چگونه روی طلا سرمایه گذاری کنیم؟

زمان میانگین برای مطالعه 3 دقیقه

بروزرسانی: 07 خرداد، 1401
نظرات 2

فردی که قصد خرید و فروش طلا را دارد ابتدا باید شرایط را بسنجد و ببنید در زمان معامله در شرایط ثبات ارزی است یا در نوسان آن که در این مقاله توضیح داده ایم

در این مقاله می خواهیم راجع به یکی از استراتژی های معاملاتی و سرمایه گذاری روی طلا صحبت کنیم. برای درک بهتر پیشنهاد می شود ویدئو مربوطه را تماشا کنید.

در حالت کلی دید اطرافیان ما نسبت به سرمایه گذاری این چنین است که ابتدا بررسی کرده کدام حوزه امکان رشد تورمی دارد سپس تمام سرمایه را تزریق آن حوزه کنند که سود بیشتری نصیبشان شود. این قبیل استراتژی ها در مدت زمان قبل از شروع جهش ها (اواخر 96) و یا دوران تورم ( سال 97 ) شاید مناسب بود اما اکنون عاقبت خوشی در انتظار این دسته از استراتژی ها نیست.

سرمایه گذاری به ما می گوید محصول خوب را در قیمت پایین خریداری و در قیمت بالا بفروشید. پس در زمان سرمایه گذاری حداقل به دو فاکتور توجه داریم 1محصول خوب 2. قیمت پایین. اغلب افراد در زمانی که قصد خرید و فروش طلا را دارند قیمت را بر اساس مظنه طلا یا نرخ هر گرم طلا (قیمت ریالی) می سنجند در صورتی که اینها کافی نیست.

بهتر است بدانیم که سرمایه گذار روی طلا باید قیمت مناسب را حداقل بر اساس دو فاکتور روبرو کشف نماید:

  • نرخ دلار
  • قیمت جهانی انس طلا

در شرایطی که نوسانات نرخ دلار وجود دارد، قیمت هر مدل طلا 80% وابسته به نوسانات ارز و 20% وابسته به نرخ جهانی انس می باشد. لیکن در شرایطی که نرخ ارز در ثبات به سر می برد این تناسب معکوس می شود به گونه که قیمت طلا 80% وابسته به انس و 20% وابسته به نوسانات ارز می شود.

فردی که قصد خرید و فروش طلا را دارد ابتدا باید شرایط را بسنجد و ببنید در زمان معامله در شرایط ثبات ارزی است یا در نوسان آن. مسلما در بهار 98 و ماه های پیش رو نمی توان گفت در شرایط ثبات نرخ ارز قرار داریم. از این رو فرد سرمایه گذار باید بداند که به هیچ عنوان در نوسانات صعودی و نرخ های بالاتر از حد تعادل ارز، نباید خریدی را انجام دهد. اضافه کردن به حجم خرید و سرمایه گذاری بیشتر در شرایط نوسانات ارزی تنها در نوسانات نزولی امکان پذیر است. فلذا سرمایه گذار روی طلا از نوسانات صعودی فقط برای تسویه و خروج از معامله استفاده کند.

برای کشف نرخ جهانی انس طلا هم کافی است عبارت xau/usd را جستجو کنید. در حالت کلی بهترین موقعیت خرید طلا، زمانی است که در کف قیمتی ارز و انس جهانی طلا قرار داریم. از طریق جستجو در گوگل می توان نمودار های قیمت جهانی انس و نرخ ارز را بدست آورد و کف های قیمتی را مشاهده کرد.

قیمت جهانی انس طلا همانطور که در مطالب گذشته اشاره شد قابلیت رشد بالایی را در بازه زمانی طولانی مدت دارد.
سرمایه گذاری روی طلا از حساسیت های ویژه ای برخوردار است و به اصلا اینگونه نیست که بخواهیم 1 گرم یا 1 کیلوگرم خریداری کرده و اجازه بدهیم تا قیمت رشد کند. بدون داشتن یک استراتژی مناسب بعید است معاملات سوددهی داشته باشیم.

کلمات کلیدی:

نظرات

نرگس توکلی
2 سال پیش
سلام وقتتون بخیر،ببخشید آقای رجبی امروز لایو داشتن و من نتونستم ببینم.توی سایت هم نبود.ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام و دورد،
شما ابتدا که وارد وب سایت مبشید سپس وارد پنل کاربری تون میشید،
به صفحه اول مراجعه کنید، روی بنر بالای سایت که نوشته دوره رایگان اقتصاد ۱۴۰۰ کلیک کنید،
سپس صفحه ای برای شما بارگذاری میشه، می تونید تو اون صفحه ویدئو ها و فایل های صوتی رو ببینید،
همچنین از فهرست وب سایت، قسمت اقتصاد و سرمایه گذاری می تونید به این دوره دسترسی داشته باشید.
پاسخ دهی