در دوران رکود تورمی چه چیزی بیش از همه برای مشتریان مهم است؟

زمان میانگین برای مطالعه 3 دقیقه

بروزرسانی: 07 خرداد، 1401
نظرات 8

همانطور که در گذشته صحبت کردیم سال 98 سالی توام با رکود تورمی است. در این شرایط کاسب محترم بهتر است از آمار واقعی بازار به نفع خود استفاده کند.

سال 98 سالی توام با رکود تورمی است. در این شرایط کاسب محترم بهتر است از آمار واقعی بازار به نفع خود استفاده کند.

 

دوران رکود تورمیطی آمار منتشره توسط مرکز آمار تورم منتهی به اردیبهشت ماه سال 98 بیش از 30% می باشد. از طرفی شاخص بهای مصرف هم نسبت به اردیبهش سال 97، 52 واحد افزایش پیدا کرده است. این به زبان ساده یعنی اگر یک فرد برای خرید سبد خانوار در اردیبهشت 97 می بایست 1 میلیون تومان هزینه کند اکنون باید 1 میلیون و 520 هزار تومان هزینه کند. از آنجا که متاسفانه به اندازه ای که تورم افزایش پیدا کرده درآمد افزایش پیدا نکرده است فلذا از دید دیگری می توان به شاخص بهای مصرف کرد که متاسفانه سفره ایرانی ها نسبت به بهار 97 تقریبا 50% کوچک تر شده است.

در شرایطی که رکود تورمی بوده و شاخص بهای مصرف این اطلاعات را به ما می دهد به نظر شما چه چیزی برای مصرف کننده مهم تر است؟ بسته بندی یا قیمت؟ تبلیغات رنگارنگ یا قیمت کمتر؟ کیفیت بسیار بالا و قیمت بالا یا کیفیت متوسط و قیمت پایین؟ فکر می کنم من و شما هم نظر باشیم قیمت از همه موارد مهم تر است. درزمانی که شرایط اقتصادی عادی است نمی توان گفت قیمت مهم نیست اما در دوارن رکود تورمی می توان گفت قیمت مهم تر از سایر موارد است. از این رو یکی از موثر ترین استراتژی هایی که می تواند به افزایش فروش بنگاه های اقتصادی کمک کند، اصلاح قیمت و اجرای تاکتیک ها و استراتژی های قیمت گذاری مناسب است. کاسب، تولید کننده ، خرده فروش، توزیع کننده و ... با اصلاح قیمتی و در نظر گرفتن یک استراتژی متناسب با شرایط رکود می تواند محرک های لازم را برای افزایش فروش ایجاد کند. از سوی دیگر در پیش گرفتن یک استراتژی قیمتی متناسب شرایط رفتار مصرف کننده می تواند مزیت رقابتی بنگاه اقتصادی هم باشد.

صد البته که استراتژی قیمت گذاری مجموعه ای از باید و نبایدهاست. به طور مثال نمی توان هم زمان، کیفیت و قیمت را کاهش داد این استراتژی شدیدا خطرناک است. شما بزرگواران اگرعلاقه مندید بیشتر در رابطه با استراتژی های قیمت گذاری بدانید می توانید کتاب "مقابله با بحران اقتصادی ایران" که روی وب سایت موجود است را به رایگان از ما هدیه بگیرید. این کتاب شامل راهکارهای بسیار کاربردی برای مشاغل مختلف است تا صاحبان مشاغل با استفاده از آن بتوانند در شرایط رکود اقتصادی و یا رکود تورمی کسب و کار خود را بهتر اداره کنند.

کلمات کلیدی:

نظرات

لیلا
3 سال پیش
با سلام و احترام ممنون بابت مطالب مفیدتون ، من یک زن خانه دار هستم و سرمایه اندکی دارم که مقداری از آن با وام هایی که گرفتم پس انداز شده لطف می کنید راهنماییم کنید که در این شرایط اقتصادی ناهنجار چیکار کنم که بتونم رشد اقتصادی داشته باشم.
البته همانطور که گفتم سرمایه اندکی دارم به مقدار 100 میلیون
مهدی رجبی
3 سال پیش
سلام و دورد بر شما سرکار خانم. مسلما شرایط فرد به فرد رسیدگی میشه و نمیشه جواب یک خطی داد، ممنون میشم به اینستاگرام ما بپوندید، چون اونجا دست برای پرسش و پاسخ در لایوهای اینستاگرام و بررسی حوزه های مختلف بازتر هست.
خرید اينترنتی
3 سال پیش
از اینکه آنقدر مفهومی و آگاه دانش خوب خود را حاص تجربیاتی ارزنده ای که بدست اوردید را با شتارک گذاشته اید نهایت تشکر را دارم و امیدوارم بتوانید نقش اساسی و خوبی را در ورای کارهای خوب خود داشته باشید
مهدی رجبی
3 سال پیش
سلام و دورد بر شما. ممنونم از لطف و محببتون. سلامت باشید
علي
3 سال پیش
سلام مطالبتون بسيار خوب و آموزنده هستند تمام مقالات شما رو دنبال ميكنم. فقط نميدونم از كجا كتاب هايتان رو تهيه كنم. اگه راهنمايي كنيد ممنون ميشم.
مهدی رجبی
3 سال پیش
سلام علی عزیز.
ارادتمندم محبت دارید.
در قسمت محصولات روی عکس کتاب که کلیک بکنید مراحل دریافت واستون میاد.
مشکلی داشتید با دفتر تماس بگیرید.
محمدرضا
3 سال پیش
سلام. امروز با وبسایت شما آشنا شدم. خدا خیرتون بده، اطلاعات خوبی گذاشتین. حاصل تجربیاتتون. کتاب مقابله با بحران اقتصادی ایران رو نه اینجا، و نه در اپلیکیشن کتاب راه، پیدا نکردم. ممکنه برام ارسال کنین؟
مهدی رجبی
3 سال پیش
سلام محمدرضا عزیز، سلامت باشید،ممنونم از توجهتون.
اگر ایملتون رو وارد کرده باشید براتون ارسال میشه ، پوشه اسپم ایمیلتون رو هم چک بفرمایید.
کتاب بازارسازی و بازاریابی در رکود در اپلیکیشن فیدیبو هست.