شاخص موقعیت ماینرها یا MPI

زمان میانگین برای مطالعه 6 دقیقه

بروزرسانی: 04 خرداد، 1401
نظرات 17

شاخص موقعیت ماینرها (MPI)، نسبت تعداد خروجی همه ماینرها به دلار تقسیم بر میانگین متحرک 365 روز آن تعریف می شود. این اندیکاتور از Puell Multiple الهام گرفته شده است.با تعیین این شاخص می توان رفتار ماینرها را شناسایی و بر اساس آن عمل نمود

این مقاله توسط آقای امیر شاه حسینی،از دانشجویان دانشکده ی بازار نوشته شده است، در این مقاله به بررسی شاخص MPI پرداخته شده است.

 

MPI یا شاخص موقعیت ماینرها چیست؟

شاخص موقعیت ماینرها (MPI)، نسبت تعداد خروجی همه ماینرها به دلار تقسیم بر میانگین متحرک 365 روز آن تعریف می شود. این اندیکاتور از Puell Multiple الهام گرفته شده است.

    شاخص موقعیت ماینرها =(میانگین متحرک در 365 روز)/( مجموع خروجی های ماینرها به دلار آمریکا)  

در این شاخص دو نکته حائز اهمیت است.

تفسیر MPI

بالا: ماینرها بیت کوین های خود را بیشتر از حد معمول ارسال می کنند – سیگنال نزولی است

پایین: ماینرها  بیت کوین های خود را کمتر از حد معمول ارسال می کنند – سیگنال صعودی است

با بررسی روند میتوان گفت:

 با افزایش: ماینرها بیشتر درگیر فروش و افزایش فروش خود هستند – سیگنال نزولی است

 با کاهش: ماینرها کمتر درگیر فروش و کاهش فروش خود هستند - سیگنال صعودی است

برخلاف جریان خروجی ماینرها، شاخص موقعیت ماینرها (MPI) با استفاده از میانگین متحرک 365 روز، میانگین رفتار ماینرها را در نظر می گیرد. همچنین، MPI رفتارنسبی دارایی های ماینرها را در مقایسه با میانگین تاریخی توضیح می‌دهد، با این فرض که بیشتر جریان‌های خروجی از ماینرها به سمت مبادلات برای فروش می‌رود. همچنین با فرض اینکه ماینرها در فروش موقعیت های خود در زمان مناسب به عنوان معامله گران حرفه ای هستند، MPI با تکرار رفتارهای آنها، شاخص خوبی برای زمان بندی نقاط خروج (فروش) است. این همچنین به مشاهده سوددهی ماینرها همراه با Puell Multiple کمک می کند.

 

سوال: نقاط خروجی برای فروش کجاست؟

با توجه به این تفسیر که MPI به ما کمک می کند تا نقاط فروش را شناسایی کنیم، می توانیم از نقاطی که شاخص MPI مقادیر بزرگی را نشان می دهد؛ بهره مند شویم. در این مورد، از یکی از شاخص های فنی معروف به نام باند بولینگر برای تشخیص مقادیر غیر طبیعی MPI استفاده شده است. نمودار زیر نقاط شناسایی شده برای خروج از بازار و فروش را نشان می دهد.


 

در تاریخ ۱ آپریل  سال ۲۰۲۲ مورخ ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ تعداد زیادی از ماینرها بیت کوین های خود را وارد صرافی ها کردند و شاخص موقعیت ماینرها به عدد 8.45 رسید. بیت کوین در این تاریخ به قیمت 46300 دلار در صرافی ها معامله می شد. حال آیا با ورود تعداد زیادی بیت کوینِ ماینرها به صرافی ها باید نتیجه بگیریم  که آنان خواستار فروش دارایی های خود هستند و باید در انتظار ریزش قیمت بیت کوین در پی این اقدام باشیم ؟
با بررسی  شاخص موقعیت ماینرها و رفتار تاریخی آنان می توانیم به پاسخی نسبی دست پیدا کنیم.

در چارت شاخص موقعیت ماینرها توجه می شویم که در نوزدهم ماه Jun سال ۲۰۱۹  ماینرهای بیت کوین با حضور بی سابقه خود باعث ثبت رکورد جدیدی در این نمودار شده اند  و شاخص MPI  به عدد 7.815 نزدیک می‌شود.
البته نباید رشد تدریجی شاخص و حضور افزایشی ماینرها را قبل از این تاریخ هم نادیده گرفت.

 با مراجعه به نمودار قیمتی بیت کوین متوجه می شویم که در این تاریخ قیمت بیت کوین در صرافی ها حدود ۹ هزار دلار بوده است  و اما بعد از آن قیمت تا نواحی ۱۴ هزار دلار رشد کرده و باعث ثبت ATH جدید می‌شود! یعنی بیشتر از 50 درصد رشد قیمت.

بیست و ششم ماه دسامبر سال ۲۰۱۹  شاخص MPI  به عدد 6.25 می رسد.

