اگر ما هم صحبت هایی از جلسات قبل را یادآور می شویم صرفا به خاطر خنثی نشدن آن ریسک ها و ادامه دار بودنشان است نه اینکه از لحاظ ذهنی چالشی جدید برای همراهان عزیز ایجاد کنیم.

مورد اول : بازارها و بیت کوین در چه وضعیتی هستند؟

نزول و ورود اولیه به فاز تسلیم یا capitulation . البته در زمان ارائه جلسه (پنج شنبه ظهر 22 اردیبهشت ماه) هنوز بازارهای سهام باز نشده اند اما انتظار می رود با باز شدن بازارهای سهامی هم شاهد خون ریزی در آن ها باشیم.

همانطور که میدانید سنگر اصلی برای بیت کوین 35-37 بود و مباحثی داشتیم که امید است سنگر حفظ شود چرا که در صورت از دست رفتن و با حمله به 33 دیگر هیچ کفی معتبر نخواهد بود. همچنین از قیاس با شاخص دلار و بیت کوین و تضاد این دو در رنج زدن(یکی در کف یکی در سقف) به این برداشت رسیدیم که یا در نزدیکی کف سازی جدید هستیم یا در حال ورود به فاز تسلیم و capitulation . حال با این نزول بیت کوین و با این مقدار حجم زیادی که جابجا شده است به نظر در ورود به فاز تسلیم هستیم.

از طرفی کماکان فشارهای فد ادامه دارد، این فشارها ناشی از ریسک هایی همچون افزایش 75 نقطه ای نرخ بهره و افزایش سرعت کاهش ترازنامه می باشد. هر چند که بازارها بیش از 1.75% نرخ بهره را پرایس کرده اند اما هنوز ریسک رکود و افزایش 75 نقطه ای یا کاهش شدید ترازنامه را در فاکتورهای ریسک گریزی و ترس خود دارند. این موضوع زمانی قدرت می گیرد که CPI یا همان شاخص بهای مصرف کننده در 11 می اعلام می شود. CPI در ماه آوریل (که در می اعلام شد) پایین تر از ماه مارس بوده و این یک نکته مثبت است که سقف تورم زده شده است، اما نکته منفی و فشار بیشتر جایی است که مشاهده می کنیم این مقدار بالاتر از پیش بینی ها بوده(پیش بینی ها 8.1% و میزان واقعی 8.3%) و از قضا میزان تورم نیز هنوز هبسیار بالاست. همین موارد برای حکام فدرال رزرو کافی است تا لحن هاوکیش خود را در پیش بگیرند. پس سوای اینکه این سیاستها در بلند مدت منجر به شکست اقتصاد می شوند یا نه، و با توجه به اینکه قبلتر بحث کرده بودیم بازارها تحت تاثیر ریسک رکود هستند و در صورتی ریکاوری می کنند که ریسک رکود و تهاجم کمرنگ شود، وقتی داده ها خبر از چنین واقعه ای نمی دهند، فلذا تا همین جای کار متوجه می شویم که سنگینی فشار از سمت اقتصاد کلان حداقل در میان مدت وجود دارد. البته مخاطب محترم در نظر داشته باشد که وجود فشار به معنی عدم وجود میلی موج های صعودی یا بازگشتی مقطعی در بازارها نیست از همراهان گرامی انتظار می رود بعد از این سری جلسات اخیر در سال جدید، نگاه جامع تری به نیروهای بازار داشته باشند.

 

مورد دوم : عوامل درونی کریپتو

همانطور که میدانید در هر بازاری مجموعه عوامل بیرونی و درونی روی قیمت تاثیر گذار خواهند بود. خواه بازار مسکن باشد خواه بازار کریپتو. پیش تر صحبت کردیم که تا اطلاع ثانوی پر رنگ ترین و پر وزن ترین عامل تاثیر گذار روی بازارهای نقدینگی، ریسک های مربوط به اقتصاد کلان(رکود و تهاجم) است. اگر قیاسی بین بیت کوین و شاخص نزدک در بازه زمانی بسیار کوتاه مدت(10 الی 12 می) داشته باشیم، متوجه می شویم در این چند روز بیت کوین عملکرد بدتری نسبت به نزدک داشته در صورتی که این 2 همسبتگی بالایی با هم دارند. پیش از ادامه مبحث مجددا تاکید می شود که در زمان ارائه جلسه(پنج شنبه ظهر) بازارهای سهام بسته هستند، اما پیش بینی می شود با بازار شدن بازار ها شاهد کاهش در آن ها باشیم طوری که در ادامه صحبت های جلسات قبل می توان انتظار کاهش شاخص نزدک تا محدوده 11.500 و ریکاوری اولیه از آنجا را داشت (البته محدوده اصلی کمی بزرگ تر بوده و بین 10.500 تا 11.500 است که قرار نیست در یک مرحله به آن برسد). اما چرا بیت کوین اینگونه عمل کرد؟

