تحلیل رمز ارز OGN/BTC(اوریجین - بیت کوین)

زمان میانگین برای مطالعه 6 دقیقه

بروزرسانی: 04 خرداد، 1401
نظرات 6

اوریجین پروتکل در سال ۲۰۱۷ توسط کارآفرینان موفق سیلیکون‌ولی Silicon Valley تاسیس شد و دارای تیمی از مهندسان با تجربه از شرکت‌های فناوری نمادین مانند یوتیوب YouTube، گوگل Google، پی پال PayPal و دراپ باکس DropBox است.

این مقاله ی تحلیلی توسط آقای یعقوب محمدزاده،  از دانشجویان دانشکده بازار نوشته شده است.

درابتدا به آشنایی بنیادین این ارز به صورت مختصر برای شما عزیزان میپردازیم.

مقدمه

اوریجین پروتکل در سال ۲۰۱۷ توسط کارآفرینان موفق سیلیکون‌ولی Silicon Valley تاسیس شد و دارای تیمی از مهندسان با تجربه از شرکت‌های فناوری نمادین مانند یوتیوب YouTube، گوگل Google، پی پال PayPal و دراپ باکس DropBox است. این پروتکل در حوزه‌های ان اف تی NFT و دی فای DeFi فعالیت می‌کند. محصولات شاخص اوریجین Origin عبارتند از اوریجین استوری Origin Story که از ان اف تی پشتیبانی می‌کند و اوریجین دلارOrigin Dollar  که اولین استیبل‌کوین است که به طور خودکار بازدهی را در کیف پول کاربران به دست می‌آورد. او جی ان OGN توکن حاکمیتی این پروتکل است که تا به امروز یک جامعه جهانی با صدها نفر عضو است و هزاران نفردر سراسر جهان دارنده این توکن هستند.

اوریجین پروتکل به کاربران خود اجازه می‌دهد که کالا و خدمات خود را بر بستر این پلتفرم تحت شبکه بلاکچینی مبادله کنند. در واقع اوریجین پروتکل یک تجارت‌خانه تحت بلاکچین است که کاربران می‌توانند به صورت شخص به شخص (Peer to peer) با یکدیگر در ارتباط باشند و از خدمات و کالا‌های مختلف استفاده کنند. این پروژه و اکوسیستم آن بر بستر شبکه بلاکچینی اتریوم (Ethereum) پیاده‌سازی شده است و فعالیت خود را روی این شبکه اجرا می‌کند.

این اکوسیستم امکانات بسیاری را برای کاربران خود فراهم کرده است. پلتفرم اوریجین پروتکل سعی دارد برقراری ارتباط را برای کاربران خود راحت‌تر کند. کاربران در این پلتفرم می‌توانند مستقیماً با صاحب یک کالا یا خدمت ارتباط بگیرند و نیاز‌های خود را بدون نیاز به سیستم‌های متمرکز امروزی یا دلال‌ها، برطرف کنند. این مسئله می‌تواند کمک شایانی به کاهش قیمت کالا و خدمات بکند و دلیل آن هم کاملاً واضح است! واسطه حذف شده است و دیگر نیازی به پرداخت پول اضافی به آن وجود ندارد.

 رمز ارز Origin Protocol با نام اختصاری OGN  شناخته میشود . در زمان نگارش این مقاله (18 آوریل) این رمز ارز در جایگاه 198 کویین مارکت کپ است و با قیمت 0.6162 که حدود 82 درصد نسبت به سقف قیمتی خود که حدود 3.38 است کاهش داشته و در حال معامله است .حجم کلی معملات این رمز ارز 615,936,683 میلیون دلار است که حجم تقریبی در حال معامله روزانه آن نیز 161,595,618 میلیون دلار است . 

در ابتدا به بررسی چارت تتری OGN/USDT میپردازیم :

در چارت بالا  در تایم هفتگی شاهد یک بیس ماهانه بسیار قدرتمند هستیم که قیمت توانسته بعد پشت سر گذاشتن این محدوده یک رالی بسیار قدرتند هفتگی را شکل دهد و باعث ایجاد یک سقف قیمتی جدید شده است این بیس ماهانه حال برای ما تبدیل به یک دیمند زون(ناحیه تقاضا) بسیار مهم و قدرتند شده است.

قیمت بعد از اینکه یک سقف جدید ایجاد میکند به یک ناحیه عرضه یا سوپلای زون برخورد میکند که ما این چنین آن را شرح میدهیم : در ابتدا قیمت یک بیس منشا به وجود می آورد و بعد از پولبک به آن بیس که حال یک  بیس پولبک اول به منشا است  قیمت پر قدرت میریزد ودر ادامه مسیر شاهد حضور خریدارن که با بیضی زرد رنگ مشخص شده  هستیم که به چند علت این کار را انجام داده اند : اول تخلیه انرژی فروشندگان و سپس از انجاییکه به بیس ماهانه ما نزدیک میشود خریدارن کم کم اماده جدال با فروشندگان میشوند و سفارشات خرید خود را  روانه بازار میکنند از این رو وقتی قیمت به بیس اصلی ماهانه ما برخورد کند میتوان انتظار داشت دوباره پرقدرت قیمت را به سمت بالا پرتاب کند.

