تحلیل بازارهای جهانی و بیت کوین بعد از تیپرینگ (لایو 25 آذرماه 1400)

زمان میانگین برای مطالعه 5 دقیقه

بروزرسانی: 02 آذر، 1401
نظرات 39

هدف از این لایو بررسی وضعیت بازارهای جهانی و علی الخصوص بازار کریپتو کارنسی پس از تسریع تیپرینگ توسط بانک مرکزی آمریکا است .فکر می کنید خروجی این جلسه چه تاثیری روی آینده بازارهای رمز ارز خواهد گذاشت؟

دانلود فایل تصویری لایو 25 آذرماه 1400

دانلود فایل صوتی لایو 25 آذرماه 1400

 

تحلیل بازارهای جهانی و بیت کوین بعد از تیپرینگ ( 16 دسامبر 2021)

در این جلسه به بررسی وضعیت بازارهای جهانی و علی الخصوص بازار کریپتو کارنسی پس از تسریع تیپرینگ1 توسط بانک مرکزی آمریکا پرداخته شده است.

در جلسه 15 دسامبر FOMC (کمیته بازار آزاد فدرال)  چه گذشت؟

در 15 دسامبر 2021، آخرین جلسه کمیته بازار آزاد فدرال یا همان FOMC برگزار شد که مهمترین عناوین مصوب آن به صورت زیر بوده است.

الف)  افزایش سرعت تیپرینگ به میزان 2 برابر (ماهانه 30 میلیارد دلار)

ب)  عدم تغییر در نرخ بهره

ج) انتظار افزایش 3 مرحله نرخ بهره در سال 2022

در این لایو به بررسی اثر این جلسه بر روی آینده بازار رمز ارزها پرداخته شده است و این موضوع از 3 منظر مورد بررسی قرار گرفته است.

 

1.آیا اقتصاد دنیا آماده انقباض است؟

همان گونه که می دانیم ساده ترین راه مهار مقطعی تورم افزایش نرخ بهره است، به گونه ای که نرخ بهره واقعی(حد فاصل نرخ بهره و نرخ عمومی تورم) به سمت صفر و یا مثبت میل کند. در این حالت آتش تورم سریعا فروکش می کند و چه بسا برخی با این نگاه که تورم مهار شده است به رقص و پایکوبی بپردازند، اما آیا این راه حل درستی خواهد بود؟همگان اذغان دارند که اگر این امر در جایگاه مناسبی صورت پذیرد یقینا اقدام درستی خواهد بود، اما نباید از این نکته غافل شویم که "آیا اقتصاد دنیا در این شرایط اماده پذیرش انقباض است؟"

به نظر می رسد با افزایش تعداد مدعیان بی کاری، افزایش سقف بدهی ها،عدم بهبود کافی شاخص مدیران خرید و سایر شاخص های دیگر اکنون اقتصاد دنیا آماده پذیرش پول پر بهره یا همان انقباض اقتصادی نباشد.

 

2.چه زمان اقتصاد جهانی آماده پذیرش پول پر بهره(یا انقباض) است؟

برای پاسخ به این سوال می توان از زوایای مختلف به این موضوع نگاه نمود به عنوان مثال
- بررسی شاخص های اقتصادی مثل تورم، بیکاری، رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی و ...

- بررسی انتظارات تورمی با دات پلات2

-صحبت های رؤسای فدرال رزرو

به نظر می آید که مهم ترین خروجی جلسه 15 دسامبر FOMC دات پلات بوده است، نه تسریع تیپرینگ و نه عدم تغییر در نرخ بهره. از این رو با توجه به دات پلات منتشر شده به نظر می آید به احتمال بیش از 70% جهان در نیمه دوم سال 2022 آماده پذیرش پول پر بهره و شروع انقباض اقتصادی باشد.

 

3.آیا کریپتو کارنسی وابسته به اقتصاد کلان است؟

با توجه به موارد بیان شده این سوال پیش می آید که آیا رمزارزها وابسته به اقتصاد کلان هستندکه این تصمیمات بر آنها اثر بگذارد؟

عده ای معتقدند که بازار کریپتو کارنسی چون غالبا به صورت غیر متمرکز اداره می شود وابسته به هیچ اقتصاد و بازار دیگری نیست، و اگر همبستگی با بازارهای دیگر دارد اتفاقی است.

عده ای هم معتقدند که کریپتو مثل تمامی بازارهای دیگه وابسته به اقتصاد است و در حقیقت مشابه اونها رفتار می کند. به عقیده بنده کریپتو بخشی از بازارهای نقدینگی یا Equity marketاست. ولی به سبب عمق کم (ارزش بازار نه چندان زیاد در قیاس با Equity Market ) نوسانات زیادی را به همراه دارد، طوری که به نظر می آید مستقل از اقتصاد رفتار می کند. در صورتی که وقتی بازارهای نقدینگی تحت تاثیر اقتصاد کلان هستند، کریپتو هم در نهایت تحت تاثیر اقتصاد کلان است فقط گاهی رفتارش جور دیگری نشان می دهد.

