سود کمتر فروش بیشتر یا سود بیشتر و فروش کمتر کدام استراتژی بهتر است؟

زمان میانگین برای مطالعه 3 دقیقه

بروزرسانی: 07 خرداد، 1401
نظرات 1

سود کمتر فروش بیشتر یا سود بیشتر و فروش کمتر کدام استراتژی بهتر است؟تصور می کنید استراتژی هایی که روی آنها کار کرده اید همچنان در دوران رکود کارآمد است؟

در این ویدئو می خواهیم بدانیم:

    • در دوران رکود اقتصادی ایران کدام یک از شیوه های فروش و کسب سود مناسب تر است؟
    • چالش های هر روش چه چیز هایی هستند؟
    • سود کمتر فروش بیشتر یا سود بیشتر و فروش کمتر کدام استراتژی بهتر است؟

در مقاله قصد ما این است که کمی کف بازاری صحبت کنیم. من هم 12 سال است مثل شما کاسب هستم و قبل از تحصیلات تخصصی مدت ها کف بازار تجربه جمع کرده ام. صادقانه باید بپذیریم که در شهر های بزرگ مانند تهران سود در گران فروشی است. سود های زیاد چند صد درصدی در خرده فروشی های مختلف نشان از این دارد که تهران با سود بیشتر و فروش کمتر کار می کند. اگر ما می توانیم محصولی را گران بفروشیم مشکلی نیست اما آیا در دوران رکود تقاضایی برای محصول ما هست؟ محصولی که حاشیه سود زیادی دارد قاعدتا محصولی است که خاص و ویژه است پس فروختن آن زمان زیادی می برد. وقتی که زمان فروش طولانی شود سرعت گردش مالی ما به شدت آهسته می شود. حال اگر بخواهیم مجدد محصول جدید را جایگزین کنیم با این شرایط رکود تورمی ایران هر بار باید با قیمت گران تری بخریم. پس برای حفظ حاشیه سود خود مجبور می شویم هر فصل قیمت گذاری جدیدی داشته باشیم. 3 یا 4 بار تغییر قیمت در سال موجب بی اعتمادی مشتریان ما می شود. در طول دوران رکود دیگر نمی شود به یک روش یعنی فروش کمتر با سود بیشتر اتکا کرد.

سود کمتر فروش بیشتر

حال می رویم سراغ دومین استراتژی یعنی سود کمتر فروش بیشتر. با مشاهدات و تجربیات حاصل از هفته ای 10 جلسه با صاحبان کسب و کار به این نتیجه رسیده ام که کسب و کارهایی که این استراتژی را در پیش گرفته اند سبک فروششان تبدیل شده به فروش کمتر و سود کمتر!

اگر می بینیم که این استراتژی در دوران رکود جور دیگری نمایان شده است به این خاطر است که ما در حال پیاده سازی یک استراتژی 20 ساله هستیم. که امروزه به سبب پیچیدگی بازار دیگر به تنهایی کاربردی ندارد. اگر بخواهیم این قبیل استراتژی را در پیش بگیریم باید آن را به همراه تاکتیک هایی نظیر دامپینگ، برندینگ، آپ سلینگ، داون سلینگ و ... به کار ببریم. من شخصا معتقدم که بازار ما در رکود شکل جدی تری به خود می گیرد و این تغییر به نوبه خود بسیاری از استراتژی ها را تغییر می دهد. استراتژی سود کمتر فروش بیشتر امروز تبدیل شده است به قیمت گذاری کمتر ارزش گذاری بیشتر. کسب و کارهایی که هر یک از استراتژی های سود کمتر فروش بیشتر یا سود بیشتر فروش کمتر را به تنهایی به کار می برند نمی توانند انتظار پاسخ مطلوبی داشته باشند. این استراتژی در تلفیق با یکدیگر موفق خواهند بود که این تلفیق را به وضوح در کتاب " مقابله با بحران اقتصادی ایران " توضیح داده ایم. رکود فرصت جدی و واقعی برای کسب و کارهای کوچک است که سهم بازار خود را بدست آورند. یک شرکت یا برند 15 ساله به راحتی نمی تواند استراتژی خود را تغییر دهد اما یک کسب و کار کوچک می تواند به سرعت با شرایط منطبق شود. یکی از این انطباق ها ارزش گذاری بیشتر است.

مبحث ارزش گذاری محصول و برند سرفصلی از تحقیقات جدید من است که اگر می خواهید با آن آشنا حتما ویدئو " چگونگی پیشرفت کسب و کار و برندهای کوچک در دوران رکود را ببنید. در این ویدئو مواردی را از ارزش گذاری و حذف استراتژی های زائد گفته ام. در ادامه بیشتر راجع به این موارد صحبت خواهیم کرد.

کلمات کلیدی:

نظرات

ژیلا صدر
3 سال پیش
سلام روز بخیر میخواستم بدونم ریسک تغییر استراتژی فروش چقدر هست یا بر چه مبنایی محاسبه میگردد. نمونه شرکت هایی در داخل یا خارج از ایران که تغییر استراتژی فروش داشتند میشه معرفی کنید بهم .
پاسخ دهی