شیک اوت (shakeout) چیست؟ + کاربرد شیک اوت (shakeout) در بازارهای مالی

زمان میانگین برای مطالعه 6 دقیقه

شیک اوت shakeout
بروزرسانی: 05 خرداد، 1401
نظرات 2

شیک اوت به وضعیتی اشاره دارد که در آن به دلیل تردید و عدم اطمینان و اخبار بد اخیر، بسیاری از سرمایه گذاران با ضرر از معاملات خود خارج می شوند.

شیک اوت در بازارهای مالی

اگر با بازارهای مالی آشنا باشید، در نوسانات بازار مواردی را مشاهده می کنید که دقت در آنها می تواند بر تصمیم گیری های شما اثر ویژه ای بگذارد. شیک اوت یکی از این رویدادها در بازارهای مالی است.

شیک اوت به وضعیتی اشاره دارد که در آن به دلیل تردید و عدم اطمینان و اخبار بد اخیر، بسیاری از سرمایه گذاران با ضرر از معاملات خود خارج می شوند.

شیک اوت ها می توانند مدت زمان متفاوتی داشته باشند اما معمولا در قیاس با قله های اخیر بازار٬ نزول های شارپی را ایجاد می کنند. شیک اوت می تواند به  دوران consolidation در یک سهام اشاره کند که پس از یک یک دوره رونق و صعود بزرگ شکل می گیرد.

شیک اوت ها پدیده ای نرمال و عادی هستند که به کمپانی های بزرگ اجازه می دهد که کمپانی های ضعیف را که بیش از حد در بازار رشد کرده اند را حذف کنند٬شیک اوت حرکت تند ،سریع و فراتر از انتظار فعالان بازار است که توسط بازارساز ایجاد شده و اهداف مشخصی را دنبال می کند.

 

 

 

از مهمترین دلایل این رویداد می توان به موارد زیر اشاره کرد

  1. خروج افرادی که از لحاظ حجم سرمایه،میزان اطلاعات و سواد مالی ضعیف هستند ولی به سبب دوران رونق بازار بیش از حد رشد کرده اند و منتفع شده اند.

  2. گرفتن سرمایه از افرادی که علی رغم سرمایه ی زیاد، اطلاعات کمی از بازار دارند و به مثابه ماهی تن در بازارهای مالی هستند.

از این رو ایجاد شیک اوت که با نوسان سنگینی همراه است سبب کاهش تمرکز دارایی می شود. یعنی دارایی های مذکور را از سبد های خرد و بزرگ خارج کرده تا بازی به نفع بازار ساز تمام شود.

البته شیک اوت ها کاربردهای دیگری هم دارند، به طور مثال بازار سازی قصد داشته تا در محدوده ی قیمت X مقداری از یک دارایی را انباشته کند. فرض کنیم قیمت 20 درصد رشد کرده است درصورتی که ظرفیت رشد 100 درصدی را داشته است.

در این حالت با تسویه هایی که در قله جدید(20% رشد قیمت) صورت می گیرد، ترمز افزایش قیمت کمی کشیده می شود. در این شرایط بازارساز از عرضه ای که توسط تسویه کنندگان صورت گرفته است استفاده کرده و فشار عرضه را سنگین می کند تا سبب کاهش قیمت شود.این کاهش قیمت به گونه ای خواهد بود که فعالان عادی گمان می کنند که قله اصلی ایجاد شده و لازم است دارایی خود را بفروشند.

 همین امر موجب افزایش فشار عرضه و فروش دارایی در ضرر و کاهش قیمت آن دارایی تا محدوده X-10% می شود و این یعنی بازار ساز نه تنها به هدف خود رسیده بلکه به اعداد بهتری هم دست پیدا کرده است. البته بازی به همین سادگی نیست، ولی در حالت کلی همین است.

