اقتصاد دیجیتال چیست ؟ آینده ارزهای دیجیتال چگونه است؟

زمان میانگین برای مطالعه 5 دقیقه

بروزرسانی: 05 خرداد، 1401
نظرات 0

اگر تا به حال آینده ارزهای دیجیتال را دست کم می گرفتید باید به شما بگویم که پایه پولی و مالی جهان با این موضوع تغییر می کند و ما نیز باید با آن تغییر کنیم.

آینده ارزهای دیجیتال ...

در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم:

  • اقتصاد دیجیتال چیست؟
  • ارزهای دیجیتال چرا به وجود آمده و چه کاربردی دارند؟
  • آینده ارزهای دیجیتال به کجا ختم می شود؟

 

اقتصاد دیجیتال:

همانطور که از نامش پیداست، اقتصاد دیجیتال، اقتصادی متکی بر شبکه های دیجیتالی، کامپیوترها، اینترنت و وب، هوش مصنوعی و امثال اینهاست. اگر با شندین نام اقتصاد دیجیتال ذهنتان فقط به سمت ارزهای دیجیتال می رود باید به شما بگویم که کلیه کسب و کارهای اینترنتی، تجارت های الکترونیکی، نرم افزار ها و اپلیکشن ها، سخت افزار ها و موارد مشابه تمام زیر مجموعه از اقتصاد دیجیتال هستند که آینده ارزهای دیجیتال را نیز در دست دارد.
اقتصاد دیجیتال تا به امروز بیش از 10% گردش مالی دنیا را به خود اختصاص داده است و امروزه دیگر همه ما
مزیت های رقابتی کسب و کارهای مدرن را نسبت به کسب و کارهای سنتی می دانیم. مزیت هایی از قبیل دسترسی راحت تر، هدر رفت انرژی کمتر، زمان مدیریت شده و بسیاری مزیت های دیگر که باعث شده سنتی ترین کسب و کارها نیز امروزه به این فکر بیافتند که با استفاده از بستر فضای وب در جهت توسعه کسب و کار خود گامی را بردارند.
تمامی فروشگاه ها و مشاغلی که ما امروزه با آن ها سر و کار داریم مثل بوتیک ها، رستوران ها و … از طریق صفحات شبکات اجتماعی ، یا وب سایت خود با ما در ارتباط هستند. ارتباطی که روز به روز به عمق آن افزوده می شود.

جالب این است از زمانی که اولین سیگنال های اقتصاد دیجیتال در ایران زده شد ( دهه 80 شمسی) محیط کسب و کار آن را تهدید به حساب می آورد در صورتی که امروزه نه تنها خبری از تهدید نیست بلکه فرصتی است که برای همه قابل استفاده است.

 

آینده ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال چرا به وجود آمدند؟

یکی از زیر مجموعه های بسیار مهم اقتصاد دیجیتال، ارزهای دیجیتال هستند. این اهمیت به خاطر تکامل یه تحول است. اینترنت و فضای وب، اقتصاد مدرن را متحول کرد و اکنون ادامه و گسترش این تحول عظیم بر دوش ارزهای دیجیتال و شبکه بلاک چین است. برای اینکه بتوانیم درکی ساده از چرایی به وجود آمدن ارزهای دیجیتال داشته باشیم با چند مثال پیش می رویم.
در گذشته نه چندان دور ( مثلا 5 سال پیش ) اگر کسی می خواست برای سیم کارت خود شارژ تهیه کند، یا باید از کدهای خراشیدنی استفاده می کرد و یا اینکه به سوپر مارکت سر خیابان اصرار می کرد که از طریق دستگاه پوز موجود در مغازه برای او شارژی را تهیه کند. آیا اکنون مثل همان زمان شارژ تهیه می کنیم؟
بیاییم کمی عمیق تر شویم، در 10 – 15 سال پیش ، رابطه ما با بانک ها چگونه بود؟ به بانک مراجعه می کردیم تا قبوض یا اقساط خود را پرداخت کنیم. چند سالی گذشت که دستگاه های ATM و شبکه شتاب فراگیر شدند و دیگر لازم نبود برای هر کاری به بانک برویم. امروزه با استفاده از اپلیکیشن های پرداخت آنلاین، دیگر لازم نیست برای هر کاری به بانک یا دستگاه ATM مراجعه کنیم.

حال از خود بپرسیم در آینده این ارتباط مالی قرار است چگونه شود؟ آیا همچنان محدود به بانک ها خواهیم بود؟ آیا برای معامله با افراد مختلف در سراسر دنیا نیازمند بانک ها و انتقال حواله جات ارزی هستیم؟ آیا می توانیم پولی واحد داشته و آن را در سراسر دنیا خرج کنیم؟

ارزهای دیجیتال به وجود آمدند که با استفاده از اینترنت و تکنولوژی بلاک چین بستری را فراهم کنند که طی آن، نقل و انتقال پولی و مالی بین عرضه کننده وتقاضا کننده، بدون نیاز به واسط و مستقل از زمان و مکان انجام شود. بگذارید ساده تر تعریف کنم، ما با استفاده از ارزهای دیجیتال می توانیم در هر ساعت از شبانه روز، بدون توجه به مکان و بدون مراجعه به یک مرجع مالی (مثل بانک) پولی بین خودمان جابجا کنیم. آن هم با سرعتی بسیار زیاد و کارمزدی بسیار کم!

 

آینده ارزهای دیجیتال

آینده ارزهای دیجیتال چگونه خواهد بود؟

اگر آنچه که در بالا گفته شد از آینده ارزهای دیجیتال را دست کم می گیرید باید به شما بگویم، وقتی عرضه کننده و تقاضا کننده بتوانند با شیوه فوق مراودات مالی خود را در دست بگیرند، پایه پولی و مالی جهان تغییر می کند. فکر کنید قصد سفر به کشوری دور را دارید، بدون اینکه نیاز باشد ارز آن کشور را تهیه کنید ، می تواند ارزهای دیجیتال خود را در آن کشور خرج کنید! و این تنها یکی از دستاوردهای کلان ارزهای دیجیتال و شبکه بلاک چین است.
صد البته که ماجرا این قدر ها هم ساده نیست، اما همین ادبیات ساده جان مطلب را ادا می کند. به خوبی به خاطر دارم سالهایی که به تازگی اقتصاد دیجیتال در ایران قدم نهاده بود، آن زمان بسیاری از ما فکر می کردیم که خیلی طول می کشد تا کسب و کار های آنلاین بتوانند جایگاه درست خود را میان مردم پیدا کرده و با کسب و کارهای سنتی رقابت کنند. اما این اتفاق به لطف فراگیری تکنولوژی و سرعت پیشرفت بسیار بالای آن، خیلی زودتر از آنچه که فکرش را می کردیم رخ داد.

آینده ارزهای دیجیتال هم همین گونه هستند، اکنون تصور می کنیم تغییر پایه پولی و نقل و انتقالات مالی در 10- 20 سال امکان پذیر نیست، اما شاید 5 سال بعد به تفکرات امروزمان بخندیم….

کلمات کلیدی:

نظرات

;