اخبار بازارهای مالی - شماره چهارم

زمان میانگین برای مطالعه 11 دقیقه

بروزرسانی: 04 بهمن، 1401
نظرات 10

اخبار بازار های مالی و تقویم اقتصادی از تاریخ 16 ژانویه تا 27 ژانویه،این مطالب صرفا دیدگاه نویسنده نسبت به مطالب و شرایط مارکت می باشد و لطفا بدون مطالعه دقیق اخرین وضعیت شاخص های اقتصادی و شرایط مارکت این مطالب رو مبنای معاملات خود قرار ندهید !

این مقاله توسط آقای عرفان پریسائی از دانشجویان دانشکده بازار نوشته شده است.

درود بر دوستان عزیز ، مطالبی که در این مقاله منتشر میشه صرفا دیدگاه نویسنده نسبت به مطالب و شرایط مارکت می باشد و لطفا بدون مطالعه دقیق اخرین وضعیت شاخص های اقتصادی و شرایط مارکت این مطالب رو مبنای معاملات خود قرار ندهید !

دیدگاهمون بر این است که با بررسی شاخص های اقتصادی علاوه بر درک روند حرکت اقتصاد کلان و بازارهای مالی در میان مدت ، می تونیم در کوتاه مدت از قبل استراتژی های لازم در هفته آینده معاملاتی خود نسبت به داده های اقتصادی که منتشر میشه را تنطیم کرد تا در چارچوب درستی جهت معاملاتی خود را در طول هفته تنظیم کنیم.

 

دوشنبه(january 16)

در روز دوشنبه داده اقتصادی مهمی منتشر نشد و مارکت ایالات متحده هم به مناسبت روز مارتین لوترکینگ تعطیل بود !

 

سه شنبه (january 17)

بعد از درگیری های فراوان دولت چین با مردم و کشور های دیگه درنهایت دولت تصمیم به برداشتن سیاست های کووید-صفر گرفت که باعث به وجود اومدن مشکلات مختلف از جمله کاهش شدید فعالیت های اقتصادی شده بود در سال گذشته .

روز سه شنبه داده های اقتصادی چین از جمله تولید ناخالصی داخلی (GDPIndustrial productionو    Unemployment rate منتشر شد که در عکس زیر میتونید اعداد دقیق داده ها را مشاهده کنید!

 

 

تولید ناخالصی داخلی چین در مقیاس سالانه از عدد 3.9% در سال گذشته کاهش پیدا کرده و به 2.9% در December 2022 رسیده اما در مقایسه با انتظارات (1.8%) بهتر عمل کرده!

همچنین GDP چین در مقایسه با فصل سوم 2022 بدون تغییر باقی مونده، با این داده ها به طور کلی چین در سال 2022، GDP  خود را با ثبت عدد 3 درصد به پایان رسوند. داده های اشاره شده به خوبی تاثیرات قوانین محدود کننده کویید صفر را در اقتصاد چین بازتاب میکنه ، همین اتفاق باعث شده بود در ماه های گذشته بازار انرژی ( نفت) در کنار مولفه های دیگه به کاهش تقاضا در چین واکنش نشون بده و قیمت نفت روند کاهش به خودش بگیره (دیدگاه های رکودی مولفه مهم دیگه کاهش قیمت انرژی بوده).

داده های مربوط به بخش مسکن و ساخت و ساز هم شرایط خوبی رو در چین نشون نمیده، شاهد کاهش قیمت و تقاضا در این بخش مهم اقتصاد چین هستیم. آمارهای نزولی سنگینی در بخش سرمایه گذاری و فروش مسکن منتشر شده که در دو دهه اخیر بی سابقه بوده. در همین راستا مقامات چینی سیاست های حمایتی زیادی رو در پیش گرفتند تا مشکلات مربوط به کمبود نقدینگی در این بخش که خریداران و توسعه دهنگان رو تحت تاثیر قرار داده حل کنند اما درحال حاضر داده های ماه دسامبر خبری از کنترل این وضعیت و جلوگیری ازکاهش بیشتر قیمت ها نمی دهند. بنابراین بخش مسکن از جمله نقطه های استرس اقتصاد چین به حساب میاد که فعلا خبری از رشد نمیده.

با برداشتن محدودیت های کووید انتظار میره که تقاضای اقتصاد چین به بازار برگردد بنابراین با داده های منتشر شده مقداری نفت رشد قیمت رو تجربه کرد. رشد اقتصاد چین میتونه یه درایور مهم در ادامه مسیر اقتصاد کلان در میان مدت به حساب بیاد به دلیل تاثیری که میتونه در رشد قیمت نفت و در نهایت بر روی تورم ایالات متحده بگذارد.

