بررسی وضعیت بازار و کسب و کارها در آخر سال

زمان میانگین برای مطالعه 3 دقیقه

بروزرسانی: 07 خرداد، 1401
نظرات 0

آنچه که امروز ( اسفند 97) نمایان است، وجود حالت سری و بلاتکلیفی در بازار است. روی صحبت ما در این ویدئو با مشاغلی که با مصرف کننده در ارتباط هستند است

برای بررسی وضعیت بازار و کسب و کارها در آخر سال، روی صحبت ما در این ویدئو صاحبان کسب و کار و مشاغلی همانند فروشگاه ها، خرده فروشی های آنلاین و آفلاین است که مستقیما با مصرف کننده نهایی در ارتباط هستند. به واسطه حضور میدانی در بازار پیوسته رفتار مصرف کننده و تامین کنندگان کالا را رصد می کنیم. آنچه که امروز ( اسفند 97) نمایان است، وجود حالت سری، سردرگمی و بلاتکلیفی در بازار است. این حالت بی حسی به مرور کمرنگ می شود، زمانی که کمرنگ شود رفتار واقعی مصرف کننده نمایان می شود.

 

بخش های قابل توجهی از بازار هنوز قراردادهای اجاره خود را تمدید نکرده اند، بخش های بزرگی از مصرف کنندگان هنوز مجبور به هزینه با نرخ های جدید نشده اند. و زمانی که این هزینه ها انجام شود مصرف کننده واقعیات اقتصاد کوچک شده را درک می کند. ما دلار 10 هزار تومانی و بالاتر را در تک تک سلول های زندگی مان حس کردیم اما هنوز منطبق بر آن عمل نکرده ایم. فردی که کسب و کار دارد نباید بر اساس هر نوسانی واکنش های پیشین خود را تکرار کند، انطباق با بازار باید در دستور کار مالک کسب و کار قرار گیرد. انطباقی که رفتار مصرف کننده در آن نقش بسیار مهمی دارد.

تامین کنندگان مواد اولیه غالبا به سرعت با بازار منطبق می شوند، به لطف ارتباط و کار مستقیم با این عزیزان باید عرض کنم که طی هفته گذشته (هفته آخر بهمن 97) تامین کنندگان علاقه ای به خرید های حجیم و گرانی که به واسطه نوسانات و تورم تعادلی ایجاد شده بود، نداشتند. وقتی که تامین کننده این گونه رفتار می کند سیگنالی را به بخش خرده فروشی می دهد که اگر محصولی را گران می خرید الزاما نمی توانید گران تر بفروشید. علی الخصوص اگر کالای خریداری شده برای بازار بعد از عید دپو شده باشد.

بخش زیادی از مشاغل خرده فروشی در پاییز سال 97 با انبار کردن و نفروختن، سود ناشی از تورم را به دخل خود هدایت کردند ، اما آیا این بازی ممکن است برای سال 98 هم تکرار شود؟

شخصا منکر تورم و نوسان نیستم بلکه می خواهم یادآور شوم با هر نوسان جدید مصرف کننده بی پول و بی پول تر می شود، در حقیقت یعنی تلاش می کند که پولش را برای دوران سختی که سپری می کند ذخیره کند، پس مشاغلی که با مصرف کننده در ارتباط هستند اگر بخواهند محصولی را گران بخرند و گران تر بفروشند در سال 98 با مشکل شدید فروش مواجه خواهند شد. مشکل در فروش یعنی کاهش سرعت گردش مالی، و کاهش سرعت گردش مالی یعنی زیر سوال رفتن اصل بقا در کسب و کار. آنچه در دوران رکود بسیار حائز اهمیت هست ایجاد گردش مالی است. پیشنهاد من به مشاغل خرده فروشی و آنان که با مصرف کننده در ارتباط هستند این است که خرید های جدید خود را بر اساس متوسط فروش پاییز و تخمین آن برای دو ماه آتی خود انجام دهند. تا بدین گونه سرعت انطباق با بازار را حفظ کنند، سود های تورمی ممکن است دلنشین باشند اما در یک مرحله کاسب را متضرر خواهند کرد.پس کلیه مشاغلی که با مصرف کننده در ارتباط هستند در انبار داری و انبار گردانی خود باید ریسک تغییر رفتار مصرف کننده را در سال 98 مد نظر قرار دهند و به میزانی خرید خود را انجام دهند که اگر انبار آن ها به تابستان 98 منتهی شد، متضرر نشوند.

کلمات کلیدی:

نظرات

;