بررسی فعالیت های سود ده – خدمات تعمیر و نگهداری

زمان میانگین برای مطالعه 3 دقیقه

بروزرسانی: 07 خرداد، 1401
نظرات 3

با توجه به الگوی مصرف تا زمانی که دلار کالا برای مصرف کننده گران تمام می شود مشاغل مرتبط با تعمیر و نگهداری پتانسیل سود دهی بسیار بالایی را دارند.

در قسمت ششم به سراغ دسته ای دیگر از فعالیت های سودده، خدمات تعمیر و نگهداری رفته ایم که در این شرایط و روزگار پیش رو پتانسیل سوددهی بسیار بالایی را دارند. طبق روال گذشته ابتدا علت ها را بررسی می کنیم تا جان مطلب به خوبی درک شود.

 

 
  1. میانگین قیمت معاملاتی دلار که در طی خرداد ماه سال 98 در سامانه نیما صورت گرفت به طور متوسط 11 هزار تومان بود. وقتی که وارد کننده کالای مصرفی ، دلار 11 تومانی از سامانه نیما دریافت کند و بخواهد با این دلار کالایی را به دست مصرف کننده برساند هزینه های دیگری به این دلار اضافه می گردد. در اینجا با مفهومی به نام "دلار کالا" سر و کار داریم که به طور خلاصه اینطورمحاسبه می شود: دلار کالا = قیمت کالای وارداتی در مبدا + تمامی هزینه های بازرگانی (حمل+بیمه+تعرفه+ترخیص) + هزینه های توزیع و خرده فروشی با این حساب هر دلار نیمایی 11 هزار تومانی که بازرگان برای واردات کالا دریافت می کند، تقریبا 20 هزار تومان برای مصرف کننده تمام می شود.
  2. مشاهدات ، مطالعات ، پژوهش ها و همچنین شاخص بهای مصرف نشان می دهد که در طی سه ماهه ابتدایی سال 98 ، تقاضا برای کالای مصرفی وارداتی نسبت به مدت زمان مشابه سال 97 ، نزدیک به 70% افت پیدا کرده است.
  3. هر ایرانی در سبد مصرف زندگی خود ( به جز مواد غذایی ) تقریبا 60% وابستگی ارزی دارد. یعنی بیش از نیمی از وسایلی که هر ایرانی در زندگی خود مصرف می کنند وابستگی ارزی دارند.
  4. مصرف کننده در دوران رکود تورمی مصرف را حذف نمی کند بلکه الگوی مصرف خود را تغییر می دهد. الگوی مصرف در خصوص کالاهای مصرفی وارداتی از تعویض به تعمیر ( خدمات تعمیر و نگهداری) در حال تغییر است. مصرف کننده اکنون بیشتر به فکر نگهداری از داشته های خود است تا جایگزینی خرید.  

از جمیع موارد گفته شده می توان اینطور نتیجه گرفت که با توجه به الگوی مصرف و همچنین نرخ ارز در سامانه نیما تا زمانی که دلار کالا برای مصرف کننده گران تمام می شود ( دلار نیمایی 8 هزار تومان به بالا) مشاغل مرتبط با تعمیر و نگهداری پتانسیل سود دهی بسیار بالایی را دارند. توجه داشته باشیم که تعمیر و نگهداری متفاوت است با تعویض و برون سپاری. آنچه که در طی سال 96 به قبل در کف بازار در حال اجرا بود بیشتر تعویض و برون سپاری بود تا تعمیر و نگهداری.

مشاغلی مرتبط با تعمیر و نگهداری کالاهای ارز محور به شرط کسب مهارت های جدید در این زمینه، به روز رسانی دانش و در نظر گرفتن استراتژی های بازاریابی متناسب با رکود پتانسیل سود دهی بسیار بالایی را دارند و اکنون در مرحله ای قرار دارند که اگر بازاریابی درستی صورت گیرد با اقبال شدید و قوی مواجه خواهند بود.

اگر در حوزه علاقه مندی و ارتباطات شما مشاغل مرتبط با این زمینه وجود دارد ( خواه تعمیرات لوازم خانگی باشد یا تلفن همراه و... ) بدانید و آگاه باشید که فرصت بسیار مناسبی پیش روی شماست. چرا که مصرف کننده وقتی الگوی مصرف خود را تغییر می دهد به راحتی حاضر به عوض کردن آن نخواهد بود. بعد ها بیشتر در رابطه با این مشاغل صحبت خواهیم کرد.

کلمات کلیدی:

نظرات

مهدی رجبی
3 سال پیش
سلام جناب محمدی عزیز.
ممنونم از توجه و راهنمایی تون.
بله حتما در دست اقدام میذاریم.
ممنونم که تجربه تون رو در اختیار ما گذاشتید.
پاسخ دهی
کوتن
3 سال پیش
تو این زمینه بهترین هستین
لذت بردم
سایتتون هم خیلی زیباست
پاسخ دهی
مهدی رجبی
3 سال پیش
سلام و درود. محبتت دارید ما هم لذت می بریم از داشتن دوستانی مثل شما
پاسخ دهی