نقدینگی چیست ؟

زمان میانگین برای مطالعه 10 دقیقه

بروزرسانی: 22 خرداد، 1401
نظرات 2

با یک مثال ساده در ویدئو متوجه خواهید شد که نقدینگی چیست ؟ این واژه که در بسیاری از موارد شنیده می شود نیازمند درکی صحیح در بسیاری از مباحث است

به احتمال زیاد، تا کنون بار‌ها و بار‌ها واژه نقدینگی در خبر‌ها و بحث‌های سیاسی و اقتصادی به گوشتان خورده است. نقدینگی یکی از شاخص‌های بازار است که نقش بسیار مهمی را در اقتصاد، خصوصاً در کوتاه مدت ایفا می‌کند.

کریپتوکارنسی در مقایسه با سایر دارایی‌های بازارهای مالی نوسان بیشتری دارد. بنابراین هنگام سرمایه گذاری و معامله ارزهای دیجیتال باید دقت بیشتری داشت. درست است که معیارهایی برای حفاظت از دارایی های شما وجود دارد، اما درک سطحی از نحوه عملکرد نقدینگی در کریپتو، می‌تواند شما را درگیر دارایی‌های بی‌ارزش کند.

با وجود اینکه کریپتو به طور گسترده‌ای پذیرفته شده است، اما ضروری است که از مشکلات آن آگاه باشید تا از استرس‌های غیر ضروری در این سفر تجاری اجتناب کنید. 

در نهایت باید گفت که درک دقیقی از اینکه نقدینگی چیست و کدام بازار‌ها نقد شونده و غیر نقدی هستند، مهم است. آشنایی با این مفهوم برای گرفتن تصمیمات سرمایه‌گذاری موفق ضروری است. با ما همراه باشید تا با این مفهوم آشنا شوید.

 

نقدینگی چیست؟

با یک مثال ساده شروع می کنیم تا به شما بگوییم که نقدینگی چیست؟ این واژه که در بسیاری از موارد شنیده می شود نیاز به یادگیری صحیح و شفاف دارد تا بتوان مباحث مربوط به آن را درک کرد.

بهتر است از ابتدا با یک مثال جلو برویم:

فرض کنید که شما 15 میلیون تومان پول نقد دارید و با پول خود 3 کار انجام می دهید.

5 میلیون تومان در بانک سپرده گذاری می کنید و یک دفترچه حساب می گیرید.

5 میلیون تومان بابت خرید یک قطعه طلا می دهید.

با 5 میلیون باقی مانده هم یک محصولی مثلا ساعت می خرید.

حال بعد از مدتی شما به پول نیاز پیدا می کنید. کدام یکی از 3 مورد بالا در سریع ترین حالت ممکن و بدون ضرر به پول نقد تبدیل می شود؟

بی شک سپرده بانکی و طلا. شما نمی‌توانید ساعتی که خریداری کرده‌اید را سریعا و بدون ضرر به پول نقد تبدیل کنید. پس نقدینگی شما در لحظه ای که به پول نیاز داشته‌اید 10 میلیون تومان است.

در یک جمله نقدینگی چیست؟ باید گفت که نقدینگی یعنی دارایی که در سریع ترین حالت ممکن به پول نقد تبدیل می‌شود.

95 درصد نقدینگی موجود در دنیا سپرده‌های بانکی، اوراق قرضه و مشابه این‌ها است و فقط 5 درصد نقدینگی موجود پول نقد و طلا در دست مردم است.
 

نقدینگی کریپتوکارنسی چیست؟

به‌طورکلی در بازارهای مالی، واژه نقدینگی برای توصیف یک دارایی به کار می‌رود. دارایی که بدون هیچ مشکلی بتواند به پول نقد تبدیل شود. نقدینگی کریپتوکارنسی توانایی یک کوین است که به‌راحتی بتواند به پول نقد یا کوین‌های دیگر تبدیل شود.

 در پاسخ به این سوال که نقدینگی چیست باید گفت که برای تمام دارایی‌های قابل معامله از جمله کریپتوکارنسی مهم است. هنگامی که بازار نوسان دارد و قیمت کریپتوکارنسی نیز دچار نوسانات شدید می‌شود، سطح نقدینگی پایین است. از طرف دیگر، هنگامی نقدینگی بالا است که بازار پایدار بوده و قیمت‌ها نوسان کمی دارند.

