چگونه با تحقیق بازار نیاز مخاطبانتان را کشف کنید ؟

زمان میانگین برای مطالعه 9 دقیقه

بروزرسانی: 07 خرداد، 1401
نظرات 0

منطقی است که قبل از معرفی محصول و یا شروع یک کار بازار هدف خود را بشناسیم که این کار با تحقیق بازار میسر خواهد بود؛ در این مقاله موارد آنان را گفته اییم

چه قدر خوب می شود که قبل از معرفی محصول و بازاریابی و یا شروع یک کار بازار هدف خود را بشناسیم. بعد از شناخت آن ها عالی می شد که تشخیص می دادیم آن ها به چه چیز هایی نیاز دارند. در این مقاله قصد داریم به شما بیاموزیم که چطور از طریق تحقیق بازار نیاز های مخاطبانتان را کشف کنید.

در این مقاله می خوانیم: تحقیق بازار در چه مواردی باید صورت بگیرد؟ در موارد گفته شده چه طور باید اطلاعات لازم را جمع آوری و ارزیابی کنیم؟

تحقیق بازار

کشف نیاز مخاطبان بازار هدف از طریق تحقیق بازار

فهمیدن انتظارات مشتریان در ابتدا کاری ساده به نظر می رسد. همه آنچه که شما باید انجام دهید سوال کردن از آنهاست، و سپس پاسخ را خواهید دانست. در حالی که این کار ممکن است بسیار صریح و مستقیم به نظر آید، حقیقتی که از این پاسخ ها به دست می آید چالشی

مهمتر را پیشروی شما می گذارد که نیازمند برنامه ریزی هستید.

قبل از درک و فهمیدن خواسته های یک مخاطب خاص، شما باید با بازار وسیعی که قصد فعالیت در آن دارید مواجه شده و آن را درک کنید. این موضوع چیزی بیش از درک و فهمیدن خواسته ساده مشتریان است.

هرچند ممکن است در ذهن خود بگویید که برندینگ آنچنان به این دانش عمیق از روندهای بازار و خواسته های آن نیاز ندارد.

با این وجود، درک و فهمیدن اکوسیستمی که شما به آن وارد می شوید نه تنها در ایجاد یک برند قدرتمند و عالی مفید است، بلکه منبعی حیاتی از اطلاعات را در اختیار ما قرار خواهد داد.

تحقیق بازار

 

برای درک مخاطبانتان نیاز است که به بازار توجه نمایید.

برای پی بردن به مساله ای که کالای شما آن را حل کرده و رفع خواهد کرد، لازم است ابتدا بدانید که مشکل چیست و چرا کالاها یا خدمات حال حاضر پاسخگوی نیازهای کنونی بازار نیستند.

یافتن دغدغه ها، ضعف ها و مشکلات، انتخاب مخاطبان هدف، و تمرکز بر روی پیامتان همگی بخشی از یک پازل هستند که همه آنها با تحقیق بازار آغاز خواهند شد.

به بیانی ساده تر اینگونه فکر کنید که اگر قصد دارید سوالاتی از مشتریان بالقوه خود بپرسید تا اطلاعاتی را گردآوری کنید، آنگاه تحقیق بازار راهی است که به شما می گوید چه سوالاتی باید از مخاطبانتان بپرسید.

بیایید نگاهی عمیقتر به تحقیق بازار بیندازیم تا ببینیم که چگونه این موضوع می تواند تلاش های شما را در برندینگ بهبود بخشد.

تحقیق بازار

 

تحقیق بازار درباره چه مواردی باید صورت بگیرد؟

به طور کلی تحقیق بازار در واقع همان جمع آوری اطلاعات است. هدف این کار پیدا کردن اطلاعاتی است که تمامی جنبه های بازار را تحت پوشش قرار داده و به نتایجی قابل پیگیری تبدیل کند. ممکن است الان این موضوع مبهم به نظر بیاید اما در حقیقت چیزی کاملا واضح و صریح است.

 

تحقیق بازار

 

تحقیق بازار به دنبال سه دسته اصلی از اطلاعات است:

  • - اول شرکت هایی که پیش از این در حال فروش این محصولات بوده اند.
  • - دوم افرادی که محصولات را از بازار می خرند.
  • - و در نهایت روندها و گرایش هایی که در بازار وجود دارند.

