نگاهی اجمالی به بازارهای مالی از منظر تحلیل تکنیکال

زمان میانگین برای مطالعه 5 دقیقه

بروزرسانی: 26 مهر، 1401
نظرات 10

در این مقاله میخواهیم به بررسی کلی بازار از منظر تکنیکال بپردازیم . این بررسی اجمالی از آن جایی حائز اهمیت می باشد که در هفته پیش رو جلسه فدرال رزرو آمریکا را پیش رو داریم و شرایط بسیار حساس می باشد.

این مقاله توسط آقای یعقوب محمدزاده از دانشجویان دانشکده ی بازار نوشته شده است.

در ابتدا باید به بررسی چارت توتال در تایم های روزانه  و چهار ساعته بپردازیم

Total D1

در چارت بالا همینطور که مشخص است روند غالب نزولی است و قیمت به یک بیس روزانه منشا رسیده که بسیار قدرتمند است میتوان حداقل انتظار اصلاح قیمت از همین بیس را داشت

TOTAL 4H

در تایم چهار ساعته میتوان پترن نوار قلب را مشاهده کرد که علت مومنتوم زیاد صعود را میتوان تشکیل همین پترن دانست زیرا سفارشات بسیار زیادی در محدوده پایین جمع شده که میتواند علت این موضوع را تایید کند  و حال به یک سوپلای زون تایم فریم روزانه رسیده که قبل از آن یک پیووت تسویه صورت گرفته که میتوان از روی همین موضوع به قدرت این سوپلای زون پی برد. حداقل انتظاری که میتوان داشت این است که در گام نخست خریدارن نمی توانند از سد این سوپلای بگذرند زیر سفارشات این سوپلای نیز تازه و دست نخورده است .

 

چارت بعدی که باید به آن توجه داشت چارت دامینس تتر با نماد USDT.D  میباشد.

USDT.D D1

معمولا این چارت شباهت بسیار زیاد با چارت توتال دارد و بر عکس یکدیگر عمل میکنند و به نوعی یک کرولیشن منفی بین این دو چارت وجود دارد . قیمت در یک روند غالب صعودی به سر میبرد که حال قیمت به یک دیمند زون روزانه رسیده و حداقل انتظار برگشت به حوالی 7.04% را میتوان داشت .

USDT.D 4H

در چارت بالا نیز شاهد یک پترن نوار قلب هستیم و رسیدن قیمت به دیمند زون با توجه به کندل اینساید باری که در دیمند زون ما شکل گرفته است میتوان انتظار صعود قیمت از همین حوالی را داشت .

چارت بعدی که باید بررسی کرد چارت دامیننس بیتکوین است:

BTC.D W1

در چارت بالا دامیننس بیتکوین به محدوده کف تاریخی خود رسیده و و از همین حوالی میتواند پر قدرت به سمت بالا حرکت کند و تا حداقل حوالی 42 درصد رشد کند .

BTC.D 4H

در چارت بالا دامیننس بیتکوین در تایم چهار ساعته قیمت پس از یک ریزش با مومنتوم بسیار ضعیف خود را به یک دیمند زون بسیار قوی رسانده و سپس  یک رالی پر قدرت را شروع کرده حال به یک سوپلای زون رسیده است که میتوان یک اصلاح را انتظار داشت و بعد از آن قیمت میتواند  به رالی خود ادامه دهد  .

چارت بعدی که باید به آن توجه داشت دامیننس اتریوم  با نماد اختصاری ETH.D  .

  اتریوم از آنجایی که نماینده آلت ها میباشد وضعیت آن بسیار مهم و در شرایط کلی بازار تاثیر گذار است .

ETH.D W1

قیمت در حال نزدیک شدن به یک سوپلای زون منشا بسیار قوی است که باعث زده شدن لو ترمز گیری شده است . قیمت یک پیوت تسویه نیز شکل داده که میتوان از روی همین موضوع به قدرت دوچندان این سوپلای زون پی برد .

ETH.D D1

در چارت بالا قیمت ترمز گیری هایی را صورت داده و مومنتوم صعود و بخصوص قدرت پرتاب کاهش یافته و میتوان بعد از یک نفوذ بیشتر قیمت به سوپلای زون انتظار ریزش را داشت .

 

چارت بعدی که اهمیت بسیار ویژه ای برای ما دارد چارت OTHER.D میباشد که مقدار زیادی از مارکت کپ بازار کریپتو را در بر گرفته است .