اگر به اخرین داده های ایالات متحدهCPI  ( شاخص قیمت مصرف کننده) نگاهی بندازیم، کاهش قیمت انرژی از جمله مولفه های مهم کاهش این شاخص در ماه های اخیر بوده!

در این روز ، گزارش OPEC و IEA  نیز منتشر شد که درمورد شرایط بازار نفت و چین داخلش صحبت شد،  از نظر این سازمان ریسک های مارکت دو مولفه هستند: چین (تقاضایی که بعد از برداشت محدودیت ها ایجاد میکنه) و روسیه (تحریم هایی که بر یکی از بزرگترین عرضه کننده های انرژی گذاشته میشه)

براساس مقاله ، این سازمان رشد تقاضا رو 1.9  میلیون بشکه در روز پیش بینی کرده که تقریبا نصف این رشد به بازگشایی چین مربوط میشه هرچند که سرعت رشد اقتصاد چین و راهش نامشخص است در حال حاضر.

به طور کلی به دلیل هوای مناسب و کاهش فعالیت های اقتصادی در اروپا طی 3 ماه اخر سال 2022 در کنار تحریم های روسیه و نبود تقاضا از سمت چین میزان تقاضا در فصل چهارم حدود 1 میلیون بشکه در روز کاهش یافته بود و باعث ایجاد مازاد عرضه شد. این ارقام در شرایطی است که اوپک پلاس اهداف تولیدی خود را کاهش داده بوده.

خلاصه این گزارش رو میتونید اینجا مطالعه کنید.

خلاصه مطالب گفته شده تا به اینجا : داده های اقتصادی چین به عنوان یک محرک قیمت انرژی در کوتاه مدت و میان مدت عمل خواهد کرد، درصورت رشد اقتصاد چین و برگشت به سطوح قبلی فعالیت های اقتصادی، انتظار میره قیمت نفت متاثر از اون عمل کنه و رشدقیمت رو به همراه داشته باشه. در غیر این صورت این مولفه در کنار سایر مولفه ها مثل انتظارات رکودی ایالات متحده در جهت کاهش قیمت نفت عمل میکنه! درحال حاضر هیچ قطعیتی درمورد میزان رشد اقتصادی چین وجود نداره اما طبق گزارش به نظر میرسه تولید کنندگان نفت جهانی تقاضایی که چین ایجاد خواهد کرد رو به دقت زیر نظر دارند و نسبت به آن اعمال سیاست خواهند کرد!

 

چهارشنبه (january 18)

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ناحیه اروپا که چهارشنبه منتشر شد، براساس انتظارات تغییرات سالانه 9.2% رو ثبت کرد که در مقایسه با آخرین عدد ثبت شده در ماه نوامبر شاهد کاهش 0.4% بودیم. به نظر میرسه که مارکت برای افزایش 50 نقطه ای توسط بانک مرکزی اروپا آماده میشه.

 

 

داده های مهمی از جمله PPI, RETAIL SALES, INDUSTRIAL PRODUCTION  منتشر شد که در تصویر زیر قابل مشاهده است.

 

شاخص Retail sales  که تغییرات میزان ارزش کالاهای فروخته شده رو نشون میده عدد (-1.1%) رو در مقایسه با ماه نوامبر ثبت کرد. به عبارت دیگه این شاخص که میزان مصرف، مصرف کننده رو نشون میده خبر از کاهش تقاضا در ماه دسامبر 2022 داد. ممکن است این شاخص مقداری تحت تاثیر کاهش تورم کم شده باشه ولی در نهایت کاهش تقاضا مصرف کننده در ایالات متحده به معنی انتطار برای کاهش بیشتر تورم تعریف میشه.

درکنار این شاخص، داده PPI که نشون دهنده تغییرات قیمت در بخش عمده فروش(قیمت تموم شده درب کارخانه) است نیز عدد پایین ترین نسبت به انتظارات و ماه نوامبر ثبت کرد (-0.5%).