البته موارد فوق الذکر می تواند به بخش های جزئی‌تر و مشخص‌تر تقسیم شوند، اما در ابتدا اجازه دهید هر یک از این ها را در همین سطح بررسی کنیم.

 

تحقیق بازار

 

شرکت هایی که پیش از این در حال فروش این محصولات بوده اند:

فرض کنید که شرکتی گوشی تلفن همراه هوشمند امروزی را می سازد. این شرکت پیش از این تعداد بسیار زیادی از دستگاه های تازه و خلاقانه خود فروخته و میلیاردها تومان پول به دست آورده است، اما به سرعت به معضلی بزرگ برخورد می کند و به دردسر می افتد.

هنگامی که این شرکت می خواهد تلفن خود را به بازار الکترونیک عرض کند می بیند که در بازار صدها گوشی دیگر وجود دارد که برای مخاطبان هدف شما بسیار شناخته شده هستند.

با گذشت چندین هفته، این شرکت هنوز نتوانسته که گوشی های زیادی را بفروشد، در حالی که سایر رقبا هر روز میلیون ها تومان سود حاصل از فروش دارند.

پس مشکل چیست؟ این شرکت وارد بازاری شده که کاملا اشباع بوده و پیش از این رقبای بسیاری در آن وجود داشته اند که سهم عمده ای در رفع نیازهای مشتری را داشته و فروش فوق العاده‌ای دارند.

از طرفی وجود چرخه پرتنش رقابت های سنگین در کسب و کارهای اشباع شده باعث جا به جایی سهم بازار در فواصل زمانی مختلف می شود.

کاملا لازم و ضروری است که پیش از ورود به بازار جدید شرایط موجود در آن را بررسی کنید. این امر بدان معنا است که همه شرکت هایی را که محصولاتی مشابه می فروشند بررسی کرده، و بفهمید که چرا آنها یکه تاز هستند، و در نهایت بدانید که چگونه آنها توانسته‌ اند مشتریان را از شما بگیرند. مهمتر از همه اینکه ارزیابی رقبایتان می تواند به شما کمک کند که بفهمید چگونه بین برند خود و سایر خدمات و محصولات تفاوت و تمایز خاصی را ایجاد کنید.

در مقاله رقابت در کسب و کار ها این موضوع را به تفصیل بررسی کرده ایم.

 

تحقیق بازار

افرادی که محصولات را از بازار می خرند.

بیایید به همان مثال گوشی های هوشمند بازگردیم. سطح رقابت یکی از نقاط ضعف شرکت تولید کننده است. مورد مهم دیگر در اینجا این است که مصرف کنندگان نیاز جدیدی نمی بینند که محصول شرکت آن را برطرف کرده باشد.

اگر آنها فکر کنند که نیازی به آنچه شما می فروشید ندارند، هیچ کدام از محصولات فوق العاده شما آنها را تحریک به خرید نخواهد کرد. این نقطه همان زمانی است که به واقع تحقیق بازار معنا پیدا کرده و می درخشد.

هنگامی که داده هایی را از بازار جمع می کنید، تلاش کنید به دو سوال پاسخ دهید:

  • آنها به واقع به چه چیزی نیاز دارند؟
  • آنها چه چیزی را دریافت نمی کنند؟
  • همچنین می توانید این طور بیان کنید که چه چیزی به آنها اضافه می شد زندگی برایشان راحت تر می شد؟

 

هدف شما از تحقیق بازار کشش و پیش بینی استقبال از چیزی است که شرکت شما قصد دارد آن را ارائه دهد.

در مثال ما، اگر گوشی تلفن همراهی که شرکت ما تولید می کند بتواند مشکل خاصی را برطرف کند، مشتریان دستگاه هایی را خواهند خرید که شرکت ما عرضه می کند.

بدین طریق، شما می توانید بر روی تلاش‌های خود برای برندسازی تمرکز کنید تا منحصر به فرد بودن محصول خود را برجسته کرده و در عین حال دغدغه ها و مسائل موجود در بازار را هدف قرار دهید تا برند خود را جذابتر کنید.