در کوتاه مدت فشار عوامل دورنی بازار افزایش پیدا کرد. بحران لونا، عرضه ذخایر بنیاد لونا به بازار، بهم رختگی peg ترا و حتی مهم تر از آن peg تتر، سبب ایجاد فشارها فروش بیشتر در بازار کریپتو و بیت کوین شد.)برای آشنایی با مفهوم peg جلسه 10 می مطالعه شود) البته بیت کوین نسبت به آلت کوین ها بسیار بهتر عمل کرد، طوری که می توان گفت بخش زیادی از این ریزش آلت کوین های به سبب بی اعتمادی بود که لونا ایجاد کرد. اکنون سرمایه گذاران نسبت به آلت کوین ها بی اعتماد هستند. پس فعال بازار در نظر داشته باشید که بخش زیادی از این فشارهایی که در کوتاه مدت در بازار می بینیم نشات گرفته از عوامل درونی هستند و اکنون کریپتو با دو چالش (یکی بیرونی و یکی درونی) دست و پنجه نرم می کند. هر دو به یک عمق بوده ولی عامل درونی کوتاه مدت و پرفشار تر است در مقابل عامل بیرونی میان مدت و فرسایشی تر است.

عدم ثبات استیبل کوین ها، در کوتاه مدت اتفاق خوبی برای بازار کریپتو نیست، چرا که بی اعتمادی را بیشتر می کند. هر چند که به عقیده نگارنده، فعالان باید از وضعیت لونا و استیبل کوین ها به این مهم دست پیدا کنند که بیت کوین ارتباطی با فیات ندارد، اما چون این یک نگاه ماکسیمالیستی است از توضیح آن خودداری کرده و صرفا به این بسنده می کنیم که به سبب متمرکز بودن، و ریسک های فعال تتر مانند رد گیری، از انجام مراودات حجم بالا یا حفظ ذخایر در حجم بالا در قالب تتر خودداری کنید. این ریسک ارتباطی با وضعیت کنونی ندارد. بخشی از آن به خاطر خزانه داری تتر است بخش دیگر به خاطر ایرانی بودن و مسائل تحریمی. اگر در کوتاه مدت تا زمان برقراری  peg به دنبال جایگزین تتر هستید، usdc یا دلار circle که متعلق به صرافی poloniex است گزینه مناسبی است. در گزینه های غیر متمرکز هم استیبل کوین Dai مناسب می باشد.

مورد سوم : کف بازار خرسی کجاست؟

با توجه به این حجمی که در بازار ایجاد شده(عده ای به عده دیگر فروخته اند) و این فشار panic sell و همچنین تاثیر و فشار عوامل بیرونی و درونی ای که بررسی کردیم، فعال حرفه ای بازار می دانید در شرایط تسلیم هیچ کفی معتبر نیست. البته راه های بسیار ساده و کلاسیکی وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها تخمینی از کف داشت به طور مثال استفاده از logarithmic curve یا مووینگ 200 هفتگی یا شاخص هایی مانند Realized Price  (بهای واقعی که به طرق مختلفی محاسبه می شود) و Mayer Multiple (مووینگ 200 در 0.8). ولی به هر روی در بازار پنیک هیچ از یک این مدل ها اعتبار کافی برخوردار نبوده و صرفا تخمینی با خطای زیاد هستند.

نگارنده آموخته است که در بحران، Hedge و پوشش ریسک های سبد سرمایه از دنبال کردن قیمت مهم تر است. اگر کسی خریدار بیت کوین باشد به روش DCA یا میانگین گیری وارد می شود و در این روش نیاز به تخمین هست اما دقت جایگاهی ندارد چرا که تقریبا امکان ناپذیر است. البته هر فعال بازار می بایست با استفاده از ادارک و رهیافت(مکتب) خود به بررسی این موضوع بپردازد. در چارت ترکیبی از MA 200 هفتگی(خط آبی)، منحنی لگاریتمی(خطوط سفید)، Realized Price با احتساب منحنی لگاریتمی (محدوده های رنگی) را مشاهده می کنید.

حال در این بین پیشنهادی که وجود دارد این است که بر اساس تجارب گذشته و علی الخصوص مارس 2020 عرض می شود که در بازار کریپتو هیچ گاه فروشنده از روی ترس نباشید. حتی اگر قصد خروج از بازار را با ضرر تحقق یافته داشته و بنا به دلایلی در اعداد گذشته و گره های قبل موفق به این کار نشده اید و اکنون قصد خروج از بازار را دارید اجازه داده در ریکاوری های کوتاه مدت این کار را انجام دهید. و اگر هم نگاه کوتاه مدت ندارید که بحث دیگری است. البته مسئول تصمیم گیری شخص محترم تصمیم گیرنده است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی هیچ مسئولیتی از این بابت نمی پذیرد. همچنین در ادامه این جلسه صحبت هایی در قیاس وضعیت کنونی با مارس 2020 و همچنین نگاهی تجربی به آلت کوین ها شده است که پیشنهاد می شود برای درک بهتر ویدئو جلسه مشاهده شود.