 

 

اما در خصوص بیت کوین :
بیت کوین دارایی است که بازارسازهای قدرتمندی (از صرافی ها گرفته تا استخرهای استخراج و اصطلاحا نهنگ ها و ...) دارد.
از طرفی بیت کوین یک دارایی محدود است که نشان داده اگرچه با نوسانات سنگینی همراه بوده است اما در یک بازه 4 ساله روند رو به صعودی داشته است. بیت کوین به سبب وجود بازارسازهای قدرتمند  از یک سو و فعالان خرد از سوی دیگر، یکی از دارایی هایی است که به شدت مستعد شیک اوت می باشد.

به طور مثال در فصل آخر 2021 در میانه روند صعودی، تسویه هایی توسط خریدران قبلی صورت گرفت و خریداران جدید انتظار وقفه ای کوتاه در قیمت داشتند ولی در مقابل در چهار دسامبر سال 2021 ،شاهد یکی از شدیدترین شیک اوت های اخیر بیت کوین بودیم که باعث شد عرضه بسیاری در بازار صورت بگیرد و جالب اینکه طبق شاخص های درون شبکه، بیش از 80% عرضه توسط افرادی صورت گرفته که جز 2 دسته نام برده در این مقاله بودند. پس شد آنچه که باید به نفع بازار ساز می شد و این مسیر هی تکرار می شود گویی که در یک چرخه تکرار قرار گرفته ایم.

باید توجه داشت وقتی شیک اوتی در بازار صورت می گیرد نمی توان انتظار ریکاوری سریع قیمت آن دارایی را داشت.

باید توجه داشت پس از این شیک اوت، بازار نیازمند وقت تلف کردن و فرسایش خواهد بود زیرا مدت زمانی طول می کشد تا اعتماد خریداران دوباره به بازار بازگردد، البته باید در نظر داشت شیک اوت هایی که بلافاصله ریکاوی دارند یا اصطلاحا به شکل دره (V) هستند، به ندرت در بازارها ایجاد می شوند.
 

با توجه به آنچه به طور خلاصه بیان کردیم، این سوال در ذهن ایجاد می شود که چگونه می توانیم از صدمات شیک اوت ها در امان باشیم؟

هرچه سنتیمنت یک بازار مثبت  و خوشبینانه باشد ریسک پذیری در آن بازار افزایش و هر چه سنتیمنت یک بازار منفی و بدبینانه باشد ریسک گریزی در آن بازار افزایش  می یابد.

بر همین اساس در بازار هایی مثل بازار فلزات ، فارکس و ... وقتی سنتیمنت منفی است یعنی بازار به سمت دارایی های امن پیش می رود از این رو ریسک گریزی در بازار افزایش یافته است و کسی به دنبال ریسک در بازار نیست. از سوی دیگر وقتی در این بازارها سمنتیمنت مثبت می گردد با افزایش ریسک مواجه هستیم و معامله گرها ریسک های بیشتری را پذیرا می شوند. البته باید توجه داشت سنتیمنت به واسطه عمق کم بازار رمز ارزها خیلی سریع تغییر میکند.

غالبا زمانی که سنتیمنت ( احساسات و عواطف حاکم بر بازار ) مقداری مثبت و خوش بینانه هست شیک اوت اتفاق می افتد و تا زمانی که این مقدار منفی و افراد به بازار بدبین شوند ، ادامه پیدا میکند.

از این رو قبل از مواجه با شیک اوت ها لازم است معامله گر با توجه به داده ها ، سنتیمنت و استدلال های خود از وضعیت بازار، مشخص کند در این بازه زمانی ریسک پذیر است یا ریسک گریز. سپس  با توجه به شرایط پرتفو، بازار و سنتیمنت خود سبد سرمایه را طبق دارایی های امن و دارایی های ریسکی چیده و مدیریت سرمایه را با توجه به موارد ذکر شده انجام  دهد تا شیک اوت ها باعث خروج او از بازار نشده و در دام بازار سازها گرفتار نشود.

 

بیاموزیم

سنتیمنت : نشان دهنده ی احساسات، عواطف حاکم بر بازار ، ریسک گریزی یا ریسک پذیری یک بازار است.

کلمات کلیدی:

نظرات

ابوالفضل علوی
1 سال پیش
بسیار عالی و آموزنده با تشکر از مجموعه شما
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
سلامت باشید جناب علوی:)
پاسخ دهی