در شرایط بد اقتصادی چه قدر می توانیم سود کنیم؟

زمان میانگین برای مطالعه 3 دقیقه

بروزرسانی: 07 خرداد، 1401
نظرات 0

محاسبه قیمت کالا کمی پیچیده تر از قیمت گذاری خدمات است. برای اینکه بدانیم در شرایط بد اقتصادی چه قدر می توانیم سود کنیم میتوانید با برنامه های جدید جلو روید

در شرایط بد اقتصادی چه قدر می توانیم سود کنیم؟

 

در این ویدئو می خواهیم بدانیم که:

محاسبه قیمت کالا کمی پیچیده تر از قیمت گذاری خدمات است. برای اینکه بدانیم چگونه عمل کنیم با یک مثل پیش می رویم. خرده فروشی را در نظر بگیرید که طی سال گذشته محصولی را با قیمت 100 هزار تومان خریداری می کرد و 20% حاشیه سود خرده فروشی برای آن در نظر می گرفت و به مشتری 120 هزار تومان می فروخت. اما الان با افزایش قیمت ها، همان محصول را 200 هزار تومان خریداری کرده و طبق گذشته 20% سود برای خود در نظر می گیرد و به مصرف کننده به قیمت 240 هزار تومان می فروشد. سود حاصل از فروش در پارسال 20 هزار تومان بوده اما امسال 40 هزار تومان شده است.

خرده فروش بدون اینکه ارزش افزوده ای به کالا بیافزاید سود بیشتری می کند، اگر او بخواهد با این روال پیش برود عدم کشش بازار و کاهش قدرت خرید مردم باعث کاهش شدید فروش او خواهد شد. همه ما می دانیم که خرده فروشی بیش از مقادیر گفته شده سود دارد، ما حد متوسط را در نظر گرفتیم. بارها طی ویدئو های سایت و شبکات اجتماعی گفته ام اگر کسب و کاری بخواهد در شرایط بد اقتصادی کاهش فروش خود را جبران کند یا باید تغییراتی در سبد محصول خود ایجاد کند یا اینکه نحوه محاسبه سود خود را تغییر دهد. طبق مقاله نحوه قیمت گذاری خدمات با توجه به نرخ تورم ما توانستیم خدمات را بنا به نرخ تورم غیر رسمی محاسبه کنیم، حال ما می خواهیم از همان مقدار برای محاسبه سود خود کمک بگیریم. ما اگر به سود پارسال یعنی 20 هزار تومان 25% اضافه کنیم می شود 25 هزار تومان، پس اگر خرده فروش کالایی را 200 هزار تومان خریده است چون کشش بازار به او اجازه کسب سود های گذشته را نمی دهد می بایست امسال کالای خود را به حای 240 هزار تومان به قیمت 225 هزار تومان بفروشد در غیر اینصورت مشتری به دنبال کالایی ارزان تر خواهد رفت.

ممکن است با خود بگویید که 15 هزار تومان تفاوتی ایجاد نمی کند، اما جمع این مبالغ در یک ماه تا چند صد هزار تومان به نفع مشتری خواهد شد. مصرف کننده در دوران رکود تورمی هوشمندانه خرید می کند و شدیدا صرف جویی خواهد کرد. درست است که هزینه های کسب و کارها از جمله اجاره بها، نیروی انسانی، مواد اولیه و ... بالاست اما باید بپذیریم در شرایط سخت اقتصادی باید سختی را به جان خرید و اصلاحاتی انجام داد. وگرنه اصل بقا در کسب و کار حفظ نشده و مجبور به ترک این بازار خواهیم شد. استراتژی البته باید تاکید کنم که همه استراتژی های دوران رکود و بحران اقصادی الزاما طاقت فرسا و سخت نیستند بلکه برخی نیز بسیار هوشمندانه و ساده هستند. برای اینکه با استراتژی های دوران رکود و بحران بیشتر آشنا شوید ویدئو های وب سایت و شبکات اجتماعی ما را دنبال کنید.

کلمات کلیدی:

نظرات