در تصویر بالا شاهد ضعف فروشندگان و تحلیل رفتن انرژی آنها هستیم که درهر دراپ نسبت به دراپ قبلی خود ضعیف تر میشود و بعد از آن قیمت وارد بیس ماهانه ای که در گذشته داشتیم میشود و این چنین پر قدرت به سمت بالا  پرتاب میشود همه این نشانه ها چرخش انرژی از سمت فروشندگان به خریدارن را حکایت دارد که میتوان انتظارداشت درهفته های آتی قیمت مجدد به سمت بالا هدایت شود

حال به سراغ چارتOGN/BTC  میرویم :

در حوالی تاریخ ده اگوست سال 2020 قیمت بعد ازیک رالی به حوالی سقف قبلی خود می رسد  سپس دچار یک عدم تعادل از سمت فروشندگان میشود که بعد این دراپ بسیار قدرتمند قیمت در محدوده مشخص شده یک بیس ماهانه تشکیل میدهد و پس شکستن دیمند زون به سمت بالا باعث ایجاد یک سقف قیمتی جدید میشود و بعد گذشت تقریبی 322 روز دوباره قیمت وارد این  دیمند زون قدرتمند میشود ودوباره یک رالی نسبتا خوب را تشکیل میدهد.

در تصویر بالا نیز شاهد ضعف فروشندگان هستیم که در هر موج نسبت به موج قبلی ضعیف تر عمل کرده اند و هنگامی که به این دیمند زون پر قدرت ما(ناحیه تقاضا) رسیده اند دراپی(نزولی) که ایجاد کرده اند دیگر نه مومنتوم ونه قدرت پرتاب قابل قبولی داشته است .

یکی از نشانه هایی که میتوان در نظر گرفت برای فهم قدرت دیمند زون و نواحی که تجمع دیدگاه در انجا وجود دارد تخلیه انرژی هایی است که قبل از رسیدن به آن نواحی صورت میگیرد.

 در چارت بالا به سراغ نزدیک ترین دیمند و سوپلای زون (ناحیه تقاضا و ناحیه عرضه) در تایم روزانه رفته ایم با استفاده از 4 مولفه به مقایسه این دو پرداختیم که شاهد برتری دیمند زون(ناحیه تقاضا) خود هستیم و انتظار داریم سوپلای ما با توجه به نواساناتی که قیمت ممکن است در حوالی آن تجربه کند بشکند. این چهار مولفه عبارتند از:

  1. تایم فریم بیس ها که دیمند زون ما مربوط به تایم هفتگی و سوپلای ما 4 ساعته میباشد
  2. قدرت پرتاب بیس که با توجه به روند های ایجاد شده دیمند زون ما با مونتوم و قدرت بیشتری قیمت را پرتاب کرده
  3. اهمیت بیس برگشتی نسبت به ادامه دهنده که با توجه به تایم بالاتر و روند غالب که نزولی است در این قسمت نیز دیمند زون ما بهتر عمل کرده
  4. مقیاس بزرگتر که با توجه به حمایت یک دیمند زون ماهانه که در نزدیک دیمند زون ما قرار دارد و ضعیف شدن قدرت فروشندگان با توجه به دراپ های اخیری که ایجاد کرده اند در این مقوله نیز دیمند زون ما بهتر عمل کرده است

حال اگر بخواهیم یک سری نقاط ورود و خروج برای معاملاتمان در نظر بگیریم میتوان به چارت زیر پرداخت.

 

هدف این تحلیل در تایم روزانه بوده و ممکن است تا رسیدن قیمت به نواحی TP  ما چند هفته به طول انجامد .

اعتبار این تحلیل فقط چند هفته میباشد و در صورت مشاهد  lowجدید و تثبیت آن این تحلیل Faild  میگردد.

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

یعقوب محمد زاده
2 ماه پیش
سلام و درود خدمت اساتید و دوستان عزیز استاد بعد ریزش دیگه استاپ ما فعال شد و به دنبال خرید در محدوده اجماع سفارشات با قدرت و تایم فریم بالاتر هستم
jacob
2 ماه پیش
سلام درود خدمت اساتید و بزرگان عزیز ممنونم از حمایتتون .
در مورد tp و استاپ لاست متاسفانه چون بازار کلا قرمز رنگ شده میشه در بیس های پایین تر و به تارگت  بالاتر فکر کرد یک مقدار نگاه بلند مدت تر بهش داشت
مهدی رجبی
3 ماه پیش
یعقوب جان سلام،
اقا تشکر می کنم اول بابت اینکه پارت تتری رو هم در کنار چارت بیتی بررسی فرمودی. 
مورد دوم هم تشکر ویژه بابت مشخص کردن حدودی ستاپ پیشنهادی. احسنت.
بهنام نوروزی
3 ماه پیش
سلام اقای محمدزاده تشکر بابت مقاله این ارز تو واچ لیستم بود به خاطر عملکرد خوبش ولی راستش هر بار که میخواستم معامله کنم به خودم میگفتم این رشدشو کرده و بیخیال میشدم ولی باز میدیدم بهتر از بقیه عمل میکنه دیگه یواش یواش دارم مجاب میشم
محمدرضا کاشکی
3 ماه پیش
یعقوب جان دستخوش. عالی بود عالی. خیلی لذت بردم ممنونم بابت سفارش خوانی ای که کردی. یعقوب جان تیپی های دلاری که براش در نظر داری کدوما هستن؟