ماینر ها باز هم با با وارد کردن سرمایه خود به  صرافی ها باعث افزایش این شاخص  می‌شوند. و فرض ما بر این است که هرگاه این شاخص افزایش یابد،       می توان انتظار کاهش قیمت به دلیل فروش ماینر ها را داشت. حال ببینیم که در این تاریخ  قیمت در چه محدوده ای بوده و به کدام سمت می‌رود.

در این چارت مشاهده می‌شود 26 دسامبر 2019 قیمت در محدوده هفت هزار دلار قرار داشته و بعد از بالا رفتن MPI اندکی قیمت به سمت پایین می رود ولی این پایان کار نیست و بعد از مدتی قیمت تا محدوده  ۱۰۵۰۰ دلار هم خیز بر می دارد. این یعنی بالای ۴۵ درصد رشد قیمت البته بعد از ۵۰ روز! و بعد از رسیدن به 10500 دلار شاهد فشار فروش زیادی هستیم که می توان حدس زد ماینرها در این نقاط سفارشات فروش خود را روانه بازار کرده اند.

 

 

در چارت MPI، کمی جلوتر، در تاریخ ۲۸ دسامبر سال ۲۰۲۰ شاخص MPI عدد 17.73  را فتح می کند. یعنی ATH  جدید برای شاخص MPI و بدین معناست که حجم بسیار زیادی از دارایی‌های ماینر ها، به منظور فروش، به سمت صرافی‌ها روانه شده است. اما سوال اینجاست، فروش در چه قیمتی؟

با بررسی قیمت بیت کوین در تاریخ ذکر شده متوجه می‌شویم که در زمان اقدام ماینرها،  بیت کوین بین ۲۶ هزار تا ۲۷ هزار دلار معامله می‌شده و پس از آن هنگامی که قیمت به سقف تاریخی خود یعنی محدوده ۶۴ هزار دلار می رسد، آن ها سفارشات فروش خود را  قرار می دهند که پس از آن باعث نزول قیمت بیت کوین و حتی لمس قیمت در زیر ناحیه ۳۰ هزار دلار  می‌شوند. و این یعنی بالای ۱۵۰% رشد قیمت بیت کوین در فاصله 3 ماه پس از این که ماینر ها دارایی های خود را به صرافی ها برده اند.

افزایش شاخص  موقعیت دارایی ماینرها  در  365  روز  به ما این مفهوم را می رساند که در ادامه یک عدم تعادل قوی به نفع ف شکل می گیرد که باعث نزول قیمت با قدرت به پایین شود.
این گزاره ای کاملا درست است اما همان طور که در بررسی چارت ها مشاهده کردیم بعد از ورود ماینرها قیمت دچار افزایش شده است و انگار که این گزاره نقض شده است. سوال مهم اینجاست، آیا پس از افزایش شاخص
MPI قیمت بلافاصله به سمت پایین حرکت می کند یا ماینر ها دارایی های خود را آماده به فروش می کنند و برای اتمام یک رالی قدرتمند صعودی منتظر می مانند؟

حال با تمام این تصورات، آیا می توانیم انتظار این را داشته باشیم که در پی رشد شاخص MPI و حتی با ثبت یک ATH  جدید برای این شاخص، شاهد رشد پرقدرت قیمت بیت کوین و ثبت یک High جدید باشیم؟
که در ادامه این فرضیه، پس از یک رالی صعودی شاهد فشار فروش ماینر ها و بازگشت پرقدرت قیمت به سمت پایین
خواهیم بود.

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی اشاره کرد.
مقالات 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

 

نظرات

مجید علی یاری
6 ماه پیش
سلام و خسته نباشید بابت مقاله مفیدتون.
من دلیل افزایش قیمت پس از ورود ماینرها رو هنوز درک نکردم، درصورتی که منتظر نزول قیمتیم.
چه دلیلی داره که قیمت رو به بالا حرکت میکنه؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
6 ماه پیش
مجيد جان سلام، صرفا عطف به ما سبق بود كه در گذشته همچين اتفاقاتى افتاده، چيز حتمى نيست، نزول كه طبيعيه توضيح داده شده بود بعد هم گفته شد كه در گذشته اينطور اتفاقات هم افتاده. البته اين نظر منه، و رفقا شايد نظر ديگه اى داشته باشن.
پاسخ دهی
امیر شاه حسینی
6 ماه پیش
ممنونم ازتون جناب قدسی
لطف دارید
پاسخ دهی
امیر شاه حسینی
6 ماه پیش
سلام جناب خانی
امیدوارم مفید واقع بشه براتون
پاسخ دهی
امیر شاه حسینی
6 ماه پیش
سلام خانوم سجادی
ممنونم که مطالعه کردید
پاسخ دهی
امیر شاه حسینی
6 ماه پیش
ممنونم ازتون استاد رجبی
لطف دارید به بنده
پاسخ دهی