نحوه قیمت گذاری خدمات با توجه به نرخ تورم

زمان میانگین برای مطالعه 3 دقیقه

بروزرسانی: 29 آذر، 1400
نظرات 0

برای قیمت گذاری خدمات خود در این شرایط،بدون استراتژی این کار را انجام نده،برای اینکه بدانیم چه قدر افزایش قیمت داشته باشیم باید نرخ تورم و ... را محاسبه کنید

قیمت گذاری و نحوه قیمت گذاری خدمات شما می تواند در این دوره بسیار کارآمد باشد، همانطور که در ویدئو بحران اقتصادی ایران اشاره کردیم که چه طور باید راهکارهایی را برای این مسیر ارائه با برنامه ریزی جلو ببرید و کتابچه ای وزین در این مورد در اختیارتان قرار دادیم، در این ویدئو نیز به قیمت گذاری اشاره کرده ایم تا دیدی بهتر نسبت به شرایط داشته باشید و مسیر را با اصلاحات جلو ببرید.

قیمت گذاری خدمات

 

اگر کسب و کاری خدماتی دارید می خوام دراین ویدئو به شما بگوم که :

  • با افزایش قیمت ها چه مقدار می توانید خدمات خود را گران تر کنید؟
  • چه نوع قیمت گذاری خدمات باعث از دست دادن مشتریان شما می شود؟

پیشنهاد اول من به تو دوست عزیزم این است که اگر می توانی افزایش قیمتی اعمال نکنی عدم افزایش قیمت در شرایط بد اقتصادی باعث مشتری مداری ویژه ای خواهد شد، ولی اگر دیدی مجبور هستی این کار را انجام دهی بدون استراتژی این کار را انجام نده، برای اینکه بدانیم چه قدر می توانیم افزایش قیمت داشته باشیم ابتدا باید نرخ تورم غیر رسمی را محاسبه کنیم.

ما چندین نوع تورم داریم رسمی، نقطه به نقطه و ... اما تورم غیر رسمی نرخی است که به صورت حسی در حوزه های مختلف مطرح می شود.

قیمت گذاری خدمات

برای قیمت گذاری خدمات من از تورم غیر رسمی در حوزه مصرف خانوار استفاده کرده ام. آمار هایی نیز موجود است که می توانید از آن ها استفاده کنید به طور مثال اقتصاد دان آمریکایی استیو هانکه معتقد است که نرخ تورم غیر رسمی ایران در سال 97، 293% است، من هم جداگانه محاسبه ای انجام داده ام و به عدد 230% رسیده ام.

حال فردی که در حوزه ارائه خدمات فعالیت می کند می تواند به اندازه 10% عدد فوق به قیمت های خود بیافزاید. یعنی 23% که اگر این عدد را گرد کنیم می شود 25%.

پس اگر فردی تا پارسال بابت خدمات خود 40 هزار تومان پول دریافت می کرد الان می تواند نهایتا 50 هزار تومان پول در خواست کند، اگر بخواهد بالاتر از این مبلغ پولی طلب کند در این شرایط بازار نمی تواند به درستی رقابت کند. این سبک قیمت گذاری ،قیمت گذاری بر اساس کشش بازار است.

مشتری در شرایط بد اقتصادی شدیدا صرفه جویی می کند و پیوسته به دنبال قیمت های پایین تر با حفظ کیفیت می گردد پس نباید با قیمت گذاری نادرست شرایط را برای خود سخت تر کنیم.

البته لازم به ذکر است که عدد گفته شده برای مدت پاییز 97 است، اگر نرخ تورم غیر رسمی هر سال، نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل عدد دیگری باشد بازه افزایش قیمت متفاوت خواهد بودبه طور مثال برای تورم غیر رسمی 100%، ارائه دهنده خدمت می تواند 20% به قیمت های خود اضافه کند.

کلمات کلیدی:

نظرات