داده های بالا از نظر سنتیمنت ریسک پذیر بازار خوب بود زیرا انتظارات از کاهش تورم رو بالا برد که در نهایت کاهش تورم باعث فشار بیشتر بر فدرال رزرو بر کاهش سرعت انقباض اقتصادی می شود. فدرال رزرو که در سال 2022 نرخ بهره خود را در چند مرحله 75 نقطه افزایش داد (بزرگترین و سختگیرانه ترین افزایش های نرخ بهره در چندین سال گذشته) . در آخرین جلسه سال 2022 سرعت افزایش نرخ بهره رو کم کرد و تنها 50 نقطه افزایش داد که در نتیجه اون با کاهش ارزش شاخص دلار ، بازارهای ریسکی به غیر از کریپتو که در مشکلات داخلی خودش غرق بود شاهد رشد مناسبی بودند.

بعد از انتشار داده ها بازار افزایش 25 نقطه ای نرخ بهره در جلسه بعدی اعضای کمیته رو پرایس کرد و به سمت ریسک پذیری حرکت کرد که در نتیجه آن شاخص دلار نیز کاهش پیدا کرد.

اما نکته ای که درمورد شرایط وجود دارد و بازارها زیاد به آن توجهی ندارند ، کوچک شدن و کاهش فعالیت های اقتصادی در داده ها بود، خود کاهش خرید مصرف کنندگان سبب کاهش فروش بنگاه های اقتصادی و کاهش سرعت رشد اقتصاد میشه، در کنارش داده های industrial production  و manufacturing output  نیز خبر از کاهش میزان تولید شرکت ها میداد. به نظر میرسه در بازارها مخصوصا کریپتو زیاد به این داده ها توجهی نشد که انقباض بیشتر اقتصاد ایالات متحده رو به سمت رکود حرکت میده. متخصصان در حال حاضر رکود اقتصادی در ایالات متحده رو در سه ماه دوم سال 2023 بسیار محتمل میدونند اما بازار فعلا فقط به اقدامات کوتاه مدت فد توجه دارد تا مقداری از فشارهای موجود رو از روی سرخودش برداره.

یه اشاره ریز به Beige book که در این روز منتشر شد، فدرال رزرو درمورد رشد اقتصادی گفت: به طور کلی مخاطبین نظرسنجی ، انتظار رشد کمی در ماه ها آینده دارند!

 

پنجشنبه(january 19) و جمعه (january 20)

داده های مربوط به بخش مسکن که در این دو روز منتشر شد به شرح زیر است:

 

 

 

به طور کلی ، شاخص های مربوط به مسکن شاخص لگ دار( تاخیری) محسوب میشه و مانند سایر شاخص ها پیشرو نکته ای خاصی از آینده حرکت اقتصاد رو نمیده. درکل بخش مسکن به نظر میرسه هنوز مشکل خاصی براش پبش نیومده اگرچه کاهش قیمت و تقاضا رو با افزایش نرخ بهره و افزایش هزینه وام گرفتن میتونیم در بازار ببینیم. باید دید که افزایش های بیشتر تا چه حد میتونه این بازار رو تحت فشار قرار بده.

 

  

همچنین Initial jobless claim  که میزان مدعیان بیمه بیکاری در هفته گذشته رو نشون میده نیز در مسیر گذشته خود در حال حرکت بود و خبری از کاهش فشردگی در بازار کار نمیداد، پس به نظر میرسه که نرخ نهایی فدرال رزرو برای انقباض میتونه به راحتی بالای 5% قرار بگیره!

 

نتیجه گیری نهایی و نکات مهم از ذهنیت بازار

داده ها در هفته گذشته بازار ها رو به سمت ریسک پذیری برد و سبب کاهش شاخص دلار شد زیرا معامله گران انتظار کاهش بیشتر تورم و عقب نیشینی فدرال رزرو از مواضع سخت گیرانه خودو تنها افزایش 25 نقطه ای نرخ بهره رو دارند!

باید به عنوان معامله گر آگاه دقت کنیم که هنوز مارکت به ریسک رکود توجهی نکرده اونقدر و هر داده ای که در هفته های آینده خبر از رشد ریسک رکود بدهد سبب ریسک گریزی بازار و درنهایت کاهش قیمت بازار سهام (کریپتو و ...) و رشد شاخص دلار شود!

عمده حکام در سخنرانی های خودشون طی هفته گذشته درمورد موافقت خود با افزایش 25 نقطه ای صحبت کردند اما تمام حکام به بالا بردن نرخ بهره نهایی(ترمینال ریت) بالای 5 درصد اشاره کردند که لحنی هاوکیش رو نشون میداد اما بازار بیشتر به سرعت کاهش نرخ بهره توجه کرد.