OTHER.D W1

در چارت بالا بصورت کاملا واضح میتوان گفت یک حرکت فیک در قسمت بالا زده شده است و پس از یک ریزش شارپ که باعث زده شدن لو ترمزگیری روند صعودی قبلی شده است حال قیمت پس از تکمیل یک پترن نوار قلب در حال ریزش و حرکت به سمت محدوده 9% میباشد .

آخرین چارتی که باید به صورت مختصر به آن توجه داشت چارت شاخص دلار با نماد DXY  میباشد .

DXY D1

 در چارت بالا قیمت در یک رالی صعودی قرار دارد که محدوده های مهمی را سواپ کرد است و خیلی از فروشندگان حال، تبدیل به خریدار شده اند . حداقل تا حوالی عدد 115 میتوان گفت هیچ عرضه کننده خاصی وجود ندارد، میتواند به رشد خود ادامه دهد .

البته با توجه به عوامل بنیادین و اصرار فد بر کاهش تورم میتوان فعلا این شاخص را صعودی دانست و هر ریزشی فقط میتواند به عنوان اصلاح نقش داشته باشد.

 

نتیجه گیری کلی :

با توجه به چارت های TOTAL  و USD.T  میتوان روند غالب بازار را نزولی دانست و با توجه به رسیدن قیمت به نواحی عرضه حداقل در هفته پیش رو پس یک اصلاح صعودی مقطعی میتوان به روند ریزشی غالب برگشت.

با توجه به جریان پول و سرمایه بین دامیننس های بیتکوین و اتریوم و الباقی آلت ها و بخصوص استیبل کوین تتر به این نتیجه رسید اغلب سرمایه گذارن نسبت به آلت کوین ها بشدت ریسک گریز و اکثریت به سمت تتر در حال گردش هستند و دامیننس بیتکوین نیز یک روند صعود به خود گرفته که میتوان انتظار ادامه دار بودن آن را داشت .

و در آخر با توجه به اقدامات فد و روند صعودی شاخص دلار میتوان انتظار ضعف و ریزش بیشتر بیتکوین را داشت .

این مقاله قبل از جلسه مهم FOMC به قلم نگارش در آمده است و هدف من هشدار به شما عزیزان  برای حفظ سرمایه خود و مدیریت ریسک شما عزیزان طراحی شده است .

 

 این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.


در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

اسماعیل
1 سال پیش
عالی بود یعقوب جان. دستت درد نکنه
پاسخ دهی
میلاد سعیدی
1 سال پیش
سلام مهدی عزیز . یک انتقاد از سایت .  تنظیمات ارسال نظر رو از روی 250 تا کلمه بردارید  بعضی از سوال ها داخل 250 کلمه نمیگنجه ممنون.
پاسخ دهی
پشتیبان سایت
1 سال پیش
سلام آقا میلاد عزیز، احتراما این مقدار بیشتر از 250 کلمه می باشد. البته محدودیت همیشه بد نیست گاهی باعث می شود که دقیق تر سوالات پرسیده شوند.باز هم نظر شما دوست عزیز را بر دیده منت می گذاریم و به گروه پشتیبان اطلاع می دهیم.
پاسخ دهی
میلاد سعیدی
1 سال پیش
خیلی  ممنون بابت اطلاعات مفید و ارزنده .
پاسخ دهی
یعقوب محمد زاده
1 سال پیش
سلام خدمت استاد کاشکی عزیزم استاد میدونم مقاله هر چند سطحی بررسی شده بود و نصف محتوایی که شما به ما گفتین هم داخلش رعایت نشده بود اما خدا رو شاکرم از داشتن شما امیدوارم هر چه زودتر بیاید و تو دوره جدید در خدمتتون باشیم .
پاسخ دهی
یعقوب محمد زاده
1 سال پیش
سلام خدمت استاد عزیزم . استاد ممنونم از انتشار مقاله و خدا رو شکر اون چالش برای خودم و دانشکده به خوبی حل شد و فقط از طریق سفارش خوانی محض تونستیم حرکت امروز که یک چیزی حدود 7 درصد ریزش بود رو پیش بینی کنیم . ممنونم از زحماتتون
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
دست خودت درد نکنه یعقوب جان، ممنونم از تو، زین پس زود به نتیجه برس که بتونیم به اشتراکش بذاریم بزرگ مرد:))) عشق بر تو رفیق گلم.
پاسخ دهی