تحلیل رمز ارز XRP/BTC ( تحلیل ریپل-بیت کوین)

زمان میانگین برای مطالعه 11 دقیقه

بروزرسانی: 04 خرداد، 1401
نظرات 9

XRP ارز دیجیتال بومی محصولات Ripple Labs Inc، است که توسط یک سیستم پرداخت ارز دیجیتال توسعه یافته است. در این تحلیل با استفاده از مکتب پرایس اکشن در مبحث سفارش خوانی (Order Flow) به بررسی جفت ارز XRP/BTC پرداخته شده است

این مقاله ی تحلیلی توسط آقای یعقوب محمدزاده،  از دانشجویان دانشکده بازار نوشته شده است.

درابتدا به آشنایی بنیادین این ارز به صورت مختصر برای شما عزیزان میپردازیم.

مقدمه

XRP ارز دیجیتال بومی محصولات Ripple Labs Inc، است که توسط یک سیستم پرداخت ارز دیجیتال توسعه یافته است. XRP «دارایی دیجیتالی آن است که برای پرداخت‌های جهانی ساخته شده است». XRP به کاربران این امکان را می دهد که پول را با هزینه بسیار کم ارسال کنند و علاقه بالقوه مشتریان خرده فروشی و بانک ها را به خود جلب کند.یک پیشنهاد ارزش کلیدی Ripple هزینه تراکنش ناچیز آن است در حالی که پایان تراکنش کمتر از پنج ثانیه را ارائه می دهد.

این شرکت در سال 2012 توسط کریس لارسن و جد مک کالب تأسیس شد و بر اساس کار رایان فوگر، که XRP Ledger را در سال 2012 ایجاد کرد. گره ها McCaleb در نهایت Ripple را ترک کرد و Stellar، یکی دیگر از ارزهای دیجیتال مبتنی بر پرداخت را تأسیس کرد.

پس از اینکه شرکت از نام اصلی خود OpenCoin به ریپل تغییر نام داد، شراکت های سطح بالایی را با Bank of America، Santander و Standard Chartered دنبال کرد.

ریپل یک جایگزین ارزان تر و کارآمدتر برای سیستم ارتباطات مالی بین بانکی جهانی (SWIFT) برای پردازش تراکنش های بین المللی پیشنهاد می کند. قرار است این امر از طریق اینترنت ارزش اتفاق بیفتد، که عبارت چتر برای چندین محصول ریپل است: RippleNet، XRP Ledger، XRP coin و RippleX.

RippleNet شبکه جهانی آن است که مؤسسات مالی می توانند از آن برای انتقال پول سریعتر و با هزینه کمتر نسبت به سیستم های سنتی استفاده کنند. این به لطف API واحدی که برای اتصال به RippleNet لازم است امکان پذیر است. RippleNet همچنین نقدینگی درخواستی (ODL) را ارائه می‌کند، در نتیجه نیاز به پیش‌بودجه در معاملات برون مرزی را از بین می‌برد. اساساً به عنوان یک واسطه بین دو طرف معامله عمل می کند و نقدینگی بین ارزهای خارجی مختلف را صاف می کند. به عنوان مثال، یک خرده فروش اروپایی ممکن است مایل به دریافت دلار آمریکا نباشد و بالعکس. ODL وارد عمل می شود و از XRP به عنوان پل برای تسهیل تراکنش استفاده می کند.

XRP Ledger یک بلاک چین منبع باز ریپل با سکه XRP به عنوان دارایی اصلی آن است. این به طور مستقل از شرکت ریپل اجرا می شود، اگرچه ریپل از آن برای اهداف مختلف استفاده می کند. اگرچه به اندازه سایر بلاک چین ها محبوب نیست، XRP Ledger می تواند به عنوان یک لایه تسویه حساب نیز استفاده شود.

برخلاف اتریوم، XRP Ledger از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده نمی کند. همچنین با مکانیسم اجماع اثبات سهام مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر کار نمی کند. در عوض، از پروتکل اجماع XRP Ledger استفاده می کند که راه حل متمرکز و کارآمدتری برای کاهش زمان نهایی تراکنش و هزینه های تراکنش است. با XRP Ledger، تراکنش‌ها را می‌توان در چند ثانیه انجام داد، بسیار سریع‌تر از زمان بلوک ده دقیقه‌ای بیت‌کوین یا سیستم‌های سنتی مانند SWIFT.

