با مشتریان کالاهای ناموجود چه کنیم؟

زمان میانگین برای مطالعه 2 دقیقه

بروزرسانی: 07 خرداد، 1401
نظرات 0

در دوران رکود اغلب مردم درآمد بالایی ندارند ولی مخارجشان هم پا برجاست. به سبب بسته شدن واردات و عدم تولید باید دید تا با مشتریان کالاهای ناموجود چه کنیم؟

با بالا رفتن ارز و و مشکلات صادرات واردات، بسیاری از فروشندگان با مورد کالاهای ناموجود مواجه شده اند، حال مهمترین اصل این است که با مشتریان کالاهای ناموجود چه کنیم؟

در این ویدئو می فهمیم که:

- رفتار مشتری در دوران رکود اقتصادی چگونه است؟

- اگر مشتری محصولی را در خواست کند که در بازار موجود نیست چه باید بکنیم؟

- چگونه با 3 مرحله ساده پیشنهاد بهتری به مشتری بدهیم؟

با مشتریان کالاهای ناموجود چه کنیم؟

رفتار مشتری در دوران رکود:

در هر رکود یا بحران اقتصادی، قشر اکثریت جامعه محافظه کارانه دست به خرید می زنند. در دوران رکود اغلب مردم درآمد بالایی ندارند ولی مخارجشان مثل قبل پا برجاست.

مشتری محافظ کار حاضر نیست عادات خود را تغییر دهد و محصولاتی جدید را امتحان کند. چرا که پولی برای آزمون و خطا در نظر نگرفته است. حتی اگر محصولی نه چندان گران به او پیشنهاد شود.

در این شرایط اقتصادی ایران به سبب بسته شدن واردات و عدم تولید، بسیاری از محصولات پر فروش دیگر در بازار موجود نیستند، از طرفی اگر مشتری ببیند محصول مورد نظرش را نمی تواند از ما خریداری کند ترجیح می دهد به جای تغییر عادات مصرف خود به سراغ دیگران برود.

جذب مشتری جدید در حالت عادی 3تا 4 برابر حفظ مشتری هزینه می برد.

اما در شرایط رکود جذب مشتری 7 تا 8 برابر حفظ مشتری هزینه در بر دارد. پس هر طور که شده نباید بگذاریم تعداد زیادی از مشتریان از دست بروند.

 

اگر محصولی در بازار موجود و نباشد برای از دست ندادن مشتری آن محصول چه باید بکنیم؟

معمولا دو روش پیش روی شماست، اول اینکه بگویید موجود نیست و هر وقت آمد خبرت می کنیم. که این روش نه در کسب و کار های اینترنتی و نه در کسب و کار های کف بازار تاثیر چندانی در بازگشت مشتری ندارد.

اما روش دوم این است که محصولی با کیفیت مشابه و کارایی مشابه به او پیشنهاد دهید. اما این محصول مشابه باید دارای خصوصیات زیر باشد:

3 مرحله پیشنهاد محصول جدید به مشتری که در ویدئو توضیح داده شده است:

  • محصولی پیشنهادی نباید قیمت بالاتر از محصول مورد نیاز مصرف کننده داشته باشد. در اولین قدم شما باید از تکنیک down selling استفاده کنید.
  • حاشیه سود خو را کاهش داده و به این کاهش قیمت را به عنوان پیشنهاد تشویقی و تخفیفی به مشتری ارائه دهید.
  • خدمات حمایتی و خدمات پس از فروش واقعی داشته باشد. اگر به محصول خود ایمان دارد نگران ضرر کالای مرجوعی نباشید.
کلمات کلیدی:

نظرات