از آنجا که متن ابزار مناسبی برای توضیح این موراد نیست پیشنهاد می شود حتما ویدئو قرار داده شده را تماشا بفرمایید. در نهایت هم عرض می شود که ریسک بخش جداناپذیر بازارهاست، در این شرایط اقتصادی هر تحلیل و بررسی از سمت گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی صورت می گیرد جهت افزایش آگاهی، درنظر گرفتن نیروهای بازار و بهبود قدرت تحلیل دوستان است و گروه از بابت تصمیمات مخاطب محترم سلب مسئولیت می نماید.

کلمات کلیدی:

نظرات

Kiarash
2 سال پیش
سلام و درود و خداقوت 
اقا مهدی ایا btcusd long یا btcusd short 
رو میتونیم معیار قرار بدیم ؟! چطوری میتونیم ازشون  استفاده کنیم يا بسط بديم به قيمت بيت؟!
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام کیارش جان، اگه واسه تریدینگ ویو رو منظورت هست من ازش استفاده نمی کنم. حجم لانگ و شورتی هم که با استفاده از هیت مپ بدست میاد0با بلوک و نقاط نمایش داده میشه) و در تردینگ لایت هست اون کاربردی تره.
پاسخ دهی
توان
2 سال پیش
این رو هم لطفا در لایو بررسی کنید ک اگر بیت با استاک هم راستا و نزولی  بشه و اون مثلث بیت ب اس اند پی ب طرف پایین بشکنه چ دلیلی وجود داره ک طبق بیت ماکسیمالیست بودنمون رو بیت بمونیم
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
چشم، حتما.
در ادامه عرض می کنم که علی جان، ماکسی بودن یه نوع طرز نگاه و باوری است که تقریبا بین هیچ کدوم از ماها وجود نداره، یعنی به معنی واقعی وجود نداره، چون لایف استایلمون چیز دیگه است، یه ماکسی دلیلی نداره بیت نفروشه یا ترید نکنه، یه ماکسی هیچی چیز جز بیت رو ترید نمی کنه و چیزی حتی در دنیای بیرون به حجم و اندازه بیت نداره، پس می خوام بگم در واقع اون نگاه های به معنای واقعی ماکسیمالیستی در ماها نیست، و اما در رابطه با بیت، به نظرم صبر کردن برای اینکه چه میشه نقد بهش وارده، امروز نگاه ها یا صفر یا صدی باید باشه، اقتصاد به قدری داره به دارایی هایی ریسکی فشار میاره که هر گونه احتمال درخشش رو ازشون سلب کنه، پس در واقع باید از دریچه مدیریت سرمایه و به صورت صفر و صدی نگاه کرد، که ایا با این حجمی که من در بازار هستم شرایطم طوری هست که اقتصاد به سمت صفر میل کنه و دارایی ها به سمت صفر، بتونم این حجم از دست رفته رو تحمل کنم؟ این عامل باعث موندگاری بیشتر میشه، وگرنه چه با اون مثلث چه بدون اون علی جان هیچ دلیلی برای نگهداری دارایی های ریسکی از زمان اون دسته بندی(ژانویه) وجود نداره.
پاسخ دهی
توان
2 سال پیش
سلام‌مهدی جان من عذر میخوام سوالام زیادشد اما چون میدونم تو لایو خیلی شلوغ میشه سوالم دیده نمیشه اینجا مطرح میکنم در ادامه چالشی ک مطرح کردم و قرار شد لایو اخر هفته بررسی کنید
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام علی جان،
اختیار داری.
پاسخ دهی
Kiarash
2 سال پیش
با سلام 
اقا مهدی ،واقعا ممنونم ازتون 
این حجم از دلسوزی برای مخاطب قابل ستایشه واقعا.
من از چه طریق میتونم چندتا مقاله برای شما ارسال کنم؟!
پاسخ دهی
پشتیبان سایت
2 سال پیش
سلام و عرض ادب،ضمن تشکر از همراهی شما با مجموعه ی ما، شما می توانید از روش های زیر اقدام به ارسال مقاله برای ما نمایید تا بعد از بررسی و تایید در تیم تحلیل با نام شما بدون کوچکترین تغییر در سایت منتشر گردد.
1- اگر از دانشجویان بازار هستید لطفا به آیدی ادمین مقاله ی خود را ارسال کنید.
2- اگر مخاطب همراه ما هستید،شادمان می شویم تا از طریق آیدی تلگرام زیر با ما مکاتبه داشته باشید و مقاله ی خود را برای ما بفرستید. google_meet_admin@
پاسخ دهی
بهنام نوروزی
2 سال پیش
من هرچقد تو چارت میگردم همچین حرکتی نداریم  یعنی اگه روند ریزشی گرفتیم باید تا 38 بیایم و بعد ادامه ریزش درست میگم ؟ به نظرتون چند هفته ای سبز از هفته اینده نخواهیم داشت؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
درست میفرمایی،البته میدونی در این شرایط نباید زیاد دنبال پیش بینی قیمت بود، 
و با توجه به اینکه شما پخته ای راحت میشه حرف زد، بله منم همچین انتظاراتی دارم،
حتی لو هم باز بزنه، 36 تا 43، که بهینه تر شده اش میشه 38 تا 40،
پاسخ دهی
;