در نهایت، RippleX پلتفرمی است که راه‌حل‌های بلاک چین را برای پروژه‌هایی که می‌خواهند خدمات پرداخت‌ محور ارائه دهند، ارائه می‌کند. شرکت‌ها می‌توانند به جای ساختن راه‌حل‌های DApp و بلاک چین خود از ابتدا، از تخصص و محصولات RippleX و XRP Ledger استفاده کنند تا سازگاری اصلی و تجربه کاربری جذابی را ارائه دهند. تا کنون، دو پروتکل در RippleX راه اندازی شده است: Interledger، یک شرکت پرداخت که سازگاری بین سیستم های پرداخت مختلف را ارائه می دهد، و PayString، راه حلی که آدرس های پرداخت را ساده می کند.

در نتیجه، ریپل دارای ارزش طبیعی پیشنهادی جذابی برای پرداخت های فرامرزی است که تا به امروز به اندازه کافی توسط پروتکل های دیگر حل نشده است. به گفته این شرکت، ریپل با افزایش سرعت و کارایی خود می تواند جایگزینی قانونی برای سیستم سوئیفت شود.

 

مشکلات حقوقی

ریپل متهم است که طی فروش ثبت ‌نشده اوراق بهادار به صورت دارایی‌های دیجیتال توانسته است ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه جذب کند. در بخش دیگری از این شکایت عنوان شده است که فروش این اوراق بهادار از سال ۲۰۱۳ آغاز شده است و همچنان ادامه دارد. از دیگر اتهامات ریپل می‌توان به تلاش برای ارائه خدمات بازارسازی و خرید و فروش مستقیم در طول توزیع توکن‌های XRP‌ اشاره کرد. طبق شکایت، گارلینگهاوس و لارسن فروش توکن‌های XRP خود را اظهار نکرده‌اند. تخمین زده می‌شود که حجم دارایی‌های هر یک حدود ۶۰۰ میلیون دلار باشد.

رمز ارز ریپل مدت هاست درگیر دادگاه و مشکلاتی با کمیسیون بورس و ارواق بهادار آمریکاست که چند بار توانسته جان سالم از این دادگاه به  بیرون بیاد ولی تاکنون نتیجه دادگاه به سرانجامی منتهی نشده است.

با توجه به اینکه این  مقاله در تاریخ ( 30 آپریل)  درحال نگارش است رمز ارز XRP  در جایگاه هفتم کویین مارکت کپ است که با حجم روزانه 1,620,058,198 دلار  و با قیمت 0.62  دلار که حدود 68 درصد نسبت به سقف قیمتی خود که حدود 1.96 دلار میباشد  در حال معامله است 

 

این تحلیل با استفاده از مکتب پرایس اکشن در مبحث سفارش خوانی (Order Flow) انجام شده است

در ابتدا به چارت دلاری این رمز ارز میپردازیم و سپس به سراغ چارت XRP/BTC میرویم.

 

تحلیل چارت XRP/USDT

قیمت از تاریخ پانزده جولای سال 2019 تا حوالی نهم نوامبر سال 2020  بعد از اینکه یک بیس ماهانه تشکیل داده که حدود 483 روز است توانسته به سمت بالا حرکت کند و این بیس تبدیل به یک دیمند زون پر قدرت  ماهانه شده که قیمت بعد پولبک به این دیمند زون توانسته یک عدم تعادل صعودی  پر قدرت ایجاد کند که منجر به ایجاد سقف قیمتی جدید شده است که قیمت بعد از آن نتوانسته از صد آن بگذرد.

 

قیمت بعد از ثبت سقف جدید و با توجه به بیس منشا که صورت گرفته بعد از پولبک به این ناحیه ریزش بسیار سنگینی را تجربه کرده است که حدوده 70 درصد بوده اما در این ناحیه یک سواپ زون وجود دارد که حال نقش یک دیمند زون پر قدرت هفتگی را ایفا میکند که توانسته این چنین عدم تعادل نزولی پر قدرتی را متعادل و سپس قیمت را با یک مونتوم قوی به سمت بالا هدایت کند.

