آیا می توانیم صادر کننده شویم؟

زمان میانگین برای مطالعه 4 دقیقه

بروزرسانی: 29 آذر، 1400
نظرات 0

چه کسانی می توانند صادر کننده شوند؟روال کلی بازاریابی بین المللی چیست؟این ها مواردیست که به دلیل سوالات زیاد عزیزان در این ویدئو به آن پرداخته ایم.

آیا می توانیم صادر کننده شویم؟

در این ویدئو می خواهیم بدانیم که :

  • چه کسانی می توانند صادر کننده شوند؟

  • روال کلی بازاریابی بین المللی چیست؟
  • چه چالش هایی در پاییز 97 پیش روی صادر کننده است؟

 

هر تولید کننده یا تامین کننده که محصولی رقابتی عرضه می کند مشروط به آنکه طبق قوانین گمرکات کشور باشد می تواند صادرات را شروع کند. اینکه فکر کنیم صادرات صرفا باید با حجم بالا صورت بگیرد تفکر صحیحی نیست. مستقل از حجم مهم نیست که 5 کانتینر یا 5 تن از یک محصول را بخواهیم صادر کنیم، هر آنچه را که بازاریابی کرده باشیم در هر حجمی می توانیم به سایر کشورها ارسال کنیم.

در حالت کلی فرآیند صادرات ما یک صادر کننده( فروشنده) یک تاجر( واسط) و یک وارکد کننده( خریدار) داریم. من در این ویدئو تمرکزم بر روی صادر کننده است نه تاجر. فرض کنید که یک صادر کننده قصد دارید 100 میلیون تومان کالا به کشور ترکیه (شهر وان) ارسال کند. او می تواند بازاریابی خود را از دو طریق مانند شکل زیر پیش ببرد.

 

 

در حالت اول سود کمتر در مقابل چالش کمتر است، با اینکه مصحول در داخل ایران مبادله می شود اما مقصد خارج است و می تواند به مقدار اندکی قیمت بیشتر از داخل فروخته شود. تجارت ما با برخی از کشور ها مانند عراق نیز صرف نظر از اینکه محصول در داخل یا خرج تحویل شود بیشتر ریالی است تا ارزی. در حالت دوم که محصول باید مقصد تحویل شود، کلیه هزینه های ماند باربری، بیمه، حمل و ترخیص و ... را در نظر گرفته و به طور مثال قیمت 10 هزار دلار را مشروط به تحویل در مقصد پیشنهاد داده ایم. خریدار نیز این قیمت را پذیرفته و بر فرض مثال قرار است در موعد تحویل بار تسویه حساب خود را انجام دهد. با احتساب قیمت ارز در زمان ضبط ویدئو این مبلغ 25% بیشتر از تحویل محصول در مرز داخلی است پس سود بیشتری شامل حال این روال می شود. پس از تحویل بار نمی توان مبلغ 10 هزار دلار را دریافت کرد و با خود به ایران آورد. این روال در پاییز 97 می تواند از مسیر هایی مانند زیر انجام شود.

 

صادرکننده اگر حالت واردات کالا را در نظر نگیریم با ورود ارز به سامانه نیما، نرخ ارز بر مبنای سنا محاسبه شده و در تاریخ ضبط این ویدئو نرخ هر دلار حدود 10 هزار تومان است که اگر آن را ضربدر 10 هزار دلار کنیم می شود 100 میلیون تومان. پس در این حالت مشاهده می کنیم که اگر قرار باشد ارز به سامانه نیما منتقل شود در هر دو حالت فروش در داخل یا خارج، تفاوتی در سود دهی و ارز آوری برای صادر کننده وجود ندارد. این امر و اینگونه مصوبات سوای اثرات مثبت در طولانی مدت، در کوتاه مدت سبب بی انگیزگی صادر کننده شده است.

وقتی که صادر کننده می بیند نه تنها خدمات حمایتی برای او وجود ندارد بلکه در نهایت فرآیند صادرات برای او ریسکی و زمان بر است یا از این کار کنار می کشد و یا اینکه به صادرات قاچاق روی می آورد. البته روی صحبت ما با تجارت خرد است نه صادرات نفت و پتروشیمی و کومودیتیز. صادر کننده که قرار است به تولید ناخالص داخلی کمک کند با این روال نمی تواند از عهده کار برآید. البته چندی پیش مصوبه ای توسط بانک مرکزی ابلاغ شد که طی آن صادرکنندگانی که سالانه زیر 1 میلیون دلار صادرات دارند می توانند از معافیت انتقال ارز به سامانه نیما استفاده کنند. این مصوبه هم نکاتی درون خود دارد. در وهله اول صادرکننده وقتی با تاجر (واسط) کار خود را پیش می برد و از کارت بازرگانی او استفاده می کند، نمی تواند ارز را منتقل نکند، چرا که اطلاعات مربوط به صادرات در سوابق بازرگانی واسط ثبت شده و تقریبا اغلب تاجرهای کارکشته مبلغی بیش از سالانه یک میلیون دلار صادرات دارند.

در حالتی هم که فرد صادرکننده خود بخواهد کارت بازرگانی اخذ کند و وارد تجارت شود، به سبب عدم آگاهی های لازم از مسیر اجرایی و قوانین دارایی ممکن است به مشکلات زیادی برخورد کند. من کسی را تشویق یا منع نمی کنم که کارت بازرگانی بگیرد یا نه بلکه فقط می گویم با آگاهی و تجربه کامل این تصمیم گرفته شود. در نهایت اینکه صادرات به تولید ناخالص داخلی کمک می کند و فعالیتی سود ده است شکی نیست. اما باید فکری به حال این شرایط شود و سیاست های تشویقی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شود. آنچه که اکنون پاییز 97 در حال اجراست خلاف این قاعده است البته باید یادآور شویم که این سیاست های برای مقابله با شرایط موجود ایجاد شده اند و در نهایت وقتی بازار به ثبات برسد امید است که روال حالتی بهتر و راحتتر پیدا کند.

کلمات کلیدی:

نظرات