اوضاع اقتصاد ایران چگونه است و به کجا ختم می شود؟ قسمت دوم

زمان میانگین برای مطالعه 4 دقیقه

بروزرسانی: 29 آذر، 1400
نظرات 2

تورم و تور کود به زبان ساده به چه معناست؟ این مواردی که سایه در اوضاع اقتصاد ایران انداخته است به کجا ختم می شود و تآثیرات آن چه خواهد بود؟

اوضاع اقتصاد ایران چگونه است و به کجا ختم می شود؟

  • قسمت دوم

در این قسمت به بررسی دقیق تری از شرایط اوضاع اقتصاد ایران در شهریور 97 می پردازیم و در آخر جمع بندی می کنیم که اوضاع اقتصاد ایران در کدام مرحله است و قرار است به کجا برسد. در این ویدئو متوجه می شویم:

  • معنای درست تورم چیست؟
  • تورم و رکود در کجا به یکدیگر می رسند؟
  • تورکود یا رکود تورمی چیست و چه اثری بر کسب و کارها می گذارد؟

در ویدئو اول با مفهوم بحران اقتصادی و رکود اقتصادی و همچنین آثار آن ها بر بدنه اقتصاد آشنا شدیم و فهمیدیم که شرایط الان ایران نه در بحران مطلق است نه در رکود مطلق ولی به هر حال رکود در آینده ای نه چندان دور فرا می رسد.

الان می خواهیم نگاهی ریزبینانه تر به شرایط ایران داشته باشیم.

همانطور که دیدید تورم اولین اثری است که بحران اقتصادی بر بدنه اقتصاد وارد می کند الان می خواهم به زبانی ساده تورم را به شما توضیح دهم.

تورم به زبان ساده یعنی چه؟

وقتی سرعت تولید پول افزایش پیدا کند این پول های تولید شده در یک جا روی هم جمع می شوند و ورم می کنند. هر چیزی که تعداد زیادی از آن موجود و روی هم جمع شده باشد ارزش خود را از دست می دهد.

حال این پول های روی هم جمع شده باید بروند و در جایی خرج شوند تا ارزش خود را حفظ کنند. پس با خرج شدن پولی که در حال بی ارزش شدن است، قیمت محصولی که قرار است با آن خریداری شود بالاتر می رود.

پس تورم به زبان ساده یعنی اینکه شما برای خرید هر محصول جدید باید پول بیشتری نسبت به قبل پرداخت کنید.

تورم و رکود در کجا به یکدیگر می رسند؟

رکود و تورم هم اینگونه است در اقتصاد نمی توان زمانی را یافت که تورم مطلق و رکود مطلق هر دو همزمان وجود داشته باشند.

ولی وقتی این دو در کنار هم قرار می گیرند مفهوم جدیدی را وارد اقتصاد می کنند با عنوان رکود تورمی یا تورکود.

رکود تورمی یا تورکود چیست؟

رکود تورمی شرایطی در اقتصاد است که در آن هم رکود و هم تورم کنار هم وجود دارند اما نه به معنای واقعی شان. چرا که در برخی بنگاه های اقتصادی تورم است و در برخی دیگر رکود، در برخی نیز هر دو.

در حالت ساده فرض کنیم که دولت بخواهد رکود تورمی را حل کند، اگر بخواهد رکود را کمرنگ کند باید به کسب و کارها تسهیلات بدهد و جریان نقدینگی را وارد چرخه اقتصاد کند، این کار به نحوی رکود را کمرنگ می کند ولی در مقابلش با ورود جریان نقدینگی به بازار تورم افزایش می

یابد.

همچنین اینکه پیش پا افتاده ترین راه برای مهار تورم کاهش نقدینگی است اگر دولت نقدینگی را در جامعه کاهش دهد سایه رکود پررنگ تر خواهد شد.

 

اوضاع اقتصاد ایران

 

تاثیر رکود تورمی بر کسب و کارها:

حال که متوجه شدیم که شرایط اوضاع اقتصاد ایران بسیار نزدیک به رکود تورمی است می خواهم با مثالی توضیح دهم که فعال اقتصادی و یا مالک کسب و کار چه آسیبی در این شرایط می بیند.

فرض کنید که دو طناب از طرفین به صاحب کسب و کار وصل است. سر این دو طناب یکی در دست تورم و دیگری در دست رکود است که هر دو در حال کشیدن طناب خود هستند.

 

اوضاع اقتصاد ایران

 

دوست عزیزم که کسب و کار خانگی داری، کسب و کاری آنلاین داری، در کف بازار هستی، در حوزه خدمات هستی و یا هر چیز دیگر این را بدان هیچ فرقی میان من و تو نیست، همه ما سایه تورم و رکود را حس کرده ایم و در شرایط یکسانی هستیم.

من به شما قول می دهم که خیلی از رقبای شما عملکرد درستی در دوران رکود و تورم نخواهند داشت شما نباید مثل آن ها ثابت بمانید. زمانی که کمی التهابات بازار فروکش کرد، قطعا می تواند فرصتی ایجاد شود برای پیشرفت شما.

اگر کتابچه مقابله با بحران اقتصادی ایران را مطالعه کرده باشید در ویدئو های آن به شما گفتم که ما منتظر نمی ایستیم کسی کاری برای ما بکند، خودمان در این دوران خواسته یا ناخواسته گیر افتاده ایم و باید به هر ترتیبی شده اصل بقا را حفظ کنیم و پس از آن برای سود و

توسعه کسب و کارمان برنامه ریزی کنیم.

سپاس از تو که این ویدئو را تماشا کردی اگر آن را مفید دانستی با دوستانت هم به اشتراک بگذار و قسمت اول ویدئو را در اینجا مشاهده کنید تا به قسمت دوم نظری عمیق تر داشته باشید.

من کنار تو هستم تا دوران رکود تورمی و رکود را به سلامت سپری کنی، این روز ها هم می گذرد و ما نباید بازنده این شرایط باشیم. همراه من باش که پس از این مطالب پایه ای و بدست آوردن شناخت کلی به سراغ راهکار های مقابله با این شرایط می رویم.

 

کلمات کلیدی:

نظرات

رضا اکبری
4 سال پیش
سلام خیلی مفید و اموزنده بود اگر امکان دارد در حوزه محاسبه دلار و طلا مطالب بگذارید...که چطور با ارزهای جهانی محاسبه می شوند.
با تشکر
مهدی رجبی
4 سال پیش
سلام جناب اکبری عزیز.
سپاس از توجه شما.
در خصوص محاسبه دلار و طلا بو مواردی اینچنینی که متغیر های روزانه دارند و باید در مدت زمان کوتاه بررسی شوند یشتر داخل شبکات اجتماعی مون با آدرس mahdirajabi_com@ در تلگرام و اینستاگرام در خدمتتون هستیم.