 

بعد از برخورد قیمت به دیمند زون هفتگی ما و رشد قیمت با مونتوم بالا شاهد ورود مجدد خریداران هستیم که بعد از هر بار ورود باعث ضعف فروشندگان شدند که درهر موج نسبت به موج قبلی خود از نظر مومنتوم و قدرت پرتاب ضعیف تر شده و در چند باری که  فروشندگان تلاش کرده اند قیمت را پایین تر از LOW   0.50 سنت ثبت کنند ناکام مانده اند و درعوض انرژی بسیاری را از دست داده اند. یکی از نشانه هایی که باعث اطمینان برای وجود سفارشات خرید فراوان بر روی این دیمند زون وجود دارد ترمز گیری هایی که قبل از این دیمند زون صورت گرفته و لویی پایین تر از لو قبلی ثبت نشده است لازم به ذکر است این دیمند زون از حمایت خریدان بسیار زیادی که در نواحی پایین تر هستند نیز بر خوردار است که در پایین تر به آن میپردازیم

پس از بررسی کلی چارت به سراغ نزدیک ترین دیمند و سوپلای زون نزدیک به قیمت لایو مارکت میرویم

در چارت بالا به مقایسه نزدیک ترین دیمند و سوپلای زون به قیمت لایو مارکت میپردازیم .

این مقایسه با استفاده از چهاره مولفه که شامل

  1. تایم فریم بیس که دیمند زون ما تایم بیشتر در آن قیمت رنج زده است
  2. قدرت پرتاب بیس که قیمت بعد از هر بار برخورد به سوپلای زون مقدار کمتری یا با ممنوتوم کمتری به سمت پایین حرکت کرده است
  3. اهمیت بیس برگشتی نبست به ادامه دهنده که صد البته هر دوبیس ما برگشتی اند اما با توجه به روند غالب که نزولی است دیمند زون ما در این مورد نیز برتر است
  4. مقایس بزرگ تر در این مورد نیز با توجه به بیس ماهانه که در نزدیکی دیمند ما قرار دارد و شاهد چرخش کلی انرژی که با توجه به ضعف فروشندگان در قسمت بالاتر شدیم دیمند زون ما بسیار پر قدرت است

 

لازم به ذکر است دیمند زون ما بیس نوع اول است که با توجه به گذشته چارت توانسته با مقدار کمی که قیمت در آن رنج (تایم روزانه) یک مومنت هفتگی ایجاد کند.

 

با مدریت سرمایه و رعایت استاپ لاست میتوان در نواحی مشخص شده وارد و در بالای خطوط زرد رنگ پله های خروج را تعیین کرد البته ممکن است قیمت با اختلاف ناچیز و یا در گیری هایی به سمت بالا حرکت کند که این یک امر طبیعی است

هدف از این تحلیل تایم روزانه است که ممکن است تا رسیدن قیمت به تارگت ما حدود چند هفته به طول به انجامد.

حال به سراغ موضوع اصلی یعنی چارت XRP/BTC میرویم

 

 در حوالی یکم دسامبر 2016 تا یکم فبریه 2017 قیمت بعد از یک عدم تعادل نزولی یک بیس ماهانه تشکیل می دهد که قیمت بعد از آن با یک عدم تعادل صعودی قدرتمند یک سقف جدید قیمتی به ثبت میرساند در حوالی دسامبر 2017 نیز قیمت یک هانت لیکوییدی به این دیمند زون میزند و سپس به یک عدم تعادل پرقدرت به سمت بالا پرتاب میشود که تا حوالی سقف قبلی خود که حدود 0.00024399 ساتوشی است حرکت میکند .  

بعد از اینکه قیمت به نزدیکی سقف قیمتی قبلی خود میرسد به یک سوپلای زون قوی برخورد میکند که قیمت به شدت ریزش میکند سپس در نواحی زرد رنگ خریداران شروع به خرید دوبار میکنند که باعث کاهش قدرت فروشندگان میشود و به اصطلاح ترمز گیری هایی صورت میگیرد که در تصویر بالا مشاهده میکنید این روند نزولی چگونه قدرت پرتاب و مومنتم آن ضعیف شده است.