فدرال رزرو بارها طی هفته های گذشته اشاره کرده که علاقه ای به بازار سرمایه پر رونق نداره و درصورتی که سنتیمنت برداشت نادرستی از اقدامات حکام بکنه ، دست به اقدامات پیچیده جهت کنترل سنتیمنت و انتظارات خواهد زد!

به نظر میرسه با چنین سنتیمنتی بازار نسبت به داده های هفته اینده درصورت گرفتن نشونه ای مبنی بر کاهش فشار تورمی ، ریسک پذیر عمل کنه و فعلا به لبه دیگر تیغ توجهی نکنه. پس باید منتظر fomc meeting  در روز 31 ژانویه و 1 February باشیم تا علاوه بر اعلام نرخ بهره توسط فد ، به صحبت های جروم پاول توجه کنیم . نرخ نهایی مد نظر فد و کاهش فعالیت های اقتصادی و رکود احتمالی پیش رو از جمله نکات مهمی است که باید در این جلسه درموردش صحبت بشه و سرمایه گذاران به آن توجه ویژه ای دارند.

 

هفته آینده (27-23 January)

دو شاخص مهم manufacturing PMI  , Service PMI  که نظر سنجی مهمی از مدیران اقتصادی در بخش خدمات و تولیدات محسوب میشود از اهمیت به شدت بالایی برخوردار است. هرچه میزان عدد ثبتی بیشتر از انتظارات باشد خبر از عملکرد رو به بهبود اقتصاد میدهد و هرچه پایین تر نسبت به گذشته ثبت شود ، خبر از بدترشدن رشد کسب و کار و در نهایت اقتصاد ایالات متحده میدهد.

GDP ایالات متحده در هفته آینده منتشر میشود که میزان رشد اقتصادی ایالا متحده رو نمایش میده و از شاخص های حرکت دهنده بازار می باشد ، پیشبینی ها مبنی بر کاهش رشد اقتصادی نسبت به فصل سوم 2022 است.

شاخص PCE که تغییرات قیمت محصولات مصرف کننده رو نشون میده نیز به عنوان شاخص مهمی برای پیشبینی میزان تورم مورد توجه ویژه ای قرار دارد.

 

سایر شاخص های اقتصادی مهم که در هفته آینده منتشر میشوند در تصویر زیر براساس وقت محلی تهران قرار گرفته است:

 

دوشنبه

سه شنبه

چهارشنبه

 

پنجشنبه

جمعه

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

محمد ایرانی
1 سال پیش
آقا دست شما درد نکنه
پاسخ دهی
عرفان
1 سال پیش
فدات محمد جان
پاسخ دهی
مجید صفری
1 سال پیش
مرسی ازت عرفان عزیز . مثل همیشه گل کاشتی . یه نکته ای که جاش به نظرم خالی اومد توجه به نرخ رشد دستمزدها و افزایش قیمت کامودیتی ها طی چند وقت اخیره که بزودی باید شاهد تاثیراتش تو بحث شلتر که تقریبا یک سوم وزن cpi رو تشکیل میده باشیم
پاسخ دهی
عرفان
1 سال پیش
خوشحال میشم راجب داده های مربوطه نظری بدیی و یه صحبتی راجبش بکنیم حتما مجید جان، فعلا براساس شواهد نگرانی زیادی درمورد افزایش دستمزدها نمیشه داشت و ریسک پررنگی نیست ولی قطعا باید بهشون توجه داشته باشیم.
پاسخ دهی
مجید صفری
1 سال پیش
درود بر تو عرفان جان. حتما چرا که نه. منم خوشحال میشم ازین اتفاق
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
به به ، به به چه گلی چه مطالبی، میگم عرفان سیوینگ چی شد اخر:)))) خدایی خودم خوندم گفتم چی میگه عرفان متوجه شدم وقتی خودم نشدم:))))
پاسخ دهی
عرفان
1 سال پیش
اقا مهدی راجبش حرف زدیم ولی خب قبل ملاقات کامنتو ندیدم :)) سیاست مالی رو سیوینگ تاثیر میزاره و بدون دید شهودی تاثیری فعلا رو تحلیلامون نداره. درسته؟ :)
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
البته کامل تر گفتما:)) انقباض مالی سبب افزایش سیوینگ و انبساط مالی سبب کاهش سیوینگ میشه،
پاسخ دهی
اردلان NZR
1 سال پیش
خسته نباشی عرفان جان ، مثل همیشه عالی بود
پاسخ دهی
عرفان
1 سال پیش
عزیزی اردلان جان
پاسخ دهی