بنابراین وقتی بازار دارای نقدینگی است، معاملات و خرید و فروش کریپتوکارنسی آسان‌تر است. به این دلیل که تعداد معامله‌گران و شرکت‌کنندگان در بازار زیاد است و به همین دلیل سفارش های خرید و فروش با سرعت بیشتری انجام می‌شود. 

در نهایت می‌توان گفت که سریع بودن بازارهای کریپتوکارنسی، باعث می‌شود که در هر لحظه امکان ورود یا خروج از تجارت افزایش پیدا کند. 

نقدینگی یک مفهوم است که درک آن هنگام برخورد با کریپتوکارنسی‌ها مهم است. از لحاظ لغوی نقدینگی، توانایی یک دارایی در تبدیل‌شدن سریع به پول نقد است. نقدینگی کریپتوکارنسی اشاره به سهولت تبدیل یک سکه به پول نقد یا سکه‌های دیگر دارد.

 

مفهوم دقیق نقدینگی بازار

نقدینگی را می‌توان میزان یک دارایی توصیف نمود که بتوان آن را با سرعت خرید و فروش کرد. به زبان ساده، معیاری است که نشان می‌دهد چه تعدادی از خریداران و فروشندگان در آن بازار حضور دارند و آیا معاملات می‌توانند به راحتی انجام شوند یا خیر. معمولاً نقدینگی با در نظر گرفتن حجم معاملات یا حجم معاملات معلق موجود در بازار محاسبه می‌شود.

سطوح بالای نقدینگی زمانی به وجود می‌آید که سطح قابل توجهی از فعالیت تجاری وجود داشته باشد. به عبارت دیگر زمانی که هم عرضه و هم تقاضا برای یک دارایی زیاد باشد، سطح نقدینگی افزایش می‌یابد. این اتفاق به این دلیل به وجود می‌آید که یافتن خریدار یا فروشنده در این زمان‌ها آسان‌تر است. اگر از میان شرکت‌کنندگان در بازار تنها تعداد کمی معامله‌گر وجود داشته باشند و آن تعداد هم نیز به ندرت معامله کنند، گفته می‌شود که بازار نقدینگی ندارد یا نقدینگی پایینی دارد.

 

چرا نقدینگی بازار اینقدر مهم است؟

نقدینگی بازار به دلایل متعددی مهم است، اما در درجه اول به این دلیل که بر سرعت باز و بسته کردن موقعیت‌ها تأثیر می‌گذارد. یک بازار نقدینگی معمولاً با ریسک کمتری همراه است، زیرا معمولاً همیشه افرادی وجود دارند که مایل هستند در جایگاه طرف مقابل خود در یک موقعیت خاص قرار بگیرند. این امر می‌تواند دلالان و سرمایه‌گذاران را به بازار جذب کند. بنابراین باعث می‌شود بازار شرایط مطلوب‌تری پیدا کند.

در بازار نقدینگی، فروشنده به سرعت خریدار را پیدا می‌کند بدون اینکه مجبور باشد قیمت دارایی را کاهش دهد تا آن را جذاب کند. همچنین برعکس آن، خریدار مجبور نیست مبلغی را برای تضمین دارایی مورد نظر خود بپردازد.

علاوه بر این‌ها، نقدینگی بالا، منجر به ثبات در قیمت‌ها می‌شود. همچنین باعث می‌شود که بازار دچار نوسانات ناشی از معاملات بزرگ نشود. معاملات بزرگ بر روی ریسک کلی بازار تاثیر می‌گذارد و باعث افزایش نوسانات می‌شود. این امر قیمت کریپتوکارنسی ها را تغییر می‌دهد. 

در بازار دارای نقدینگی، قیمت‌ها به‌اندازه کافی پایدار مانده تا در برابر سفارش‌های بزرگ دوام بیاورد و این دوام منوط به مشتریان زیاد بازار و سفارش‌های زیاد آن­ها است.

 

از طرف دیگر، قیمت­ها و نمودارها در بازار دارای نقدینگی، توسعه‌یافته‌تر و دقیق‌تر هستند. بنابراین نقدینگی بالا اجازه می‌دهد تا دقت تجزیه‌وتحلیل فنی بهتر شود.