حال در تایم  پاییین تر به سراغ نزدیک ترین نواحی و جزئیات بیشتر میرویم

قیمت بعد اینکه به بیس پر قدرت هفتگی ما میرسد پر قدرت به سمت بالا حرکت میکند و بعد از ترمز گیری هایی که فروشندگان انجام میدهند قیمت به سوپلای زون ما برخورد میکند که نزدیک به سقف قبلی قیمت است سپس خریداران سنگر های خود را بالاتر می آورند و در محدوده مبادله که صورت گرفته بوده یک دیمند زون تشکیل میدهند و سپس قیمت به سمت بالا هدایت میشود اینبار نوبت فروشندگان است که سنگر های خود را جا به جا کرده و سفاراشت فروش خود را به محدوده پایین تر می آورند اما در این میان خریدارن توانستد های که موجب به ایجاد پایین ترین لو که تثبیت شده است را بزنند

حال به سراغ مقایسه نزدیک ترین دیمند و سوپلای نزدیک به قیمت بازار میرویم

  1. تایم فریم بیس که دیمند زون ما مربوط به تایم روزانه است اما سوپلای ما تایم 4 ساعته است
  2. قدرت پرتاب که در تصویر بالا شاهد کاهش قدرت پرتاب و مومنتوم موج های نزولی هستید مخصوصا در موج آخر که تماما با کندل های داجی و بی جان قیمت به سمت پایین حرکت میکند
  3. اهمیت بیس برگشتی نسبت به ادامه دهند که  هر دو بیس ما برگشتی هستند.
  4. در بحث مقایس بزرگتر که دیمند زون ما حمایت نواحی بسیار قدرتمندی را در پایین تر از خود دارد که قبلتر باعث ثبت سقف قیمتی جدید شده است

حال اگر بخواهیم نقاطی برای ورود و خروج در نظر بگیریم به تصویر پایین توجه کنید

 

محدوده ای که تجمع دیدگاه سفارشات در آن وجود دارد که آبی رنگ مشخص شده است محدوده مناسبی برای چند پله خرید است و بالای خطوط زرد رنگ که در تصویر مشخص شده میتوان به صورت پله ای تسویه هایی را صورت داد البته پیشنهاد شخصی که برای شما عزیزان دارم در صورت بهبود وضعیت کلی بازار و علی الخصوص بیتکوین رمز ارز ریپل میتواند حداقل تا 3000 ساتوشی نیز رشد کند و اصلا دور از انتظار نیست. 

هدف از این تحلیل تایم روزانه است که ممکن است تا رسیدن قیمت به تارگت ما حدود چند هفته و یا بالای یک ماه  به طول به انجامد.

اعتبار این تحلیل فقط چند ماه میباشد و در صورت مشاهد  lowجدید و تثبیت آن این تحلیل Faild  میگردد.

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

اردلان NZR
1 سال پیش
محمد جان یعقوب زاده، هم دانشگاهی عزیزم، عالی بود
پاسخ دهی
یعقوب محمد زاده
1 سال پیش
سلام مجدد استاد چشم اگه موضوع قابل دفاعی بود حتما اطلاع میدم
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
چشمت بی بلا یعقوب جان.
پاسخ دهی
یعقوب محمد زاده
1 سال پیش
سلام و درود بر استاد بزرگوارم آقای رجبی عزیز استاد یک خبرای راجب پیروزیش تو دادگاه هم به گوشم خورده که تا حدود زیادی معتبره و سفارشات رو چارتش هم پر پتانسیل هست امیدوارم که راهی که تا الان نرفته رو بره  با سپاس از حمایتتون
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
سلامت باشی یعقوب جان، دسخوش آقا، چه عالیف این چیزها رو هم پیگیر بودی خبری شد خواستی اپدیتش کنی بفرست بچه ها بیارن تو مقاله، حیفه.
پاسخ دهی
مجید صفری
1 سال پیش
یعقوب جان عالی بود . نکته بینی و بررسی جزییاتت رو خیلی دوست داشتم .پر قدرت ادامه بده رفیق
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
یعقوب جان سلام،
تحلیل که عالی بود سپاس ازت پسر،
با اینکه میونه ای با ریپل ندارم، اما میدرخشه، تا الانم  ظلم شده در حقش:)
پاسخ دهی