سرمایه گذاری در املاک حومه شهر

زمان میانگین برای مطالعه 3 دقیقه

بروزرسانی: 07 خرداد، 1401
نظرات 0

باید چند فاکتور مهم برای سرمایه گذاری در املاک حومه شهر را بررسی کنیم، قیمت مسکن در شهر های بزرگ و مراکز استان ها متفاوت از شهرهای حومه و اطراف آن هاست.

در ادامه شروطی که برای سرمایه گذاری در مسکن در پست های قبلی بیان شد، در این ویدئو می خواهیم چند فاکتور مهم برای سرمایه گذاری در املاک حومه شهر را بررسی کنیم. تا به اینجای کار پذیرفته ایم که روال حرکت قیمت مسکن در شهر های بزرگ و مراکز استان ها متفاوت از شهرهای حومه و اطراف آن هاست. سپس بررسی شد که هر چه فاکتورهای اندازه گیری برای سرمایه گذاری بیشتر باشد انتخاب ها محدود تر، فلذا تصمیم گیری راحتتر خواهد بود. پس می بایست به فاکتورهای اندازه گیری خود موراد مهمی را اضافه کنیم.

خیلی از عزیزان قصد سرمایه گذاری در املاک حومه را دارند اما نمی دانند بر چه اساسی تصمیم بگیرند،

در پست های قبلی صحبتی از رشد شاخص و جهت حرکت مهاجرین شد،

حال از شما می خواهیم به عنوان فرد سرمایه گذار علاوه بر موارد فوق از خود بپرسید چرا املاک حومه باید ارزانتر از مراکز شهر باشند؟ مسلما در پاسخ به این سوال می توانید دلایل مختلفی را من جمله نوع سازه، مصالح به کار رفته، تنوع فرهنگ مردمی، نبود زیر ساخت های رفاهی، دسترسی سخت و ... را بیان کنید. حال در مرحله بعدی مشخص کنید که قرار است چه مدت زمانی سرمایه شما درگیر این ملک باشد، 6 ماه یکسال یا چند سال؟ اگر بازه زمانی مدنظر شما بیش از 3 سال است، بدانید که باید به نوع سازه و مصالح بکار رفته اهمیت ویژه ای دهید، چرا که در سال 98 با گران شدن هزینه ساخت، بدون شک هزینه های بازسازی نیز بالاتر خواهد رفت. حال در خصوص یک ملک مسکونی با سازه ضعیف ضریب استهلاک آنقدر بالا خواهد بود که ممکن است بخشی از سرمایه شما را هدر دهد. حال در هنگام مواجهه با این دسته از املاک چطور باید تصمیم درست بگیریم؟ در اینجا از شما می خواهیم خود را بجای مستاجر بگذارید، و ببنید آپارتمان مورد را نظر را چند میلیون تومان رهن کامل می کنید. خواهشمندم اجاره را مد نظر قرار ندهید و فقط رهن کامل را بر اساس مظنه بازار و شرایط ساختمان و محله اندازه گیری کنید. عدد رهن را 4 الی 5 برابر کنید، این عدد بهترین بازه قیمتی است که می توان برای املاک حومه در نظر گرفت. اعداد بالاتر شما را درگیر بازی قیمتی خواهند کرد. در برخی مناطق تهران همچون منطقه 2، این عدد اکنون 9 برابر است به همین دلیل سرمایه گذاری در برخی از املاک کلان شهرها از حدود توجیه اقتصادی گذشته است.

چرا باید به این بازه قیمتی اهمیت دهیم؟ چندین دلیل مهم پیش روست که دو مورد از آن ها را ذکر می کنیم.

  • اول : در مورد املاک با سازه ضعیف تر نرخ بازگشت سرمایه مهم تر از فاکتورهای دیگر است. هر چه زمان بازگشت سرمایه کوتاه تر باشد، سرمایه گذاری عاقلانه تر است.
  • دوم : ضریب تبدیل دارایی به سرمایه در دوران رکود تورمی سال 98 بسیار مهم است. و ملکی قدرت تبدیل بالایی دارد که رهن آن با مبلغ سرمایه در تعادل باشد.

البته مسکن مهر دلایل بیشتری برای اندازه گیری نیاز دارد که در پست های بعدی به سراغش می رویم.

در آخر فراموش نکنیم که مسکن چه در سرمایه گذاری در املاک حومه و چه به صورت عادی، یک بعد تحلیل دارد و یک بعد معامله که هر دو به اندازه یکسان مهم هستند.

کلمات کلیدی:

نظرات