 

نحوه استفاده از نقدینگی در معاملات

هنگامی که در حال معامله در بازار‌های مالی هستید، قبل از باز یا بسته شدن هر موقعیت باید نقدینگی را در نظر گرفت. به این دلیل که کمبود نقدینگی اغلب با افزایش ریسک همراه است.

اگر نوسانی در بازار وجود داشته باشد، اما خریداران کمتری نسبت به فروشندگان وجود داشته باشد، بستن موقعیت شما می‌تواند دشوارتر باشد. در این شرایط ممکن است خطر گیر افتادن در موقعیت باخت را داشته باشید یا ممکن است مجبور شوید برای تکمیل سفارش خود به چندین قسمت با قیمت‌های مختلف بروید.

مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که نقدینگی بازار لزوماً ثابت نیست، بلکه در مقیاس پویا از نقدینگی بالا تا نقدینگی کم کار می‌کند. موقعیت یک بازار در این طیف نقدینگی به عوامل مختلفی مانند حجم معامله‌گران و زمان روز معامله بستگی دارد.

اگر در حال معامله در یک بازار خارج از کشور یا بازاری خارج از ساعات کاری هستید، ممکن است متوجه شوید که شرکت‌کنندگان در این بازارها کمتر هستند و بنابراین نقدینگی بسیار کمتر است. برای مثال، ممکن است نقدینگی کمتری در جفت‌های فارکس پوند در طول ساعات معاملات آسیایی وجود داشته باشد. این می‌تواند منجر به اسپرد گسترده‌تری نسبت به ساعات معاملات اروپا شود. 

 

راه رسیدن به سود در بازار کریپتوکارنسی با در نظر گرفتن نقدینگی چیست؟

بسیاری از افراد در جست و جوی سود از نقدینگی بازار هستند اما چگونه ممکن است که نقدینگی بازار باعث سود شود؟

در ابتدا با روش‌های زیر باید تشخیص داد که کدام رمزارز‌ها رشد خواهند کرد؟

·         مشورت مدام با فعالین حرفه‌ای بازار کریپتوکارنسی 

·         مطالعه تحلیل‌های بنیادی و تکنیکالی

·         مطالعه دیدگاه‌های فعالین تجربی بازار کریپتوکارنسی 

·         شناخت نظرات غالب بازار کریپتوکارنسی که باید فهمید غالب بازار کریپتوکارنسی بیشتر روی کدام رمزارز‌ها یا گروه‌ها توافق دارند.

پس از تشخیص و شناخت ارز‌های دیجیتال رو به رشد، باید نقدینگی لازم برای خرید آن ارز دیجیتال را در اختیار داشته باشیم.

چگونه بتوانیم همیشه نقدینگی داشته باشیم؟ راه موثر برای داشتن نقدینگی چیست؟ آیا اصلا راهی وجود دارد؟ بله شدنی است. باید به دنبال ارز‌های دیجیتالی برویم که قدرت نقدشوندگی بالایی دارند و آن‌ها را در پورتفولیو خود داشته باشیم. در این صورت می‌توانیم هر زمانی که بخواهیم و اراده کنیم آن‌ها را بفروشیم. سپس از نقدینگی به وجود آمده، ارز‌های دیجیتال مناسب را خریداری کنیم. خود این کار به نوعی حفظ نقدینگی است.

بنابراین نیازی نیست که شما پول نقد کنار بگذارید، بلکه باید به دنبال ارز‌های دیجیتال بنیادی و پر پتانسیل باشید. مهم‌ترین دلیل توصیه کارشناسان به خرید ارز‌های دیجیتال مناسب، همین است که این ارز‌ها مانند پول نقد عمل می‌کنند. البته اینکه بخواهید تمام سرمایه خود را صرف خرید ارز دیجیتال کنید، اشتباه است.

 فقط و فقط افراد حرفه‌ای بهتر است چنین اقدامی را انجام دهند. اگر حرفه‌ای نیستید و در این بازار پر ریسک تخصص زیادی ندارید، حتما حدود 20 30 درصد از سرمایه خود را به صورت نقد داشته باشید.