با توجه به موارد بیان شده می توان گفت:

اگر با بررسی این سه رویکرد به این نتیجه رسیده اید که هنوز دوران انبساط اقتصادی ادامه دارد، می توان نتیجه گرفت که اصلاح بازارهای جهانی با سویه جدید کرونا موقتی بوده و می شود این شانس را به دارایی های پوشش تورمی داد که در سبد دارایی سهمی داشته باشند.

درست است که بیت کوین به طور قطع یک دارایی پوشش تورمی نیست اما چون بخشی از بازارهای نقدینگی یا همان Equity Market است، می توان در سال 2022 هم عملکرد بهتری از آن انتظار داشت البته با این تفاوت که نسبت به سایر بخش های اقتصاد بسیار پر ریسک تر و با نوسانات بزرگ تری همراه است علی الخصوص که بر اساس دات پلات قرار است چندین بار افزایش نرخ بهره را در سال 2022 شاهد باشیم. در صورتی هم که به این نتیجه رسیده اید که دوران انقباض اقتصادی فرا رسیده است بهتر است ریسک را در کلیه بازارهای نقدینگی کاهش دهید.

 

بیاموزیم

1- تیپرینگ : به سیاستهایی اطلاق می شود که فعالیتهای سنتی بانک مرکزی را تغییر می دهند. تلاش های تیپرینگ در درجه اول به منظور کنترل نرخ بهره و کنترل برداشت سرمایه گذاران از جهت آینده نرخ بهره است. هم چنین تلاش‌های تیپرینگ ممکن است شامل تغییر نرخ تنزیل یا الزامات ذخیره باشد. به عبارت دیگر، تپیرینگ دقیقا معکوس تمام اقداماتی است که بانک های مرکزی در جهت سیاست انبساطی اعمال کرده اند. باید توجه داشت تیپرینگ تنها می تواند پس از اجرای نوعی برنامه محرک اقتصادی ایجاد شود

2-دات پلات : ساز و کار فدرال رزرو یا همان بانک مرکزی آمریکا مانند بانک مرکزی ایران نمی باشد،فلسفه ی وجود فدرال رزرو نظارت بر بانک های مرکزی دیگر آمریکا(بر اساس قوانین ایالتی) است تا بر اساس خرد جمعی رؤسای بانک های مرکزی برای سیاست های پولی تصمیم گیری کند.ایالات متحده ی آمریکا دارای 12 بانک مرکزی است که همه تحت نظارت فدرال رروز هستند، 12 رئیس بانک های مرکزی بعلاوه 7 عضو ثابت حاکمان فدرال رزرو (مجموعا 19 نفر) هر 3 ماه،در یک چارت که به آن دات پلات می گویند، انتظارات خود را از تغییرات سیاست های پولی ( نرخ بهره) در بازه های زمانی مختلف اعلام می کنند که این چارت یک بار در هر فصل منتشر می شود.

کلمات کلیدی:

نظرات

محمد عابدی
2 سال پیش
بسیار عالی...استاد بزرگوار
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام محمدجان، ممنونم عزیزم
پاسخ دهی
melinaaslani
2 سال پیش
ممنون خیلی عالی بود
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام و عرض ادب، خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته است
پاسخ دهی
کامران شعبانی پور
2 سال پیش
خلاصه لایو بالا رو نکته برداری کردم واقعا هیچ جا این مطالب نیست تشکر از مربی عزیزم
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام جناب شعبانی پور عزیز، بسیار کار نیکویی نمودید، با همراهی و دقت شما عزیزان وظیفه ی ما سنگین تر شده است و همواره سعی داریم بهترین و دقیق ترین ها را برای شما ارائه دهیم.چون همراهان ما لایق بهترین ها هستند.
پاسخ دهی
احسان سرلک
2 سال پیش
سلام خسته نباشی به استاد و هم تیمی های عزیزتون.استاد لایو پنجشنبه من همون روز صداتونو ضبط کردم غروبش گوش کردمو نکته برداری کردم.
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام احسان جان، عشقی شما، ممنونم از همراهی ات عزیز دل
پاسخ دهی
امیر هوشنگ نصوحیان
2 سال پیش
سلام .میشه  یه تحلیل از دامیننس ارائه بدید و نظرتون را راجع به وضعیت دامیننس و همچنین اتریوم بگید . سپاسگزارم
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام امیر جان، بله حتماو مختصرا فقط بگم، اتریوم سهمش رو به ادرز میده، منظورم اینه دامیننس اتر و جفت ارز اتر به بیت فرسایش خواهد داشت. اما این خیلی طول نمیکشه
پاسخ دهی