 

روندها و گرایش هایی که در بازار وجود دارند:

بخش آخر تا اندازه‌ای غیر ملموس است، اما بررسی و درک آن سبب موفقیت های نهایی در برند شما شده و تاثیر مستقیمی بر آن خواهد داشت. یکی از حوزه هایی که کمپانی اپل در آن سرآمد بوده و سبب شده آنها در اوج صنعت الکترونیک باقی بمانند این است که آنها به خوبی

می دانند که بازار به کدام سو در حرکت است.

این شرکت با تطبیق موفقیت آمیز خود نسبت به گرایش ها و روندهای نوظهور بازار، در حالی که همچنان بر روی نوآوری و خلاقیت تمرکز می کند، به لطف محصولاتی که خلاقانه و پیشگامانه هستند همچنان "مناسب بودن" خود را در بازار حفظ کرده است.

تحقیق بازار

 

روندها و گرایشات بازار می توانند بر روی مشخصه های مختلفی تمرکز کنند که عبارتند از:

  • - خلاقیت و نوآوری
  • - پیشرفت تکنولوژی
  • - تغییرات ایجاد شده در قوانین و مقرارت
  • - تغییر و یا بهبود یافتن اولویت های مصرف کنندگان و ...

وقتی که این روند ها تشخیص داده شده و شرکت مبتنی بر آن ها پیش رود، برند شما می تواند سودهای بسیار زیادی را ببرد. اینکه شرکت خود را همیشه در خط مقدم صنعت مورد نظر خود نگه داریم بسیار ایده خوبی است، این امر سبب می شود که از پیشرو بودن خود سود برده و

محصولات خود را در بازار پیش از سایر رقبا به خوبی بفروشید. معرفی به موقع و پیش از رقبای یک محصول تاثیر شدیدی بر میزان سهم بازار خواهد داشت.

تحقیق بازار

 

به کاربردن بینش ها و نگرش های برآمده از تحقیق و بررسی بازار

تحقیق بازار ابزاری شگفت انگیز است که می توانید برای توسعه یک محصول جذاب از آن استفاده کنید، اما این تازه آغازی از یک فرآیند است. در پایان، این تحقیق و بررسی یک چیز را انجام می دهد: تولید اطلاعات از طریق آنالیز برند شما.

این به خودی خود منبع اطلاعاتی فوق العاده‌ای است، اما اگر این داده ها را به چیزهای با ارزشی تبدیل نکنید، به کار بردن آنها در برندتان سخت و دشوار خواهد بود.

 

تحقیق بازار

 

یکی از مهمترین گام ها در طول فرآیند تحقیق بازار تبدیل اطلاعات جمع آوری شده به نتایجی است که قابل کاربرد باشد.

هنگامی که درکی عمیق از رقبای خود به دست آوردید، می توانید این اطلاعات را به استراتژی هایی تبدیل کنید که توسط آنها محصول یا خدمات شما متمایز از سایر رقبا شود. اگر سایر گوشی های همراه رابط کاربری نامناسب و قدیمی دارند، برند شما می تواند گزینه هایی ساده و

تمیز و کارا ارائه کند.

این اطلاعات جمع آوری شده خود مواد اولیه ایجاد یک استراتژی قدرتمند با عنوان "بازاریابی داده محور Data Driven Marketing" هستند که در آینده اشاراتی به آن خواهیم داشت.

با درک و فهمیدن آنچه که مشتریانتان خواهان آن هستند اما هم اکنون از آن بی بهره اند، می توانید راه های بهتری را برای هدف قراردادن برندینگ و فعالیت های بازاریابی خود پیدا کنید. دغدغه های مشتریان، ضعف ها و مشکلات موجود و اینکه مشتریان شما چه چیزی را با خدمات و کالاهای شما به دست خواهند آورد، برجسته سازید. مهمتر از همه به خوبی خواهید فهمید که چه مخاطبانی را هدف قرار دهید که بهترین نتایج را به دست آورید. به یاد داشته باشید که برند شما انعکاس دهنده شرکت شما است، و خدمات و محصولات شما باید همیشه در خط مقدم بازار قرار داشته باشند. شما باید بدانید که چه طور بین خودتان و رقبا تمایز ایجاد کنید،این تحقیق و بررسی بازار است که به شما کمک می کند که این حوزه ها را شناخته و استراتژی برندینگ موثرتری را برنامه ریزی کنید.

کلمات کلیدی:

نظرات