استخر نقدینگی چیست؟

لیکوییدیتی پول (استخر نقدینگی) مفهومی است که در ییلد فارمینگ (Yield farming) به کار می‌رود. ییلد فارمینگ یا لیکوییدیتی ماینینگ (Liquidity Mining) یک فناوری مربوط به حوزه دیفای است. با استفاده از این فناوری کاربران می‌توانند توکن‌ها و کوین‌های خود را تحت شرایطی نگهداری کرده و از طریق آن کسب درآمد و سود کنند.

در واقع می‌توان گفت که استخر نقدینگی یک قرارداد هوشمند است. با استفاده از این قرارداد، نقدینگی مورد نیاز شبکه فراهم می‌شود. به این صورت که شما با در اختیار قراردادن کوین‌های خود، نقدینگی مورد نیاز استخر نقدینگی را فراهم می‌کنید.

شبکه به خاطر انجام این کار به شما پاداش می‌دهد و می‌توانید پاداش‌های دریافت شده را مجددا وارد استخر‌ها کنید. اینگونه است که نقدینگی استخر و شبکه تامین می‌شود. در واقع شما با وام دادن کوین‌های خود، در ازای آن پاداش دریافت می‌کنید. در شبکه‌های مختلف نرخ بهره و سود متفاوت است و عدد ثابتی ندارد.

ارتباط لیکوئید بودن بازار رمزارز با نقدینگی چیست؟

لیکوئید بودن صرافی ارز دیجیتال یا بازار رمزارز یک ویژگی مثبت برای آن صرافی است. لیکویید بودن معیاری برای نشان دادن میزان آسان بودن تبدیل دارایی به پول نقد است. در واقع لیکوئید بودن همان نقدینگی بالا است و به این معناست که کاربر برای تبدیل ارز دیجیتال خود به پول نقد، هیچ نگرانی بابت کاهش و افزایش قیمت دارایی خود ندارد.

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، نقدینگی پایین در مقابل لیکوئید بودن است و در این زمان نمی‌توان در بازار با سرعت خرید و فروش ارز دیجیتال را انجام داد و بازار پاسخگوی نیاز‌های کاربران نیست. صرافی با نقدینگی پایین می‌تواند برای کاربران در نوسانات شدید بازار خطرساز باشد. بنابراین بهتر است که در صرافی‌های با عمق بازار بالا و لیکوئیدیتی بالا سرمایه‌گذاری انجام دهید.
 

در نهایت باید گفت که

این روزها و در شرایط کنونی اقتصاد کشور بازار سرمایه از ظرفیت و بهانه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری و سودآوری برخوردار است و در نتیجه می‌بینیم که این نقدینگی به سمت این بازار در حرکت بوده و موجب تداوم رشد قیمت‌ها شده است.

هرچه نقدینگی به سمت بازار سهام ورود پیدا کند، از چند جهت می‌تواند برای اقتصاد کشور خبر خوبی باشد. نخست اینکه فلسفه اصلی بازار سرمایه تامین مالی ارزان، شفاف و سریع صنایع و بنگاه‌ها است که این اتفاق با ورود نقدینگی اتفاق خواهد افتاد.

از سوی دیگر حضور نقدینگی در بازار سهام موجب می‌شود تا سوداگری و دلالی در سایر بازارها به حداقل برسد و از این جهت نیز، اقتصاد کشور از ورود نقدینگی به سمت بازار سهام نفع خواهد برد.

در بسیاری دیگر از مقالات در ارتباط با مواردی چون سهم بازار و شرایط اقتصادی کنونی و اینکه اقتصاد ایران دچار چه بیماری شده به وفور صحبت کرده ایم. همچنین می توانید مقالات پایه ای تر در رابطه با بازاریابی را مطالعه نمایید.

 

در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین و تحلیل بازارهای مالی اشاره کرد.

مقالات گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

 

 
کلمات کلیدی:

نظرات

عاقلي
2 سال پیش
اين تعريف نقدشوندگي بود نقدينگي يك تعربف استاندارد در اقتصاد دارد كه مغفول شد
مهدی رجبی
2 سال پیش
بله جناب عاقلی عزیز.
هدف اینجا یک تعریف بسیار بسیار ساده و ملموس بود